Prijswinnaars fotoproject en verhalenfestival f®> Stichting de Buitenkans en GGZ Noord-Holland-Noord Winnaars fotoproject: 1e prijs Inge Vellema Winnaars verhalenfestival: 1e prüs Vera Philips prijs Ramon Martensen HEILOO - De prijsuitreiking van het fotoproject en de verhalenfestival 2017 van Stichting de Buitenkans en GGZ Noord-Holland Noord was op 25 juni. Het thema voor beide onderdelen dit jaar was 'LEEF!' met als ondertitel 'GGZ in beweging'. Met name het Buitenkans fotoproject 'mijn leven door de lens' wierp zijn vruchten af. Geïnspireerd door het thema 'LEEF!' en de ondersteuning hebben cliënten materiaal ingezonden. Zowel bij de foto's als de verhalen zijn er ereplaatsen behaald door (ex)cliënten. Een heel mooi resultaat. 2e prijs publieksprijs Fred Brandehof 3e prijs Alie Kuiper-Tuin 2e prijs Gerda Dekker UITKIJKPOST 5 JULI 2017 y Vandaag zet ik mijn masker af. Onzeker, bijtend op mijn lip, laat ik mezelf zien. Wij lijken zo verschillend. Maar met al mijn sterkte en zwakte, ben ik gewoon een mens zoals jij. Vandaag zet ik mijn masker af. Jij ziet alleen maar mij. Ik zou zo graag verbinding wil len maken met het leven. Het leven waarin wij elkaar zien als mens met mogelijkheden. Het leven waarin wij nieuwe kansen krijgen. Het leven waarin wij zij aan zij kunnen staan. Vandaag zet ik mijn masker af. Mag ik jouw echte gezicht ook zien? Onderweg naar een leven. Een selfie van mijn herstel. Ik loop in deze foto, dat is een goed teken. Ik ben weer in beweging. Wel is de ondergrond mul, de weg die ik nog moet afleggen onduidelijk. De duinen en de lucht staan voor mijn toekomst. De spijkerbroek staat voor mijn verleden, mijn onbalans en symbool voor mijn gevoel in de vele GGZ gesprekken constant weer met de billen bloot te moeten. De vijftien genomineerde foto's zijn tot 1 augustus 2017 op landgoed Willibrord te bewonderen en vervol gens nogmaals tijdens het Willibrord Draait Door festival op 15, 16 en 17 september 2017. Alle ingezonden verhalen zijn gebundeld en te lezen in de Trog op landgoed Willibrordus. Koffie en overheerlijke appeltaart zijn te bestellen. Check zelf de openings tijden via de website van Stichting de Buitenkans. Elk jaar worden er, naast vrijwilligers, cliënten van GGZ Noord-Holland-Noord ingezet om het project te realiseren. Dank hiervoor. BO De confettibom is afgegaan! Wat een pret! Feest in de garage! 1 ,T - ---t LEEF! GGZ in beweging Zo warm in de zaal. Zweet druppelt sarrend over mijn rug. Ik zit op de voorste rij, bij het podium. Ik hoor het geroezemoes van 150 stemmen als woeste golven. Ik worstel om boven water te blijven. De eerste spreker: 'GGZ-cli?nten willen een zo goed mogelijk leven, het liefst zonder blij vende psychische of andere klachten, maar, als het niet anders kan, een alleszins bevredigend bestaan met de aandoening.' Zo warm, mijn panty plakt vast aan mijn benen. 'De organisaties uit andere sectoren moeten in de praktijk ervaren dat GGZ helpt. Samenwerking werpt vruchten af. Ze moeten dit uitdragen.' Mijn God, de muren van de zaal omsluiten me knel lend. De isoleercel? Ik krijg geen lucht meer. 'Veel GGZ-pati?nten werken grote delen van het jaar, maar zijn in de praktijk op basis van een levens lange diagnose arbeidsongeschikt. Dat moet anders en zinvoller kunnen voor pati?nt en werkgever.' 150 paar ogen steken als dolken in mijn rug. Ik stik. Ik moet hier weg. 'Mensen met een psychische stoornis moeten kun nen meedoen in het verenigingsleven en een sociaal netwerk onderhou den. De omgeving moet ze zien als persoon en niet als hun ziekte.' Mijn paniek onder controle krijgen. Visualiseren. Het Kunsthistorisch Museum in Wenen. Ik raak het prachtige 'Zoutvat' aan. Zo mooi, gemaakt van glim mend goud, zwart ebbenhout, blinkend email en roomwit ivoor. Eén van de belangrijkste kunstwerken uit de Italiaanse Renaissance. Van Benvenuto Cellini, 1540. 'Als we daadwerkelijk gestalte willen geven aan destigma- tisering en inclusie moeten we bij ons zelf beginnen.' Zijn vader bleef bij het zien van de baby 'Benvenuto! Benvenuto! roepen. Welkom. Riep mijn vader dat ook? 'Om recidive te voorkomen bij ex psychiatrische pati?nten is aandacht voor wonen en schuldhulpverlening belangrijk. Gemeenten zijn een belangrijke samenwerkingspartner voor de GGZ.' Een man met een bedrijf in alarm systemen, die wel van kunst hield, jatte in 2003 het 'Zoutvat'. In 2006 werd de man gepakt. Gelukkig had hij het kunstwerk niet omgesmolten. 