Open Monumentenweekend 10 en 11 september Bekas drijft tieners de lucht in Victor Posch presenteert nieuw project 'Klein' t 23 Klaverjassen in het Trefpunt "If3 UITKIJKPOST 31 AUGUSTUS 201 HEILOO - Zaterdag 10 en zon dag 11 september is het Open Monumentenweekend. Het centrale thema is 'Iconen en symbolen'. Zes gemeenten in de regio Noord-Kennemerland stellen hun monumenten open. Hieronder vindt u het program ma voor Heiloo (ook te vinden op openmonumentendag.nl/ heiloo). 1. Opening van het Open Monumentenweekend (bij de Witte Kerk, Heerenweg 32) Op zaterdag 10 september om 10.00 uur opent wethouder Rob Opdam het Monumentenweekend. Bij de Witte Kerk wordt een prach tig nieuw informatiebord onthuld. Dit bord is de eerste in een serie van nog te vervaardigen borden op belangrijke (historische) locaties in Heiloo. 2. Landgoed Ter Coulster (Kennemerstraatweg bij 434) Op Landgoed Ter Coulster zijn diverse iconen en symbolen te vin den. De belangrijkste is de inrij poort met de 17e eeuwse gebeeld houwde leeuwen. Deze dragen schilden waarop de familiewapens staan van de vroegere eigenaren van het landgoed; het geslacht Fontein Verschuir en Van der Feen de Lille. Familiewapens waren een teken van aanzien. Ook het bezit van een landgoed was vroeger een status symbool. Een lang oprijlaan liet zien dat je veel grond bezat en machtig was. Meer informatie: www.tercoul- ster.nl 3. Oudheidkamer van de Historische Vereniging Oud Heiloo (Bergeonstraat 30) Open: zaterdag 10 september: 10.00-17.00 uur en zondag 11 sep tember: 12.00-17.00 uur. In de Oudheidkamer is hét icoon van de tuinbouw en van het veilingwe zen te bezichtigen: de veilingklok. Deze is begin dit jaar door de ver eniging teruggebracht naar Heiloo, nadat deze langere tijd in Limmen in gebruik en later opgeslagen was. Op zondag 11 september om 16.00 uur houdt Lia Vriend een lezing over het Oer IJ-gebied. De opbouw van ons hele landschap is te dan ken aan dit gebied. Doorlopend is de film 'De kracht in Heiloo' te zien en eventueel te koop. Een film over spiritualiteit, symbolen en iconen, gemaakt door amateur filmmaak ster Thea Rotteveel. Verder is in de Oudheidkamer een interessante basiscollectie van literatuur, afbeel dingen en historische voorwerpen te zien. Meer informatie: www.oud- heiloo.nl 4. De Hutkoffer (Heerenweg 21) De Hutkoffer is van oorsprong een oude boerenwoning uit eind 17de/begin 18de eeuw en bestaat uit een bijzondere houten vakwerk constructie. Eigenaresse en kunste nares Lucia Admiraal exposeert hier haar glas-in-lood en andere (glazen) kunstwerken. Tijdens het Open Monumentenweekend informeert zij de bezoeker over de bijzondere technieken van het glas-in-lood- ambacht, terwijl zij aan het werk is. Meer informatie: www.glasatelier- heiloo.nl. 5. Witte Kerk en bijbehorden- de toren (Heerenweg 32) Open: zaterdag 10 september: 10.00-17.00 uur en zondag 11 sep tember: 12.00-17.00 uur. De Witte Kerk wordt als oudste gebouw en vaak als hét icoon van Heiloo gezien. In het van oorsprong Romaanse kerkje zijn tijdens het Open Monumentenweekend meer dere activiteiten. Vrijwilligers van de kerk vertellen over de geschiede nis van het gebouw en wichelroe deloper Ger Vermeij demonstreert dat de kerk een locatie is met een bijzondere, verhoogde energie. Hij vertelt over de achtergrond van deze energielijnen, ook wel ley- lijnen genoemd. Zijl open over de aarde en worden gerelateerd aan de locatie van kerken, bedevaart