GGZ: 'Mad, bad or sad...?' CiRoPack B.V. is deel van een groter geheel de Bibliotheek 5 SSfV^ I De hele maand november: Nederland Leest! Waarom over het randje? I j i m KORTOM Afgestudeerd Opbrengst collecte Brandwondenstichting UITKIJKPOST 1 NOVEMBER 2017 HEILOO - Hoe signaleert de GGZ het verschil tussen ziek - dat is misschien wel te genezen - of intens slecht, waarbij de kans op een misdaad buiten de muren van de GGZ wellicht groter is? Ik vroeg het GGZ-directeur acute en forensische psychiatrie Evert Jan van Maren tijdens een inter view dat de Uitkijkpost vorige week publiceerde. Van Maren vertelde in dit artikel dat het moeilijk is je anders voor te doen dan je bent, omdat je vier entwintig uur per dag in de gaten wordt gehouden via cameratoezicht en door de begeleiding. Van Maren gaf uitgebreid tekst en uitleg over de volgens hem nauwgezette werk wijze en de bijbehorende protocol len. 'Niet intens slecht' Burgemeester Hans Romeyn nodigde mij uit om mee te gaan naar de themamiddag 'Mad, bad or sad', georganiseerd door de Veihgheidsregio, waarin bestu ren en diensten op het terrein van brandweerzorg, rampenbeheersing, crisisbeheersing, geneeskundige hulpverlening en handhaving van de openbare orde en veiligheid samen werken. Deze samenwerkende par tijen, onder andere de politie, de GGD en de GGZ, zeggen te gaan voor honderd procent veiligheid. De doelstelling van deze regelmatig gehouden bijeenkomsten is weten wat er onderling speelt. Even de neuzen dezelfde kant op. Ook sprak ik Marijke van Putten, psychiater en lid van de raad van bestuur van GGZ NHN. Ik vroeg haar hoe de GGZ slechte mensen onderscheidt van zieke mensen. "De meeste misdaden worden gepleegd door mensen die geen ziektebeeld heb ben en dus niet bij de GGZ bekend zijn. Hopelijk komen deze 'gewone' slechte mensen daarna in de gevan genis terecht, want mensen die intens slecht zijn, daar kan de GGZ niets mee," zo meldt Van Putten. 'Gestoorde figuren op straat' Toch circuleren er andere verha len, bijvoorbeeld van een ex-patiënt, die overigens niet op de forensisch psychiatrische afdeling (FPA) ver bleef. Hij schrijft op social media: "Natuurlijk is niet iedereen bij de GGZ of waar dan ook compleet van het pad af. Maar er komen wel dege lijk gestoorde figuren de straat op. Meestal hebben zij zich binnen de kliniek aan de regelgeving gehou den. Je kunt een aso die via justitie bij de GGZ terecht is gekomen van wege een geweldsdelict niet binnen houden. Er moet echt wat worden gedaan aan het feit dat je gewoon naar buiten kunt als je je een beetje aan de regels houdt." Hij benadrukt dat het nu gevoerde beleid "waarbij mensen gewoon in de wijk moe ten gaan wonen" ertoe leidt dat het niet lang meer zal duren voordat er echt overlast gaat komen. "Er zijn al regelmatig meldingen, zo weet ik van horen zeggen en uit eigen erva ring. Ik ben ervan overtuigd dat er heel veel mis moet gaan voordat er daadwerkelijk iets verandert." Het overkomt de beste. Je ligt in scheiding, hij mishandelde je en heeft je alles afgenomen. Hij strooit gemene verhalen over je in de rondte en achteraf blijkt hij ook al een ander te hebben terwijl jij dacht dat jullie bezig waren jul lie huwelijk te redden. Je zit in je flatje te huilen en denkt bij jezelf: "Als hij voor mijn auto loopt dan rij ik over hem heen". Maar je doet het niet, want je bent een weldenkend mens. Je vermant jezelf en relativeert: "Natuurlijk wil je geen man die je zo heeft behandeld". Maar er zijn mensen die wél over dat randje gaan. Hoe kan dat? Hoe kan de een wel zo ver gaan en hoe kan de ander zichzelf toch beheersen? 