'De her steltraining 'Project Life' sluit aan bij de belevingswereld van jongeren, die worstelen met psychische kwetsbaarheid. Zij onderzoeken waar ze kracht uit halen. Zij gaan aan de slag met hun toekomstdromen'. Koning Francois I van Frankrijk vond het kunstwerk goddelijk. Het staat op ivoren balletjes. De Koning rolt het aan zijn rijk gevulde tafel door naar zijn gasten. Het 'Zoutvat' geeft hem het gevoel dat hij de wereld in beweging kan zetten. Mijn paniek ebt weg. Mijn panty plakt minder. Geen stekende dolken De muren in de zaal geven weer ruimte. Ik kijk door het raam. Een konings blauwe lucht met wit wollen wolken. Een boom vol takken met schitterende smaragd groene bladeren. Ook wat takken, kaal en dood. Leven en dood in elkaar verweven, in één boom. Ik besef in volle omvang: ik LEEF. Psychoses overwonnen. 'Dan nodig ik nu van harte onze ervaringsdeskundige uit voor het slot woord.' Ik ga het podium op. Smaragd groene bladeren. De wereld in beweging. Zo mooi. Ik pak de microfoon, kijk rond en open: Ik leef. En het leven is zo mooi. Verwoesting Zo sluw, zo onherkenbaar Zo tergend langzaam Verbazing En positief weer verder Nogmaals Zo respectloos Ach die mooie ogen En prachtige verhalen Opnieuw In de val Dan weer opstaan Ogen gesloten Vertrouwend op hem Samen verder De vernietiging is groot Te groot Jarenlange beschadiging Van verwoesting Op lijf en ziel En positief weer verder Loyaal De wereld valt open onder mijn voeten Drijfzand Mezelf kwijt Vastklampend aan lichtjes Ik wil naar mij toe Mijn eigen mij, niet zijn mij Ken ik mij nog Later Jaren later Huilen tranen Tranen huilen Zie ik haar weer, mijn mij Ik troost en leef mee En neem mij aan de hand Kom! Samen verder LEEF! Een bijna zomerdag 'Nog maar een kopje koffie doen dan?' Er liggen drie verschillende aanstekers op tafel en vijf kopjes voor ons tweeën. Ik breng ze altijd naar buiten maar nooit terug. 'Je moeder heeft je drie keer gepro beerd te bellen deze week maar je nam niet op.' Mijn telefoon ligt ook op tafel. Hij is al drie weken leeg. De lader ben ik kwijt of hij is gesto len. Ik weet het niet meer. 'Met de poes gaat het goed trouwens. Ik heb toch het idee dat ze je nog steeds mist hoor. Wanneer was het nou...Ik geloof eergister, zag ik dat ze in slaap was gevallen voor je kamerdeur. Maf beest.' Hij glim lacht een glimlach die zoekt naar iets. Ik geloof hem niet. Iedere week heeft hij een andere gede tailleerde anekdote over Maui. Ik denk soms dat ze haar stiekem hebben weggedaan. 'Nou goh, je zit hier eigenlijk best mooi.' Hij leunt achterover in de plastic campingstoel om om zich heen te kijken. 'Vooral zo in de zomer. Een lekker tuintje erbij. Wij hebben alleen het balkon. Daar is ook niks aan.' Hij laat even zijn blik dwalen alsof hij zich inbeeldt waar hij al zijn gestalde tuinmeubilair neer zou zetten. In de hoek de barbe cue waarschijnlijk. 'Aha.' Hij komt ietwat omhoog. 'Ik zie dat je die tulp nog hebt. Tsjonge, jonge. Die is wel mooi in bloei zeg.' Hij loopt ernaartoe en ik volg hem vanuit mijn stoel met mijn blik. 'Tsjoh. Ik zei toch dat bloemen goed voor je zijn. Daar word je vrolijk van.' Ik kijk naar mijn handen. De nagels zijn afgekloven. Ik kluif alleen niet als hij er is. Hij loopt terug naar zijn stoel met zijn handen in zijn zij. 'Hey eh, hoe is het verder dan ouwe reus? Doe je nog dat met kunst? Die cursus waar je zo enthousiast over was.' Hij begint nooit over de therapie. 'Wat heb jij nou te bespreken jongen? Al dat geha mer op je jeugd. Volgens mij is nog nooit iemand daar beter van geworden,'zei hij eens. Daarmee was de kous af. Hij ademt diep in door zijn neus en beweegt zijn hand naar mijn schouder maar trekt hem terug. Hij raakt me niet aan. Nooit meer eigenlijk. In de plaats daarvan kijkt hij op zijn hor loge. 'Ik moet zo maar weer eens op huis aan jongen. Je moeder wacht op me met het eten.' Hij blijft me lang aankijken en wrijft zijn handen over elkaar. Zijn palmen glimmen een beetje, dat kan ik zien. 'Maar goed,' zegt hij terwijl hij weer gaat zitten op zijn camping- stoel. 'Eerst nog maar een kopje koffie dan.' Ramon Martensen, 2017

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 15