Goed voor elkaar in Heiloo! k J? 10 tips voor de omgang met overlastgevende jongeren op straat Tip 1: Blijf uzelf Als er jongeren samenkomen bij u in de buurt: blijf uzelf. Ga bijvoor beeld niet ineens de hond uitlaten op een andere plaats, omdat u anders een groep jongeren passeert. Volwassenen vullen vaak in wat jongeren wel allemaal kunnen zeggen en doen en gaan zich daarnaar gedragen. Daar zijn jongeren echter nauwelijks mee bezig. Ze willen elkaar gewoon ontmoeten. Als u gewend bent mensen gedag te zeg gen, doe dat dan ook bij hen. Tip 2: Knoop een gesprek aan met de groep Misschien niet eenvoudig als u al wat langer overlast ervaart, maar toch heel simpel om te doen. Spreek ze daarbij niet meteen aan op het gedrag waar u last van heeft. U vindt het waarschijnlijk ook niet leuk als u bij een eerste kennismaking alleen maar negatief aangespro ken wordt. Tip 3: Probeer afspraken te maken Misschien valt in uw ogen de overlast wel mee, zolang ze maar geen rommel achterlaten of tot een bepaald afgesproken tijdstip op straat samenkomen. Als uw contact met hen goed is, houden ze daar meest al wel rekening mee. Tip 4: Ga geen krachtmeting aan Het komt voor dat volwassenen zich zo opwinden dat ze besluiten om eigen rechter te spelen. Hoe terecht het ook kan zijn dat iemand zich ergert: zo'n aanpak kent uiteindelijk alleen maar verliezers, omdat de zaak dan meestal uit de hand loopt. Bovendien maakt u het zo voor sommige jongeren extra spannend, waardoor u ongewild slachtoffer wordt van uw eigen gedrag. Als de situatie naar uw oordeel zo ernstig is dat het niet langer kan, schakel dan deskundige hulp in zoals het jongerenwerk en/of de politie. Tip 5: Denk samen na over een oplossing Meestal zijn jongeren en buurtbewoners het met elkaar eens dat jon geren ook recht hebben op een plek om elkaar te ontmoeten. Maar als je als jongere geen ontmoetingsplek hebt, dan denk je er niet bij na, en dan ga je op die ene hoek staan of in dat speeltuintje voor de kleine kinderen zitten. Soms is een bankje, een afdak of een prullen bak al een simpele oplossing die veel overlast wegneemt. In zo'n situa tie hebben zowel de jongeren als u een gemeenschappelijk belang. U kunt samen een plan maken en in overleg gaan met de gemeente. Tip 6: Organiseer samen een activiteit Tip 7: Suggestie: pak uw fotoalbum eens en bekijk de foto's van toen u zelf jong was Tip 8: Bel niet meteen de politie of gemeente Tip 9: Ga alleen uit van feiten Tip 10: Vraag advies 4 Op de foto van links naar rechts: Wijkagent Dirk Haasnoot 0900 8844 dirk.haasnoot@politie.nl Wijkagent Johan de Wildt 0900 8844 johan.de.wildt@politie.nl Jongerenwerker Maarten van der Molen 06 15 59 69 78 m.vandermolen@jongerenwerkheiloo.nl Jongerenwerker Diederik Dorbeck 06 15 58 40 69 d.dorbeck@jongerenwerkheiloo.nl UITKIJKPOST 20 JULI 2016 Mensen ontmoeten elkaar graag. Volwassenen spreken met elkaar af in een restaurant of café. In Heiloo komen ouderen graag samen in bijvoorbeeld Het Trefpunt. Jongeren hebben zo'n plek niet. Ze spreken vaak op straat met elkaar af. Vaak gaat dit zonder problemen maar soms kunnen buurtbewoners hier overlast door ervaren. Wat kunt u hier zelf aan doen? Om u op weg te helpen, hebben de politie en Jongerenwerk Heiloo 10 tips opgesteld. Sommige wijken en straten organiseren af en toe een feest of sporttoernooi. Het zijn dan meestal de volwassenen die de touwtjes in handen hebben en de taken verdelen. Maar veel jongeren vinden het ook leuk en gezellig om mee te helpen en hebben zelf ook ideeën. Op die manier voelen ze zich gewaardeerd en kan de omgeving een positiever beeld van ze krijgen. De jongerenwerkers helpen u hier graag bij! Een vreemde tip misschien, maar soms lijkt het wel of volwassenen vergeten zijn dat ze zelf ook jong waren. Dat ze het toen ook leuk vonden om onder elkaar te zijn en plezier te hebben. Hoewel de tijd natuurlijk veranderd is, kan het u helpen om met andere ogen te kijken naar jongeren die opgroeien. Kijk eerst wat u zelf kunt doen aan de situatie. Vaak zijn de oplossingen min der moeilijk dan u denkt. Jongeren zijn zich niet altijd bewust van de overlast die ze veroorzaken. Als de politie direct ingeschakeld wordt, geven we uit handen wat we misschien zelf prima kunnen oplossen. Hiermee voorkomt u dat de sfeer meteen negatief wordt beïnvloed. Als u jongeren aanspreekt op hun gedrag, doe het dan op basis van feiten en niet van vermoedens. Soms is er in de buurt iets vernield en worden hier jongeren op aangesproken die er helemaal niets mee te maken hebben. Der gelijke onterechte beschuldigingen kunnen over en weer onnodige irritatie en discussie opleveren. In Heiloo zijn de wijkagenten en jongerenwerkers vaak op straat te vinden. Ze gaan preventief met jongeren in gesprek om zoveel mogelijk overlast te voorkomen. Toch komt het soms voor dat jongeren voor overlast zorgen. De politie kan alleen optreden als er strafbare feiten worden gepleegd, zoals ver nieling. Jongerenwerkers kunnen u helpen in de bemiddeling met jongeren. Zij kunnen natuurlijk niet alles oplossen, maar kunnen u wel op weg helpen en adviseren. Wilt u toch een melding maken van overlastgevende jongeren? Neem dan contact op met Gemeente Heiloo. Telefoon: 072 535 6666. ■mh aaiTf gf—num Ma Sg—ÜH mi

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2016 | | pagina 24