Kleding in het kort Laat de wasmachine uitrusten Het naadje van de kous weten? O Ook versleten kleren mogen in de kledingbak Vijf keer zo lang met je kleding doen milieu yf centraal Water, energie en gif 20 kledingstukken per jaar Kies de kledingbak Uit het juiste hout gesneden Lekker luchtig Er kan nog meer bij Zonnig en schoon Te heet is voor niemand fijn Trends: upcycling en ruilfeestjes Eerlijk duurt het langst 93% Breng gebruikt textiel naar een inleverpunt! Zo word je weer verliefd op je kleren Het grootste deel van de kleren in je kast draag je nooit. Dat is zonde, want het maken van kleding zorgt voor veel vervuiling. Op deze pagina lees je alles wat je moet weten om weer verliefd te worden op je garderobe, terwijl je energie en grondstoffen bespaart. Love your clothes! Te vaak worden in winkels modieuze kleren van lage kwaliteit tegen bodemprijzen verkocht. Daar wordt niemand blij van. Dé manier om het milieu te ontzien bij het vul len van een stijlvolle kledingkast is: koop kwaliteitskleding! Je doet er veel langer mee. Goed voor je uiterlijk en goed voor het milieu. Over duurzame kleding hoeven we niet lang van stof te zijn. Twee derde van de milieubelasting van kleding is toe te schrijven aan het maken van kleren: gebruik van land, bestrij dingsmiddelen en fossiele brandstoffen en de produc tie in de fabriek. Daarom maak je voor het milieu het grootste verschil door zo lang mogelijk te doen met de kleding die je al hebt: 1. Was je kleren niet vaker dan nodig. Zo voorkom je onnodige slijtage van je kleding en bespaar je energie. 2. Repareer scheuren, ritsen en knopen. Vaak kan een kledingstuk na het herstellen van een klein onderdeel nog prima mee. 3. Maak je een vlek? Behandel de plek zo snel mogelijk! Probeer warm water en zeep of een vlek- kenstift. Hoe langer je de vlek laat zitten, hoe moeilij ker je hem eruit krijgt. 4. Geef kleding die je niet meer draagt een nieuw leven. Ruil, geef weg of kies de juiste bak. Twee derde van de kleding die bij het restaf val belandt, had uitstekend hergebruikt of gerecycled kunnen worden. 5. Gebruik het pashokje! Als je kleding koopt zonder passen is de kans groot dat thuis blijkt dat het toch net niet lekker zit of net niet zo leuk staat als je dacht. Door te passen voorkom je een miskoop, die je uiteindelijk weer weg doet. Is de enige reden dat je het koopt de lage prijs? Dan draag je het waarschijnlijk nooit. Kleding zorgt voor zo'n 5 procent van de klimaatbelasting van de gemiddelde consument: 550 kilo CO2 per jaar. Dat is evenveel als 2.500 km rijden in een benzineauto, ofwel naar Venetië en terug. Voor het maken van kledingstoffen zijn veel land, water, energie en/of chemicaliën nodig. In Nederland geven we per persoon gemiddeld 600 euro per jaar uit aan nieuwe kledingstukken. De gemiddelde Nederlander koopt jaarlijks 20 nieuwe items in de winkel, waar we gemiddeld vijf jaar mee doen. Als we een kwart minder kleding zouden kopen, besparen we samen meer CO2 dan het jaarlijkse energiegebruik van alle Amsterdamse en Utrechtse huishoudens samen. Twee derde van de kleding die in het restafval belandt had nog mak kelijk hergebruikt of gerecycled had kunnen worden. Die verspilling van grondstoffen is eenvoudig te voorkomen. Je kunt je kleren door geven aan familie of vrienden, aan de kringloopwinkel of doorverko pen op Marktplaats; alles is beter dan de vuilnisbak. En als je dan toch een bak zoekt: alle kleren en schoenen mogen in de kledingbak, hoe versleten ze ook zijn. Alleen kleren met olie of verfvlekken moeten bij het restafval. Aangezien de meeste milieube lasting van kleding komt door de productie, kan je ook een verschil maken door je materiaalkeuze. Met afstand de beste keuze is tweedehands kleding. Op de tweede plaats komt nieuwe kleding van gerecyclede vezels. Daarna komen katoen