OPEN MONUMENTEN WEEKEND 9 en 10 SEPTEMBER (^ASTRICUM Open AKERSLOOT Kerk en begraafplaats, Dielofslaantje De Oude Knegt, Pontweg noord Protestantse kerk, Zuidkerkenlaan 25 Voormalige school, onderkomen van Stichting Oud Limmen, Schoollaan 5 Protestantse kerk, Kerkepad 1 Landgoed Duin en Bosch Museum Gemaal "Limmen 1879", Fielkerweg 4 LIMMEN Wandelingen vanuit Huis van Hilde, Westerplein 6 Rooms-katholieke Kerk "Sint Pancratiuskerk", Dorpsstraat 113 CASTRICUM Stolpboerderij Finus Coronat Opus, Dorpsstraat 11 In maart 2016 heeft de gemeente formeel 19 cultuurhistorisch waardevolle terreinen en landschappelijke structuren aangewezen als gemeentelijk monument. De regelmatige bezoeker van de gemeentelijke website zal dit ongetwijfeld opgemerkt hebben. Recentelijk bleek, dat deze aanwijzing ook nog formeel in de plaatselijke krant moet worden gepu bliceerd. Met dit bericht willen wij dat alsnog doen. Bij de publicaties vindt u een standaard formele opsomming, maar een nadere toelich ting vonden wij op zijn plaats; temeer daar het Open Monumentenweekend een uitgelezen gelegenheid is om voor deze landschappelijke monumenten aandacht te vragen. In ieder geval twee van de vorig jaar aangewezen landschappelijke monumenten staan namelijk dit weekend in de schijnwerpers. Het gaat om de wandeling langs o.a. de Maer- of Korendijk; een middeleeuwse dijk uit de tweede helft van de 12e eeuw die heel belangrijk geweest in de strijd om het water in de regio. Zowel de dijk als een aangrenzende voormalige Krengenbosch hebben inmiddels dus de status van gemeente lijk monument. Voor de overige monumenten zie de formele aankondiging elders in dit blad. Meer informatie hierover op www.castricum.nl/monumenten ^cmn-c n Ec De Oosterbuurt, waar Hilde gevonden is De andere wandeling informeert u ook over het landschap. Hij voert u langs drie land schapstypen. Het feit dat Castricum zoveel landschappen binnen de gemeente heeft, maakt haar zo bijzonder. Dit is ook de reden dat de gemeente in het verleden 19 land schappelijke elementen als gemeentelijk mo nument heeft aangewezen (zie aparte inzet). Voor alle objecten en evenementen geldt: voor de openingstijden raadpleeg de regionale brochure (verkrijgbaar bij bibliotheek, VVV's en het gemeentehuis), www.openmonumentendag.nl of www.castricum.nl Bezoek de alleroudste locatie van Akersloot! Al vanaf de vroege Middeleeuwen hebben op deze terp kerkjes gestaan. De laatste versie is het Waterstaatskerkje dat er nu staat; het werd gebouwd met de oude afbraakmaterialen van de voorganger. In 1895 is de consistoriekamer toegevoegd. Van binnen waan je je 100 jaar terug. De begraafplaats rondom de kerk is een getuigenis van zeker duizend jaar begraven; er zijn nog gedenkmonumenten van bekende en minder bekende boeren, burgers en buitenlui! Voor het eerst na een forse opknapbeurt worden er weer rondleidingen gegeven op deze prachtige begraafplaats. Mis die gelegenheid niet. Altijd leuk om te bezoeken is de zeer histori sche plek rond de molen De Oude Knegt. Sinds 1870 spreken de archieven over een Oude Knegt. Maar zoals vele molens raakte ook deze in verval en verdween. Vanuit de bevolking werd 40 jaar geleden geopperd om de schamele restanten van de molen op te bouwen. Dat gebeurde zo'n vijfhonderd meter noordelijker langs de Pontweg -noord. Maar in 2001 verbrandde deze molen; geluk kig werd hij door de molenstichting Suam herbouwd. Het werd een Zaanse achtkantige grondzeiler, compleet met twee maalkoppels. De Oude Knegt staat er nu mooier bij dan ooit. Met dank aan een grote groep actieve vrijwilligers. De molen draait en maalt nog elk week en op de woensdag en zaterdag zijn bezoekers welkom en worden eigen meelpro- ducten verkocht; aan de lokale bakkers en aan zelf bakkende particulieren. Meer over de geschiedenis op www.oudeknegt.nl Aanvankelijk was hier een houten, later een tufstenen kerkje. Tijdens de 80-jarige oorlog werd in 1573 de kerk gedeeltelijk verwoest, maar later hersteld. De lappendeken van metselwerk die u nu nog ziet, maken de heftige geschiedenis van het kerkje zichtbaar. Gelukkig is het kerkje nooit wit geschilderd of gepleisterd; dat werd vroeger veelvuldig gedaan omdat al die bouwsporen niet "net jes" zouden staan. Naast de kerk zijn in het verleden restanten van een Romeinse woning gevonden; de contouren van deze woning zijn zichtbaar gemaakt. Vraagt u bij de koster naar meer informatie, hij weet er alles van! www.pknlimmen.nl Dit oude Schoolmeesterhuijs of Schoolhou dershuis is nu het gezamenlijk onderkomen van de Stichting Oud Limmen en van Muziek- vereeniging Excelsior. Op de Open Monu mentendagen organiseert Oud Limmen een tentoonstelling over boeren, burgers buitenlui met accent op het bollengebeuren. Vrijwilligers vertellen u graag meer ter plekke. www.oudlimmen.nl Op zaterdag 9 en zondag 10 september