Dus toch een hoornaar... Maartje de Lint zingt ouderen weer vitaal V <5 I <4 w 8 I N G E Z O N D E N M E D E D E L I N G E N Duurzame Bouwmarkt in 't Loo Nieuw in Heiloo: weerbaarheidstraining voorvolwassenen Elckerlyc: informatieavond freinetonderwijs Het programma van de maand november: y - 1 5» UITKIJKPOST 1 NOVEMBER 2017 HEILOO - Zaterdag 11 november informeert Heiloo Energie u over allerlei vormen van duurzaam heid bij u thuis en in uw bedrijf. Daartoe organiseert zij in winkel centrum 't Loo een grootse duur zame bouwmarkt die wethouder Rob Opdam om 10.00 uur opent. Aan de markt nemen diverse plaatselijke aannemers, installa teurs en vervoerders deel. Zij ver tellen u over isolatie, verlichting, zonne- en windenergie, warmte pompen, warmteterugwinning uit de lucht en uw douchewater, en over de manier waarop u uw investering heel gunstig kunt financieren. Denkt u daarbij aan subsidie, groepsinkopen en crowdfunding. Duurzame Huizen Route Ook zeer informatief zijn de erva ringen van degenen die al ver duurzaamd hebben. Om 12.45 uur leiden zij u vanaf het Witte Kerkje langs hun huizen en bedrijven, zodat u alles ter plaatse kunt aan schouwen en over de resultaten kunt horen. In deze editie kunt u al kennismaken met het duurza me bedrijf CiRoPack. De integrale tekst van dit artikel kunt u inzien op www.uitkijkpost.nl. HEILOO - Twee weken gele den stond er een foto van Anita Spreij in de Uitkijkpost van iets wat op een wespennest leek. Zij trof dit nest aan in een boom in het Heilooërbos. Zij vroeg zich af: wat is dit? De imkers Wouter en Jan Adrichem uit Heiloo zochten contact met medewerkers van de Universiteit Wageningen. Bram Cornelissen van de universiteit meldt dat het gaat om een nest van de Europese hoornaar. "Ziet er indrukwekkend uit, maar gewoon lekker laten zit ten," adviseert hij. De universi- teit heeft een webpagina gemaakt met meer info: www.wur.nl/ aziatischehoornaar. Er is een fol der te vinden met de verschillende hoornaars. Zo wordt het makkelijk om soorten te herkennen. Als u een vermoeden hebt dat het om de Aziatische hoornaar gaat, dan kunt u het beste de melding maken via waarneming.nl of telmee.nl, dan komt het automatisch bij de juiste instanties terecht. Het nest in het Heilooërbos. Foto: Anita Spreij HEILOO - De weerbaarheidstraining 'Fit Veilig' voor volwassenen start 12 januari 2018. Deze training is bedoeld voor mensen die graag letterlijk en figuurlijk steviger in hun schoenen willen staan. De training bestaat uit eenvoudige fysieke oefeningen ('Fit'), die erop zijn gericht de weer baarheid en het zelfvertrouwen van de deelnemers te vergroten (Veilig'). Vrijdag 10 november kunnen geïnteresseerden van 10.00 - 11.00 uur gratis deelnemen aan een kennismakingsles. Als er veel animo is, wordt er een tweede gratis kennismakingsles georganiseerd op vrijdag 24 november. De weerbaarheidstraining bestaat uit vijftien lessen en wordt gegeven door een gediplomeerde weerbaarheidsdocent. Tijdens de trainingen wordt met behulp van oefeningen in lichaamshouding, stemgebruik, ademhaling, intu- itie en verdedigingstechnieken gewerkt. Daarnaast ontvangen deelnemers tijdens de laatste les een persoonlijk beweegadvies. De lessen vinden vanaf 12 januari elke vrijdagochtend plaats van 10.00 tot 11.00 uur, in het Trefpunt aan Abraham du Bois-hof 2 in Heiloo. De kosten voor de volledige cursus bedraagt 60 euro (vijftien lessen). U kunt ook losse lessen volgen. Meer informatie over de cursus Fit Veilig vindt u op www.sport-z.org/FitVeihg. Voor aanmelden kunt u contact opnemen met buurtsportcoach Heiloo Pascale de Hoogh, telefoon: 06-11 14 97 28 of mail p.dehoogh@alkmaarsport.nl. Ook als u mee wilt doen aan de kennis makingsles is het verstandig om u van tevoren aan te melden, want er zijn maximaal twintig plekken beschikbaar. HEILOO - Het freinetonderwijs is ontwikkeld door de Franse pedagoog Célestin Freinet en moet niet worden verward met het Vrijeschoolonderwijs. Het idee achter freinetonderwijs is dat kinderen gemakkelijker en met meer plezier leren door zelf de wereld te ontdek ken en er met elkaar over te communiceren. Elckerlyc, basisschool voor freinetonderwijs, is hierdoor een school vol leven en betrokkenheid. Hoe ouders, kinderen en leerkrachten hier leren en samenwerken, kunt u zelf ervaren op de informatieavond van dinsdag 7 november. Een school moet passen bij uw visie op het opvoeden en begeleiden van uw kind. Tijdens de open avond laat men u daarom kennismaken met de uitgangspunten van freinetscholen. U hoort ook hoe zij die grondbeginselen uitwerken tot prachtig onderwijs. Natuurlijk kunt u ook een kijkje in de lokalen nemen en hebt u de gelegenheid om vragen te stellen. U wordt uitgenodigd om Elckerlyc zelf te ontdekken. Neemt u alvast een kijkje op de website www. elckerlyc-heiloo.nl. Hier kunt u zich ook opgeven voor de informatieavond. De koffie en thee staan klaar op dinsdag 7 november om 19.15 uur op basisschool Elckerlyc aan Boekenstein 45 in Heiloo. Telefoon: 072-5321585. De avond duurt tot 21.30 uur. Maartje de Lint ontvangt het certificaat uit handen van Adri Steenhoek. Aangeleverde foto Donderdag 9 november: Eerste bijeenkomst gesprekskring jongvolwassenen met ds. Edward Kooiman (ejkooiman@ziggo.nl). 