Opening Verhalenkamer bij start Willibrordus Draait Door *1: De Wereldwinkel in Werelddorp Heiloo viert feest Weer activiteit in de BUK? 9 INGEZONDEN MEDEDELING Ook Herberg Jan hoofdsponsor bij De Foresters UITKIJKPOST 14 SEPTEMBER 2016 mm Hiiiia HEILOO - Je kunt het bijna niet missen als je op De Egelshoek loopt: er is iets moois opgebloeid tussen de vereniging De Foresters en Restaurant/ Grand café Herberg Jan. Zo heeft 'de Herberg' niet alleen een stuk historie hersteld in Heiloo, maar doet ze ook iets terug voor het dorp op sportief gebied. Het gevolg is meer dan een paar fraaie reclameborden langs het hoofdveld en de O-19 teams (voorheen A-jeugd) spelen straks met de naam van Herberg Jan op de borst. Herberg Jan is iedere dag geopend voor ontbijt, lunch en diner. Ook voor een overheerlijke kop koffie of een borrel (de derde helft!) bent u van harte welkom. De deur opent om 9.00 uur en reserveren kan telefonisch via 072-2100181. Bezoek de herberg ook online: www.herberg-jan.nl. Herberg Jan en de Egels gaan op voor een langdurige en vooral gezellige samenwerking! HEILOO - De Wereldwinkel in Heiloo bestaat dertig jaar en dat was reden voor een feestje! Daarom werd op zaterdag 10 september groots uitgepakt. Bezoekers genoten van livemu ziek van Chris Colleye vrienden en ze werden ontvangen met een kopje (fairtrade) koffie en iets anders lekkers. Vanaf 13.30 uur was een ijsco-kar van Di Fiorentina aanwezig en klonk er muziek van CARP. Bovendien kregen de klan ten een korting van maar liefst 30% op de gehele collectie kunstnijver heid en bij besteding vanaf 12,50 kregen ze nog een klein presentje. Voor velen was dit reden genoeg om langs te gaan. Bijzonder was de aanwezigheid van de oprichter van Wereldwinkel Heiloo, de heer Cor Duijn. Burgemeester Hans Romeyn feliciteerde de Wereldwinkel van harte en hij hield een korte toe spraak. "Een wereldwinkel in een werelddorp", aldus de burgemees ter. Hij benadrukte hoe bijzonder het is dat op dit moment ruim veer tig vrijwilligers betrokken zijn bij Wereldwinkel Heiloo. Zij werken hard om deze mooie winkel draai ende te houden, zowel voor als ach ter de schermen. Ook werd uiteraard de mis sie van de fairtrade cadeauwin kel benoemd, waarbij commercie en idealen hand in hand gaan. De Wereldwinkel verkoopt authentieke producten uit ontwikkelingslan den. Importeurs en producenten werken intensief samen met desig ners om deze producten aan de hedendaagse trend aan te passen. De Wereldwinkel geeft de produ centen een stem. Dankzij een lang durige samenwerking kunnen zij, met het inkomen dat zij verdienen, een beter leven opbouwen. Koopt u een cadeau in de Wereldwinkel, dan draagt u bij aan de ontwikke ling van de producenten. U vindt de Wereldwinkel Heiloo op de Stationsweg 105. Kijk ook op de website www.heiloo.wereldwin- kels.nl en volg de Wereldwinkel op Facebook. Tekst: Linda van Rozendaal HEILOO - Er kwamen vrijdag 9 september, bij de start van driedaags festival Willibrordus Draait Door, veel bezoe kers naar de opening van de Verhalenkamer van GGZ-NHN. De heldere repeterende sla gen van de luidklok van de Cultuurkoepel herinneren aan vroeger dagen toen de broeders van de Congregatie van Onze Lieve Vrouwe van Lourdes op het ter rein van Landgoed Willibrordus woonden en werkten en samen met de psychiatrische patiën ten een gemeenschap vormden. Museumcoördinator Jos Mancini was als eerste aan het woord. De omvangrijke museumcollectie van de Sint Willibrordusstichting, die veertienhonderd objecten omvat en is opgebouwd vanaf de jaren '70, is onlangs in eigendom gegeven van het landelijke psychiatriemuseum Het Dolhuys in Haarlem. De interessante collectie omvat onder meer gebruiksvoorwer pen, meubilair, instrumenten, foto's en creatieve werkstukken. De Verhalenkamer op Landgoed Willibrordus is een nieuw begin. De ruimte is ingericht met authentiek meubilair. Er staan tevens enkele vitrines met kleine objecten uit de museumcollectie. Een tijdlijn langs de muur geeft de ontwikkelingen in de psychiatrie aan. Via aanraak- schermen kunnen historische foto's met tekstuele toelichting worden bekeken. Deze digitale presenta tie werd gerealiseerd met hulp van I-Connect, leer/werkinitiatief van GGZ-NHN. Marijke van Putten, bestuur der van GGZ-NHN, sprak van de geschiedenis van de instelling die terugvoert tot het jaar 1927, toen de broeders besloten een psychia trische inrichting in Heiloo te vesti gen. De Verhalenkamer biedt ruimte aan de verhalen uit het