plaatsen en kapellen. Net als in de Oudheidkamer is hier doorlopend de film 'De kracht van Heiloo' te zien. Meer informatie: www.witte- kerkheiloo.nl. 6. Heiligdom Onze Lieve Vrouw ter Nood (Kapellaan 11) Het bedevaartsterrein is dagelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur met rondleidingen op zaterdag 10 sep tember (11.00 uur en 14.00 uur) en zondag 11 september (13.00 uur). De bedevaartplaats Onze Lieve Vrouwe ter Nood is het belangrijk ste icoon van religieus leven boven het Noordzeekanaal. Deze Rooms- Katholieke locatie wordt al in 1409 genoemd. Mevrouw Herma Out neemt u mee langs de bijzondere symbolen en de indrukwekkende gebouwen, zoals de Genadekapel waar omheen men vroeger op de knieën kroop om boete te doen, de Bedevaartkapel, de kruiswegstatie, de Calvarieberg en natuurlijk 'het putje', waarvan men zegt dat het water geneeskrachtig is. Op het ter ras van het Oesdom kunt u eventu eel iets nuttigen. Meer informatie: www.onzelievevrouweternood.nl. 7. Cultuurkoepel GGZ-terrein (Kennemerstraatweg 464) Het terrein is openbaar toe gankelijk. Openingstijden van de Cultuurkoepel en het theehuis De Trog (achter op het terrein): zater dag 10 september: 11.00 tot 17.00 uur, zondag 11 september: 12.00 tot 17.00 uur. De voormalige Willibrordusstichting is hét icoon van de geestelijke gezondheidszorg in Heiloo. In diverse gebouwen op het landgoed worden nog steeds mensen met psychiatrische klach ten behandeld. Daarnaast worden er tegenwoordig culturele en recre atieve activiteiten georganiseerd. Op 9, 10 en 11 september vindt het festival 'Willibrordus draait door' plaats met artiesten, musici, theater makers, kunstenaars, filmers, verha lenvertellers en koks. Meer informa tie: www.cultuurkoepel.nl en www. willibrordusdraaitdoor.nl. 8. Baduhenna (Kennemerstraatweg 464) Open: zaterdag 10 september: 10.00 - 17.00 uur en zondag 11 sep tember: 12.00 - 17.00 uur. Op het GGZ-terrein is in het Archeologisch Museum Baduhenna een tentoon stelling gericht op de symboliek en iconen uit het verleden. Op zater dag 10 september is er om 16.00 uur een lezing door Oer-IJ deskundige Lia Vriend. Meer informatie: www. baduhenna.nl. Nota bene: Op 9 septem ber, de vrijdag voor het Open Monumentenweekend, krijgen de groepen 7 en 8 van zes basisscho len in Heiloo een 'eigen' rondlei ding in een van bovengenoemde monumenten. Alle monumenten in de regio staan in de brochure die verkrijgbaar is aan de balie van het gemeentehuis en de bibliotheek. HEILOO - Bekas, een vluch- telingtiener uit Heiloo, stelde samen met Jeannette de Groot een plan op voor een uitje voor vluchtelingtieners. Ze legden dit met succes aan de gemeente Heiloo voor. Deze kwam met een subsidiebedrag bedoeld voor activiteiten voor opgroei en opvoedondersteuning. Het plan werd vorige week maan dag gerealiseerd. Het bleek bijna de warmste dag van het jaar, maar dat verhinderde een grote groep jonge vluchtelingen niet om naar Jump SkiUz in Alkmaar te fietsen. Daar sprongen ze op de trampolines en doken ze met groot plezier in de foampits. Een instructeur gaf les, zodat de salto's niet van de lucht waren. Het synchroonspringen van enkelen was een lust voor het oog. Na twee uur gingen de jongeren moe en voldaan naar De Hobbit in Heiloo West, een opvanghuis met zes alleenstaande tienervluchtelin gen. De groep at daar gezellig en heerlijk met elkaar. Victor Posch in actie. Aangeleverde foto HEILOO - Saxofonist Victor Posch