Water is onze vriend én onze vijand Roodkapje op bezoek bij De Springplank REGIO Pegasus ongeschonden, raad en college zoeken verder 31 VAN DE GEMEENTERAAD VERSLAG Sopit Machine in Hof van Kijk Uit UITKIJKPOST 18 OKTOBER 2017 Jana van Dam doet maandelijks verslag van de gemeenteraad. Jana is, naast freelance-redacteur bij Uitkijkpost, studente wijsbegeerte en politicologie. CASTRICUM - Wederom kwamen de gemeenteraad en het college op 12 oktober samen. Ditmaal werd gespro ken over een nieuw zwemcomplex, de uitbreiding van het jongerenwerk en de besluiteloze stemming over de ver koop van Eneco-aandelen. Chloorloze Pegasusvijver Op 12 oktober reflecteerde de raad tijdens een carrouselbespreking op het haalbaarheidsonderzoek naar de nieuwe zwemvoorziening in park Noord-End te Castricum. Dit nog te bouwen zwemcom- plex dient ter vervanging van het verou derde en uit 1973 stammende zwembad 'De Witte Brug'. Het onderzoek bespreekt de verschillende locatieopties en varian ten als resultaat van gesprekken met sta keholders. Het is momenteel aan de raad de exacte locatie, financiering, omvang en toegekende functies nader te bepalen. De carrouselbespreking vond twee dagen na de informatiebijeenkomst voor inwoners plaats. Daar klonk veel kritiek, vooral met betrekking tot de locatie 'Pegasusvijver' en tot de verwachte verkeersproblematiek in de buurt. De meeste raadsleden strui kelden eveneens over de Pegasusoptie. Hoewel de locatie relatief goedkoop is gaat zij namelijk ten koste van de Castricumse natuur. Het college beaamde de bezwaren van gemeenteraadsleden en inwoners en schreef de optie uiteindelijk af. Daarnaast vroeg een aantal fracties, waaronder de PvdA en D66, om een extra combinatievariant te overwegen. Deze zou met hulp van externe financiering een zwemvoorziening voor instructie, recre atie en wedstrijden kunnen combineren met nabijgelegen sporthallen. Ten slotte wees de raad op de verwachte verkeers- en parkeerproblematiek in de omgeving van het nieuwe bad. Een aansluiting op de N203 zou de drukte in de woonwijk mogelijk verminderen, maar vraagt wel om medewerking van de Gedeputeerde en Provinciale Staten. Castricumse raadsle den van fracties met op nationaal en regi onaal niveau een vinger in de pap zouden hierbij een belangrijke rol kunnen vervul len. Raadslid Beems (CKenG) sprak tegen het einde van het debat over de 'traag- en stroperigheid' van de onderhandelingen, die ten koste gaan van kostbaar gemeen tegeld. Het is volgens hem na een inspire rend bezoek met burgemeester Mans bij de Vlaamse zwembaden tijd om kostbare knopen door te hakken. Vanwege een spreekdrang en nijpend tijdgebrek van fracties is op 19 oktober om kwart over acht een extra vergadering gepland omtrent de zwemvoorziening te Noord-End. Fracties zullen dan eventuele moties indienen in reactie op het schrif telijk antwoord van het college op de car rouselbespreking. Meer jongerenwerk in Castricum De decentralisatie van de gemeente Castricum vroeg om een herziening van het jongerenwerk en resulteerde in het Uitvoeringsplan 2017-2019. Het rapport stelt een verdere uitbreiding van het jon gerenwerk voor om overlast effectief te voorkomen en maatschappelijke par ticipatie, persoonlijke ontwikkeling en cohesie te vergroten. Dit vergt een extra investering van 145.000 euro en een ver hoging van veertig naar tachtig uur per week. Waar de gemeente een facilite- rende rol speelt, zijn organisaties zoals Stichting Welzijn Castricum (SWC) ver antwoordelijk voor de uitvoering van het werk. Voorbeelden van eerder onderno men activiteiten door SWC zijn informa tiespreekuren en jeugdige filmmiddagen. Met behulp van de uitbreiding zouden haar taken kunnen worden uitgebreid en