verleden en van nu. Met name herstelver halen zijn belangrijk en informatie over hoe mensen met psychische klachten in deze tijd behandeld werden. Het kan iedereen overko men; gemiddeld krijgt een op de vier mensen een psychische ziekte. In de Verhalenkamer kunnen cliën- HEILOO - We zagen een gemeenschap op haar best met het festival Willibrordus Draait Door. Afgelopen weekeinde was er heel veel leuks, origineels, kei-goeds en ijzersterks te zien. Het festival was een podium voor een geweldig divers palet talenten. Heilooër Hip Hopduo Sam&Falko hebben op zaterdag en zondag een publiek veroverend optreden neergezet, met nummers van hun eerste album. Hun openlijke wens om dit album in jongerencentrum BukBuk te releasen, oogstte dik applaus. Zondag kregen zij 'de kers op de taart' toen ze te horen kregen dat het ook mogelijk gemaakt gaat worden. Jan Bellekom, mede-orga nisator van Willibrodus Draait Door, meldde het goede nieuws na over leg met burgemeester en wethou der. Sam&Falko hebben al eerder zinderende optredens in de BUK neergezet voor hun eigen leef- tijdspubliek, maar ook met optre dens voor een publiek van 30+, 40+ en 50+ weten ze iedereen op Willibrordus Draait Door moeite loos voor zich te winnen. Dat er een ten en familieleden hun eigen ver halen vertellen. Jongeren van De Herstelwerkplaats, herkenbaar aan hemelsblauwe T-shirts, mengen zich onder de bezoekers. Zij staan open voor het delen van hun herstel verhaal. De kracht van verhalen is enorm groot: verhalen blijven bij je en kunnen je leven veranderen. De Verhalenkamer is eveneens agentschap van VVV Heiloo, de driehoekige VVV-vlag wappert fier aan de gevel. Heiloo is een bijzon dere plek in Kennemerland, het GGZ-terrein wordt al langere tijd landgoed Willibrordus genoemd omdat er veel beleefd is en ook veel te beleven valt. Het VVV-punt is een startpunt voor heel veel activitei ten. Samen met het Oranjefonds, het IVN en veel vrijwilligers wordt het landgoed de komende jaren nog veel mooier gemaakt. Twee grote projecten 'Groene Brug' en 'Grijs, Groen en Gelukkig' zijn op dit moment gaande. Het gaat over wandelingen, rustplaatsen, rondleidingen en bijzondere plek ken. De Verhalenkamer wordt tevens ticketverkooppunt voor de Cultuurkoepel. De eerste expositie betreft het multimediaproject 'This Connection' van fotograaf-filmer Alef Starreveld en schrijfster Mireille Spits. Het is een verhaal over familiebanden in verwarrende omstandigheden, over de situatie binnen een gezin als blijkt dat een van de gezinsleden psychisch ziek opening geboden wordt aan talent uit Heiloo om op te treden in de BUK is misschien net zozeer nieuws als het melden van een gewel dig goed georganiseerd festival. Hopelijk wordt aan meer gebruikers is. Het gaat hierbij om de omgang van de gezonde broer Alef met zijn zieke broer Aad, die in 2009 over leed. Aan de hand van een fictieve briefwisseling tussen beide broers wordt hun relatie duidelijk. Dit gegeven wordt ook uitgewerkt in de korte film waarin filmmaker Alef en een stand-in voor Aad een con versatie voeren, waaruit vooral veel onmacht en berusting spreekt. Het verstilde polderlandschap achter de Hondsbossche Zeewering vormt het decor. Alef heeft moeite met het onvoorspelbare gedrag van Aad. Aad vecht tegen de stemmen in zijn hoofd die hij probeert te verdrin gen met muziek. Mantelzorg voor een psychisch ziek familielid blijkt lastig. "De huidige politiek en maat schappij verwachten dat wij hier een inspanning leveren. Dat is mak kelijk gezegd maar veel moeilijker gedaan", aldus Mireille Spits. De expositie 'This Connection' loopt tot woensdag 9 november. De Verhalenkamer is tot 1 okto ber van woensdag tot en met vrijdag geopend tussen 11.00 en 16.00 uur. Na 1 oktober 2016 is de Verhalenkamer van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur open. Deze openingstij den verschijnen zo snel mogelijk op de website www.verhalenka- mer.nl. De Verhalenkamer aan de Olvendijk 2 is onderdeel van cultu reel centrum De Strandwal. Zie ook: www.verhalenkamer.nl. Tekst: Felix Hogeboom de kans geboden voor het BUK- podium, waar alles (nu nog) klaar staat. Mogelijk is dit de aanzet voor 'De BUK draait door'! Tekst: Allard de Graaf Burgemeester Hans Romeyn verhoogt de feestvreugde met confetti. Foto: Linda van Rozendaal Sam&Falko mogen opnieuw 'vlammen' in de BUK! Foto: Jack Schaap Een kijkje in de Verhalenkamer. Foto: Felix Hogeboom

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2016 | | pagina 9