Gemeenteraad stemt voor afslag A9 Riool op school Onrust na moord Anne Faber 12 VERSLAG Spoorwegonderdoorgang Vennewatersweg UITKIJKPOST 18 OKTOBER 2017 HEILOO - De aansluiting van Heiloo op de snelweg A9 komt er. De meeste gemeenteraadsfracties stem den vorige week dinsdagavond in met het bestem mingsplan aansluiting A9. De raadsfracties van Heiloo-2000, VVD, CDA en E.66 stemden voor het voorstel. De tegenstanders van het bestemmingsplan zijn Heiloo Lokaal, D66, PvdA en NCPN. De aansluiting op de A9 komt ter hoogte van de Lagelaan, met een aantakking op de Kennemerstraatweg en een verbinding naar de Kanaalweg via een ooste lijke parallelweg langs de A9. Volgens de gemeente Heiloo is de aansluiting belangrijk voor de bereikbaar heid van bewoners van de nieuwe wijken Zuiderloo en Zandzoom en de ontwikkeling van het bedrijventerrein Boekelermeer. Het zou leiden tot een betere spreiding en doorstroming van het steeds verder toenemende verkeer in de toekomst. De raadsfracties discussieerden over het nut en de noodzaak van de aansluiting en de financiële consequen ties ervan. Steeds verder oplopende kosten zijn de tegen standers een doorn in het oog. De financiële onderbou wing rammelt volgens deze raadsfracties. Verder kwam natuurcompensatie ter sprake - het tracé gaat deels door een weidevogelleefgebied (Het Die) - evenals de toekom stige verkeersafwikkeling binnen Heiloo en daarbuiten. En hoe kun je een besluit nemen over de A9-aansluiting als het verkeersplan nog niet is afgerond? Diverse raadsfracties stelden die vraag hoofdschuddend. In dit plan moet duidelijk worden hoe de verkeersstromen gaan lopen en hoe het verkeer zich op langere termijn ontwikkelt als de aansluiting een feit is. Verkeersplan en financiën Het college van B&W liet weten dat een besluit over de A9-aansluiting niet hoeft te wachten tot de afron ding van een nieuw verkeersplan een feit is. Hetzelfde geldt voor verdere besluiten over de financiering van het project. Wethouder Fred Dellemijn meldde dat de financiën aan de orde komen bij de begrotingsbehan deling in november en december. Zorgen hierover had hij niet. "Het structureel meerjarenperspectief laat een positief saldo zien." De gemeenteraad gaf eveneens het groene licht voor de spoorwegonderdoorgang op de Vennewatersweg. Extra geld - een investeringskrediet van 2,6 miljoen euro - is volgens raad en college nodig om dit project te kun nen afronden. Tijdens de realisatie van de tunnel wordt de Vennewatersweg dertien maanden lang in beide rich tingen afgesloten voor fiets- en autoverkeer. Heiloo kiest niet voor een tijdelijke overgang (bypass) vanwege de kosten die dit met zich meebrengt. Enkele fracties maak ten zich zorgen over verkeersoverlast en extra drukte Meer weten over het verloop van deze raadsvergade ring en de mening van de diverse partijen? Zie www.uit- kijkpost.nl Tekst: Evert Visser/EJV Mediaproducties tijdens deze overgangsperiode. Dat geldt ook voor het naastgelegen bungalowpark Het Caendorp. De onderne mer vreest voor minder huurinkomsten "omdat de aan nemer op tien meter van de bungalows aan het werk is." B&W neemt dit geluid ter harte maar vertrouwt erop dat de aannemer "minimaal verstorend te werk gaat". Doel is de tunnel aan te leggen van begin 2019 tot begin 2020. De gesloten afdeling in Heiloo Foto: Margreeth Anema 'Hebben jullie wel eens een verborgen schat gevonden?' Aangeleverde foto HEILOO - De Jan van Rijken- borghschool aan Trompenburg is wat moeilijker bereikbaar. De straat ligt open omdat er een nieuw riool wordt aangelegd. Een mooie gelegenheid voor de leerlingen van groep 5/6 om eens te zien hoe dat in zijn werk gaat. Projectleider Marco van Beek en toezichthouder Harry Hofman ston den vrijdag namens de gemeente Heiloo voor de klas om de leerlin gen alles uit te leggen. "Vroeger poepten mensen gewoon op straat," begonnen ze hun verhaal, waarna een 'ieuwww' in de klas weerklonk. "Later werd het opgehaald door de poepwagen. Nu hebben we geluk kig riolering." De beide mannen lieten een filmpje zien over de hele weg die poep aflegt, van de wc tot drinkwater. Ook hadden ze twee stukken rioolbuis bij zich, eentje voor het afvalwater (wat gezui verd moet worden) en eentje voor het regenwater (wat meteen weer naar de sloot wordt afgevoerd). Uiteraard konden er vragen wor den gesteld, die varieerden van "Is het lastig wat jullie doen?" en "Over hoeveel weken zijn jullie klaar?" tot "Is jullie baas aardig?" en "Hebben jullie weleens een verborgen schat gevonden?" Maar het mooiste was natuur lijk dat de leerlingen daarna samen met de stoere mannen en de juf naar buiten gingen om te kijken hoe zo'n rioolbuis nou in de grond wordt gestopt. De hele klas verza melde zich rond een grote graafma chine en daar volgde nog meer uit leg. Want er zitten heel veel kabels en leidingen onder de grond. Dat wisten de kinderen, want de week daarvoor viel alles uit in de school, omdat er een kabel was losgetrok ken. Al met al was het een boeiende en leerzame ochtend. Wie ook meer wil weten kan op 25 oktober naar de