Bas Walraven rijdt Tour de France Zonnepanelen zijn nuttig, lucratief én leuk 11 C O L U M N "Ikga mijn droom verwezenlijken" ACC Service; Voor vertrek, vakantiecheck Een persoonlijke ervaring, door Berend Izaks Zon doet haar best tijdens Zonnewende INGEZONDEN BRIEF Stationsplein UITKIJKPOST 2 9 JUNI 201 y Van links naar rechts: Arie Walraven, Olof Masteling van ACC Service, Bas Walraven. Aangeleverde foto HEILOO - Bas Walraven rijdt deze zomer de route van de Tour de France en krijgt hier bij steun van zijn vader Arie Walraven uit Heiloo. Hij rijdt mee met zijn camper. Bas: "Ik ga mijn droom verwezenlijken." Bas Walraven woonde tot zijn studietijd in Heiloo en was actief bij tennis- en voetbalvereniging HSV. Bas wilde ook graag wielren nen maar van zijn ouders mocht hij maximaal twee sporten beoefenen "en de meeste vriendjes zaten op tennis en voetbal." Bas: "In vakan ties zat ik wel op de fiets voor toch ten en soms beklom ik een berg, de Mont Ventoux." Vanwege een knieblessure stopte de geïnterviewde noodgedwongen met zijn voetbalactiviteiten. Bas legde zich toe op andere teamspor ten tijdens zijn studententijd in Groningen en langzaam begon het fietsvirus zich te nestelen. "Met ken nissen fietste ik zo af en toe tochten en toen ik twee jaar in Australië woonde, maakte ik het fietsen defi nitief tot sport nummer 1. Terug in Nederland fietste ik steeds zwaar dere trajecten - zoals de Amstel Gold race en lokale wedstrijden - en reed ik met een groep collega's de Alpe d'Huzes." Bas rijdt de Tour de France één dag voor de profrenners uit. "We vertrekken woensdag 29 juni (van daag, red.) naar Frankrijk en rijden vrijdag 1 juli de eerste etappe van Mont Saint Michel naar Utah Beach. Dit zijn de eerste 180 kilometers van in totaal 3519 kilometer." De spor tieve ex-Heilooënaar krijgt hulp van een professionele wielercoach en traint vijf keer in de week voor dit project (sinds 1 januari: 6300 kilo meter en 230 uur). Verder liet hij zich adviseren door een diëtiste en een sportarts en fysiotherapeut. Ook tijdens de reis krijgt hij veel steun. "De eerste week rijdt er een maat mee en houdt een neef het materiaal in topconditie. Daarnaast heb ik een metgezel-meerijder tij dens de laatste week op weg naar Parijs. Onderweg zullen we zeker aansluiting krijgen van andere ren ners, want ik ben natuurlijk niet de enige met dit plan." Nu zijn vader bij ACC Limmen een camper op de kop tikte en dit voertuig meeneemt, is het sportieve feest compleet. "Ik heb ontzettend veel zin in dit avontuur en hoop dat het gaat lukken! De reis kan begin nen." Bas Walraven is inmiddels 35 jaar. Met zijn vrouw Jorien heeft hij een gezin met de tweede op komst. Nieuwsgierig naar de voor bereidingen van de fietser, kijk dan op de website van Strava (www.strava.com/athletes/285801). Controleer uw airco Gaat u ook naar Frankrijk of naar een ander warm land? Of geniet u straks van een hete zomer in Nederland? Laat dan uw airco nakijken en voorkom schade aan uw aircopomp en lekkages. Profiteer van de Aircoservice van ACC Service. Maakt u voor zaterdag 2 juli een afspraak, dan betaalt u slechts 99,- (aanbiedingsprijs). Tempo 100 voor caravans en aanhangers Heeft u een caravan, en wilt u op de snelweg 100 kilometer per uur rijden in plaats van 80? Check dan of uw caravan in aanmerking komt voor een Tempo 100 keuring. De Duitse keuringsdienst kan hiervoor een onthef fing verzorgen. Vul het formulier in op de website van ACC Service en ontdek het zelf. ACC Service organiseert zaterdag 2 juli een Tempo 100 keuringsdag voor caravans en aanhangers. Stem even af of het nog lukt om zaterdag hieraan deel te nemen. Lukt dat niet, spreek dan een andere datum af, in combinatie met een onderhoudsbeurt. ACC Service Limmen, Rijksweg 49B, Limmen. Tel.: 072 - 505 18 89. Internet: www.acc-service.nl HEILOO - Gebak! Ik betaal bijna 600,- minder voor mijn elektriciteit dan vorig jaar. Als dat geen gebak waard is? Met dank aan mijn zonnepa nelen. Ruim een jaar geleden kreeg ik het 'energielabel'. En schrok. Maar ja: oud en alleenstaand. Snel op internet gekeken naar zonnepanelen. Leuk, dat internet en die vergelijkingssites, maar je moet altijd je telefoonnummer vermelden, met als gevolg dat je platgebeld wordt, de bellers langs willen komen en dat je de meest fantastische rendementen voor gespiegeld krijgt. Ik nodig er drie uit. De verschillen in hun offertes zijn niet vreselijk groot. Ik let erop dat de panelen gekeurd zijn, dat het bedrijf is aangesloten bij de Stichting Garantiefonds Zonne- energie en of er bijkomende kosten zijn als de installatie niet soepel verloopt. Ik ga in zee met een bedrijf uit de buurt. Ik weet waar de directeur woont Aan de hand van de locatie van mijn huis, de positie van het dak ten opzichte van de