Tien vragen aan... Waardering voor veteranen in Heiloo DOKTERS DIENSTEN A Elke week verschijnt de rubriek 'De tien vragen aan' in de Uitkijkpost. Elk mens heeft onvermoede kanten, stukjes van zichzelf die niet altijd zicht baar zijn. Op deze manier proberen wij net iets meer te weten te komen van een bekende of onbekende dorpsgenoot. Na het beantwoorden van de tien vragen, krijgt hij/zij de vrijheid om de vragen door te geven aan een volgend 'slachtoffer'! "Als het heftig wordt, dan op tijd bukken" Boekenmarkt en Repair Café 6. Waarvoor kunnen ze je wakker maken? UITKIJKPOST 22 JUNI 2016 De Schrijnwerker 11 1851 PV Heiloo 06 139 184 98 artmiraal@ziggo.nl V.l.n.r: A. Vreeswijk, K. van der Vlies, burgemeester H. Romeyn, P.S.M. Burger en C.J.M. Apeldoorn. Foto: Evert Visser Dr. F.A. POELAKKER is AFWEZIG van 4 juli t/m 15 juli WAARNEMING: DR. F. DE HAAN tel.: 072-5322526 HEILOO - Bent u nog op zoek naar leuke betaalbare boeken of heeft u iets dat gerepareerd moet worden? Kom dan zaterdag 26 juni naar het Trefpunt, Abraham du Bois-hof 2 in Heiloo. De entree is gratis en de deuren zijn geopend van 10.00 tot 13.00 uur. De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 18.500 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef en Rinnegom. Het weekblad Uitkijkpost wordt geproduceerd op een waterloos offset rotatiepers, de milieu vriendelijke druktechniek Nieuwe Openingstijden ma. 08.30 -12.00 113.00 -17.30 uur di. 08.30 -12.00 113.00 -17.30 uur wo. GESLOTEN do. 09.00-12.00 vr. 09.00 -12.00 113.00 -14.30 uur Advertenties De advertentie-opmaak is bereikbaar op maandag, dinsdag en vrijdag, tel. 072-5330175 of via advertenties@uitkijkpost.nl. Voor informatie over advertentietarieven en -mogelijkheden: www.uitkijkpost.nl. Verkoop De verkoopafdeling is bereikbaar op maandag en donderdag, tel. 072-5351072 of via verkoop@uitkijkpost.nl. Redactie De redactie is bereikbaar op maandag, dinsdag en vrijdag, op tel. 072-5351071 of via redactie@uitkijkpost.nl. Adres Bezoekadres: Willibrordus Business Centrum, Kennemerstraatweg 464, Heiloo tel 072-5330175. Volg de Uitkijkpost ook op :dij 1. Waar ben je geboren en getogen? De eerste 6 jaren ben ik in Aagtdorp opgegroeid, sindsdien ben ik woonachtig in Heiloo. 2. Als je hobby je werk was, welk beroep zou je nu hebben? Mijn hobby is mijn werk, mijn werk is mijn hobby. 3. Wie zou je graag ontmoeten? Dries van Noten. 4. Wat is je mooiste jeugdherinnering? Zomers zwemmen in de vijvers van plan Oost, 's winters schaatsen op dezelfde vijvers! 5. Wat vind je de mooiste plek in Heiloo? De ronde O. De zon en zelfgemaakte citroentaart. 7. Wat is het beste advies dat je ooit kreeg? Fly without wings, Dream with open eyes, See in Darkness. 8. Wat weten de meeste Heilooërs niet van je? Dat de naam Pakhuis Dekker ontstaan is uit respect voor de fami lie Dekker, de oprichters en voormalig eigenaren van het pand. Tot op de dag van vandaag is mevrouw M. Dekker-Evers betrokken bij de restauratie en de toekomst van het pakhuis. 9. Wat zou je veranderen als je burgemeester was? De toekomstige afslag van de A9, zodat het natuurgebied 'het Die' intact blijft! 10. Persoonlijke vraag aan Jack Mol: wat zijn je plannen met Pakhuis Dekker in de nabije toekomst? De restauratie van het pakhuis neemt nog enkele maanden in be slag, daarna gaan we met diverse belangstellende rond de tafel om dit kleinschalige multifunctionele project vorm te gaan geven. De deuren worden één voor één geopend en kunst wordt de verbin dende factor. Ik nomineer Pieter Sengers voor de volgende 10 vragen. Mijn persoonlijke vraag: na ruim 25 jaar ervaring in de reiswe reld ben je van start gegaan met een reisorganisatie die maatwer- kreizen naar het zuidelijk