'Het heeft veel invloed op je leven, maar het is niet je leven' Nieuwe partij halveert Heiloo-2000 l wmt, I _jl 13 VERSLAG VAN DE GEMEENTERAAD Houtwallen UITKIJKPOST FEBRUARI 2017 Evert Visser doet maandelijks verslag van de vergade ring van de gemeenteraad. Evert is freelance redacteur en journalist. HEILOO - Een bijzondere gemeen teraadsvergadering maandagavond. De raadsfractie van Heiloo-2000 is uit elkaar gevallen en hierdoor gehalveerd. Een goede reden voor een debat. Ook de bescherming van houtwallen bij de ontwikkeling van Zandzoom en de informatievoor ziening en de arbeidskosten van de BUCH-organisatie waren agendapun ten. Splitsing Heiloo-2000 Mieke Beemsterboer, Matthijs de Moel en Tijmen Valkering besloten donderdag avond hun lidmaatschap van Heiloo-2000 op te zeggen en samen de nieuwe partij BMV op te richten, een nog tijdelijke naam met de eerste letter van de achternamen van de raadsleden. Tegelijkertijd neemt raadslid Dick Bergmans afscheid van Heiloo-2000. Corry Konijn is nu de nieuwe fractievoorzitter van Heiloo-2000. Tijmen Valkering, die zegt met BMV mee te wil len doen aan de gemeenteraadsverkiezin gen van volgende jaar, benadrukte in de raadszaal dat 'frictie in de fractie' reden was voor de afscheiding. "We hebben het besluit met z'n drieën genomen en deden dit met pijn in het hart. Helaas konden we er niet aan ontkomen: de emmer zat prop en propvol." Ook Konijn, die de breuk niet als een volslagen verrassing bestempelde, liet weten het uiteenvallen van de par tij te betreuren. "Het heeft te maken met verschillen in werkwijze, werkhouding en communicatie." Verder wilden de raads leden zich niet exacter uitlaten over de oorzaken van de breuk, dit tot groot onge noegen van Willem Gomes van NCPN. "Als raadslid wil ik hierover geïnformeerd worden, daar heb ik recht op." Volgens Valkering is Heiloo-2000 niet uit elkaar gevallen vanwege meningsver schillen over de politieke koers van de partij. Valkering: "We willen juist conti nuïteit geven aan het huidige coalitiepro gramma." Rene Van Splunteren (VVD) is blij dat de nieuwe partij achter het coali tie-accuoord staat. "Dat geeft mij een rus tig gevoel." Ook Hessel Hiemstra (CDA) ziet het als positief 'dat er nog steeds een ruime steun is voor het coalitieprogram ma'. VVD en CDA noemen de afsplitsing betreurenswaardig maar een interne zaak van Heiloo-2000 die de andere raads fracties hebben te accepteren. Hans van Halem (D66) snapt daarentegen niets van de afsplitsing. "Als je het inhoudelijk met elkaar eens bent, dan ga je toch niet uit elkaar? Er moet een verschil zijn in opvat ting tussen Heiloo-2000 en BMV, sprak hij herhaaldelijk. "Als BMV een aanhang sel wordt van Heiloo-2000, dan zie ik dat niet als wenselijk." Dezelfde mening is Gree Ris (PvdA) toegedaan. "Wat mij betreft is BMV nog steeds een deel van Heiloo-2000; ze hebben dezelfde standpun ten." Valkering liet desondanks later op de avond weten 'niet uit te sluiten dat er in de toekomst meningsverschillen gaan ont staan'. Als voorbeeld noemde hij het klei ne bestemmingsplan aan de Westerweg waarvoor de oppositie met steun van Heiloo-2000 naar de Raad van State stapte en lijnrecht tegenover het college stond. Ook waren er zorgen over de samenstel ling van het college. Ter discussie stond of de coalitie met VVD en CDA na de afsplit sing nog steeds een meerderheid heeft nu Dick Bergmans zijn raadszetel heeft opge geven en raadslid Cor de Boer enige tijd door ziekte afwezig is. Vooral Van Halen (D66) ziet op dit punt 'beren op de weg'. Hij liet weten niet te geloven dat BMV roy aal blijft aan de coalitie. Ko Hemminga (PvdA) toonde zich eveneens bezorgd. "De coalitie is afhankelijk geworden van de gedoogstem van wat ik 'Heiloo-2000 2' noem. Dat is een heel ernstige situatie." Maar volgens burgemeester Hans Romeyn is er echter geen probleem. Volgens hem heeft de coalitie nog steeds een meerder heid en krijgt het brede steun van de raad. Konijn voegde hieraan toe dat ze verwacht dat Cor de Boer in maart weer in de frac tie meedoet. De PvdA en D66 dienden apart van elkaar een motie in over de