Maatregelen voor padden Tien vragen aan... Mariska L3 3 Vervolg van de voorpagina: te,:-?,-. St. Patricksday bij Herberg Jan UITKIJKPOST 15 MAART 2 0 17 Vanuit winterslaap terug naar het water Na het ontwaken uit de winter slaap, als de temperatuur boven de 6 °C komt en het regent, trekken deze soorten erop uit. Vanuit duin, bos en tuin verlaten zij hun winter- holletjes om naar het water te gaan. Padden zijn landdieren. Zij blijven dus uitsluitend in het water om zich voort te planten. Zij volgen daar bij oeroude trekroutes die echter in de loop der jaren meer en meer gevaren met zich meebrengen. Dat komt bijvoorbeeld door de aanleg van wegen, toenemende verkeers drukte en huizenbouw. Deze pad- dentrek vindt ongeveer plaats in de periode van eind februari tot begin april. In Noord-Holland staan zo'n tweehonderd vrijwilligers klaar om deze dieren te beschermen. Zij werken in de gebieden vanaf het Vondelpark in Amsterdam tot aan Den Helder. Vorig jaar redden zij vijfentwintigduizend padden, kik kers en salamanders door onder meer het plaatsen van schermen en het helpen oversteken van de dieren van de ene kant van de weg naar de andere kant. Op weg naar de Zandersloot De werkgroep in Heiloo is met name actief in twee gebieden in en nabij het Heilooer bos. Het eerste betreft de Kuillaan, Westerweg, Rector Frederiklaan en 'eindpunt' Zandersloot. Op de Kuillaan staat Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 18.500 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef en om de week in Castricum. Op de teksten, de foto's en het ontwerp van Uitkijkpost rust copyright. Niets mag op welke wijze dan ook worden overge nomen, verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt worden zonder toestemming van de uitgever. Het weekblad Uitkijkpost wordt geproduceerd op een waterloos offset rotatiepers, de milieu vriendelijke druktechniek Openingstijden ma. 08.30 - 12.00 13.00 - 17.30 uur di. 08.30 - 12.00 13.00 - 17.30 uur wo. GESLOTEN do. 09.00 - 12.00 vr. 09.00 - 12.00 13.00 - 14.30 uur Verkoop De verkoopafdeling is bereikbaar op maandag en donderdag, tel. 072-5351072 of via verkoop@uitkijkpost.nl. Advertenties De advertentie-opmaak is bereikbaar op maandag, dinsdag en vrijdag, tel. 072-5351073 of via advertenties@uitkijkpost.nl. Voor informatie over advertentietarieven en -mogelijkheden: www.uitkijkpost.nl. Redactie De redactie is bereikbaar op maandag, dinsdag en vrijdag, op tel. 072-5351071 of via redactie@uitkijkpost.nl. Adres Bezoekadres: Willibrordus Business Centrum, Kennemerstraatweg 464, Heiloo tel 072-5330175. Uitkijkpost Media is nimmer aansprakelijk voor schade, door wie dan ook geleden, welke veroorzaakt is door niet, niet tijdig of onjuiste plaatsingen van uitkijkertjes. In geval van twijfel beslist de uitgever. sinds 1996 een slagboom die in maart en april - en indien nodig van half februari tot half mei - de laan afsluit voor auto's tussen 19.00 en 07.00 uur. Maar niet alleen automo bilisten, ook fietsers en brommers wordt gevraagd een beetje alert te zijn en de padden te sparen. De padden zetten onder andere in de Zandersloot hun snoeren met eitjes (paddenrik) af. Dat is ook weer 'voer' voor de eenden en salama- ders. De paddenvisjes die het halen groeien op in het water tot kleine padjes die in juni richting het leef gebied terug kruipen. Het tweede gebied is bij de Belieslaan. Daar gaan de padden naar de overkant waar de gemeente rond 1998 een paar vijvers heeft aangelegd voor de waterafvoer van de woningen aldaar. Gemiddeld 3500 padden per trekseizoen Op 18 februari heeft de werk groep in Heiloo gaasschermen inge graven om de padden tegen te hou den en te sturen. Sinds 20 februari is men al aan het patrouilleren. Ook de gemeente draagt bij aan de bescher ming door het plaatsen van eerder genoemde verkeersborden. De pad- dentrek gaat nu nog langzaam en er zijn dus nog niet veel padden geteld. De koudbloedige dieren zijn in het begin nog wat traag. Als de weken vorderen warmen ze nog meer op en zijn ze actiever en sneller. De echte drukte komt dus nog. Els: "Je kan niet voorspellen hoe lang de echte paddentrek gaat duren. Het ene jaar gaat het heel langzaam en spreidt de trek zich uit over een langere periode, maar we hadden ook wel een jaar dat het in twaalf dagen gedaan was. Er was zelfs een jaar waar we veertienhonderd die ren telden in één nacht." Het zijn nachtdieren, dus 's avonds, vanaf het donker, lopen kleine groepjes van de werkgroep een aantal uur. In Heiloo worden jaarlijks gemiddeld vijfendertighonderd dieren geteld. Natuurlijk steken er - buiten deze getelde dieren - ook een heleboel dieren 's nachts over