presenteert zaterdag 10 september op het festi val 'Willibrordus draait door' de premiere van zijn project 'Klein'. Dit project bestaat uit een cd, een aantal live-optre dens en een expositie. De cd bevat een boekje met houtskooltekeningen van Jan Groenhart en zwart-witfoto's van Jessica Heetebrij. De muziek heeft invloeden van jazz, blues, tango en klezmer met improvisatie-ele menten. Saxofonist Victor Posch is al jaren een graag geziene gast op de Nederlandse podia. Hij is naast saxofonist ook componist, tekst schrijver en theatermaker. Victor Posch omschrijft het pro ject als volgt: "'Klein' komt voort uit een gevoel dat mij de laatste tijd bekruipt, dat wij mensen vaak met te grote zaken bezig zijn. Zaken waar we geen grip op hebben en die onze aandacht te veel afleiden van de schoonheid om ons heen. We kij ken niet of te weinig naar de drup pel en te veel naar de zee. Hoe mooi ook. We zien alleen nog maar de grote boom, maar kijken finaal over het blaadje heen. Maar ook ontgaan ons vaak de prachtige zonsonder gangen, de schitterende wolken en de uitgestrektheid van alles wat om ons heen is en waarin we ons heel 'klein' kunnen voelen. We moeten wat mij betreft weer terug naar de basis. Uit dit gevoel komt dit pro ject. Ik ben er heilig van overtuigd dat kunstenaars de wereld kunnen laten zien hoe het ook anders kan. Dat is de reden dat ik dit project graag wil uitvoeren." 'De wereld die om mij lag' De basistekst van het hele project komt van de schrijver Nescio, die in HEILOO - SHE Ouderenbond start donderdag 1 september weer met een nieuw seizoen kla verjassen. Bent u lid van de bond, dan bent u welkom. Aanvang: 13.30 uur. Prijs 3,- p.p. incl. kof fie/thee. SHE Ouderenbond zorgt voor leuke prijzen en een gezel lige middag. Bel 072-5334419 voor meer informatie. zijn verhaal Buiten-IJ schrijft over een wandeling met een stel vrien den langs de dijk aan het Buiten-IJ: En onze gedachten gingen woor deloos uit over de wereld, ver over den gezichtseinder gingen zij. En zoo vloeiden de wereld en wij beur telings in elkaar over. Bekker zei datti z'n hart voelde uitzetten en toen ik m'n oogen dicht deed, was 't of m'n hoofd vol goud licht en blauw water was en wonderlijke trillingen gingen door m'n ruggen merg. Ik voelde daar de wereld die om mij lag. De medewerkenden aan het project zijn Jasper Teule (contra bas), Bastiaan Mulder (gitaren), PieterJan Cramer van de Bogaart (piano/accordeon), Victor Posch (saxofoon/composities), Jan Groenhart (houtskooltekeningen), Jessica Heetebrij (foto's), Tirza Teule (vormgeving), Friso Schoone, Ton Nieuwenhuizen en Rick Nieuwenhuizen (geluidstechniek). Heiloo en Bergen De muziek wordt live gespeeld op zaterdag 10 september om 15.00 uur en om 18.45 uur in de Cultuurkoepel in Heiloo tijdens 'Willibrordus draait door'. Kaartverkoop aan de kassa ter plaatse. Tevens is er een live-optreden in Galerie Zinc aan het Wiertdijkje 8a in Bergen op vrijdag 23 september om 20.15 uur. Hier is ook op zaterdag 24 en zondag 25 september (11.00 - 17.00 uur) een expositie te zien met de tekeningen en foto's uit het project. Voorverkoop via info@zincexposi- ties.nl, toegangsprijs 15,00 p.p. De cd (met prachtig uitgevoerd boek je) is voor 15,00 (verzendkosten 2,50 euro) te bestellen via victorposch@zonnet.nl/www. victorposch.nl. De tieners met groot plezier in de foampits. Foto: Jeanette de Groot

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2016 | | pagina 23