Gemeente voert Hulp bij Huishouden uit zoals bedoeld Groteletterboeken voor De Loet 15 Ruimte voor onderzoek innovatie geluidsreductie Plan Oost VERSLAG UITKIJKPOST 13 JULI 201 De gemeenteraadsvergadering stond afgelopen maandagavond grotendeels in het teken van geluidsreducerende maatre gelen langs de A9 bij Plan Oost. "Laat het geen 'never ending story' worden", luidde de boodschap. Ook het accommodatiebe- leid zorgde voor discussies en inspraak van bewoners. Geluidsreductie Plan Oost De gemeenteraad ziet nog niet af van het nemen van geluidsreducerende maatrege len langs de A9 bij Plan Oost. De politiek stemde maandagavond in met een motie van VVD, CDA en Heiloo 2000. Omdat er geen effectieve maatregelen zijn gevonden binnen het budget van circa 440.000 euro, wil de raad een onderzoek naar innovatie ve maatregelen een kans geven. Dit besluit volgt na onderzoek van het bureau M&P: doel was te kijken of het plaatsen van een geluidswal met of zonder scherm, meer dere schermen of wegverharding effectief zou bijdragen aan de geluidsoverlast die omwonenden ervaren. "Alle opties kos ten veel meer geld of leveren slechts een geluidsreductie op van onder de 3 dB. Dit zou nauwelijks waarneembaar zijn en schiet daarmee zijn doel voorbij", zo laat de gemeente weten. Het Bewonerscollectief Plan Oost, ook nauw betrokken bij de vorige onderzoe ken, mag nu een onderzoek uitvoeren naar het geluiddempende effect van lage geluidsschermen met 'diffractoren': ste nen die het geluid breken. De schermen moeten minimaal 1.250 meter lang zijn om voldoende effectief te sorteren. Naar ver wachting kost deze aanpassing 2 miljoen euro, exclusief de kosten van het onder houd. De raad stelt in de motie dat de dif fractie moet leiden tot een geluidsreductie van tenminste 6 dB voor Heilooënaren die het dichtst bij de A9 wonen. Verder wil Heiloo dat de Raad uiterlijk 1 novem ber informatie krijgt over de effecten van de nieuwe optie. Daarnaast moet Rijkswaterstaat voor die datum de maat regelen toestaan en moet het onderzoek voor 1 februari zijn afgerond. Tot slot mogen de onderzoekskosten niet hoger uitvallen dan 16.000 euro en is een uit spraak van de wegbeheerder over het al dan niet toestaan van de innovatieve maat regelen die op tafel komen noodzakelijk. De meeste raadsfracties willen haast maken met het onderzoek. Verder vroeg D66-fractievoorzitter Hans van Halem zich openlijk af of subsidies de kosten nog kun nen verlichten. Gree Ris (PvdA) uitte zich minder enthousiast. Ze is bang voor te veel kosten en een te gering resultaat. "We pra ten nu over miljoenen euro's en weten nog niet hoe duur het wordt. Het is een sprong in het diepe." Ris stelt dat het oplossen van verkeershinder in andere straten mis schien wel meer prioriteit heeft, zoals in het Stationsgebied, op de Kanaalweg, de Kennemerstraatweg en de Kerkelaan. "De prioriteit moet liggen bij het algemeen belang en dat is dit niet." Fractievoorzitter Tijmen Valkering van Heiloo 2000 hamert op het belang van de '6 dB-geluidsreduc- tie-voorwaarde': "Lukt het niet, dan zetten we er een streep doorheen." Ook verantwoordelijk wethouder Fred Dellemijn wil het alternatief een kans geven. Daarnaast reageert hij enigszins sceptisch op de financiële voorwaarden die in motie zijn vastgelegd. "U praat over een kostenindicatie van ongeveer 500 euro per strekkende meter. Het investeringsbe drag is 2 miljoen euro en het onderhoud bedraagt circa 1,5 miljoen euro. Je kunt je afvragen of die 500 euro een juist getal