'Ik ontplofte' Ik praat met Danny, een erva ringsdeskundige. Danny is wél over het randje gegaan. In 2013 stak hij in Enkhuizen zijn auto in de fik. Midden in een woonwijk, levensgevaarlijk. Vervolgens zette hij, balancerend op de rand van zijn vensterbank op twee hoog, de hele buurt op stelten onder het oog van toegesnelde brandweer en politie. Dit werd gefilmd en was uitgebreid in het nieuws. Danny: "Alles zat tegen, ik ontplofte". Als iemand jaren eerder had gevraagd hoe het écht met hem ging, dan was dit niet gebeurd, zegt Danny. Hij bena drukt dat mensen meer interesse in elkaar moeten tonen door te vragen: 'Hoe gaat het nu echt met je?" Dat gebeurde bij Danny niet of te weinig. In plaats daarvan werd hij 'volgepropt' met antide pressiva. Hij gaf aan hierop slecht te reageren, in combinatie met zijn drugsgebruik. Hij wilde liever een slaapmiddel van de huisarts, hij lag namelijk al weken wakker. Er werd er niet naar hem geluis terd. Met deze climax als gevolg. Een eerdere signalering in com binatie met de juiste behandeling had deze actie wellicht kunnen voorkomen. Tekst: Margreeth Anema Tekst: Margreeth Anema P, .J F Kijkje in de tuin. Foto: Stip Fotografie Separeercel. Foto: Stip Fotografie HEILOO - Natuurlijk mag ik na het interview een paar uur meewerken om een duurzame indruk te krijgen van het ver pakkingsbedrijf CiRoPack B.V. aan de Oude Werf no.10. De lunchpauze was al veelzeggend: samen eten, lachtranen in de ogen van Ciska en Rob die bij de verzameling van het restafval mijn mandarijnenschillen van het plastic broodzakje scheiden. Duurzaamheid zit 'm in grote en kleine dingen. Wat heeft iemand met duurzaam heid, als hij zo veel materiaal maakt dat uitnodigt tot consumptie? Ga eens praten met Rob van der Wal. Hij is net zo overrompelend als zijn producten. Hij voert je van het sedumdak en de zonnepanelen die twee keer de benodigde stroom produceren naar de laadpaal voor de deur waaraan zijn elektrische bestelauto's zich laven. Onderweg vervangt hij de gehele voorpui en verwarmt hij de kantoor- vloer elektrisch. Natuurlijk draaien alle machines volledig op de zelf gegenereerde stroom; zij koeste ren zich in LED-licht en verwerken massa's gerecycled papier. Ook aardig: de afzuiging van de CO2 is zo geregeld dat er minder verwar ming nodig is. Trouwens, er valt minder af te zuigen omdat de uit stoot van die CO2 in 2016 al op het niveau was van het doel voor 2000. We komen uit bij een product waar- bij zijn ogen van glimmen door schakelen op stralen: een 'medisch wonder' in de vorm van een zelf- ontwikkelde urinecontainer die de patiënt thuis in staat stelt makkelijk en hygiënisch zelf een monster van zijn dagproductie te nemen en het ziekenhuis bevrijdt van hoge kosten aan opslag en verwerking van che misch afval. Terugkomend op de vraag: "We hebben allemaal onze eigen verant woordelijkheid jegens onszelf, de ander en de planeet. Ik wil wel mijn eigen zaakjes op orde hebben en anderen enthousiasmeren en onder steunen waar ik dat kan." Als ik vraag naar het waarom van dit alles antwoordt hij: "Ik heb kinderen". Inclusief Natuurlijk streeft een bedrijf winst (profit) na, maar dat hoeft niet ten koste te gaan van de men sen (people) en de aarde (pla net). Integendeel, die kun je door een maatschappelijke manier van ondernemen juist versterken. De werknemers zijn het belangrijkste kapitaal. Bij CiRoPack is iedereen welkom. Je cultuur, taal of afstand tot de arbeidsmarkt doen er niet toe. Als je maar lid van een hard en samenwerkend team wilt en kunt zijn. "Ik wil het goed voorheb ben met mijn medemensen," zegt Rob. "Het is een kwestie van wis selwerking. Toen het wat minder goed ging konden we ook op ze bouwen." Ik ook Het kapitaal van Ciska en Rob komt uit Portugal, Polen en de regio. Allen knikken me bemoedi gend toe. Ik zal ze eens wat laten zien bij het uitdrukken van de kar tonnen displays. Aan vijf minuten hebben ze genoeg. Ik gooi een van de hoeken bij het restafval terwijl daar een vitaal onderdeel van de display in gestanst is. Vervolgens doe ik er de rest van mijn werktijd over om te ontdekken hoe ik op een effectieve