Gewoon fietsen Forse vertraging bouw jongerencentrum YOUP Restauratieplan watertoren Duin en Bosch Waterput-wandeling 2016 INGEZONDEN MEDEDELING Zen-Tekenen Vaderdag-actie 'Pimp je Vader' in Middenwaard UITKIJKPOST 15 JUNI 2016 De Watertoren op Landgoed Duin en Bosch. Foto: Esther Hollenberg CASTRICUM - Zaterdag 25 Juni geeft Margriet Pronk een workshop Zen tekenen. Margriet komt als gast docent deze workshop geven, ze is erg bedreven in het tekenen, en geeft dit graag door aan haar cursisten. Je leert de basis beginselen van het Zentangle en kan daar thuis meteen mee aan de slag met het setje pennen die bij de workshop in zitten. De kosten zijn 25,00 pp en het duurt van 10.00 tot 12.30 uur. Geef je nu op! Lijstenmakerij Bij Bakker - 0251-673977 of via Facebook. HEERHUGOWAARD - Heb jij een heel lieve, maar nog niet zo'n coole vader? Dan biedt een middagje shoppen in Winkelcentrum Middenwaard uitkomst. Kinderen kunnen hun vader pimpen door ze gratis te laten behandelen door de stoere barbiers van De Snorrensalon. Moeders kunnen er ongestoord op uit voor een Vaderdag-cadeau en vaders nemen plaats in de kappersstoel tussen de Harley's, gereedschappen en oliedrums. 'Pimp Je Vader' vindt plaats op zaterdag 18 juni van 10.00 - 17.00 uur op het Friethoffplein (t.h.v. Primera). Deelname is gratis. EGMOND-BINNEN - De bouw van Jongerencentrum JOEB naast sporthal De Schulp in Egmond-Binnen kampt met een forse vertraging. De bouw werkzaamheden liggen sinds 13 mei stil omdat een omwonende beroep aantekende tegen de verleende vergunning. Volgens de inwoner is de bouw in stijd met het bestemmingsplan. Bergen besloot daarom dinsdag een uitgebreide procedure te volgen "om de bouw planolo gisch en toekomstbestendig te kunnen realiseren". De voorzieningenrechter buigt zich over de zaak. Tegelijkertijd neemt de gemeente Bergen de ver- gunning-aanvraag voor de nieuw bouw opnieuw in behandeling. Wethouder Hugo Snabilie kiest hierbij zorgvuldigheid boven snel heid. "We willen alle belangen, inclusief die van de bezwaarmaker, zorgvuldig afwegen." Eerder volgde de gemeente een snellere, reguliere procedure. "Er was veel enthousi asme over de plannen en het con tact met omwonenden was goed. Daarom verwachtten we weinig problemen." Volgens de wethouder leidt de nieuwe werkwijze tot een vertraging in de bouw van minimaal 26 weken. Eerder was het doel 'de nieuwe YOUP' al in september te openen, "maar dat gaat zeker niet lukken." Gelukkig kan Jongerenwerk in elk geval tot eind 2016 van het huidige onderkomen gebruikmaken, zo belooft de wethouder. Volgens de gemeente Bergen is een nieuw jongerencentrum een langgekoesterde wens van veel bewoners omdat het hui dige gebouw aan de Herenweg in slechte staat verkeert. Daarom krijgt de bouw brede steun vanuit de bevolking. Zo haalde de stich ting Vrienden van JOEB vorig jaar 13.000,- op aan sponsorgeld. Daarnaast ondersteunen het VSB- fonds en het Oranjefonds de nieuw bouw met subsidies. Tekst: Evert Visser/ EJV Mediaproducties CASTRICUM - Gemiddeld kan een Nederlandse kleuter rond zijn of haar vijfde verjaardag zonder zijwieltjes fietsen. Maar wat nu als je uit een ander land komt waar fietsen niet zo gewoon is? Dan heb je andere Nederlanders nodig die je daarbij willen helpen. Daarom start Welzijn Castricum met een fietsproject. Welzijn Castricum is op zoek naar vrou wen die, onder begeleiding van een deskundige vrijwilliger, fietsles wil len geven. Kracht is niet noodzake lijk: de fietscursisten blijven steeds met beide benen op de grond. Ook bruikbare fietsen zijn welkom: gewone fietsen, en vouwfietsen voor het lesgeven. Wie een bijdrage wil leveren aan dit fietsproject of meer wil weten van de andere mogelijkheden om vluchtelingen te ondersteunen, kan contact opnemen met Welzijn Castricum