Kerken in actie voor 'lijfsbehoud' Serious Request Kersttrui Run 2017 Kerstoratorium 'De Verhalen' in Limmen Gebeds- en bezinningsdagen Kerken in Egmond aan Zee en Egmond aan den Hoef sluiten op termijn Meer gezamenlijke kerkdiensten in n kerk Ter Coulsterkerk. St. Willibrorduskerk. Foto: Evert Visser Foto: Evert Visser Ter Coulsterkerk. Foto: Evert Visser LIMMEN - Kerstmis. Of het his torisch allemaal zo gegaan is? Waarschijnlijk niet, maar daar gaat het niet om. Met de verha len over de geboorte van Jezus probeerden zijn volgelingen te verwoorden wat hij voor hen betekende: de belofte van een nieuw begin, het geloof dat de wereld zou veranderen, de hoop op vrede onder de mensen, het vermoeden dat je niet alleen bent op je wondere levensreis, en de wetenschap dat het goed zal zijn aan het eind. Belangrijk daarnaast zijn onze eigen verhalen. De ver halen van toen zijn immers ook onze verhalen over momenten dat je gesterkt werd in je geloof en je hoop, maar ook wat ons doet twijfelen en bezorgd maakt. Kerstmis is uiteindelijk vooral droom, hoop en verwachting, wachten op... Dat wachten gaat nooit voorbij. Over onze verhalen én de verhalen rondom het kerst feest wordt het kerstoratorium 'De Verhalen' gezongen. De tekst is van Michaël Steehouder en de muziek van Chris van Bruggen, Anneke van der Heide en Peter Rippen. Het wordt verteld en gezongen door het koor van 'De Witte Duif op vrijdagavond 22 december om 20.00 uur in de pro testantse kerk in Limmen. U bent van harte uitgenodigd om te komen luisteren en mee te beleven! De toegang is gratis, een vrijwillige bijdrage is welkom! Adres: Zuidkerkenlaan 25 in Limmen. HEILOO - Onze Lieve Vrouw ter Nood biedt vanaf januari 2018 een maandelijkse gebeds- en bezinningsdag aan op donderda gen. Een moment om op adem te komen en rust en stilte op u te laten in- en doorwerken. Op die dag vinden de heilige Mis en de aanbidding van het heilig Sacrament plaats. Tevens is er gelegenheid tot een persoonlijk gesprek en het ontvangen van het sacrament van boete en verzoe ning, de biecht. Gedurende de dag heeft u ook de gelegenheid om de Genadekapel te bezoeken, in het bedevaartpark te wandelen of te bidden. De warme maaltijd en het koffiedrinken zijn niet in stilte maar zijn momenten van ontmoeting met elkaar. De rest van de dag bewaren wij de stilte om zo tot persoonlijke verdieping van ons contact met de Heer te komen.De dag is van 10 uur in de ochtend tot 16 uur in de middag, en worden geleid en verzorgd door pastoor Anton Overmars, priester van het Heiligdom. Op 11 januari vindt de eerste gebeds- en bezinningsdag van het nieuwe jaar plaats. Om aan deze dag te kunnen deelnemen dient u zich uiterlijk één week van te voren aan te melden door een mail te sturen naar info@ olvternood.nl of telefonisch via 072 5051288. Voor deelname aan deze dag vragen wij u een vergoe ding inclusief de maaltijd van 25 euro. Als dit voor u bezwaarlijk is betaal dan naar draagkracht. Kunt u meer bijdragen, graag. U kunt zich aanmelden voor losse dagen of in één keer voor de gehele cyclus. Zie voor meer info www.olvternood.nl. Het adres is Hoogeweg 65, 1851 PJ te Heiloo. gaan we toe naar meer centrale vieringen in een van de kerken. Dat deden we al een keer in de kerk in Limmen. Twee weken geleden had den we een gezamenlijke viering in de Willibrorduskerk in Heiloo. Dat was een succes, we hadden een volle kerk. Dit soort gemeen schappelijke diensten willen we uitbreiden. Dit om te kijken of we de gemeenschap wat hechter kun nen maken en om de kerk wat meer te vullen. Misschien kunnen we ook koren samenvoegen, want ook het aantal koorleden loopt terug." Egmondse kerken sluiten Het sluiten van kerken hing vol