zon, het aantal zonne-uren in het altijd al zonnige Heiloo en mijn elektrici teitsverbruik, berekent hij hoe veel panelen ik kwijt kan en nodig heb en wat het oplevert in kwh's en geld. En uiteraard wat het me kost. Elf panelen: 3.770,-. Dat is inclusief 550,- btw. Ik meld me echter bij de Belastingdienst als ondernemer. Immers, ik ben stroomproducent en daarom hoef ik geen btw te betalen. De fiscus is goed heiligman en ik ben Starbucks. Ik krijg op zonnepane len geen subsidie; wel op spouw muurisolatie, maar dan betaal ik btw. De wegen van de overheid zijn echt ondoorgrondelijk. De mannen op het dak zijn klaar. De panelen zijn keurig sym metrisch (het oog wil ook wat) neergelegd. "Gaat u maar op de meter kijken, dan sluiten wij het systeem aan." Spannend. Ik pro duceer duurzame elektriciteit! Het hoofdmotief van de aanschaf was vermindering van mijn ver bruik van niet-duurzaam opge wekte stroom én van reductie van mijn bijdrage aan de opwarming van de aarde. Mijn verbruik van ingekochte stroom is gedaald van 3.200 kwh's tot 800 kwh's. Nu ben ik helemaal niet zo'n groene, maar het geeft mij voldoening dat ik mijn co2 -uitstoot met energie (ik heb ook de spouwmuur laten iso leren) is gezakt van 4,9 ton tot 2,2 ton (opgave Nuon). Met minder schuldgevoel kan ik op vakantie naar Amerika! Zonnepanelen zijn nuttig, lucra tief én ook leuk. Mijn leverancier geeft mij een app, waarmee ik de productie in grafieken op elk moment kan volgen. Diepe dalen, hoge toppen. Niet de tempera tuur, maar de helderheid van de lucht bepaalt de opbrengst. Een kraakheldere dag bij -10 levert meer op dan een bewolkte dag bij +20. Slechtste dag voor mij: 0,03 kWh; €0,007. Beste dag: 19,46 kWh; €4,47. Ik word aardig handig in het schatten wat de dagproduc tie is. Vanuit het buitenland kan ik uit de app afleiden wat voor weer het in Nederland is. Leuk speeltje. "In hoeveel jaar verdien je ze terug? Zes?" Het wordt regelmatig aan mij gevraagd. In de panelen heb ik zo'n 3.200,- geïnvesteerd. Mijn elektriciteitsrekening is met bijna 600,- gedaald. Vooral dankzij de zonnepanelen, want ik ben niet noemenswaardig energiezuiniger geworden. Maar panelen verminderen in produc tiviteit, hebben niet het eeuwige leven (in theorie circa 20 jaar) en zijn een keer aan vervanging toe. Dus de ware boekhouder dient de afschrijving te verrekenen. Leveranciers van panelen laten dit aspect buiten beschouwing. De vraag over de terugverdientijd impliceert rendementsdenken in geld. Die vraag is echter niet aan de orde gezien de acute noodzaak van duurzame energie. Omwille van de toekomst moeten we besparen, niet sparen. "Tegelijkertijd met de plaatsing van de zonnepanelen heb ik de spouwmuur laten isoleren. Dat is saai, want niet zichtbaar, en vergroot niet mijn imago. Onder die aanbieders is het helemaal een wildwest. Ik kies blind voor mijn gasleverancier Nuon. Kosten: 1.400,-, na 250,- subsidie. Het is trouwens wel raar: je gasleverancier helpt je gas te besparen. Door de isolatie (de buitentemperatuur speelt natuurlijk ook een rol) daalt mijn gasverbruik van 1.800,- tot 1.200,- m3 en mijn gasrekening met 300,-. Als ik dan toch de bril van een belegger opzet: 4.600,- geïnves teerd en een bijna 900,- lagere energienota. Zo'n rendement haalt mijn beleggingsfonds bij lange na niet." Berend Izaks HEILOO - Liefhebbers genoten 21 juni van een prachtige zonson dergang bij de Ronde O in Heiloo. Tijdens de zonsondergang op de langste dag van het jaar verdwijnt de zon precies in het ver lengde van de Westerlaan op landgoed Nijenburg. Het hoofdge bouw wordt dan schitterend in de vijver weerspiegelt. De onder gaande zon levert de meest mooie plaatjes op. Heeft u ook zo'n mooie foto van de ondergaande zon gemaakt? Aangeleverde foto Na de aanpassing van de verkeers situatie rond het Stationsplein en de Heerenweg doet zich nu een merkwaardige en buitengewoon gevaarlijke situatie voor. Voor verkeer dat uit de parkeerga rage onder de VOMAR komt, geldt de Heerenweg als voorrangsweg. Logisch, want de parkeergarage geldt als een uitrit. Dit is echter niet het geval voor verkeer dat zich drie meter verderop vanaf het Stationsplein langs de Vomar en Zonneveld Optiek op de Heerenweg wil begeven. Dit is natuurlijk buitengewoon verwar rend en we kunnen erop wachten tot de eerste schadegevallen zich zullen voordoen (als die er inmid dels al niet zijn geweest). Typisch een voorbeeld van gemeentedenken met alleen de linkerhersenhelft. De meest voor de hand liggende oplossing is natuurlijk de Heerenweg hier voor beide zijwegen tot voorrangsweg te promoveren, zowel voor verkeer vanuit de parkeergarage als ver keer vanaf het Stationsplein. Zou dat nog lukken voor 1 augustus? Ton Förch

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2016 | | pagina 11