is en of de kosten dus niet hoger uitvallen. Daarnaast is 16.000 euro voor het onder zoek aan de magere kant; er is ambtelijke ondersteuning nodig en ook dit kost geld." Tot slot wijst Dellemijn erop dat de raad eerder vroeg om een geluidsreductie van 8 tot 10 dB in plaats van 6dB. Accommodatiebeleid/Scouting Rurik Het doel om gemeentelijke accommo daties in Heiloo zo effectief en functio neel mogelijk te gaan gebruiken, zorgde de afgelopen tijd voor commotie en mis verstanden, zo bleek maandagavond. Afgevaardigden van Scouting Rurik en omwonenden van het scoutinggebouw en het bijbehorende veldje zijn bang de accommodatie te verliezen. Ze gebruik ten tijdens de vergade ring hun inspreekrecht door het maatschap pelijk belang van de scouting te benadruk ken. Ook stellen ze dat de gemeente op deze locatie woningbouw wil realiseren, althans dat lazen ze in de media, een verhaal dat de gemeente ontkent. De spre kers uitten zich verder kritisch over een gebrekkige communicatie met de gemeen te. Ze voelen zich niet serieus genomen. "Er komen woningen in onze achtertuin en we weten van niks." De gemeenteraad was zichtbaar onder de indruk van de verhalen van de spre kers. Alle partijen riepen het college van B&W op om Scouting Rurik en de omwo nenden serieus te nemen en beter met hen te communiceren. "De communica tie is beneden pijl, kan niet door de beu gel. Als het vertrouwen is beschaamd, dan is er echt iets aan de hand", zo vindt PvdA-fractievoorzitter Ko Hemminga. Daarentegen hoort Matthijs de Moel (Heiloo 2000) juist wel van (andere) orga nisaties positieve geluiden over samenspel met de gemeente. "Maar dat geldt dus niet voor iedereen. De gemeente kan nog een slag maken." Wethouder Fred Dellemijn probeerde de insprekers gerust te stellen. Hij zegt nog niet te weten of de scouting moet verhuizen. "Pas als er passende vooruit zichten zijn - ook passend voor Rurik - dan betrekken we de bewoners hierbij. Nu is het nog te prematuur om hen hierin te betrekken." Daarnaast spreekt de wethou der de geluiden van slechte communica tie met Rurik en omwonenden tegen. "Er was wel constructief overleg met scouting Rurik. Ook beantwoordden we laatst nog een brief van een bewoner die vroeg naar de stand van zaken." Het onderwerp heeft nauw betrek king op de raadsbrede steun aan de Cultuurnota: Heiloo zet in op het behou den van het huidige culturele aanbod en vraagt het college met een dekkingsvoor- stel te komen in de begrotingsbehandeling voor 2017. Tenslotte vermeld ik nog: - dat de gemeente Heiloo een motie van NCPN afwijst. NCPN stelde in de motie dat de extra aansluiting van de A9 op bedrijventerrein Boekelermeer (Zuid) - op 2 kilometer van de bestaande aansluiting - niet noodzakelijk is en leidt tot te hoge kosten voor de gemeente Heiloo. Volgens Willem Gomes zou de gemeente Heiloo de hoogste financiële bijdrage betalen terwijl de gemeente gelijktijdig meer overlast zou ondervinden van het verkeer dan Alkmaar en Limmen. Wethouder Dellemijn ont kracht dat. Volgens hem betalen de pro vincie en de gemeente Alkmaar hiervoor meer geld dan de gemeente Heiloo. Ook vraagt Gomes zich af of ondernemers een fundamentele financiële bijdrage zouden hebben toegezegd in ruil voor de aanslui ting. "En heeft het college aan onderne mers toezeggingen gedaan?" Gomes kreeg hiervoor geen bijval vanuit de raad, waar na alle andere raadsfracties de motie van tafel veegden. Tekst: EJV Mediaproducties/Evert Visser Aangeleverde foto HEILOO - De Centrale Raad van