11 Natuurontwikkeling op de Zanderij Poëzie, niet alleen voor fijnproevers RiJMEN v hR>' N j 8Uïalles Sup^f is Netwerkontbijt voor ondernemende vrouwen NIEUWS UIT DE REGIO regio 23 V'V HojU lldil DOUWE EGBERTS-WAARDEPUNTEN VOOR VOEDSELBANK ALKMAAR 8 FEBRUARI 2017 Zoals altijd neemt de natuur de regie over. Foto: Annemieke Ederzeel CASTRICUM - PWN gaat aan de zuidwestkant van de Zanderij, langs de duinen, een meer natuurlijk overgang van duin rand naar polder inrichten. Menig wandelaar of fietser keek met schrik naar de weggehaalde bomen en struiken aan de rand van de Zanderij. Sinds drie weken biedt de zuid westelijke rand van de Zanderij een triest beeld. Tijdens het gesprek met boswachter Jan Zijlstra wordt echter duidelijk dat dit juist ten goede komt aan natuurontwikke ling. De bovenste laag van een circa 5 hectare groot stuk voormalige bol- lenteeltgrond wordt tot het schrale zand weggehaald en er wordt een natte duinvallei aangelegd. Deze verschaling, met natte stukken erin, biedt kans voor ontwikkeling van ratelaar, duizendguldenkruid en misschien zelfs de Parnassia in gemeenschap met orchideeën. Om de natuurontwikkeling mogelijk te maken moeten soms ook enkele bomen worden weggehaald, want niet iedere boom die er staat hoort er ook van nature thuis. "Ik heb er ook pijn in mijn hart van als ik zie hoe grote machines door het bos ploegen en de bomen worden gekapt. Maar als je dan later ziet wat je ervoor terug krijgt dan wordt je er wel heel blij van." Boswachter Jan Zijlstra vertelt over de ingrepen van PWN om de dui nen gevarieerder te maken. Diverse leefomgevingen trekken op hun beurt weer meer insecten, vogels en andere dieren en planten aan en zeker in het duin kunnen er heel bij zondere gemeenschappen ontstaan. De Zanderij is dan ook niet de enige plek waar PWN op dit moment ingrijpt met als doel passende opti malisering van de duinnatuur. Ooit was de Zanderij een echt duingebied en liep de binnenduin- rand westelijk van het spoor. Maar voor de aanleg van het treinspoor Amsterdam-Alkmaar was veel zand nodig en dat werd hier - grotendeels met de hand - afgegraven. Later werden het dan bollenvelden. Een bijzonder stukje natuur- en cultuur historie dicht bij huis en op de kaart ook goed herkenbaar als een hap dat uit de duinen is weggehaald. De Zanderij was en is dus dicht verweven met de bedrijvigheid van Castricum: De Oude Schulpweg voor transport van schelpen vanuit zee naar Castricum, de hakhout eikenbomen voor de winning van looizuur, zandwinning en later de bollenvelden. Voor veel Castricummers is het ook hét stukje 'buiten' om er een ommetje te maken of de hond uit te laten. De PWN houdt hiermee rekening in haar plannen. Ook de moestuin (en daarmee de dagbeste ding) van Hof van Kijk-Uit krijgt er weer een plekje. In verband met de toekomstige inrichting krijgt deze een nieuwe bestemming, langs de Hogeweg in de buurt van het bankje met uitzicht op de kerktorens van Castricum. Het bankje blijft behou den voor bezoekers en krijgt er een leuk wandelpaadje bij. Naast de moestuin wordt er een voedsel- bos aangelegd - inheemse planten in een bosrandsysteem waarbij de noten, vruchten, wortelen, zaden of bladeren eetbaar zijn. Het bij zondere aan deze vorm van voed selproductie is dat er slim gebruik wordt gemaakt van de wisselwer king van planten onderling. Was het naar wens van de beheerders van het voedselbos gegaan dan waren er meer bomen en struiken blijven staan, maar omdat het binnen het natuurgebied ligt moesten soorten die er niet thuis horen en zich deels snel verspreiden worden verwijdert (bijvoorbeeld de sneeuwbes). In de toekomst kunnen wij hier dus allemaal de smaak van vogelmuur en kleefkruid proeven, want voor educatieve doeleinden is dit stukje op bepaalde tijden toegankelijk voor bezoekers en zullen er nieuwe inheemse bomen en struiken groei en. Er blijft dus naast ruimte voor natuur ook bedrijvigheid aanwezig. En de stinzenplanten in het bos? Die blijven behouden en zullen bezoekers herinneren aan de bol lenteelt, net als de pittoreske eiken bomen ons herinneren aan de looi- zuurwinning. Tekst: Barbel Böhling, Vitaal Landschap CASTRICUM - Kinderen willen van nature spelen, dus ook met taal. Rijmen is vaak een leuk spelletje. Kinderen horen vaak al als ze jong zijn liedjes, rijmpjes en versjes en houden zich hiermee zelf ook bezig. Veel prentenboeken voor peuters en kleuters zijn op rijm, waarvan de Gruffalo mijn favoriet is. Klank, rijm en ritme zijn belangrijke ingrediënten voor poëzie. Ook geeft poëzie betekenis aan wat tussen de regels te vinden is. Zo is poëzie meer dan alleen een som der delen (woorden, ritme, klank...). Door een dosis humor erbij te roeren kan het niet meer stuk en lacht iedereen zich een ongeluk. Poëzie versterkt je taalgevoel en het plezier in lezen en leven. Superguppie Er is ook poëzie voor de begin nende lezer: Ik rijm, rijm, rijm, dat begint op het eerste lees niveau, met achter in het boek tips om de mooiste versjes zelf te maken. Poëzie zit in alles: van heel gewone dagelijkse dingen tot speelse, verrassende en hart- veroverende situaties. Prachtige, toegankelijke kinderpoëzie is te vinden. In Superguppie, de meest bekroonde dichtbundel voor kinderen. Van witte zwembroek- billen tot hamburgerspoken, Edward van de Vendel is een uniek getalenteerd taaljongleur. De stoere illustraties in vet- zwart met als enkele steunkleur frisgroen passen er perfect bij. Geschikt voor kinderen vanaf zes jaar. Rijmen en Verzen Roald Dahl heeft naast ver halen ook Rijmen en verzen geschreven, vertaald door Huberte Vriesendorp. En dat heeft hij virtuoos gedaan, want poëzie vertalen is een vak apart. Roald Dahl hield ervan zijn boe ken vol te stoppen met liedjes en gedichten over fantastische beesten, onuitstaanbare kinde ren en nog veel meer over irri tantere volwassenen. In het boek Rijmen en verzen zit ook een cd en BN'ers lezen en zingen daar op hun favoriete Dahlverhaal. Geschikt voor iedereen vanaf acht jaar. Tim Hofman Poëzie zelf schrijven kan een goede uitlaatklep zijn, bijvoor beeld in de pubertijd. De liefde is al eeuwenlang nauw verbonden met poëzie. Iemand die al sinds zijn veertiende zelf gedichten schrijft is Tim Hofman. Zijn bun del Gedichten van de broer van Roos wordt graag gelezen door pubers en (jong) volwassenen. Variërend van rijmpjes - geschre ven voor de grap - tot heel tech nische stukken, maar gerust ook bijna lyrische gedichten die strak op rijm over liefde, de maat schappij of de dood gaan. Hij neemt je aan de hand mee zijn hoofd in. Soms makkelijk, soms een puzzel. Soms zwaar, soms licht. Maar elke keer raakt het iets. Een beetje om te lachen, een beetje om te huilen. "Poëzie laat je genieten van taal, spelen met taal, jongleren met taal en opent de deur... naar het fijnproeven daarvan, tot een hemelse gerecht,. Tekst: Rachel de Wit, Boekhandel Laan in Castricum De Voedselbank Alkmaar biedt noodhulp in de vorm van het wekelijks uitdelen van gratis voedselpakketten aan gezinnen in grote financiële pro blemen in Alkmaar, Heerhugowaard, Heiloo, Limmen, Bergen, Egmonden en Akersloot. Koffie is daarbij een gewild, maar ook duur onderdeel. Als onderdeel van de landelijke actie in samenwerking met Douwe Egberts zamelt de Lions Club Alkmaar Phoenix in februari wederom DE-waardepunten in die nog te vinden zijn in keukenlades, trommel tjes en waar al niet meer. In maart 2017 worden de punten ingewisseld bij Douwe Egberts voor pakken koffie, bestemd voor de Voedselbank Alkmaar. Wij nodigen u uit uw gespaarde DE-punten voor dit goede doel ter beschikking te stellen. De klanten van de Voedselbank zullen u dankbaar zijn. De Lions Club heeft op de volgende punten een doos geplaatst waar u tot 1 maart uw punten kunt deponeren. Bij alle Albert Heijn-supermarkten in Heiloo. Verder in Heiloo bij De Schrijverij, Bakkerij Zoon, Keurslager Kees Burger, Vomar, Bruna, Bibliotheek, Stichting Welzijn Heiloo en Willibrord Business Centrum. In Akersloot bij Veldt's Toko. In Limmen bij Albert Heijn. In de Egmonden bij Keurslager Kees Burger, Egmond a/d Hoef; Jumbo, PostNL en Prins Hendrik Stichting, Egmond aan Zee; Abdijwinkel, Egmond-Binnen. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 21