en syn thetische stoffen. Het verschil in CO2-uitstoot tussen beide opties is klein. Katoen zorgt voor meer land-, water- en gifgebruik. Syn thetische stoffen dragen bij aan de plastic soep. Koop liever geen wol of zijde, want dat zorgt voor veel CO2-uitstoot en landgebruik. Deze informatie wordt je aangeboden door voorlichtingsorganisatie Milieu Centraal. Voor alles over energie en milieu in het dagelijks leven. Kijk op de site: milieucentraal.nl/kleding voor meer handige tips over kleding. Een derde van de milieu-impact van kleding is te wijten aan wassen en drogen. Deze milieubelasting ontstaat zowel door het elektriciteitsverbruik van de wasmachine en de wasdroger. Daarnaast wordt tijdens het wassen van synthetische kleding het milieu belast door het uitspoelen van plastic vezels (van bijvoorbeeld fleece truien). Dat zorgt voor plastic soep in de oceanen. Beide vormen van milieuvervuiling voorkom je door niet nodeloos te wassen. Vaak volstaat het om je boven kleding te luchten. Dat zie je bijvoorbeeld ook aan kleren die je moeilijker kunt wassen zoals jassen en wollen truien. In zo'n wasmachine past meer dan je denkt. De meeste mensen denken dat de wasmachine vol is als hij in werkelijkheid pas voor twee derde vol zit. De machine goed vol doen spaart op twee manieren het milieu. Ten eerste draai je zo op jaarbasis minder wasjes, waardoor je energiever bruik en CO2-uitstoot vermijdt. Ten tweede is er in een volle wasmachine minder wrijving tus sen de kledingstukken, waardoor ze minder slijten. Nog een tip: doe de ritssluiting van vesten dicht voor je de was in de machine stopt: zo voorkom je schade aan andere kledingstukken. De waslijn is de schoonste wasdroger. Nooit ruiken je kleren zonniger en frisser. Ze slijten niet en je vermijdt het stroomverbruik van de droger. En dat tikt aan: een beurt in de wasdroger kost 2 tot 8 keer zoveel stroom als de wasbeurt zelf op 30 graden. Te heet wassen is niet alleen slecht voor je kleren, het verspilt ook energie. Was die niet erg vuil is, wordt op 30 graden goed schoon. Kies voor andere tempera turen de Eco-knop. Een wasbeurt op 60 graden kost twee en half keer zoveel energie als op 30o C. Ook versleten kleren mogen in de kledingbak! Steeds meer twintigers en dertigers doen aan upcycling: oude kleding gebruiken als basismateriaal om zelf nieuwe kleding van de maken. Dat is voor het milieu bijna even feestelijk als de ruilfeestjes (zoals Little Green Dress) die als paddenstoelen uit de grond schieten. Het concept van ruilfeestjes is simpel: ieder een neemt een paar tassen kleren mee die hij nooit draagt. Je ruilt. En de kans is groot dat je zonder een cent uit te geven met een tas vol nieuwe aanwinsten naar huis gaat. Er is veel kritiek op kleding, die wordt gemaakt in ongezonde naaiateliers door slecht betaalde vrouwen die te lange dagen moeten maken. Daarom heeft de overheid afspraken gemaakt met de kledingsector over verbeteringen en zijn er steeds meer initiatieven om hier verbetering in te brengen, zoals Fair Wear, Fairtrade en Made- By. Je kunt de duurzaamheid van merken en winkels vergelijken op GoedeWaar.nl en RankaBrand.nl. Keurmerken kan je terugvinden op www.keurmerkenwijzer.nl. Weggooien van textiel bij het restafval is slecht voor het milieu XW/ v\ nu belandt tweederde m i van alle textiel bij het x gebruik van nieuwe restafval, en wordt verbrand n grondstoffen put Mt N\- de aarde uit m V 1 v\ Nt Mi Cll 1 v en de afvalberg groeit Gescheiden inleveren van textiel is dus hard nodig... van het textiel Idzïiri? is geschikt voor ZZ ijjis hergebruik of :--=-::irl recycling en er mag meer in de container dan je denkt: kapotte kleding versleten schoenen poets doeken knuffels informeer bij je gemeente voor een textielbak bij jou in de buurt

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 21