halfrond organiseert. Kun je ons daar meer over vertellen? HEILOO - Een eerbetoon aan alle veteranen uit Heiloo die zich tijdens oorlogen en vredes missies hebben ingezet: dat was donderdagmiddag in restaurant Klein Varnebroek het doel van de gemeente Heiloo. Maar liefst ruim vijfendertig oud militairen luisterden hier naar een woord van waardering, uitgespro ken door burgemeester Hans Romeyn. Hij sprak zijn lof uit voor hun werk en inzet. "En die was voor velen niet gering." De burgemeester eerde eveneens vier Heilooënaren door hen de zoge noemde 'Draaginsigne Nobelprijs VN-MUitairen' op te spelden. Deze onderscheiding is bestemd voor mensen die zich tussen 1957 en 1988 minimaal dertig aaneengeslo ten dagen in het buitenland heb ben ingezet voor vredesmissies van de Verenigde Naties. De keuze voor de periode 1957-1988 is ver klaarbaar: de vredesmachten van de Verenigde Naties ontvingen in 1988 de Nobelprijs voor de Vrede om hiermee waardering uit te spre ken voor vredesmissies sinds 1956. De Nobelprijs is uitgereikt aan de Verenigde Naties en dus niet aan individuele personen die hierbij betrokken waren. Daarom besloot het Ministerie van Defensie de inzet van (oud-)militairen tijdens vre desmissies in deze periode extra te erkennen en te waarderen met een onderscheiding. 'Op tijd bukken' De heren Apeldoorn, Van der Vlies, Vreeswijk en Burger kregen de draaginsigne opgespeld. Zij voe len zich gewaardeerd en zijn blij met een stukje erkenning dat ze hiermee krijgen. De heren waren begin jaren tachtig actief tijdens vredesmissies in Libanon. Apeldoorn werkte als infanterist en Vreeswijk was actief als hospik. Van der Vlies en Burger vertelden na de plechtigheid met koffie en taart wat uitgebreider over hun vroegere werk. Van der Vlies werkte in 1980 in Libanon als corporaal tijdens een vredesmissie. "Met plezier kijk ik terug op deze tijd. Ik was voor de eerste keer bui ten Europa en reisde door meerdere landen tijdens twee vrije weken. Ik heb dus veel gezien. Ook was ik vrij naïef. Als het heftig wordt, dan op tijd bukken. Zo stond ik in het leven." Burger, die in hetzelfde jaar in Libanon een leidinggevende func tie vervulde, ging naar Libanon 'om iets te kunnen betekenen voor de goede zaak'. Ook zocht hij een stukje avontuur. Toch vertelt hij een minder positief verhaal. De ex-mili tair leidt aan een posttraumatische stress-stoornis (PTSS). Dat kreeg hij jaren later, in 2007, als gevolg van een overval tijdens een vakan tie in Afrika. "Mensen sleurden mij uit mijn auto en iemand richtte een Kalashnikov op mijn hoofd. Die gebeurtenis deed mij denken aan een situatie in Libanon. Toen dat gebeurde, was de energie op. Voor die tijd vond ik wel een manier om goed door het leven te gaan. PTSS kun je dus oplopen na een trauma tische gebeurtenis, lang na deelne ming aan een oorlogssituatie." Slag om Arnhem Mevrouw N.R. Ruben was eveneens aanwezig tijdens de Veteranenmiddag. Zij werkte tijdens de Tweede Wereldoorlog voor het Ministerie van Oorlog. "Wat ik daar deed, is eigenlijk geheim," zegt ze. Toch praat ze honderduit over die tijd. "Ik heb bijvoorbeeld de Slag om Arnhem meegemaakt. Ook hielp ik na de oorlog mee met het weghalen van overleden mensen uit woningen in Amsterdam. Ik ging toen met de ambulance mee. Heftig, maar in die tijd deed je dat gewoon." Burgemeester Hans Romeyn sprak zijn wens uit de veteranen in Heiloo een meer nadrukkelijke rol te geven tijdens de 4 mei-herdenkin gen. Hij riep de veteranen op hier over mee te denken. Ook opperde hij een locatie aan te wijzen waar veteranen elkaar vaker kunnen ont moeten, zoals een Veteranencafé. Tekst: EJV Mediaproducties

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2016 | | pagina 3