Nieuw: Straatnamenboek van Dick Slagter culturele agenda van Heiloo Uitkip Lotenverkoop op 16 september 6 'Bang iets te missen' Uw informatie in deze rubriek VERGROOT IEJN WERELD Wat is orthomoleculaire therapie? 'Ik was stomverbaasd dat er vroeger in Heiloo zoveel boerenplaatsen waren.' DE UITKIJKPOST LEZEN? Elke dag het laatste nieuws online uit HEILOO - LIMMEN AKERSLOOT CASTRICUM Grote Clubactie voor en door verenigingen FONDS versla r^delijh grhaodicapleii Bestedingen in 2016 in de regio Ga naar: UITKIJKPOST 13 SEPTEMBER 2017 HEILOO - De straat Lijnbaan nabij de Vennewatersweg is genoemd naar een touwslage- rij die hier tussen 1820 en 1850 was gevestigd. En Achterzomer in Varne Buiten verwijst naar een onderdeel van een molen. Het zijn zomaar twee voorbeel den van wetenswaardigheden uit Het Nieuwe Straatnamenboek van Dick Slagter, dat sinds vorige week verkrijgbaar is. Dick Slagter, die zijn boek vrijdag in de Oudheidkamer in Heiloo officieel presenteerde, bracht alle straten, wijken en buurten in Heiloo in kaart. Hij bundelde zijn teksten, foto's en afbeeldingen in het 168 bladzijden tellende boek. Slagter: "Als lid van de Historische Vereniging Oud Heiloo was ik al eerder bezig met het bijhouden van nieuwe straat namen. Toen iemand van Oud Heiloo opperde dat het tijd werd voor een nieuw straatnamenboek, liet het idee mij niet meer los om er zelf mee aan de slag te gaan. Ik dacht: dat zal wel lukken, want ik heb immers al een beetje ervaring met het schrijven en uitbrengen van mijn boek 'De Hutkoffer' over het monumentale pandje aan de Heerenweg. En zo ging ik aan de slag." De schrijver en samensteller gebruikte onder andere informatie uit twee al bestaande straatnamen boeken van de in 2015 overleden Heilookenner Henk Oostendorp. Deze boeken bracht Oostendorp in 1987 en 2003 uit. Het Nieuwe Straatnamenboek van Dick Slagter onderscheidt zich op meerdere pun ten van de boeken van Oostendorp. De auteur en samensteller voeg de hier en daar wetenswaardig heden toe aan de informatie. Daarnaast kregen de nieuwe stra ten een plekje in zijn boek, zoals de toekomstige straten op het oude Melco-terrein. Dick noemt als andere voorbeelden de straten in de nieuwe wijken Zandzoom en Zuiderloo en de straatnamen op Landgoed Willibrordus. "Toen Henk Oostendorp zijn boeken maakte, hadden de straten op het landgoed nog geen naam. Nu wel en die staan in het boek. Ik heb trouwens iets met het landgoed: in de jaren zestig werkte ik hier voor de GGZ in de I N G E Z O N D E N M E D E D E L I N G E N REGIO - Het Fonds verstandelijk gehandicapten steunt projecten voor verstandelijk gehandicapten variërend van activiteiten die het leven ver rijken tot initiatieven die de maatschappelijke participatie van mensen met een verstandelijke beperking bevorderen. Vijftig procent van de opbrengst wordt besteed in de regio indien hiervoor aanvragen voor de doelgroep zijn binnengekomen. Het Fonds verstandelijk gehandicapten steunde in 2016 projecten in de regio Alkmaar, Heiloo, Limmen en Castricum met meer dan 25.000 euro, waaronder 15.000 euro aan Stichting Zelfstandig Wonen Heiloo voor het inrichten van een gemeenschappelijke ruimte in Nieuw Varne. Wilt u collecteren? Het Fonds verstandelijk gehandicapten heeft de afgelopen jaren al grote stappen gezet, maar heeft nog een lange weg te gaan. Zo zijn collectanten onmisbaar. Interesse om te collecteren? Meld u zich vandaag nog aan bij de plaatselijke organisator, dan neemt hij of zij zo spoedig mogelijk contact met u op om uit te leggen hoe collecteren in zijn werk gaat. Collecteren kost u slechts twee uur tijd. De collecteweek is in 2017 van 25 tot en met 30 september. Aanmelden kan voor collecteren in Heiloo bij Jan Molenkamp via 06-53665540 of per e-mail: j.a.molenkamp@gmail.com. Voor