Kerst op de Papenberg voor het hele gezin Midden in de winternacht Huys Egmont, vóór en dóór bewoners Lennard Dunselman (17) exposeert in Johanna's Hof regio 35 14 DECEMBER 2016 CASTRICUM - Hof van Kijk Uit organiseert Kerst op de Papenberg. Op vrijdagavond 23 december start om 19.00 uur de fakkeltocht bij Hof van Kijk Uit richting de Papenberg. Lopend door het donkere bos naar het open duin van de Papenberg. Daar zal toneelvereni ging Forento een kleine kerstvoor stelling in de open lucht opvoe ren. Deelname aan Kerst op de Papenberg bedraagt 4 euro voor kinderen tot twaalf jaar, volwasse nen betalen 5 euro. U kunt vooraf bij Hof van Kijk Uit uw deelnamebe wijs kopen. Reserveren telefonisch, via e-mail of website is niet moge lijk. Na afloop van de wandeling is er koffie en thee, chocolademelk, ranja of glühwein en wat lekkers bij Hof van Kijk Uit. Auto's kunt u parkeren op de parkeerplaats Geversweg/Zanderij. Het adres: Hof van Kijk-Uit, Oude Schulpweg 4, 1901 NV Castricum. Telefoon: 0251-673657, internet: www.hofvankijkuit.nl. CASTRICUM - Winter is bij uitstek de tijd om klassiekers (voor) te lezen. Wanneer is een boek eigenlijk een klassieker? En wat heeft een klassieker nodig om nog aantrekkelijk te zijn voor de jeugd? Een klassieker is een goed ver haal, vaak herinnerd in nostalgie. Klassiekers hebben zoveel mensen gevormd en de maatschappij een richting gegeven - met het lezen van klassiekers leer je je eigen verleden beter begrijpen. Toch moet een klas sieker soms afgestoft worden om opnieuw gewaardeerd te worden. Zo is Jip en Janneke hertaald en is 'gulden' 'munt' geworden. Goed gekozen, want 'euro' zou niet de nostalgische uitstraling hebben die bedoeld wordt. Bij Sterke Wanja, lievelingsboek uit mijn jeugd, is het verhaal niet aangepast maar de voorkant des te meer. 'Luie Wanja' ontmoet een oude blinde man die hem voorspelt dat hij tsaar zal wor den. Tot ergernis van zijn broers moet hij zeven jaren op de kachel liggen en alleen zonnepitten eten totdat hij zo sterk is dat hij het dak van het huis kan optillen. Daarna begint hij aan een tocht vol gevaren en avonturen. Geschikt voor kinde ren vanaf negen jaar. Voor jong en oud Klassiekers, die niet hertaald zijn, zijn meer geschikt om voor te lezen. Maar voor de geoefende lezer ook juist leuk. Een jongen van tien jaar zei laatst: 'De brief voor de koning van Tonke Dragt is 'ridderlijk' geschreven en daarom vind ik het zo mooi'. Over nostalgie gesproken: wie kent niet het klassieke verhaal van 'Alleen op de wereld'? Over de achtjarige vondeling Remi op zijn reis door het negentiende eeuwse Frankrijk. Lang was deze klassieker wel leverbaar, maar alleen geschikt voor volwassenen - vanwege de verouderde taal. Gelukkig is er nu een vertaling door Tiny Fisscher die het verhaal weer helemaal voor kinderen van nu heeft herschreven. De illustraties zijn gemaakt door Gouden Penseel winnares Charlotte Dematons. Zij heeft ter inspiratie zelf de route van Rémi afgelegd en het resultaat is prachtig. Dematons, heeft het desolate Franse platteland en het harde leven in de stad op unieke wijze weergegeven. Dus een heerlijk boek, opnieuw voor jong en oud. En het kerstverhaal? Is dat een klassieker?.Dat is meer een over levering met prachtige uitvoeringen. Daarvan is Kerstmis van Dick Bruna wel de bekendste. Tekst: Rachel de Wit, Boekhandel Laan in Castricum Fakkeltocht naar de Papenberg. Foto: Annemieke Ederzeel Het Slotkwartier heeft er binnenkort een attractie bij met Huys Egmont. Aangeleverde foto en de heren en graven van Egmont, die zo belangrijk zijn geweest in de middeleeuwen", aldus Mulder. "Op het moment dat we van de gemeente het hele gebouw mochten gaan gebrui ken, gingen we aan de slag. Een langgekoesterde wens ging in vervulling en met eigen financiële middelen en enthousiaste vrijwil ligers hebben we er iets fantas tisch van gemaakt. We hopen dat het project de kans krijgt zich te bewijzen en niet sneu velt als de gemeente in zee gaat met commerciële partijen. Huys Egmont is een visitekaartje voor de gemeente Bergen." Het hele project is met beperkte middelen door Egmondse vrijwilligers uit gevoerd. Behalve voor historische exposities zijn de opgeknapte EGMOND AAN DEN HOEF - Het vernieuwde Historisch Informatiecentrum aan de Slotweg in Egmond aan den Hoef opent zaterdag 14 janu ari haar deuren. Het in vier maanden verbouwde centrum kreeg de naam 'Huys Egmont' en gaat een belangrijke rol in het historische gebied innemen, zegt voorzitter Martijn Mulder van Stichting Historisch Egmond. "Het is een bezoekers centrum waar het verhaal van het roemrijke geslacht Egmont en haar stamslot, het 'Slot op den Hoef', wordt verteld. Iedereen op zoek naar historische informatie kan er terecht. Huys Egmont is de plek bij uitstek om mensen iets te vertellen over het kasteel ruimtes ingericht voor onderzoek, werkgroepen, lezingen, filmverto ningen en workshops. Het oude raadhuisje uit 1871 is ook opgeknapt en bevat een expositie van de his torische collectie van Egmonder Jos Hof. Verder zijn er twee wis selexposities te bezoeken, de eer ste over de Egmondse School, de tweede met prachtige tekeningen van het kasteel, gemaakt door leerlingen van de St. Jozefschool. De eerste lezingen staan ook al ingepland. Mulder: "Dit alles gaat hopelijk bijdragen tot een gezellig Slotkwartier." Zet de datum 14 januari van het Open Huis alvast in uw agenda en volg het laatste nieuws online op www.huysegmont.nl. Rachel de Wit. Foto: Vera Fetisova

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2016 | | pagina 33