via 0251-656562 of vcc@welzijncastricum.nl. Welzijn Castricum zoekt vrouwen die fietsles willen geven. Aangeleverde foto BAKKUM - De als rijksmonu ment beschermde watertoren op het landgoed Duin en Bosch staat al jaren leeg en verkeert in een slechte bouwtechnische staat. Er is nu een plan om de toren te restaureren. Na de overdracht van het bouw werk door Parnassia Bavo Groep in 2015 wordt door BOEi (Nationale Maatschappij tot Restaureren en Herbestemmen van Cultureel Erfgoed BV) gewerkt aan een plan voor herbestemming. Eerst moet er een restauratie worden uitgevoerd van de bouwkundige schil, die bestaat uit de onderbouw, de gemet selde schacht en het smeedijzeren reservoir. Het afgelegen voormalige Provinciaal Ziekenhuis Duin en Bosch had een eigen drinkwater voorziening. Het duinwater werd uit diepe boorputten opgepompt, gefilterd en ontijzerd en opgepompt naar het reservoir van de waterto ren uit 1908. Door het hoog in de watertoren geplaatste reservoir was het mogelijk het waterleidings systeem van Duin en Bosch op een gelijkmatige druk te houden. Het reservoir van de watertoren werd gebouwd volgens het Intze- 1-principe, gepatenteerd door de firma F.A. Neuman in Duitsland. Deze firma was aan het einde van de negentiende eeuw in Duitsland uit gegroeid tot marktleider op gebied van de bouw van watertorens en was ook internationaal actief. Met het Intze 1-principe konden reser voirs worden ontworpen met een minder sterke (en dus goedkopere) schacht. Het principe voorzag het reservoir van een sterke bodemring die horizontale krachten, ontstaan door het gewicht van het water, op kon vangen, waardoor de onderlig gende schacht slechts de verticale krachten hoefde te dragen. In 1936 werd de watertoren ter hoogte van het reservoir voorzien van een nieuwe stalen ommanteling. In 1965 is een omloop aangebracht met daaronder een rolbare ladder, waardoor de watertoren beter toe gankelijk werd. Eind jaren '70 kwam er een eind aan de eigen drink watervoorziening en werden alle gebouwen op het terrein aangeslo- ten op het leidingnet van het PWN. Hiermee verloor de watertoren zijn oorspronkelijke functie, waarna ze - behoudens gebruik als zendmast en uitkijkpost - leeg kwam te staan. Uitgangspunt voor de restauratie is de oorspronkelijke toestand van het reservoir. Dat betekent dat de rolbare ladder onder de omloop en de omloop zelf komen te vervallen. De geheel te vervangen ommante- ling van het reservoir wordt terug gebracht naar zijn oorspronke lijke staat, met iets grotere en lager geplaatste ramen. Bron: Polderman, Bureau voor Monumenten en Restauratieadvies HEILOO/EGMOND - Voor de elfde keer houdt de Willibrorduskerk op een zon dagmorgen een wandeling in onze omgeving. Met een groep op stap, en onderweg gebeurt er van alles: veel te zien, genieten van de natuur, gezelligheid en misschien in gesprek gaan met anderen. Over wat u bezighoudt, over wat u meedraagt in uw rugtas. Onderweg is er een aantal rustpun ten, om de inwendige mens te voe den en wat op adem te komen. De eerste waterputwandeling ging naar de drie putjes: de Willibrordusput, de Adelbertusput en de Runxput. Daarna werd ieder jaar een andere kerk in de regio bezocht. Na het bezoek aan de Oud-Katholieke kerk in Egmond aan Zee kwamen de wandelaars zelf met het idee om komend seizoen, net als die eer ste keer, naar de Adelbertusput te lopen, maar dan op de laatste zon dag in juni, en daar de viering van het Adelbertusfeest mee te maken. De Willibrorduskerk zet een aan trekkelijke route uit en de wande ling staat open voor alle leeftijden. Datum: zondag 26 juni 2016, aanvang 08.00 uur. Plaats: start bij het Willibrordushuis, Westerweg 267, Heiloo. Kosten: 3,- per deel nemer De Runxput. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2016 | | pagina 31