is het jaarlijkse Open Monumentenweekend. Veel monumenten openen hun deuren en er worden meerdere extra activiteiten geor ganiseerd. Vermeldenswaard in Castricum zijn de rondleidingen, die door de Stichting Werkgroep Oud Castricum worden georganiseerd over Duin Bosch, de landschaps wandelingen vanuit het Huis van Hilde en de opgeknapte begraafplaats in Akersloot met rondleidingen, waarbij duidelijk wordt dat een begraafplaats uitstekend past in het jaarlijkse thema: Boeren, Burgers en Buitenlui! Start Open Monumentenweekend Wethouder Marcel Steeman opent het weekend op zaterdag 9 september om 9.15 uur in de vroegere winkelruimte achter de boerderij Finus Coronat Opus aan de Dorpsstraat 11. Na een feestelijke ontvangst zal hij zich richten tot de Stichting Werkgroep Oud Castricum, o.a. vanwege hun 50-jarig jubileum en de zeer gewaardeerde aandacht en zorg die zij hebben voor het Castricumse erfgoed. In de gemeente Castricum zijn de volgende monumenten geopend en worden de volgende evenementen georganiseerd: De Maer- of Korendijk Het oude verhoogde stukje land waarop de dorpskerk staat, gaat deels schuil achter het prominente oude raadhuis aan de Dorpsstraat. Maar neemt u de moeite eens om de ouder dom van de locatie te voelen! De kerk stamt uit circa 1100-1200 en was destijds gewijd aan Sint Pancratius; Castricum had een uitgespro ken kerkelijke betekenis in die tijd. Na de Reformatie werd het gebouw ontdaan van alle 'opsmuk'. Nog steeds zijn er interes sante objecten te zien zoals het orgel, het koorhek, de grafstenen en het doopvont. De kerk is een blikvanger in het dorp; hij wordt ook gebruikt voor maatschappelijke activiteiten. M(pmj ME HTENQA.G Cultuurhistorisch E waardevolle terreinen en landschappelijke structuren Zowel op zaterdag als zondag worden om 10.00 uur en 13.00 uur rondleidingen gegeven door de Werkgroep Oud Castricum (start bij De Oude Keuken). U wordt geïnformeerd over het provinciale psychiatrisch ziekenhuis, dat hier in 1909 in gebruik werd genomen Op dit moment verandert het landgoed sterk door toevoeging van nieuwe bebouwing. Dit karakteristieke gebouwtje valt op, of je nu uit het noorden of het zuiden door Akersloot komt rijden. Het oude gemaal werd in 1879 gebouwd op de locatie waar in de 19e eeuw de Zuidermolen stond. Vrijwilligers hebben zich de laatste jaren het lot van het gemaal aangetrokken; het gebouw is gerestaureerd en er is een museum in gevestigd. Op de Open Monumentendagen wordt in de voor malige ketelruimte geëxposeerd door Richard Herman met schilderwerk en door Marja Dijkzeul met objecten van hout, beiden komen uit Heiloo. Zie ook: www.gemaal1879.nl Is u ooit opgevallen dat het oude centrum van Limmen wel heel excentrisch ligt? Zou je in deze uithoek verwachten, dat hier de oor sprong ligt van Limmen? Langs deze zuidpunt van de strandwal stroomde tot het begin van de jaartelling het Oer-IJ, die bij Castricum in zee uitkwam. Het oude dorp lag dus aan het water en had ook een haven. Door die gunstige ligging was Limmen tot het einde van de 14e eeuw daardoor hét handelscentrum geweest voor meerdere kustdorpen in de buurt. Het dorp, -dit deel heette de Kerkbuurt-, groeide daardoor uit. Wat nog resteert van die heel oude Limmense kern is een combinatie van gebouwen op de hoek van de Zuidkerken- laan en de Schoollaan. Ook de bodem is oud: archeologische vondsten hebben aangegeven, dat hier al in de Steentijd bewoning was. De mensen van de Stichting Oud Limmen kunnen u er meer over vertellen! Pak uw kans! Alleen nog dit monumenten weekend is in de voormalige winkelruimte de tentoonstelling 'Vervaagd agrarisch verleden' te zien en op de dars van de stolpboerderij een verzameling land- en tuinbouwgereed- schappen. Twee interessante wandelingen worden u aanbevolen: de eerste in de voetsporen van Hilde (4 km); de tweede 8 km) voert u langs duinrand en door polderland; dit is het gebied waar Hilde bij een archeologische opgraving gevonden werd. Hilde is een prachtige, gereconstrueerde prehistorische vrouw. Zij leefde in de tweede helft van de vierde eeuw en is te zien in het Archeologiecentrum van de provincie Noord Holland. Met het routeboekje 'In de voetspo ren van Hilde' kan vanaf het Westerplein achter het station een wandeling worden gemaakt naar de omgeving waar archeologen Hilde hebben gevonden. Het routeboekje is te koop in het Huis van Hilde. Kom en laat u informeren over de interessante geschiedenis van deze kerk! De voorgangers hebben op meerdere locaties in het dorp gezeten. Tot 1858 als schuilkerk aan de Bree- deweg, maar vanaf 1910 in de vorm van een eigen kerk, gebouwd door Jan Stuyt. Deze architect liet in de architectuur altijd sporen na, meestal in de vorm van ronde ballen of "stuiters". Probeert u ze te achterhalen, ook in dit gebouw!

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 19