Waterdag in PWN Bezoekerscentrum De Hoep in Castricum aan de Johannisweg 2. Daar is onder meer een heuse poep- professor aanwezig. HEILOO - Kan een misdrijf zoals de moord op Anne Faber ook in Heiloo plaatsvinden en zo ja: hoe groot is die kans? De ver dachte zat immers het laatste deel van een eerdere straf uit in een forensisch-psychiatrische kliniek in Den Dolder. Ook Heiloo heeft een opname kliniek van de forensische psychi atrie, op Landgoed Willibrordus. Het verdrietige nieuws veroorzaakt, sowieso op Facebook, de nodige onrust en discussie. De verdachte in de zaak, Michael P. uit Zeewolde, vond het vroeger al leuk om voet gangers van het trottoir te rijden. Later pleegde hij overvallen en tot overmaat van ramp verkrachtte hij twee jonge meisjes op brute wijze. Het bizarre misdrijf was voor hem alsof zijn droom was uitgekomen, zo pochte hij tegen iedereen die het wilde horen. P. kreeg elf jaar gevan genisstraf. Veroordeelden worden op ongeveer tweederde van hun straf voorbereid om terug te keren in de maatschappij, resocialisatie wordt dit genoemd. De zorg die P. nodig had, kon niet in de gevange nis worden gegeven. Hij kwam in Den Dolder terecht waar hij blijk baar fijn in en uit kon wandelen. Hij bezwangerde een patiënte en mocht op de fatale dag voor Anne gezellig bij zijn moeder op de koffie omdat zij jarig was. Wij ook? Bij menig inwoner van Heiloo gin gen alle alarmbellen af. Want heb ben wij hier ook een forensisch-psy- chiatrische kliniek? Ja dus. Op de luchtplaats tussen de hoge hekken die aan de kant van de GGZ langs de Kanaalweg te zien zijn, 'wemelt' het misschien wel van de Michael P'tjes. Hoe worden de inwoners van Heiloo dan beschermd als zij de straat op mogen? De GGZ hult zich in stilzwijgen over haar cliën ten. Zij dienen zich aan de wet op de privacy te houden. Dit terwijl de Heilooërs de harde feiten nog niet zijn vergeten, zoals de bejaarde vrouw die in 2014 werd verkracht in haar eigen huis door een ontsnapte patiënt uit de gesloten afdeling. Andere incidenten waren bijvoor beeld in 2014 een man die 's nachts drie vrouwen van hun fiets sloeg, een schreeuwende man in de sport zaal op het terrein tijdens een gym les in 2015, een mishandeling van een GGZ-medewerkster in 2016 en de ontsnapping van een cliënt die een straf uitzat in 2017. Veel vragen Op de Facebookpagina 'Je bent een Heilooër als' blijkt niet alleen onwetendheid over het soort cli- enten dat in Heiloo huist, maar ook over de regels die gelden voor de forensisch-psychiatrische kli niek en de overige cliënten in de open en gesloten afdeling. Vragen zijn bijvoorbeeld: wanneer mag iemand zonder begeleiding de straat op? Wanneer is een patiënt beter, hoe wordt dit bepaald? Een klein inschattingsfoutje kan leiden tot een gruwelijke afloop, zo blijkt maar weer. 'Dit lijken mij legitieme vragen waarop vreemd genoeg nog geen duidelijk antwoord is geko men', zegt iemand op Facebook die al vaker zijn zorgen uitte bij de GGZ en de gemeente Heiloo. Een andere belangrijke vraag die op Facebook opdoemt is: zijn er cliënten die door hun vrijheden een potentieel gevaar voor de maatschappij kun nen vormen? Zo ja, hoe worden die buiten begeleid? Gebeurt dat zonder (veel?) risico's? Vooral hier over rijzen twijfels op Facebook. De dorpsgenoten wijzen dan vooral op de cliënten van de Forensische Psychiatrische Afdeling (FPA). Een van de reacties luidt: 'De FPA'ers moeten uiteindelijk terug de maat schappij in. Daarom mochten ze in kleine groepjes wandelen door onze kinderrijke wijk, meestal verge zeld door één jonge, niet erg groot uitgevallen, vrouwelijke begeleid ster. Niet echt een geruststellende gedachte'. Andere dorpsgenoten typten op Facebook: 'Onze kinde ren fietsen door het dorp, als proef konijnen voor de patiënten die aan het resocialiseren zijn' en 'Het is gewoon wachten tot er weer eentje de fout in gaat'. Een ex-patiënt laat weten dat hij diverse 'compleet gestoorden' de straat op heeft zien gaan omdat zij zich tijdens het verblijf netjes aan de regels hielden om zo niet langer vast te hoeven zitten. Weer een andere Heilooër hoopt vurig dat het beleid wordt aangepast en het toezicht wordt verscherpt. Enige relativering is ook te bespeuren. Drie reacties op een rijtje: 'Als je in Heiloo over je schouder blijft kijken, dan kun je veel narigheid voorkomen', 'de kans is groter om door een auto-ongeluk om het leven te komen dan door de manier waarop Anne is omgeko men' en 'de meeste 'gekken' zitten niet vast'. Een omwonende meldde zich spontaan bij de Uitkijkpost. Hij ziet vanuit zijn raam dat cliën ten buiten de poort joints roken. "Er komen weleens scootertjes met verdachte figuren aan de poort en er wordt dan snel iets afgegeven." De gemeente Heiloo liet op social media weten begaan te zijn met het verdrietige nieuws rond Anne Faber. De gemeente wil inwoners gezamenlijk met de GGZ informe ren door middel van een interview aan de Uitkijkpost om op deze manier alle Heilooërs te bereiken. Tekst: Margreeth Anema

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 12