Museumhoeve Overslot: 'We laten ons niet wegjagen' De Boswaid blij met Taalklas REGIO 28 I INGEZONDEN MEDEDELING Griezeltocht Stichting Samen Spelen UITKIJKPOST 19 OKTOBER 201 EGMOND AAN DEN HOEF - De gemeente Bergen en de cultu rele instelling museumhoeve Overslot in het Slotkwartier in Egmond aan den Hoef lijken in een impasse te zitten. Het college van B&W sommeerde Stichting Hafre Productions vorige week per brief om het gebouw van museumhoeve Overslot uiterlijk 31 december leeg op te leveren. Het bestuur verzet zich hier fel tegen. Wethouder Hugo Snabihe van Financiën en Ruimtelijke Ordening laat weten dat Stichting Hafre Productions van museumhoeve Overslot dit jaar niet bereid was een gebruikersovereenkomst te tekenen met daarin een opzegtermijn van drie maanden. "Die ondertekening is nodig om herontwikkeling van het Slotkwartier op korte termijn mogelijk te maken. Als we willen starten, dan moeten we zeker weten dat het pand op korte termijn leeg kan staan." Hij vertelt dat Stichting Historisch Egmond - tevens gebrui ker van het gebouw - de overeen komst wel tekende. "Deze stichting kan daarom nog wat langer blij ven". Voor De Slotkapel geldt geen overeenkomst, omdat Stichting Slotkapel eigenaar is van haar gebouw. Ook Galerie de Kapberg hoort bij het Slotkwartier maar huist in een ander pand. Hiervoor geldt een nieuwe overeenkomst niet. 'Panden ongeschikt' Het college van Bergen liet vorig jaar weten het Slotkwartier een nieuwe impuls te willen geven door de historie van het vroegere Slotkasteel en de omliggende monu mentale gebouwen breder en bij een groter publiek onder de aandacht te brengen. Dit moet volgens de gemeente gebeuren door de instan ties beter geïntegreerd samen te laten werken. Het College van B&W gaf vorig jaar de vier stichtingsbe sturen de ruimte met een gezamen lijk toekomstplan te komen. De veelzijdige ideeën varieerden van kunst in het Slotpark en een hoge steiger met een foto van het kasteel tot het plaatsen van een 'originele' toegangsbrug tot het Slotkasteel, een terras, picknicktafels en een thee- of pluktuin. De 'partijen' leg den hun ideeën eind februari bij de gemeente op tafel. Bergen was niet tevreden over het plan, omdat een financiële onderbouwing - voor onder andere een Cultuurhuys - zou ontbreken. Een nieuw gezamenlijk plan kwam er niet, mede omdat de vier stichtingen het niet eens konden worden. Daarom nam de gemeente de regie zelf in handen. Tegelijkertijd kwamen museumhoe ve Overslot en Stichting Historisch Egmond elk met een eigen plan. Hierop wil Bergen eind dit jaar rea geren, zo laat de wethouder weten. Voor herontwikkeling is vol gens Bergen onderhoud van de panden noodzakelijk. Wethouder Snabihe: "De gebouwen zijn nu niet geschikt voor de activiteiten die er plaatsvinden. Dit mede vanwege de huidige veiligheidseisen en ver gunningen die nodig zijn. Om pro fessionele ondersteuning te krijgen bij de herontwikkeling, hebben we het Slotkwartier aangemeld bij de provincie als herbestemmingspro ject van langdurig leegstaande pan den." Stichting Hafre-voorzitter Fred Valkering is kwaad op de gemeente Bergen. "Bergen helpt een goedlo pende, unieke en breed gedragen ongesubsidieerde Egmondse cul turele organisatie de nek om. Dat is erg. Bergen is toch zo cultuur- minded? Wij hebben een podium en een bar met vergunning, er zijn concerten en schrijvers lezen hier hun verhalen en gedichten voor. Er zijn regelmatig tijdelijke ten toonstellingen en we hebben een vaste expositie met schelpen, mine ralen en antieke en oudheidkun dige voorwerpen. Ons publiek, dat overal vandaan komt, waardeert dat zeer. Het bericht dat we weg moeten, leeft onvoorstelbaar onder de bevolking van Egmond en ver daarbuiten." De voorzitter noemt het besluit van het college van B&W "puur op financiële gronden gebaseerd." "Bergen krijgt geld van de provin cie als wij uit het pand gaan. Met dit geld kan de gemeente de her structurering van de andere panden financieren." Hij stelt verder dat een verhuizing naar een andere locatie niet realistisch is. "Als we moeten verhuizen, dan ontbreekt de ruimte voor het podium en alles wat wij tentoonstellen. Bovendien is de akoestiek niet op een andere plek na te bootsen." Volgens Valkering is een gezamenlijk plan er niet gekomen, mede vanwege kritiek op de toetreding in de werkgroep van een financieel deskundige van de politieke partij Kies Lokaal. "Wij kwamen hier pas veel later achter. Iemand met twee petten op, dat kan natuurlijk niet." De voorzitter stelt verder blij te zijn de nieuwe gebrui kersovereenkomst niet te hebben getekend. "Wij tekenden in 1998 als stichting een huurovereenkomst en hebben daarom recht op een veel langere opzegtermijn dan drie maanden. Die is gewoon nog gel- EGMOND AAN DEN HOEF - Basisschool De Boswaid in Egmond aan den Hoef is het nieuwe schooljaar gestart met een Internationale Taalklas (ITK) voor nieuwkomers. Op dit moment zitten er tien kinde ren in de Taalklas: negen kinde ren uit Syrië en één leerling uit Eritrea. Kinderen vanaf groep 3 volgen in de ITK intensief onderwijs dat vooral gericht is op de beheersing van de Nederlandse