manier het restmateriaal kan verwijderen. Toch een mooie ervaring om deelgenoot te zijn van een team waarin ik me welkom voelde. Ook dat getuigt van duur zaamheid. Nog een vraagje "Hoe bevestig je je personeel?" vroeg ik Rob. Dat gebeurt hier de hele dag door. Het zit 'm bovenal in de kleine dingen en dat maakt dat de werknemers trots zijn als zij hun producten in de winkel zien staan. Tot in Polen aan toe. Rob: "Duurzaam denken komt neer op deel uitmaken van een groter geheel." Ik moet hem toch nog eens vra gen of die mandarijnenschillen nou geverfd worden of niet. Kunnen ze wel in de GFT-container? Henk Pruiksma HEILOO - Onze oud-plaatsgenoot Erik van Duin is op 25 augustus jl. afgestudeerd aan de Technische Universiteit Delft met als specia lisatierichting Stromingsleer. Zijn afstudeeronderzoek gaat over de invloed van de olieviscositeit op olie-water kern-ringstroming door een horizontale buis. Erik is oud leerling van de Willibrordschool en het Bonhoeffer College. Als trotse ouders wensen wij Erik veel succes en een goede toe komst toe als ingenieur. HEILOO - De opbrengst van de collecte van de Nederlandse Brandwondenstichting in Heiloo heeft het mooie bedrag van 6334,59 opgeleverd. Het motto was dit jaar 'Ik droom van een littekenvrije toekomst'. De stich ting dankt alle collectanten en gulle gevers hartelijk voor hun inzet, en hoopt dat er ook in 2018 weer op u mag worden gerekend. En mocht u volgend jaar ook willen collecteren, bel dan 072 5338645, mail naar martin.j.g@ kpnplanet.nl of meld u aan op www.brandwondenstichting.nl. Westerweg 250 Htïl ÜO tel 072-5330670 info@bibliotheekheiloo.nl www.bibliotheekheiloo.nl dDe lhaenldeelwijekekc.aImedpeargenebezoeker Nederland Least; zet dit jaar het thema Robotica centraal. Kom in novembrr naar Bibliotheek Heiloo en u ontvangt het geschenkboek: 'Ik, robot' cadeau.* *0n vertoon -van uw bibliotheek pas, zolang de voorraad strekt Robotica en Kunstmatige Intelligentie Donderdag 213 november, 20.00 uur. Met humorun veel kennisvan zaken vertelt Bennie Mols, free lance wetenschapsjournalist (KLJK,NRC) en auteur, over ede iaacste ontwikkelingen op het goepbiheedtvaene rsotbeotjsa.aHraijbgoenenfetmopent edne vheoleefvtrageennheilndsecrheriajnfgtewldoort-e bdetnaelennl.aat zien wat robots voor ons kunnen doen, nu en in de toekomst. Opgavevkor?f. De wondere wereld van taal door Wim Daniëls Woensdag 8 november, 20.00uur. Op aanstekelijke wijze, en soms met een vleug humon, vertelt neerlandinus Wim Daniëls, ook bekend van diverse tv-program- ma's, (over- 'de wondere wereld van taal'. Opgave vooraf. Tabletcafé voor slechtzienden Donderdag 9 november, 15.00- 16.30uur. aKloleninmkalitjekreiaVleisnio zgoenedfteerenkoksotretne puirtegseelneteantdie. oDvuesr hveotogrebsrpuriknters, dan tablets voor slechtziende en blinde mensen. Er is dee! meer dan u denkt! Neem - als u er een heeft - uw eigen tablot gmreaea.gDeetnoekgoapnjge iskvorfifji.e of thee Gezonde tussendoortjes maken Donderdag 1 önovember, 20.00 uur. Wilje minder suiker eden, maae zijn de tussendoortjes toch een svtarnuikBeilbblliotkh?eOekf wHilejielogoravaogor u gkelazaorn. der eten, maar mis je iets lekkers bij de thee/koffie? Grijp dan nu je kans en kom naao deze workshop van Miss Bean. OpVgoalvge Bvoibolriaoft.heek Heiloo ook cCoumrs/BuisebSHoceilaoloe)!meHdieiar vindt u Start aijeenkosnrt vrijdag 17 november, 13.00 -14.30 uur. Bibliothrek Heiloo combineert online leren met 5 bijeenkom sten in de bibliothrekZo kan voijwel iedereen eenvoudig, snel en goed begeleid, ervaring voopodroeJenumgdetesnoGcieazleinmHeedilioa.o Opgave vooraf. Meer innonnatie en opgave voor activiteiten: www.bibliotheekheiloo.nl 072-5330670 of bij de ederlandserLvieceesbt,alime.et grati Steun de bibliotheek. Worm vriend! Volg ons ook op Facebook en Twiteer!

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 5