Twijfels over onderzoek Egmondse arts Slotkwartier leeft met 'Rondje van Roghman' REGIO Flierefluiters Toneel zeventig jaar 'Felicitaties' op de planken 18 'The Tall, The Fat and The Ugly' in JOEB 'Placebo-effect valt niet uit te sluiten' UITKIJKPOST 15 MAART 2 0 17 EGMOND-BINNEN - JOEB en haar gasten vieren zaterdagavond 18 maart weer groot feest in het JOEB-gebouw in Egmond- Binnen, dat dit jaar vijftig jaar bestaat. 'The Tall, the Fat and the Ugly' gaan met hun bluegrassmuziek het jeugdcentrum weer veranderen in een swingende tent. De band speelt met spette rend enthousiasme oude bluegrassmuziek maar ook Radar Love in bluegrass-uitvoering. JOEB aan de Herenweg 69 is zaterdag vanaf 20.00 uur geopend. De entree is gratis. Aangeleverde foto EGMOND AAN DEN HOEF - "Spelen bij de Flierefluiters is uitdagend en zeer leuk om te doen. Prachtig om ieder jaar weer een mooie voorstel ling neer te mogen zetten en geweldig dat er zoveel publiek op afkomt. Daarnaast heb ben we altijd veel plezier met elkaar. Ook dat is zeer belang rijk", zegt speler Serge Broek van Flierefluiters Toneel uit Egmond aan den Hoef. Hij repe teert momenteel hard voor de voorstelling 'Gefeliciteerd' die van 5 tot en met 8 april wordt uitgevoerd. Ook kijkt Serge, samen met vijftien medespe lers, terug op zeventig jaar Flierefluiters Toneel. "Een jubi leum om trots op te zijn." Volks en modern Flierefluiters Toneel heeft een bewogen geschiedenis, ver telt Serge. De vereniging zag het levenslicht in 1946. Toen speelde de toneelspelers onder de naam 'Arbeiders Toneel Vereniging De Flierefluiters' in de horecagelegen heid De Vergulde Valk in Egmond aan Zee. Dit gebeurde in opdracht van de Partij van de Arbeid die toen de 'Dag van de Arbeid' vierde en hiervoor de toneelvereniging inhuurde. In de jaren die volg den kreeg de toneelvereniging in Egmond aan Zee veel succes op zijn bordje. Dat geluksgevoel ver vaagde in de jaren vijftig: door de komst van de televisie bleven veel mensen thuis waardoor het voort bestaan van de vereniging in gevaar kwam. Het spelen van Volksstukken zoals 'Op Hoop van Zegen', 'Bleke Bet' en 'De Jantjes' bleek het beste medicijn voor hernieuwd succes. Veel mensen vonden weer hun weg naar de voorstellingen. Toen de Vergulde Valk veranderde in een bioscoop, verhuisde de vereni ging naar dorpshuis Hanswijk in Egmond aan den Hoef. Vervolgens brachten de toneelspelers niet meer uitsluitend volksstukken maar ook modernere producties zoals 'De moeder van Daani S.' en 'Jan Rap en z'n maat'. Een andere vernieuwing was het gebruik van nieuwe media en technieken. Zo maakte de ver eniging in 2012 whatsapp-berichtjes zichtbaar op een groot scherm tij dens de uitvoering van het door de vereniging geschreven toneelstuk 'PeopleWhatsApp'. Gezocht: nieuwe leden en opslagruimte Flierefluiters Toneel blijkt na al die jaren nog steeds niet te stuiten. Toch heeft de Egmondse vereniging te maken met uitdagingen. Serge: "Het ledenaantal is van zesentwin tig leden in 2002 teruggelopen naar zestien toneelspelers in 2017. Dat is jammer en daarom zoeken we nieuwe leden", benadrukt Serge. Daarnaast zoeken we een nieuwe opslagruimte voor toneelattribu ten omdat we de ruimte in Hoeve Overslot aan de Slotweg in Egmond aan den Hoef niet meer kunnen gebruiken. Dit omdat Stichting Historisch Egmond deze ruimte sinds kort zelf gebruikt na een grootschalige verbouwing, hieruit ontstond Huys Egmont. Ten derde zoeken we handige mensen die wil len helpen bij het bedenken en bou wen van toneeldecor of bij het zoe ken naar of creëren van kleding." 