bescherming van eeuwenoude houtwallen in Heiloo. Aanleiding is de ontwikkeling van de woonwijk Zandzoom waar houtwallen te vinden zijn en het feit dat in maart 2012 ernstige schade is aangebracht aan histo rische houtwallen tussen de Hoogeweg en de Spanjaardslaan. De partijen bena drukten de belangrijke cultuurhistorische waarde van de houtwallen. De PvdA vroeg in haar motie een nieu we Nota Cultuurhistorie 2018-2022 op te stellen en deze voor 2018 ter goedkeuring aan de raad aan te bieden. Verder zouden de kosten hier van moeten worden betaald uit de grondex ploitatie van Zandzoom. Daarnaast wil de PvdA 'adequate bepalin gen' laten opnemen in het bestemmingsplan Zandzoom ter bescher ming van de houtwallen. Wethouder Rob Obdam vindt het te vroeg om op dit punt beslissingen vast te leggen. Hij liet weten dat 'gemotiveerde ambtenaren' binnen een werkgroep de landschappelijke elementen in kaart brengen en dat het college komt met een inventarisatie hiervan. "Laten we eerst kijken naar de toekomstige bouw kundige plannen en dan met elkaar bepa len wat we willen. Later is pas duidelijk of de stedenbouwkundige situatie in strijd is met landschappelijke elementen." Vanwege deze reden, en omdat de hui dige Nota Cultuurhistorie nog prima zou voldoen, haalde de motie het niet met uit sluitend voorstemmen van PvdA, D66 en NCPN. D66 vroeg vervolgens in haar motie om een actualisatie van de cultuurhisto rische landschapselementen, waaronder houtwallen en houtsingels. Verder wil de partij deze waardevolle landschapsele menten een monumentenstatus geven om zo te voorkomen dat houtwallen verloren gaan bij de ontwikkeling van Zandzoom. Omdat het college met een inventarisatie komt, besloot Van Halen de motie aan te houden en hier later op terug te komen. BUCH-organisatie Het bestuur van de nieuwe werkorgani satie BUCH moet de gemeenteraden van BUCH minimaal twee keer per jaar infor meren over de voorgang van de projec ten. Dat is nodig omdat nog niet alle pro jecten zijn opgestart en omdat de doelen die de werkorganisatie wil bereiken nog niet 'smart' zijn geformuleerd. Dat staat in een unaniem goedgekeurde motie van VVD, CDA en Heiloo-2000. Alleen Willem Gomes van NCPN had een kleine kantte kening: "Afgezien van het feit dat NCPN g'.t f tegen BUCH is, stemmen we in." Het BUCH-bestuur moet de mogelijke financi- ele consequenties voor de komende jaren in beeld brengen. De afzonderlijke colle ges van de vier gemeenten dienen daarbij de besluitvorming per jaar aan de gemeen teraden voor te leggen. Willem Gomes (NCPN) vindt het een slechte zaak dat medewerkers van de BUCH-organisatie 'te hoge beloningen en ontslagvergoedingen' ontvangen. Dit zou niet stroken met de Wet Normering Topinkomens. "Meerdere van deze mede werkers ontvangen op jaarbasis, uitgaande van een volledige werkweek van 38 uur, ruim tweehonderdduizend euro." Gomes vroeg in een motie de lopende contracten bij de eerstvolgende gelegenheid in lijn te brengen met deze wet. Wethouder Rob Obdam liet weten 'geen behoefte te heb ben aan deze motie' omdat de gemeente hierover geen besluiten kan nemen. Hij stelt dat de medewerkers door de de BUCH-werkorganisatie zijn aangesteld en dus niet door de gemeente Heiloo. Omdat de medewerkers geen salaris ontvangen van de gemeente, zou de wet voor hen niet gelden. De motie haalde het daarom niet. Desondanks noemde Van Balen (D66) het 'merkwaardig' dat externe medewerkers boven de norm verdienen. "We moeten zorgen dat we beneden die grens blijven." Ook liet Hessel Hiemstra (CDA) weten graag een kritische blik te willen houden op de beloningen van externe medewer kers. Tekst: EJV Mediaproducties/Evert Visser HEILOO - Psychologen en psy chiaters worden vaker bezocht dan ooit. Psychologische stu dies staan op nummer vier van de meest gekozen studies. Ook de informatieve spotjes van de overheid met harde cijfers verhullen de waarheid: een op de vijftien jongeren heeft een depressie. Ook heeft een op de honderd volwassenen in Nederland een bipolaire oftewel manisch-depressieve stoornis. Dat zijn schokkende cijfers. Was dit probleem vroeger