ongekwalificeerde vrij willigers kunnen wor den gekwalificeerd. De financiering ervan zou worden bekostigd door de reserves uit het soci ale domein. Fracties spraken tijdens de car rouselbehandeling van 12 oktober uit meer inzicht te willen krij gen in het opgestelde bedrag. "Waar gaat het heen?" waren de woor den van Van Ooijen (PvdA) die door andere carrouselleden werden gedeeld. Het Uitvoeringsplan zal uiteindelijk op 2 november ter besluitvor ming aan de raad worden voorgelegd. Eneco-impasse Twee weken na de carrousel over het behoud dan wel het verkopen van de gemeentelijke Eneco-aandelen, vond op 12 oktober de besluitvorming tijdens de raadsvergadering plaats. De raad diende een oordeel te vellen over het door het college uitgesproken voorstel: het lang zaamaan afbouwen van het aandeelhou derschap zodat een definitief besluit over de verkoop kan worden uitgesteld. Het opgebrachte geld, zo'n vijftien miljoen euro, zou vervolgens worden geïnves teerd in duurzame ontwikkelingen binnen Castricum. Nederlandse gemeenten hebben er gezamenlijk baat bij de aandelen te behou den en daarmee de duurzaamheidskoers van en werkgelegenheid binnen Eneco in stand te houden. Toch leidt de onzeker heid over de jaarlijkse dividenduitkering en zekerheid over een forse verkoopop brengst tot een neiging naar verkoop. Nadat de gemeente Rotterdam heeft Foto: Erika Dekker besloten de aandelen definitief van de hand te doen, is het minder aannemelijk dat gemeenten met een zeer bescheiden aandeelhouderschap, zoals Castricum, nog langer invloed zullen hebben binnen het internationaal opererende bedrijf. De raad was en is verdeeld. D66-raadslid El Ouni-Huijser sprak negatief over een ver koop en zei: "Het is verleidelijk vervolgens Sinterklaas te gaan spelen", waarmee zij doelde op de uitbetaling die oorspronke lijk bedoeld is voor duurzame innovaties. D66 sloot zich hiermee aan bij het stand punt van GroenLinks, CKenG, PvdA en De VnjeLijst. GroenLinks wees op het schrikbeeld van de verkoop van gemeen telijke aandelen in Nuon; het was destijds een nekslag voor de duurzame bedrijfs- geest en nationale werkgelegenheid. CDA, Fractie Castricum, SP, VVD en het GDB steunen daarentegen de verkoop. Een gelijkspel binnen de raad tijdens de stem ming heeft ertoe geleid de besluitvorming aankomende donderdag 19 oktober om 19:30 uur opnieuw te laten plaatsvinden. Tekst: Jana van Dam Roodkapje met haar harp en poppenkast. Aangeleverde foto CASTRICUM - In de herfst vakantie zijn er bij speelver- eniging De Springplank twee Open Inloop Speelochtenden. Kinderen en hun ouders zijn dan welkom om binnen te lopen en gezellig vrij te komen spelen. Dit keer is er op dinsdag iets bijzonders te doen, dan komt Roodkapje langs. Omdat De Springplank dit jaar 45 jaar bestaat zal zij voor de kinderen die dit leuk vinden een ouderwets poppen kastspel spelen over- natuurlijk Roodkapje. Als de kinderen samen haar liedje zingen speelt Roodkapje op haar harp. Daarna kunnen de kinderen de 'koekjes-voor-oma' versieren en meenemen tegen een kleine bijdrage. Ook op vrijdag is er open inloop. Dan kan er door de kinderen vrij gespeeld worden. De Open inloop Speelochtenden zijn dinsdag 24 en vrijdag 27 oktober 2017 vanaf 9.30 uur op Speelvereniging De Springplank, Dorpsstraat 109 in Castricum. Entree: 1,- per kind (leden gratis) inclusief limonade. Voor (groot) ouders is er koffie en thee 0,50). CASTRICUM - Ondergelopen kelders, straten blank en drassi ge plantsoenen - regenwater kan voor veel overlast zorgen. Maar wat als de dijken het begeven? Op de website www. overstroomik.nl kan iedere bewo ner in Nederland checken wat er gebeurt als het land ondergelopen is. Best spannend, want grote delen van Castricum