'Gefeliciteerd' De enthousiaste leden spelen het jubileumstuk 'Gefeliciteerd'. Dat doen ze van 5 tot en met 8 april in Dorpshuis Hanswijk in Egmond aan den Hoef. Het verhaal gaat over een toneelvereniging die werkt aan de voorbereiding van een toneelstuk. De toneelspelers geven tijdens de voorstelling een open en humoris tisch kijkje in het reilen en zeilen van de vereniging en alles wat er komt kijken bij het de totstandko ming van een productie. Kaarten zijn verkrijgbaar via flierefluiters- toneel@gmail.com, Dorpshuis Hanswijk in Egmond aan den Hoef en Bes Tabak in Egmond aan Zee. Tekst: EJV Mediaproducties/Evert Visser Foto gemaakt tijdens repe titie van 'Gefeliciteerd'. Te zien zijn Natasha Hosmus (links) en Margreet Wijker. Aangeleverde foto EGMOND AAN DEN HOEF - Arts Nico van Amstel riep enke le weken geleden op om bloed af te staan. Hij hoopt hiermee een onderzoek te kunnen doen naar effecten op de bloedspiegel van de nieuwe UMTS-mast aan de rand van het dorp. De proefko nijnen moeten over een halfjaar opnieuw onderzocht worden. Zijn oproep riep veel vragen en reacties op. Van Amstel heeft aangeboden het bloedprikken bij hem te laten plaats vinden. Het levert hem naar eigen zeggen geen geld op. "Het zijn de kosten die het bloedlab rekent om het onderzoek te doen. Ik maak me zorgen en het is niet mijn bedoeling hier geld mee te verdienen", vertelt hij. De kosten voor het onderzoek bedragen 19,55 euro. Volgens Van Amstel hebben nu zo'n drieënveer tig mensen zich aangemeld. De kritiek die Van Amstel krijgt op zijn plannen zijn vooral geba seerd op eerder onderzoek. Er werd verwezen naar het onderzoek van TNO in 2003. Hieruit bleek dat mensen die aan soortgelijke stra ling worden blootgesteld klachten als duizeligheid kunnen ondervin den, maar bewijs voor grote schade werd niet gevonden. Volgens de onderzoekers moest hiernaar nog meer onderzoek worden gedaan. Voor Van Amstel reden om zich zor gen te maken. Het resultaat van een ander onderzoek in Zwitserland had EGMOND AAN DEN HOEF - Naast het pas geopende bezoe kerscentrum Huys Egmont heeft het historische Slotkwartier er een nieuwe attractie bij: 'Het Rondje van Roghman'. Het rondje is een route door het Slotpark, langs vijf strategisch geplaatste informatiepanelen, die op initiatief van Stichting Historisch Egmond zijn ont wikkeld en door de gemeen te Bergen vorige week zijn geplaatst. Op de kantelbare panelen staan reproducties van prachtige tekenin gen van de kasteelruïne, gemaakt in 1645 door de kunstenaar Roelant Roghman. Deze tekenaar trok op jonge leeftijd door Nederland, waar hij meer dan tweehonderd bui tenplaatsen en kastelen tekende. Roghman wordt geroemd om zijn waarheidsgetrouwe tekeningen: hij tekende wat hij zag en romantiseer de er niets bij, zoals vele van zijn tijdgenoten dat wél deden. Hierdoor zijn de tekeningen driehonderdvijf tig jaar later een zeer waardevolle informatiebron en bevinden de ori ginelen zich dan ook terecht in de collecties van grote musea als het Rijksmuseum. Bijzondere ervaring Historisch Egmond is blij met de panelen. "Nadat het Slot op den Hoef in 1573 in brand werd gesto ken, hebben er nog honderden jaren muren en torendelen over eind gestaan. De vierkante rent meesterstoren en het imposante poortgebouw zijn zelfs weer her steld", vertelt voorzitter Martijn Mulder. "Roghman heeft dit alle maal vastgelegd. Door zijn werk te tonen op de plek waar hij gezeten moet hebben tijdens het tekenen, als resultaat dat er helemaal geen gevolgen zijn van deze straling. Van Amstel spreekt dit onderzoek tegen. "Elf mensen vielen