Voor elk kind een boek Extra openingstijden tot einde van het jaar Eneco in gemeentelijke hart en nieren? REGIO 23 VERSLAG VAN DE GEMEENTERAAD Mozart en Faurè in Castricum UITKIJKPOST 4 OKTOBER 2017 Jana van Dam doet maandelijks verslag van de gemeenteraad. Jana is, naast freelance-redacteur bij Uitkijkpost, studente wijsbegeerte en politicologie. CASTRICUM - Op 28 september spraken raad en college over de gemeentelijke aandelen in Eneco, de aansluiting van de A9 op Heiloo en over de praktische uitwerking van het rapport 'Politieke evenwichtskunst'. Uitbreiding van A9 Behalve de SP stemden op donder dag 28 september raadsleden in met het bestemmingsplan 'Aansluiting A9 Heiloo'. De gemeente Castricum volgt daarmee Heiloo, dat reeds positief had besloten. Het plan ontwikkelde zich vanaf 2015 en betreft de verbinding van Limmen, Heiloo en het bedrijventerrein Boekelermeer met de A9. Hoewel er redelijke consen sus bestaat over het nut en de noodzaak van de aansluiting, zijn er ook bezwaren. Aan de ene kant is het van belang voor de ontwikkeling van het Zandzoomgebied en vermindert het de verkeersdrukte in Limmen en Akersloot. Aan de andere kant heeft het ook nadelige gevolgen voor het naburige weidevogelleefgebied en leefgenot van omwonenden. Een plan schadeprocedure en natuurcompensatie dienen deze negatieve consequenties op te vangen. Tijdens de carrouselbespre king vroegen de fracties portefeuillehou der Steeman (D66) wel om naast de hier bovenstaande bezwaren extra aandacht te besteden aan het fiets- en OV-verkeer rondom de in het plan genoemde uitbrei dingszone. Lof voor griffie Naar aanleiding van de werkverga dering op 7 september over het rapport omtrent de Castricumse bestuurscultuur, stelde griffier Hornstra een samenvattend voorstel op dat afgelopen donderdag aan de raad werd voorgelegd. Vanwege een laag inwonersvertrouwen in de lokale politiek waren raad en college begin sep tember van mening de gezamenlijke ver antwoordelijkheid te hebben om zich nog vóór de gemeenteraadsverkiezingen in te zetten voor een cultuurverbetering. Een raadswerkgroep zou direct van start kun nen gaan om een stappenplan op te zetten voor het uitwerken van de conclusies en aanbevelingen. Daaronder vallen onder meer het formuleren van kernwaarden, het verbeteren van het vergadermodel en het versterken van de rol van het pre sidium. Het voorstel om de al bestaande werkgroep 'lokale democratie' hiervoor in te zetten werd daarentegen tijdens de carrouselbespreking op 28 septem ber niet gesteund door de fracties D66 en GroenLinks. Deze groep zou zich vol gens hen reeds bezighouden met andere onderwerpen en zich dus niet lenen voor een nieuw takenpakket. CKenG-raadslid Beems reageerde kritisch en vroeg de twee partijen goed na te denken over een nieuw voorstel. De gemeente zou volgens hem namelijk nu eindelijk eens 'de schou ders eronder' moeten zetten en het aantal samenkomsten voor de besluitvorming omtrent het rapport moeten beperken. Burgemeester Mans sloot zich in het slot aan bij deze woorden. In de direct daarop volgende raadsvergadering werd na een aantal kleine schriftelijke aanpassingen unaniem ingestemd met het voorstel. Eneco-nostalgie? Deze maand dient Castricum net als drieënvijftig andere Nederlandse gemeenten een besluit te nemen over het behouden dan wel verkopen van aandelen in Eneco. De energieleverancier richt zich sinds de afsplitsing van netwerkbeheerder Stedin in januari jongst leden slechts op het pro duceren en leveren van energie. Hoewel Stedin nog in publieke handen is, geldt dat niet voor Eneco. Het is daarom nu aan de gemeenten