Jubileum GP Groot: honderd jaar I N G E Z O N D E N M E D E D E L I N G E N Rondleidingen in huis Nijenburg Nivon: Leer de kneepjes van het wolvilten Zaterdag 18 maart: open dag De Vijfhoek "Als je grote stappen zet, dan loop je ook grotere risico's" In de Waterput - Preek van de Leek van Karin ten Cate UITKIJKPOST 15 MAART 2 0 17 HEILOO - Ook in 2017 zijn er rondleidingen op Nijenburg. Het landgoed was sinds het midden van de zestiende eeuw in het bezit van de familie Van Egmond van de Nijenburg en later van de familie van Foreest. In 2011 gaf de nieuwe eigenaar, de Vereniging Hendrick de Keyser, toestemming aan de Historische Vereniging Oud Heiloo om in het gebouw rondleidingen te geven. De data van de rondleidingen zijn op zondag 19 maart, 2 en 16 april, 7 en 21 mei, 4 en 18 juni en 2 en 16 juli. De aanvang van de rondleidingen is 13.30 uur. Entree: 7,50 euro per persoon (contant) inclusief koffie of thee (vanaf 13.00 uur). Voor meer informatie, www.oudheiloo.nl of bel 06-51718363 of 072-5332571. Voor groepen zijn er woensdagochtenden beschikbaar voor een rondleiding. HEILOO - Het Nivon Heiloo organiseert weer een basiscursus wolvilten. Op donderdagavond 23 maart en 6 april van 19.30 tot 21.30 uur wordt u begeleid door docent Nely Tegelaers. Zij kent alle kneepjes van het wolvil ten. In twee lessen maakt u twee verschillende voorwerpen. De kosten van deze cursus/workshop bedragen voor leden van het Nivon Heiloo 17 euro. Anderen betalen 21 euro, exclusief de materiaalkosten a 15 euro. Deze minicursus vindt plaats in het Nivonlokaal in de Hofdijk aan Mariënstein 178A in Heiloo. Opgeven kan via 072-5333127, 072-5333217, of via de e-mail: info@nivonheiloo.nl. Zie voor uitgebreide informatie www.nivonheiloo.nl. HEILOO - Altijd al eens een kijkje willen nemen bij orthopedagogisch dagcentrum De Vijfhoek? Tijdens de landelijke Open Dag van de Zorg op zaterdag 18 maart zet het ODC aan het Vierkant 22 in Heiloo de deuren wijd open voor alle belangstellenden. U bent tussen 10.00 tot 15.00 uur van harte welkom. ODC De Vijfhoek biedt kinderen tot achttien jaar met een verstandelijke en/of meervoudige beperking een veilige en plezierige omgeving waar zij zich kunnen ontwikkelen. Tijdens de open dag leiden onze medewerkers u rond door de activiteitenruimtes, waaronder het zwembad, de snoezel- ruimte en de gymzaal met het grote springkussen. Uiteraard kunt u ook zelf, in uw eigen tempo, in het gebouw rondkijken. Medewerkers en vrij willigers treffen tijdens de open dag de voorbereidingen voor het nieuwe thema 'Jungle'. U kunt hen hierover vragen stellen en met hen in gesprek gaan over de ontwikkelingsgerichte aanpak bij het ODC. Tijdens uw bezoek kunt u zich ook oriënteren op de mogelijkheden van zaterdagop- vang en vakantieopvang. Oriënteert u zich op vrijwilligerswerk of een baan in de zorg, dan vertellen wij u ook graag over het ODC. HEILOO - "Nuchter blijven over wat je kunt, geen te grote broek aantrekken, de vinger aan de pols houden wat betreft de ontwikkelingen in de markt en gedoseerd stappen maken. En dat met bedrijven die een sterke regionale positie hebben, dicht op die markten zitten en er nauw mee verbonden zijn." Dit is samengevat de uitleg van algemeen directeur Marcel Wester over het feit dat GP Groot het hon derdjarig bestaan kan vieren (dat is niet elk bedrijf gegeven) en is uitgegroeid tot een bedrijf met een miljoenen omzet en circa zevenhon derdvijftig personeelsleden. Dit doet het bedrijf in een werkgebied dat zich uitstrekt over Noord-Holland, Zuid-Holland, Friesland, Groningen en Drenthe. Ook bijzonder: GP Groot won vorig jaar de prestigieu ze Ondernemingsverkiezing Noord Holland in de categorie Groot Bedrijf. GP Groot heeft drie bedrijfson derdelen: de eerste is brandstoffen en oliehandel (handel in en distri butie van brandstoffen en olie, ook met zesenveertig eigen tankstations met de namen Texaco, Argos en Firezone), de tweede is inzame ling en recycling, de derde is infra en engineering. "Van het een kwam het ander, als je de geschiedenis bekijkt", blikt Wester terug. "De han del in kolen en briketten kwijnde door de opkomst van aardgas weg. Toen werd de stap naar benzine en diesel gezet en nu volgt alternatieve energie. Uit het transport van kolen vloeide het vervoer van duinzand voor wegenaanleg voort en daarmee later meer infrastructureel werk. Voorbeelden zijn