taal. Directeur Birgit Ranzijn: "Het gaat om kin deren die minder dan één jaar Nederlandstalig onderwijs heb ben gevolgd. De meeste van deze leerlingen zijn zelfs korter dan drie maanden in Nederland. Zij begrij pen onze taal dus niet of nauwelijks. Door het onderwijs in de Taalklas hebben zij een grotere kans op succesvolle schoolprestaties in de toekomst.'' In de Taalklas zitten kinderen van verschillende leef tijden, uit verschillende landen en met verschillende niveaus. "Met een intensief programma en in een veilige en gestructureerde leerom geving krijgen de kinderen veel indi viduele aandacht. Na een jaar in de Taalklas kunnen de kinderen over het algemeen doorstromen naar een reguliere basisschool in hun eigen woonplaats. De Taalklas is een verrijking voor De Boswaid'', stelt Birgit Ranzijn trots. dig, daarom gaan we in december niet weg." Valkering veegt ook andere "gedachtekronkels" van de gemeen te van tafel. "De gemeente baseert zich op de voorlopige economische visie van Bergen, terwijl de gemeen teraad de definitieve versie nog moet goedkeuren. Dat klopt dus niet. Verder heeft B&W ons nooit laten weten dat onze Stichting eind dit jaar het pand moet verlaten. Waarom zouden we anders over plannen zijn gaan nadenken? Ook is de aanmelding van Overslot bij de provincie als herbestemmingspro ject van langdurig leegstaande pan den uiterst dubieus: dit pand staat namelijk niet leeg. Daarnaast heb ben we de brief met de huuropzeg- ging officieel nooit ontvangen. Per e-mail is de brief niet rechtsgeldig. Tot een door de wethouder beloof de toelichting van de brief is het nooit gekomen en op onze uitnodi gingen voor een gesprek is nimmer gereageerd." 'Behoud van activiteiten' Wethouder Snabilie noemt de opzegging in de huurovereenkomst juridisch wel waterdicht en de brief 'Nieuwkomers horen erbij' Door de speciale Taalklas kun nen de leerkrachten de nieuwko mers maximaal ondersteunen zon der dat dit ten koste gaat van het onderwijs aan de andere kinderen. Ranzijn: "Het is bijzonder om te zien hoe goed en snel de kinderen de Nederlandse taal oppikken en hoe onze kinderen de leerlingen uit de Taalklas het gevoel geven er vol ledig bij te horen. Daar zijn wij echt trots op. De Taalklas-kinderen doen gewoon mee met hun leeftijdsge- rechtsgeldig. "De aangetekende brief is inderdaad via de post niet bij de stichting aangekomen vanwege afwezigheid van de bestuursleden. Op 1 september is Stichting Hafre niet ingegaan op onze uitnodiging de brief persoonlijk toe te lichten. Daarna kreeg ik een uitnodiging van Stichting Hafre, maar niet eerder dan oktober. Daarom is de brief uit eindelijk via e-mail verstuurd. Dat is een geldige procedure." Verder stelt Snabilie dat Bergen wel kosten maakt voor het gebouw van museumhoeve Overslot en dat Bergen al lange tijd aanstuurt op herstructurering. Daarbij benadrukt hij "alle betrokken partijen bij de herontwikkeling te willen blijven betrekken". "Als dat kan met zoveel mogelijk passende ideeën en het behoud van de huidige activiteiten, dan is dat prima. Overigens blij ven de panden bestaan, enkele zijn Rijksmonumenten". Verder stelt hij dat provinciale subsidies nog los staan van de herontwikkeling. "Of we ooit subsidie aanvragen, hangt af van het vervolg." Tekst: EJV Mediaproducties/ Evert Visser nootjes uit de andere klassen tijdens bepaalde activiteiten, zoals buiten spelen, excursies en thema's rond bijvoorbeeld de Kinderboekenweek. Samen met de leerkrachten zorgen onze kinderen ervoor dat de nieuw komers zich veilig en geaccepteerd voelen. Daardoor staan ze open voor het leren van de Nederlandse taal en gewoontes. Voor ons is het ook een bevestiging van de fijne sfeer op De Boswaid: dit is een school waar iedereen echt welkom is.'' CASTRICUM - Zin om te griezelen? Stichting Samen Spelen organiseert vrijdagavond 11 en zaterdagavond 12 november een griezeltocht op Camping Geversduin. Deze plek wordt omgetoverd tot een duister landschap, waar bijzondere figuren wonen die het lang niet allemaal goed met u menen. Het thema van dit jaar is 'The Walk of The Ring'. Wie weet komt u een Ork tegen in het bos, een zwarte geest of wellicht een lief, maar niet zo onschuldig, hob- bitje. Pas op: ze lijken allemaal zo sprookjesachtig, maar het is niet voor niets een griezeltocht, dus houd ten alle tijden uw aandacht erbij. Niets is wat het lijkt! Naast het griezelen valt er overigens ook veel te lachen. Deelnemen kan vanaf twaalf jaar. Kinderen tussen twaalf en zestien jaar mogen uitsluitend meedoen samen met een volwassene. Mensen die slecht ter been zijn, wordt afgeraden de tocht te lopen: het is donker en het ter rein is niet vlak. Aanmelden voor de tocht kan via www.stichtingsamen- spelen.nl. De organisatie neemt dan contact met u op. Een woordvoerder van de stichting adviseert u niet te lang te wachten met aanmelden. "Voorgaande jaren waren de twee avonden snel volgeboekt." Nieuwkomers horen er volledig bij. Aangeleverde foto Een inkijkje in museumhoeve Overslot. Foto's: gebouw: Hoeve Overslot. Overige foto's: Evert Visser

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2016 | | pagina 28