stromen vol, op som mige plekken zelfs meer dan twee meter boven het maaiveld. Enkel het terrein van Duin en Bosch, een klein deel van Bakkum en de Limmer- en Akersloterzandzoom blijven redelijk droog. "Water is onze vriend én onze vij and. We danken onze welvaart aan de ligging in de delta van de grote rivieren. Maar die ligging maakt ons ook kwetsbaar. Ons land is voor 60% overstroombaar. Het klimaat verandert en de zeespiegel stijgt. Ook blijft het elke dag weer een hele klus om te zorgen voor voldoende zoetwater. Wij zijn in Nederland nooit klaar met ons water." Dit is te lezen op de website van 'Ons Water', een initiatief van o.a. het Ministerie van Infrastructuur en Milieu, Rijkswaterstaat, waterschappen, provincies en gemeenten waar ook 'overstroom ik' onder valt. Het regent vaker en harder en meer bebouwing van het stedelijke gebied leidt ertoe dat de beschik bare ruimte om het water te infil treren, of af te voeren, steeds klei ner wordt. En dat terwijl er meer neerslag moet worden verwerkt. Bebouwing en verdichting heeft een vicieuze cirkel tot gevolg: omdat er steeds minder regenwater in de grond infiltreert daalt de bodem nog sterker en kunnen langdurige en grote hoeveelheden neerslag minder goed worden opgevangen. De riole ring brengt het regenwater zoveel mogelijk naar de dichtstbijzijnde vijver maar uiteindelijk is ook daar de capaciteit bereikt. Droogmalen is maar tot op zekere hoogte mogelijk en de berekeningen laten zien dat het systeem zijn grenzen kent. "We zijn nooit klaar met ons water": regenwater, zeewater en overstromende rivieren stellen ons steeds voor nieuwe opgaven. De gemeenten hebben daarom veel verantwoordelijkheden gekregen en moeten voor 2020 de 'hemel waterstresstest' hebben gemaakt. Daarmee wordt in beeld gebracht waar eventuele knelpunten en geva ren schuilen. Vervolgens moet er een aanpak worden geformuleerd en maatregelen worden genomen. De burger speelt hierbij een cruciale rol en kan bijdragen om de water overlast te verzachten door bijvoor beeld regenwater op te vangen en vast te houden (en bij droogte in de tuin te gebruiken), de tuin zo min mogelijk te verharden, een groen dak aan te leggen en een inciden tele wateroverlast te accepteren. Eenvoudig uitgedrukt: als iedereen nou eens probeert zoveel mogelijk regenwater op eigen terrein te buf feren en af en toe bereid is door een plasje te lopen, dan is er minder kans dat de polder volloopt en wij onder water lopen. Dat dit niet enkel vervelend hoeft te zijn wordt duidelijk bij het aan leggen van een mooie watertuin. Volgende week woensdag is er bijvoorbeeld een Waterdag in de Hoep, waar bewoners alles te weten kunnen komen hoe dit kan worden gedaan. Als we willen dat water onze vriend blijft moeten we het ook de ruimte gunnen! Vitaal Landschap, Barbel Böhling CASTRICUM - Wat begon in 2010 als een studieobject van zanger gitarist Jan Meijer en grafisch kunstenaar Harm Noordhoorn is uitgegroeid tot een 6-kop- pige formatie. Samen vormen zij de band Sopit Machine, waar het plezier van muziek maken vooropstaat. Inmiddels is het de huisband van Hof van Kijk Uit. De bezetting bestaat uit: Jan Meijer (zang, gitaar en mond harmonica), Marcel Nooij (zang, gitaar en banjo), Tom Nooij (Hammondorgel), Rob Boot (drums) en Harm Noordhoorn (gitaar). De band oefent in gale rie en grafisch atelier Sopit van Harm. De naam van de band is daarom ook verklaarbaar. Het is een geoliede, stampende machine zoals de oude Heidelberger druk pers uit de jaren '60. Zaterdag 21 oktober verzorgt Sopit Machine vanaf 14.00 uur weer een spette rend optreden in het Hof van Kijk Uit. Het adres is Oude Schulpweg 4 in Castricum.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 31