collecteren in Limmen kunt u terecht bij Annemiek Schouten via 06-10567541 of per e-mail: aschouten73@hotmail.com. Wilt u meer weten over het fonds, kijk dan op www.fondsverstandelijkgehandicapten.nl. HEILOO - Veel mensen hebben lichamelijke klachten en weten niet waar door deze veroorzaakt worden. Maar ook zonder klachten is het belangrijk te weten welke voeding goed of slecht is voor je om zo je gezondheid opti maal te houden. Orthomoleculair betekent 'juiste moleculen' ofwel de juis te voedingsstoffen. Wat voor iemand juist is, hangt af van leeftijd, geslacht, erfelijke factoren, stress en eetgewoonten. Kortom maatwerk. Waar nodig worden er supplementen geadviseerd. De gezondheid kan op deze manier hersteld, verbeterd of in stand gehouden worden. In mijn praktijk kom ik mensen tegen met uiteenlopende klachten, maar ook mensen die gewicht willen verliezen of juist willen aankomen. Ik begin daarom altijd met een intakegesprek om zo een beeld te krijgen van de oorzaak van de klacht. Veel voorkomende klachten zijn: chronische vermoeidheid, allergieën en intoleranties, hoge bloeddruk, hoog choleste rol, burn-out en darmklachten. Soms zijn het al kleine veranderingen in leefstijl en voeding die grote veranderingen met zich meebrengen in gezondheid en vitaliteit. Leonie Grossenbagt, Orthomoleculair therapeut. Tel.: 06-47980595, internet: www.nl-voedingscoach.nl. De therapie wordt geheel of gedeeltelijk vergoed bij een aanvullende verzekering. verpleging. Dat maakte voor mij het werken aan het boek nog eens extra bijzonder." Boerenplaatsen en monumenten Het Nieuwe Straatnamenboek bevat zeventig nog niet eerder gepubli ceerde foto's en vijfendertig extra pagina's. In het boek zijn niet alleen bestaande straten terug te vinden, maar ook straten die nu niet meer bestaan en nog bestaande straten die vroeger een andere naam hadden. Daarbij maakte hij een onderscheid tussen formele en informele straat namen. "Informele straatnamen zijn namen die de inwoners van Heiloo vroeger zelf verzonnen. Hierdoor hadden sommige straten meer dere namen. Neem de Holleweg als voorbeeld: deze straat werd ook 'Achterweg' en 'Achterom' genoemd. Sommige andere stra ten in het boek hebben formeel geen naam. Een voorbeeld is de Westerdijk - een paadje door het weiland richting Egmond-Binnen. Die straat bestaat volgens de gemeente niet." Daarnaast bevat het boek stra ten die vroeger bij Heiloo hoor den, maar nu bijvoorbeeld op het grondgebied van Alkmaar liggen. Interessant is verder het overzicht van de huidige en verdwenen boe renplaatsen in Heiloo. "Ik was stom verbaasd dat er vroeger in Heiloo zoveel boerenplaatsen waren." Verder biedt het boek een overzicht van gebouwen, oude, bekende en minder bekende plekken, kunstwer ken en monumenten, evenals een indeling van wijken en buurten in Heiloo. "De wijken werden vroeger aangeduid als 'wijk A tot en met M'. Lastig om straatnamen met huis nummers te lokaliseren, want de huisnummers van toen waren nog niet gekoppeld aan straatnamen. Bovendien wijzigden de huisnum mers nogal eens, bijvoorbeeld als er tussentijds woningen bij kwamen. Interessant is ook dat sommige wijknamen formeel niet bestaan, zoals het alom bekende Ypestein. Ook weer zeer interessant om te ontdekken en leuk om te delen met de lezers van het boek." Streven naar zorgvuldigheid Dick Slagter werkte een jaar aan zijn straatnamenboek. "Mooi om in de archieven te snuffelen en om gemeente-ambtenaren en andere mensen met verstand van de histo rie van Heiloo te raadplegen. Beetje bij beetje viel alles wat ik wilde weten op z'n plek. En meer dan dat. Soms kreeg ik tussendoor informa tie waarnaar ik aanvankelijk hele maal niet zocht. Zo moest ik het intekenen van de boerenplaatsen op het laatste moment aanpassen nadat