OpenMonumentenweekend HEILOO in het teken van BOEREN, BURGERS EN BUITENLUI Start Open Monumenten weekend GEMEENTE Wist u dat er ook leuke evenementen worden georganiseerd in door ons omringende gemeenten? Landgoed Nijenburg, boerderij Kennemerstraatweg 276 Landgoed Ter Coulster, Kennemerstraatweg 432 Landgoed Willibrord, Archeo logisch Museum Baduhenna, Kennemerstraatweg 464 Landgoed Willibrord, Willibrordus Business Centre (WBC), Kennemerstraatweg 464 Op zaterdag 9 en zondag 10 september is het jaarlijkse Open Monumentenweekend. Veel monumenten openen hun deuren en er zijn meerdere extra activiteiten georganiseerd. Vermeldenswaard in Heiloo is een begeleide wandeling vanuit Nijenburg langs de drie typen woonhuizen van zowel boeren, burgers als buitenlui. U passeert daarbij ook het oude boerenwoninkje De Hutkoffer, één van de weinige voorbeelden van een houten boerenwo ning. In de Cultuurkoepel op het vroegere Willibrordusterrein zijn allerlei activiteiten in het thema Toekomst van Toen; dit is een provinciaal initiatief die gedurende het monumenten weekend enkele recente toonaangevende herbestemmingen in de schijnwerpers plaatst! In Bergen zijn er theater voorstellingen in het oude Bio-vakantieoord over de bleekneusjes, in Egmond aan den Hoef is het Slotfestijn, waarbij mensen zich kunnen vergapen aan diverse facetten van de middeleeuwse geneeskunst en vanuit Huis van Hilde in Castricum zijn interessante wandelingen verkrijgbaar, die betrekking hebben op de archeologie en het landschap rondom. Er is geen andere voorbeeld bekend van een stolp, die is opgebouwd uit drie vierkanten. U vindt hem hier op Nij enburg! De boerderij had een belangrijke functie in het landgoed. Niet voor niets krijgt u in dit unieke gebouw inzicht wat een stolp is, hoe hij is gebouwd en waarom de stolp in Noord-Holland is ontstaan. Er wordt een pre sentatie van de Vrienden van de Stolp getoond en er is een maquette te zien. Deze stolp op Nijenburg heeft op dit moment geen agrarische functie meer; hij krijgt in de toekomst een nieuwe functie. Indien mogelijk zal ook al iets van de toekomstige plannen van Natuurmonumen ten omtrent deze herbestemming worden getoond. Rond 1400 wordt al van het Huis Ter Coulster gesproken; er was ooit een kasteel dat is gesloopt, maar het land goed bleef. De rijke Alkmaarse familie De Dieu-Fontein Verschuir-van der Feen de Lille liet later een huis bou wen. Ieder jaar aan het begin van de zomer voeren zij met een boot, beladen met meubels, over Het Die naar Ter Coulster. En dat ritueel herhaalde zich uiteraard in het najaar als ze terug gingen naar de stad. Helaas werd het huis halverwege de 19e eeuw afgebroken. De fundamenten en kelders van het Middeleeuwse kasteel zijn gebleven. U kunt er foto's van zien. Ook bestaat er het verhaal dat er een geheime gang liep van kasteel Ter Coulster naar het Witte Kerkje. Wellicht dat de huidige kelders daarvan het beginpunt zijn? Start van rondleidingen bij de theekoepel. Deze werd in 1891 aan de rand van het beboste landgoed gebouwd en had zicht op de grote kerk in Alkmaar en op land goed Nijenburg. Geniet u van de rondleiding én de fraaie locatie! Indien u zelf wilt wandelen kunt u zich laten informeren door informatiepanelen her en der in dit eeuwenoude landgoed. Voor meer informatie www. tercoulster.nl Wethouder Rob Opdam opent het weekend op zaterdag 9 september om 10.00 uur in de grote, oude stolp links van het hoofdgebouw Nijenburg (Kennemerstraatweg 276). Na een feestelijke ontvangst zal hij een persoonlijk rondleiding krijgen van Paul Morsch van Oud Heiloo langs de woningen van boeren, burgers en buitenlui. Wie wil loopt mee. De rondleiding eindigt bij de vroe gere Willibrordusstichting, waar Rob Opdam vervolgens een informatiebord onthult. Daarna gaat het gezelschap naar de expositieruimte van Baduhenna, waar wederom een onthullingsactie is, in dit geval van een maquette van een boerderij uit de IJzertijd. Iedereen die geïnteres seerd is, is welkom bij één of meer van de onderdelen. Het Archeologisch Museum Baduhenna laat een grote hoeveelheid voorwer pen zien die door Boeren, Burgers en Buitenlui in de loop van de eeuwen in de grond zijn achtergelaten. Op zaterdag 9 september om circa 12.00 uur bent u welkom bij de onthulling van een maquette van een boerderij uit de IJzertijd (800-12 v. Chr.), gemaakt door één van onze vrij willigers. De maquette is aangevuld met informatie over het boerenleven in deze periode, o.a. bewerkingssporen en waterputten die regelmatig worden gevonden bij opgravingen in Heiloo. Voor meer informatie www.open- monumentendag.nl/heiloo en www.Baduhenna.nl In de jaren '20 van de 20e eeuw werd vanuit een idealis tische gedachte de Willibrordusstichting gebouwd, een inrichting voor mannen met een geestelijke beperking. Het landgoed is al meer dan 85 jaar een bruisende plek, "gesticht" aan de rand van het dorp en tegenwoordig opgenomen in de culturele en recreatieve activiteiten van Heiloo. Enige jaren geleden werd het voormalige hoofdgebouw van de Willibrordusstichting herbestemd tot bedrijfs verzamelgebouw. Gedurende het Open Monumenten weekend openen ruim zestig bedrijven hun deuren. Van modevakschool tot ritueelbegeleider, van coaching tot fysiotherapie, van automatisering tot verzorging, van commercieel tot creatief. Alle takken zijn vertegenwoor digd. Per gang bundelen de bedrijven hun krachten om het voor de bezoeker zo interessant en gezellig mogelijk te maken. Met originele presentaties, uitleg en verhalen ervaart u de diversiteit van het WBC. Voor meer informa tie www.willibrordus.com

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 14