Beroep (CRvB) heeft onlangs drie richtinggevende uitspraken gedaan over hulp bij huishouden door gemeenten (Wmo 2015, Wet maatschappelijke onder steuning). Staatssecretaris van Rijn heeft aangegeven dat een groot deel van de gemeenten de wet uitvoert volgens deze uit spraken. Dat geldt ook voor de gemeenten Bergen, Uitgeest, Castricum en Heiloo (BUCH). De gemeenten laten nog wel een aantal zaken verder uitzoeken. De CRvB deed de volgende uit spraken: - De BUCH-gemeenten bieden de eenvoudige hulp bij huishouden aan als algemene voorziening. Dit mag volgens de uitspraak van de CRvB. - De gemeenten stellen daarnaast een maatwerkvoorziening hulp bij huishouden beschikbaar voor cli- enten die dat nodig hebben in het kader van de eigen regie en zelf redzaamheid. Ook dat sluit aan bij de uitspraak van de rechter. - Bij de afweging of cliënten in aanmerking komen voor de alge mene voorziening of voor de maat- werkvoorziening wordt eerst onder zoek uitgevoerd. Dat is ook aan de orde in de BUCH gemeenten. Op een aantal andere punten moeten de BUCH-gemeenten actie ondernemen. Het gaat dan over de voorwaarden die de CRvB heeft gesteld aan een algemene voorzie ning: - In Bergen, Uitgeest, Heiloo en Castricum zijn per gemeente raads besluiten genomen over de inzet van de algemene voorziening. Hierin is per gemeente aangegeven welke keuzes zijn gemaakt en waarom. Vervolgens is een aanbestedingstra ject aangegaan. Nu moet nog de ver ordening met terugwerkende kracht worden aangepast. Pas dan wordt officieel aan de voorwaarden van de CRvB voldaan. - De eigen bijdrage voor de alge mene voorziening mag niet inko mensafhankelijk zijn. Deze eis wordt nu nader onderzocht door een onafhankelijk kennis- en advies bureau. Ook 'de zorg voor het kunnen beschikken over schoon bedden goed en schone kleding' zou volgens de CRvB-uitspraak onder de Wmo 2015 vallen. De huidige algemene voorziening voorziet hier niet in. De wijze waarop dit geregeld gaat worden, gaan de BUCH-gemeenten (juridisch laten) onderzoeken. Bron: Gemeente Heiloo ADVERTENTIE De Schrijnwerker 11 1851 PV Heiloo 06 139 184 98 artmiraal@ziggo.nl HEILOO - Op woensdag 29 juni overhandigde Tine den Hoed namens Bibliotheek Heiloo tien groteletterboeken aan Marjon Seekles, activiteitenbegeleid ster in Woonzorgcentrum De Loet. Deze boeken komen in de boe kenkast in de gang op de tweede etage. Het is een initiatief van De Loet om bewoners een plek te bieden elkaar te ontmoeten, een boek uit te zoeken, of er een eigen exemplaar in te zetten. Bibliotheek Heiloo vindt het belangrijk dat ook bewoners die slechter zien kun nen genieten van een mooi verhaal. Daarom biedt zij ter kennisma king een aantal gevarieerde titels aan in groteletter. Het is daarnaast een mooie gelegenheid om de bewo- ners te informeren over andere pas sende leesvormen en verschillende hulpmiddelen, zoals de Webbox die de ondertiteling op de tv kan uit spreken, of de app BeterZien. Het aanbieden van de boeken gebeurde tijdens het maande lijkse Bibliotheekcafé in De Loet. Elke laatste woensdag van de maand verzorgen vrijwilligers van de bibliotheek een ochtend rondom lezen. De boeken die zij dan meebrengen leveren vaak bij zondere gesprekken op. Voor veel ouderen is lezen belangrijk: een prettig tijdverdrijf en een manier om bij de tijd te blijven. Vrijwilligers van de Bibliotheek aan Huis bezor gen dan ook stapels boeken bij de klanten in Woonzorgcentrum De Loet.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2016 | | pagina 15