te bepalen of hun publieke aandeelhouderschap nog past bij een geprivatiseerd internationaal bedrijf. Enerzijds brengt het behoud van de aan delen grote beleggingsrisico's met zich mee. Anderzijds zou de verkoop ervan rond de vijftien miljoen euro opleveren, een bedrag dat ter beschikking kan wor den gesteld aan lokale duurzame innova ties. CNV Connectief, belangenbehartiger van werknemers in de publieke sector en nutsbedrijven, raadt de gemeenten het verkopen van de aandelen daarentegen af. Het is volgens de vakvereniging nade lig voor de nationale werkgelegenheid en duurzaamheid. Met een mogelijke buiten landse overname van de Eneco-aandelen zal er namelijk binnen het bedrijf minder oog zijn voor de eigen nationale en eco nomische belangen. En hoewel Eneco momenteel een groot pleiter is voor duur zaamheid, is het onzeker of de nieuwe private aandeelhouders deze koers zullen aanhouden. Met het verkopen van de aan Foto: Annemieke Ederzeel delen loopt de gemeente daarentegen wel een jaarlijkse dividenduitkering van een aantal ton mis. Hoewel de grote gemeen ten Rotterdam en Den Haag al eerder aankondigden de aandelen te zullen ver kopen, is de Castricumse gemeenteraad nog verdeeld. GroenLinks onderstreepte met een motie haar ongenoegen over het afdoen van de aandelen. De VVD, CDA, GDB en SP zijn daarentegen voorstander van verkoop. Wethouder en portefeuille houder Swart (CDA) sprak in de afsluiting van de carrouselbespreking de suggestie ve woorden 'Het verleden geeft nog geen garantie voor de toekomst' uit. Hiermee doelde hij op de tot nog toe gunstige jaar lijkse rendementsuitkering op de aande len. 31 oktober dient de raad zich defini tief uit te spreken over de kwestie. Tekst: Jana van Dam CASTRICUM - Het is Kinder boekenweek en dan mogen veel kinderen een boek uitkiezen. Heerlijk! Er zijn veel leuke, nieuwe boeken en voor elk wat wils. De diversiteit in het aanbod van Nederlandstalige boeken is uniek in de wereld en dat komt onder andere door de ver schillende prijzen die we boeken toekennen. Tangramkat heeft een Griffel- en een Gouden Penseelprijs gewonnen. Aan de ene kant zijn er prijzen die volwassenen toekennen aan boe ken: Griffels (tekst), Penselen en Palet (illustraties) en de Woutertje Pieterseprijs (combinatie van tekst en illustraties). Naast dat een boek uiteraard kwalitatief goed moet zijn, wordt gekeken naar het ver nieuwende aspect. Er wordt niet aan kinderen gevraagd wat zij van deze boeken vinden, al kan het zijn dat kinderen het boek met de Griffelprijs graag lezen. 'Gips' van Anna Woltz won vorig jaar de Gouden Griffel en dat boek werd door veel kinderen mooi gevonden. Maar vaker zijn het boeken die niet door veel kinderen mooi gevonden worden en dan kun je je afvragen of het wel zo leesbevorderend is om je kind ieder jaar het Gouden Griffelboek te geven. Een enkele keer is zo'n boek niet eens geschikt voor kinderen, zoals 'Winterijs' van Peter van Gestel. Het boek was vernieuwend omdat het ging over de periode net na de Tweede Wereldoorlog, prachtig beschreven. Maar niet zo geschikt voor kinderen omdat het over kindergevoelens gaat waar je pas bij kunt als je volwassen bent en terugkijkt naar je kindertijd. Peter van Gestel houdt niet eens van kinderen, maar dat terzijde. Waar zijn deze prijzen dan eigenlijk goed voor? In het kielzog van deze prijs winnende boeken die misschien niet zo geliefd zijn onder kinderen, durven ook anderen te experimen teren met vorm en inhoud. Dat leidt tot diversiteit! I Naast de prijzen die door volwasse nen worden toegekend, zijn er ook de prijzen die kinderen bepalen: de