ook al zo groot? Of durven we er nu pas over te praten? Monique van Eeden uit Heiloo is een van de volwassenen met een bipolaire stoornis. Mensen met een bipolaire stoornis hebben last van sterk wisselende stemmingen. Periodes waarin zij extreem uitge laten zijn, de manische periodes, worden afgewisseld met periodes waarin zij extreem somber zijn, de depressieve periodes. Tussen twee periodes is de stemming vaak nor maal. Omdat mensen met psychi sche klachten vaak negatief in het nieuws komen, is Monique blij met deze positieve aandacht. "Niet alle mensen die psychische problemen hebben, zijn een gevaar voor zich zelf of voor anderen. De meeste van hen willen gewoon een leuk leven hebben, net als de meeste mensen zonder psychische problemen." Dit geldt ook voor Monique. "Het cen trum van mijn bestaan is niet: hoe ga ik om met mijn ziekte? Het cen trum van mijn bestaan is: hoe heb ik een zo leuk mogelijk leven?" Ze is vrijwillig communicatiemedewerk ster bij het Rode Kruis, waar ze tek sten schrijft. Ook is Monique taal- vrijwilligster voor een vluchteling in het dorp. Uit beide functies haalt zij veel plezier en voldoening. Manisch-depressief Monique werd op haar zestiende jaar voor de eerste keer depres sief. Haar ouders gingen uit elkaar toen ze tien jaar was en vervolgens kreeg ze een geweldige stiefmoe der. Toen ook die relatie stukliep, ging Monique daar kapot aan: "Met doodswens en alles." Na vele jaren meerdere malen wisselend manisch en depressief te zijn geweest, ver moedde Monique dat ze net als haar moeder manisch-depressief was. Dit werd bevestigd door haar psychiater toen ze dertig jaar was. Momenteel is ze snel moe, heeft ze veel geheugenverlies en is ze totaal niet stressbestendig. Ook kan ze zich niet of nauwelijks herinneren wat zij in haar manie heeft gezegd of gedaan. Dit is niet alleen vervelend voor mensen om haar heen, maar vooral heel frustrerend voor haar zelf. Ze is momenteel erg zenuwach- Monique van Eeden. Aangeleverde foto tig omdat ze in een aanvraagproce dure zit voor de WIA, de opvolger van de WAO. Gelukkig vindt ze veel steun bij lotgenoten in de Petra etcetera-groep op Facebook. Hier worden ervaringen en vragen uitge wisseld over de stoornis. Ondanks alles staat Monique bijzonder posi tief in het leven. Zeer open "Iedereen plaatst zijn lachen de, perfecte vakantiefoto's op Facebook. Deze mensen zijn ook verdrietig en huilen. Maar daar zie je geen foto's van." Deze vaak onbe wuste prestatiedruk door social media komt veel voor. Mensen krij gen daardoor een verdraaid beeld van de realiteit voorgeschoteld. Ook komen steeds meer personen voor hun psychische klachten uit en daarom wordt het steeds meer maatschappelijk geaccepteerd. "Ik denk ook dat veel mensen in de maatschappij het contact zijn kwijt geraakt met zichzelf en met elkaar. We zijn te ver afgeraakt van liefde, tijd en aandacht. Als we dat meer in onszelf en elkaar gaan steken, kun nen we het tij keren en zal het gaan meevallen met de opkomende psy chische ziektes," is Moniques over tuiging. Monique is zeer open tegen anderen over haar stoornis. "Het hoort bij mij. Als ik mij goed voel, is er niks aan de hand. Maar als ik depressief of manisch ben, dan zijn er wel echt problemen. Dat moet die ander gewoon weten." Ze vindt het ook niets om zich voor te scha men. "Ik heb nog nooit iemand gehoord die zich schaamde omdat hij allergisch was voor katten. Waarom zou ik mij dan wel scha men voor mijn aandoening?" Wanneer er over toekomst gesproken wordt, valt ze stil. "Over de toekomst praten is lastig. In de afgelopen jaren werkte ik hard aan mijn herstel. Ik heb mijn leven zo ingericht dat ik goed stabiel kan blijven. Met een fatsoenlijk dag nachtritme, leuk vrijwilligerswerk, goed contact met mijn dochter en mijn vriendinnen - alles. Nu ik bijna twee jaar in de Ziektewet zit, moet het UWV beslissen of ik in aanmer king kom voor een WIA-uitkering. Die beslissing kan mijn hele leven overhoop halen. Ik vind momenteel 'toekomst' een heel eng woord." Tekst: Ilse Bloemendal

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 13