uit bij het onder zoek en er is alleen een resultaat gepubliceerd, geen volledig onder zoek." Als we echter kijken naar de onderzoeksmethode van Van Amstel dan lijken ook hier grote vragen bij te stellen. Dagelijks zijn mensen onder invloed van straling. Van een mobiele telefoon, Wi-Fi signaal en nog veel meer bronnen. Ook stonden er al twee masten van andere providers in Egmond aan den Hoef. De straling is dus al lan ger aanwezig in het dorp. De arts in Egmond zegt hierover dat het gaat om de toename van de stra ling na het plaatsen van de nieuwe mast. Ook wordt het onderzoek niet in een gecontroleerde omge ving gehouden. Hierdoor is achteraf niet met zekerheid te zeggen waar de effecten op de bloedspiegel van daan komen. "Bij extreme effecten moeten we verder nagaan wat men sen in die periode hebben gedaan, om hier andere oorzaken voor te vinden", zegt Van Amstel. Overigens blijkt uit andere onder zoeken dat de klachten die aan stra ling gelinkt worden veel sterker zie je de ruïne als het ware door zijn ogen. Een bijzondere erva ring!" De panelen maken deel uit van het project Slotkwartier Fase II, waarvoor Stichting Historisch Egmond financiële steun krijgt van de Rabobank en het Prins Bernhard Cultuurfonds. Ook de gemeente Bergen steunt het project, middels een subsidie uit het Toerisme- en Innovatiefonds. "Het is mooi dat we op deze manier de roemrijke geschiedenis van Egmond aan den Hoef beter onder de aandacht bren gen. Een groot compliment aan de initiatiefnemers, die met zoveel pas sie dit verhaal kunnen vertellen", aldus een enthousiaste wethouder Odile Rasch. De achterzijde van de zijn bij onderzoeken naar een pla cebo-effect. Bij deze onderzoeken werden mensen niet aan straling blootgesteld, terwijl ze dit wel dach ten. Mensen die aan een dergelijk onderzoek als die van Van Amstel meedoen, maken zich waarschijn lijk al zorgen. Mocht er uiteindelijk een verschil bemerkt worden, dan zou dit dus net zo goed om hetzelfde placebo-effect kunnen gaan. "Dit is nooit uit te sluiten. Als ik dat zou willen onderzoeken, zou ik men sen moeten betalen die absoluut niet bang zijn voor de straling. Wat dat betreft is dit ook een indicatief onderzoek. Verder denk ik niet dat ik er een heel sterk punt mee maak. Mogelijk toon ik aan dat er verder over nagedacht moet worden", ver klaart Van Amstel. Mathieu Pruppers van het Kennisplatform Elektromagnetische Velden en Gezondheid denkt ook dat de zeggingskracht van een dergelijk onderzoek beperkt zal zijn. "Er zijn veel factoren die van invloed kunnen zijn op het resultaat. Parameters gemeten aan het bloed veranderen in de tijd. Het scheelt bijvoorbeeld ook of mensen op de fiets of lopend naar de plek van afname gaan. Ook staan mensen op meerdere momenten op de dag bloot aan elektromagnetische vel den van meerdere bronnen", vertelt hij. Tekst: Jurriaan van de Reep panelen zijn gevuld met een collage van interessante historische infor matie. De teksten hiervoor zijn door de makers speciaal aangepast voor kinderen en laaggeletterden: korte zinnen, nauwelijks moeilijke woor den en een aangepast lettertype. Voor gezinnen is er zelfs een leuke speurtocht aan het rondje verbon den, waarbij enkele van de vragen op de panelen zijn terug te vinden. De speurtocht, die draait om de personages Tommy en Anouk, is verkrijgbaar in Huys Egmont en kost 1,50 euro per deelnemer. 'Het Rondje van Roghman' is uiteraard gratis te wandelen. Voor meer infor matie, zie www.huysegmont.nl/ buiten. De kaart van Rondje van Roghman. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 18