20.00 uur. Pastorie Ypesteinerlaan 19 in Heiloo. Spiritualiteit en Geloofsverdieping Donderdag 16 november: In de filmserie 'Hier sta ik, ik kan niet anders', dit keer een film over Martin Luther King. 19.30 uur. Ter Coulsterkerk, Holleweg 111 in Heiloo. Kosten: 4 euro. Donderdag 23 november: Lezing over Alister McGrath door ds. Ane Mulder. 20.00 uur. Ter Coulsterkerk, Holleweg 111 in Heiloo. Kosten: 3 euro. Zondag 26 november: Bachcantate-dienst BWV139 'Wohl dem, der sich auf seinem Gott door Collegium Vocale Camerata o.l.v. Gerard Leegwater, liturg ds. Joan Idsinga. 16.00 uur. Witte Kerk, Heerenweg 32 in Heiloo. Nadere informatie op www.ronddewaterput.nl HEILOO - Zangeres, trainer en sociaal ondernemer Maartje de Lint ontving vrijdag het cer tificaat 'dementievriendelijke organisatie'. Dat is bijzonder: Maartje is de enige ondernemer in Heiloo die het certificaat in handen heeft. Maartje staat al meer dan vijf entwintig jaar op het opera- en concerttoneel. Zij studeerde op het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam, in Parijs en in de USA. Met haar BASE-concerten, die wor den ondersteund door haar stich ting Orpheus Curat, zorgt zij ervoor dat mensen met dementie weer positiviteit en vitaliteit uitstralen. En dat op knappe wijze. Prof.dr. Adri Steenhoek, voorzitter van de afdeling Noord-Kennemerland van Alzheimer Nederland, overhandigde haar het certificaat plus een speciaal vignet. Dat deed hij vrijdag tijdens de feestelijke uitreiking op het kan toor van de Uitkijkpost. Steenhoek wees er in zijn toespraak op dat het aantal mensen met Alzheimer of een andere vorm van dementie stijgt van 260.000 op dit moment tot naar verwachting 400.000 in 2040. Die toename vereist dat steeds meer bedrijven op deze maatschappelijke ontwikkeling anticiperen. Maartje de Lint doet dat op sublieme wijze door samen te zingen met patiën ten én hun familie en verzorgen den. Daarnaast heeft ze onder de naam Orpheus Curat een stichting opgericht met als doel door zang en muziek meer levenskwaliteit toe te voegen aan het leven van mensen met dementie. Volgens De Lint is samen zingen de sleutel naar verborgen herin neringen. "Het klankgeheugen is het deel van het geheugen dat het langst gezond blijft. Muziek is emo tie. Mensen met dementie laten een meer specifieke, intuïtieve reactie zien; ze staan op, beginnen te glim lachen of bewegen, en worden vaak volledig in beslag genomen door de muziek. Ze zijn tijdelijk 'terug'. Zij laten gedrag zien dat er al een poos niet meer was. En die positieve beleving werkt ook na de concerten nog door. Daar kwam ik achter door gesprekken achteraf met betrokke nen." Om meer contact te maken met mensen met dementie heeft De Lint BASE ontwikkeld: Brain Awakening Singing Education. "Bij een BASE concert kan en mag iedereen mee zingen. Alle genodigden inclusief ik én pianist Henk van Meegen, zitten in een kring zodat iedereen elkaar kan zien. Tijdens het zingen loop ik rond in de kring en demonstreer ik hoe we het effect van zingen kun nen maximaliseren door op een subtiele en zachte manier contact te maken met de zorgvrager. Hierbij maak ik gebruik van onder andere de techniek van afstemmen en spie gelen. Dit contactmoment is vaak de start van het meezingen. Na het zingen van een programma van ongeveer twintig minuten is er een pauze. Na de pauze wordt het pro gramma herhaald. Regelmatig zijn er mensen die spontaan een liedje uit hun eigen herinnering beginnen te zingen, meestal zijn dit liederen die verbonden zijn met een positie ve herinnering uit het verleden. We sluiten hier altijd op aan, zoeken de juiste toonsoort en de tekst en zin gen mee! De totale tijd van samen zingen is rond de zestig minuten." Maartje de Lint ziet het certifi caat als een geweldige stimulans om door te gaan op de ingeslagen weg. "Ik ben blij dat het me gelukt is om na een lange aanlooptijd via de stichting Orpheus Curat mijn doel te kunnen verwezenlijken. Mensen met dementie en hun dierbaren gelukkige momenten bezorgen, daar gaat het mij om." Meer informatie is te vinden op www.maartjedelint.com en www. samendementievriendelijk.nl.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 8