activiteiten in de grond-, weg- en waterbouw. Het transport van beton zakte in, waar na de overstap naar het inzamelen van bouwafval en de exploitatie van een stortplaats gemaakt werd. Dat laatste en de inzet op afvalcontai ners was van groot belang voor wat we nu zijn. De inzameling en het scheiden van afval verbreedde zich naar het gescheiden inzamelen van glas, metalen, papier, plastic, groen afval enzovoorts, en naar de daar weer op volgende fase van schone grondstoffen voor eindproducten en energie-opwerking uit restafval", vertelt Wester. De verandering in denken over milieu, afval, grondstoffengebruik en CO2-uitstoot was uiteraard ook van grote invloed op de groei van GP Groot, maar, zegt Wester: "Je moet die veranderingen wel zien én je moet durven erop in te spe len. Wij zijn na overheidsbedrijven en een paar multinationals een van de grotere afvalverwerkers van Nederland. Wij hebben op bedrij venterrein Boekelermeer - samen met de HVC - twee windturbines en binnenkort wordt daar een enorme weide met zonnepanelen opera tioneel. Met NXT hebben we - in Alkmaar - het eerste tankstation in de regio voor LNG voor de trans portsector dat schoner is en moto ren stiller maakt. We onderzoeken de toepasbaarheden van waterstof. Ook het nog beter scheiden van afval bij de bron, zoals bij bedrijven en kantoren, is een van onze speer punten. We doen het allemaal, maar gedoseerd. Met kleine stappen." Gedoseerd 'Gedoseerd' valt veelvuldig in het gesprek. "Misschien is wel onze grootste uitdaging dat we in scherp concurrerende, kapitaalintensieve markten zitten, waarin wij stappen willen, moeten zetten om tenmin ste bij te blijven. Uiteraard kunnen wij niet op tegen de investerings budgetten van multinationals zoals Shell. Dat betekent niet dat je niets kunt doen. Gedoseerd stapjes zet ten, partners zoeken, zoals bij Sortiva met HVC, kennis delen en dergelijke. Als je grote stappen zet, dan loop je ook grotere risico's. Er zijn bedrijven die aan een te snelle expansie kapot zijn gegaan of aan het volledig inzetten op één activi teit. Onze aanpak is anders. Neem NXT. We doen het samen met ENGIE LNG Solutions. Binnenkort volgt het tweede tankstation en volgend jaar misschien het derde. Wie mij kan vertellen hoe de tank stations er over tien jaar uitzien en welke brandstof auto's gebruiken, is welkom. Zelfs de autofabrikanten weten het niet", vertelt Wester. GP Groot is diep verankerd in deze regio. Maakt dat het snijden in het personeelsbestand - als dat nodig is - lastiger? "Interessant punt. Onze verbondenheid met de verschillende regio's en ook de loy aliteit van ons personeel aan GP Groot is groot. Daar moet je voor zichtig mee omgaan. Bij Infra zijn we in personeel teruggegaan maar Infra klimt weer voorzichtig uit het dal. Wij grijpen niet in bij de eerste tegenwind, zo lang het totaalrende ment goed is. Maar het moet natuur lijk niet uit de hand lopen. Als er een probleem is, lossen we dat op. Dat moet ook voor de continuïteit van het geheel. Ik ben wel blij dat ik niet werk bij een bedrijf waar sharehol- dersvalue boven alles staat", zegt Wester. Hij besluit: "Groei op zich is niet ons doel. Onze ambitie ligt in het uitbouwen van onze positie in het proces van afval naar grondstof en energie en dat doen we - ik zeg het nog maar eens - gedoseerd." Tekst: Berend Izaks HEILOO - De laatste 'Preek van de Leek' van dit seizoen wordt zondag 19 maart gehouden door de bekende sopraan Karin ten Cate in de Witte Kerk in Heiloo. Karin ten Cate geniet in binnen- en buitenland grote bekendheid en ver zorgde optredens in bijna elk land in Europa. Ze werkte met beroemde dirigenten en voerde als solist grote werken uit van onder anderen Bach en Pergolesi. Zij maakte diverse cd's en werkte mee aan opera's als 'Carmen' en 'Die Zauberflöte'. Karin zingt in 2017 een van de hoofdrol len in 'Straal', een opera die ook in onze regio wordt uitgevoerd. Karin ten Cate vertelt in deze 'Preek van de Leek' over haar leven, haar werk en haar inspiratie. Ook zingt zij enkele liederen voor ons, bege leid door gitarist Paul Pleijsier. Iedereen is van harte welkom op zondag 19 maart om 16.00 uur in de Witte kerk in Heiloo. Hoewel er een collecte is bij de uitgang, is de toegang vrij. GP Groot wagenpark Hoogeweg 1 Aangeleverde foto Karin ten Cate komt naar de Witte Kerk. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 7