Kinderjury. Kinderen mogen ieder jaar stem men op een favoriet boek dat het afgelopen jaar is verschenen en zo krijgen twee boeken een Kinderjuryprijs. In de [boekom slag dagboek van een muts aan de rechterkant van de tekst uitgelijnd] leeftijdscategorie 6 t/m 9 jaar heeft 'De waanzinnige boomhut van 65 verdiepingen' door Andy Griffiths gewonnen. En in de leeftijdscatego rie 10 t/m 12 jaar heeft 'Dagboek van een muts, Puppy love', door Rachel Reneé Russell gewonnen. Dit zijn populaire kinderboeken die veel worden gelezen. Juist deze verschillende prijzen zorgen voor de diversiteit van het kinderboekenaanbod, want aan de ene kant wordt er vooral vernieuwd en gedurfd en aan de andere kant heb je de populaire boeken. Er tussenin wordt heel veel nieuws gemaakt en dat zorgt voor de vari atie. Zo is er voor ieder kind wel een boek te vinden. En andersom ook, voor ieder boek is er ook een kind dat erbij past. Geschreven door Rachel de Wit, Boekhandel Laan in Castricum CASTRICUM - De publieksba- lies in het gemeentehuis van Castricum blijven tot het einde van het jaar extra open. Tot en met december bent u dus nog steeds welkom op woensdag van 9.00 tot 16.00 uur en op donder dag van 9.00 tot 20.00 uur. Op maan dag, dinsdag en vrijdag zijn de balies van 9.00 tot 12.00 uur geopend. U kunt ook een afspraak maken, zodat u meteen aan de beurt bent. Wethouder Wim Swart: "We vinden het heel vervelend als inwoners lang moeten wachten. Daarom hebben we in mei de openingstijden van onze publieksbalies verruimd. Voor 2018 werken we ook aan ruimere openingstijden. In december vertel len wij u hierover meer." Openingstijden t/m december - Gemeentehuis: voor het bekijken van bouwplannen, het doorgeven van gevonden of verloren voorwer pen, het afgeven van post: Maandag, dinsdag en woensdag van 9.00 tot 16.00 uur. Donderdag van 9.00 tot 20.00 uur en vrijdag 9.00 tot 12.00 uur. - Publieksbalies: voor zaken als uw paspoort, rijbewijs, uittreksels en vragen over zorg en financiën: maandag en dinsdag van 09.00 tot 12.00 uur. Woensdag van 09.00 tot 16.00 uur, donderdag van 09.00 tot 20.00 uur en vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur. Telefonisch is de gemeente op maandag, dinsdag, woensdag en donderdag bereikbaar van 9.00 tot 16.00 uur en op vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Via WhatsApp kun je je vraag stellen via 06-19429661. U krijgt snel antwoord, maar wel bin nen kantoortijden. Regel uw zaken online U hoeft niet meer voor alles naar het gemeentehuis te komen. Op www.castricum.nl staat praktische informatie over de belangrijkste producten en diensten. Sommige producten kunt u helemaal online regelen, zoals het aanvragen van een uittreksel of het doorgeven van zwerfvuil of een kapotte lantaarn paal. Komt u toch naar het gemeen tehuis? Kijk dan of u een afspraak kunt maken. CASTRICUM - In de aanloop naar het 50-jarig jubileum volgend jaar geeft de Castricumse Oratorium Vereniging op vrijdag 13 oktober een prachtig klassiek concert in de Pancratiuskerk in Castricum. Het Requiem van Gabriel Fauré, volgens de componist 'zo zachtmoedig als ikzelf, is een koor werk pur sang. Daarna zal het Begeleidingsorkest van Noord-Holland het Exsultate Jubilate van Mozart spelen. Na de pauze volgt de weergaloze dub- belkorige Mis in C van Mozart, een klassiek sacraal werk. Aanvang van het concert is 20.00 uur. Kaarten a 30,- (1e rang) en 25,- (2e rang) zijn te bestellen via de website van het koor www. oratoriumcastricum.nl of via e-mail bij m.bakker.desmet@planet.nl. Aangeleverde foto Repetitie.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 23