zonder hulp. Wie helpt er mee? Elk jaar zijn er mensen nodig die gaas en emmers ingraven en na de trek weer opruimen of die één keer per week de emmers met padden tellen en overzetten. De vraag per persoon is om gedurende zes weken één avond naar keuze in groepsver band te helpen. Els: "Op dit moment is de jongste helper dertien jaar en de oudste vijfentachtig. Veel van ons doen het al jaren en het is daarbij ook nog eens gezellig om dit samen te doen." Wilt u de werk groep helpen? Neem dan contact op met coördinator Els Meurs (06 20198233) of kijk op www.padden. nu voor meer informatie. Tekst: Natalie Bottemanne Op pad... Foto: Gerda Reus HEILOO - Vrijdag 17 maart vieren we Si. Patricksday in Herberg Jan. Een avond in Ierse sferen met Iers diner, Ierse bieren en whiskey en natuurlijk live muziek. Twaalf muzikanten uit Heiloo brengen met veel plezier Ierse ballads, pubsongs en natuurlijk jigs, reels en tunes van Ierse bodem. Vanaf 18.00 uur serveren wij een heerlijk Iers 3-gangendiner gevolgd door muziek om 21.00 uur. Iedereen is van harte welkom voor diner of borrel. Een gezellig avond voor elke Ireland Lover! Volg de Uitkijkpost ook op Herberg Jan in Ierse sferen. Aangeleverde foto Elite week verschijnt de rubriek 'De tien vragen aan' in de Uitkijkpost. Elk mens heeft onvermoede kanten, stukjes van zichzelf die niet altijd zicht baar zijn. Op deze manier proberen wij net iets meer te weten te komen van een bekende of onbekende dorpsgenoot. Na het beantwoorden van de tien vragen, krijgt hij/zij de vrijheid om de vragen door te geven aan een volgend 'slachtoffer'! Mijn naam is Mariska Bugter. Ik ben vijfentwintig jaar oud en woon sinds anderhalve week weer in Heiloo nadat ik vier jaar ben weggeweest. Ik ben op dit moment bezig met mijn master Orthopedagogiek en loop stage bij Triversum in Alk maar. 1. Waar ben je geboren en getogen? Ik ben geboren in het ziekenhuis in Alkmaar en woonde tot mijn eenentwintigste jaar in Heiloo. De eerste negen maanden van mijn leven woonde ik op de bosanemoon, waarna we naar Plan Oost verhuisden. Daar woonde ik tot ik op mezelf ging wonen in Amstelveen. 2. Als je hobby je werk was, welk beroep zou je dan heb ben? Een van mijn grootste hobby's is Showhero, een stichting die evenementen organiseert voor mensen met een beperking. Ik ben al zo'n vijf jaar vrijwilliger, wat ik met heel veel plezier doe. Ik zou daar graag mijn beroep van maken. Daarnaast hou ik ontzettend van dansen! Helaas scheurde ik een aantal jaar geleden mijn voorste kruisband tijdens een optreden, waardoor ik dit niet meer zo fanatiek kan als ik zou willen. 3. Wie zou je graag eens willen ontmoeten? Mijn nichtje uit Portugal is in november bevallen van een twee ling. Die zou ik heel graag snel willen ontmoeten! 4. Wat is jouw mooiste jeugdherinnering? Ik speelde vroeger heel veel buiten, samen met de kinderen uit de buurt. Daar kijk ik met ontzettend veel plezier op terug. Heiloo is een heerlijk dorp om veilig buiten te spelen voor kinderen. 5. Wat vind je het mooiste plekje in Heiloo? Ik vind de Willibrordus Stichting, nu het WBC, een geweldige plek. Stichting Showhero heeft hier een kantoortje en we vergaderen hier regelmatig. Ik weet niet of het vooral door de mensen of de plek komt, maar er is dan in ieder geval altijd een heerlijke sfeer. 6. Waarvoor kunnen ze je 's nachts wakker maken? Voor de carpacciosalade van Wildschut! 7. Wat is het beste advies dat je ooit hebt gekregen? Dat je moet doen wat je echt leuk vindt, je hart volgen. Heel cliché, maar ook heel waar! 8. Wat weten de meeste mensen niet van je? Ik denk dat de meeste mensen nog niet weten dat ik weer in Heiloo woon. Bij dezen! Je zult me waarschijnlijk veel vinden bij Di Fiorentina. 9. Wat zou je veranderen als je burgemeester was? Ik zie steeds meer speeltoestellen voor kinderen verdwijnen. Die mogen wat mij betreft meteen weer teruggeplaatst worden, zodat de kinderen ook weer wat meer gaan buitenspelen. 10. Persoonlijke vraag: 'Je hebt een paar jaar in Amsterdam gewoond, maar bent sinds 1 maart weer een echte Heilooër. Hoe ziet jouw perfecte dag in Heiloo eruit?' Op mijn perfecte dag in Heiloo slaap ik eerst lekker uit, haal ik een ijsje bij Di Fiorentina, kijk ik daarna in het zonnetje naar een wedstrijd van HSV 1 en ga ik tenslotte heerlijk uit eten bij Wildschut. Ik nomineer Merle Friso voor de volgende 10 vragen. Mijn vraag is: Je hebt in november samen met Sanny het bedrijf 'Met liefde geregeld' opgestart. Hoe is het om - na een aantal jaar thuis te zijn geweest voor de kinderen - nu weer aan het werk te zijn?

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 3