iemand mij vertelde dat er een boerderij in de tekening ont brak, die kende ik nog niet. Verder ontdekte ik bijvoorbeeld het bestaan van een overzetpontje in het verleden op het Maalwater, een 'boer' uit die straat informeerde mij hierover. Ook moest ik infor matie over straatnamen in de nieu we wijk Zuiderloo op het laatste moment nog aanpassen. Waarom? Volgens mijn informatie zijn die straten naar planten vernoemd - zoals Boswilg en Lijsterbes - omdat deze planten hier ooit groeiden. Maar volgens een archeoloog is dat verhaal niet juist, dus die teksten moest ik aanpassen. Zo zie je maar: ik streefde naar zorgvuldigheid, maar dat was nog niet eenvoudig. Ik was niet voor niets 'bang' om iets te missen. Toch zullen er ongetwij feld ook nog wel foutjes in het boek staan." Tot slot van dit verhaal is het vermeldenswaardig dat Slagter blij is met de samenwerking met Uitkijkpost Media, de uitgever van het boek die eveneens de lay-out verzorgde. Na het uitkomen van het Nieuwe Straatnamenboek zal Dick Slagter zich zeker niet vervelen. Zo schrijft hij zo af en toe voor de Heilooër Cronyck - een uitgave van de Historische Vereniging Oud Heiloo - en stelt hij voor Oud Heiloo een digitaal archief samen. "Dat bevat nu al veertigduizend foto's en afbeeldingen." Volgens de (import) Heilooër blijft het leuk om te 'gra ven' in het verleden van Heiloo. "Het is een virus. Als je ermee bezig bent, dan blijf je maar doorgaan." Het Nieuwe Straatnamenboek is in Heiloo verkrijgbaar bij de Uitkijkpost aan de Kennemerstraatweg 464 (Willibrordus Business Centrum, hier graag contant betalen), Bruna, De Schrijverij, Primera en de Historische Vereniging Oud Heiloo. Tekst: Evert Visser/EJV Mediaproducties 15 WILLIBRORDUS DRAAIT DOOR Drie 16 dagen lang muziek, theater, verhalen, Vitamine G onder de 17 noemer 'Voeding voor de Geest'. CCD LANDG0ED WILLIBRORDUS SED www.willibrordusdraaitdoor.nl OQ HET GROOT NIET TE VERMIJDEN SED met 'The Inevitables', humoristisch muziektheater 24,00 LAATSTE KAARTEN!!! THEATER DE BEUN aanvang 20.15 uur www.vriendenvandebeun.nl OQ BACH2WAYS Sopraan Johannette Zomer en hoboïst SCD Bart Schneemann brengen Bach én een hedendaagse kijk op Bach. Begeleid door het ensemble Tulipa Consort CULTUURKOEPEL HEILOO www.cultuurkoepelheiloo.nl CABARETIER 05 JAN BEUVING 0KT MET 'RAAKLIJN' aanvang 20.15 uur 17,00 THEATER DE BEUN www.vriendenvandebeun.nl ÏWilt u uw vermelding ook in de Culturele agenda van Heiloo terugzien? Dat kan voor een bescheiden tarief. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de Uitkijkpost via het e-mailadres verkoop@uitkijkpost.nl. HEILOO - De Grote Clubactie start dit jaar op zaterdag 16 sep tember. Leden van verenigingen uit Heiloo gaan langs de deuren om loten te verkopen. Ze doen mee aan de jaarlijkse actie om de clubkas te vullen. Clubs gebruiken de opbrengsten vooral voor materiaal, activiteiten, de huur van een accommodatie en bege leiding. Maar liefst tachtig procent van de opbrengst van de loten gaat direct naar de verenigingen. Net als voorgaande jaren bedraagt de hoofdprijs honderdduizend euro en zijn er vele andere prijzen te winnen, waaronder een auto. Dit jaar doen in Heiloo de volgende clubs mee: Base- en Softballclub Double Stars Heiloo, Atletiek vereniging Trias, Voetbalvereniging H.S.V., Volleybalvereniging Effect, Badmintonvereniging 't Vennewater, De Boscrossers, Sportvereniging De Foresters, Heilooër Harmonieorkest Caecilia, Gymnastiek- en Turnvereniging Heiloo (G.T.H.), Hartpatienten SportclubH.P.S.C. Alkmaar e.o., hv De Terriers, Sportvereniging Dojo t Loo, Flashing Heiloo en Noordhollands Dagbladkoor. Iets weten over een straatnaam in Heiloo? Kijk in het boek van Dick Slagter. Foto: Evert Visser

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 6