gens de vice-voorzitter al langere tijd in de lucht. Vorige week kwam hierover meer duidelijkheid. Den Blanken: "We laten op termijn de parochianen in de Egmonden samenkomen in één kerk, namelijk in de H. Margaretha Maria Alacoque in Egmond aan den Hoef. Dit betekent dat de kerken in Egmond- Binnen en Egmond aan Zee op ter mijn gaan sluiten. "We denken eraan in september 2019 volledig over te gaan naar de kerk in Egmond aan den Hoef, hierover praten we nu met de locatieraden. Verder kijken we of we andere ruimtes kunnen vinden, bedoeld als steunpunt voor vrijwilligersgroepen en om door de week voor kleine groepen een vie ring te kunnen doen." Natuurlijk is het sluiten van kerk gebouwen niet de enige moge lijkheid om het probleem aan te pakken. De rooms-katholieke St. Willibrorduskerk in Heiloo, de H. REGIO - Het aantal kerkbezoe kers in het verspreidingsgebied van de Uitkijkpost loopt de afgelopen jaren duidelijk terug. Daarom doen de parochies er alles aan het tij te keren. Dat laten de PKN-gemeente, de rooms-katholieke parochie en bedevaartsoord OLV ter Nood desgevraagd weten aan deze krant. Volgens vice-voorzitter Martien den Blanken van de rooms-katholieke parochie 'Bron van Levend Water' is de teruglopende animo voor kerkdiensten binnen zijn parochie vergelijkbaar met het landelijke beeld. "Circa 25 procent van de Nederlanders is katholiek gedoopt, maar helaas bezoekt nog maar 5 procent van deze mensen met enige regelmaat een kerkdienst, dat is een klein percentage. Dat zien we in onze kerken ook ongeveer terug." De vergrijzing speelt volgens hem zeker parten. Een andere zorgwek kende ontwikkeling is de terugloop van het aantal pastores en nieuwe aanwas bij opleidingen Theologie. "Om hieraan iets te doen, volgen steeds meer mensen uit bijvoor beeld Azië de opleiding in ons land. Omdat zij uit een andere cultuur komen, blijken zij helaas moeilijk in te passen in de Nederlandse kerk- parochie. Dat blijkt in de praktijk." Daarnaast spelen de hoge kosten voor onderhoud en verwarming aan de kerkgebouwen een rol, afgezet tegen de afnemende inkomsten uit collectes en kerkbijdragen. Dat, gecombineerd met een afnemende beschikbaarheid van pastores, is volgens Den Blanken een reden om het aantal diensten terug te bren gen. "We hebben het aantal diensten wat teruggebracht. Zo is bijvoor beeld de zaterdagavondviering in Heiloo vervallen, we hebben nu alleen nog de zondagviering. Verder Jacobus Major in Akersloot, de H. Adelbertus in Egmond-Binnen, de H. Margaretha Maria Alacoque in Egmond aan den Hoef en de Onze Lieve Vrouwe Onbevlekt Ontvangen-kerk in Egmond aan Zee reageren elk op hun eigen manier op de terugloop. Den Blanken: "Dat doen ze bijvoorbeeld door deel te nemen aan het project 'Rond de Waterput'. Hierbij geven mensen uit de dorpen presentaties aan zowel kerkelijke als niet-kerkelijke inwo ners. Ook staan activiteiten op het programma zoals ontmoetingen, lees- en gespreksgroepen, muziek, drama en films kijken. Zin-volle kerk Edward Kooiman, predikant van de Protestantse Gemeente in Heiloo en Limmen, ziet - net als Den Blanken - de vergrijzing als een van de oorzaken van de ver minderde belangstelling voor de kerkdiensten. Daarnaast vindt de jongere generatie maar moeilijk de weg naar de traditionele kerken, zo laat hij weten. "Die terugloop is een probleem in héél kerkelijk Nederland, maar in Heiloo wordt dit - door de genoemde vergrijzing - extra gevoeld." Toch moppert ds. Kooiman niet. "Wij hebben even goed nog ruim duizend leden en een heel actieve groep vrijwilligers. We organiseren - samen met de rooms- katholieke parochie - in onze Ter Coulsterkerk, de Witte Kerk en de Willibrorduskerk veel activiteiten rondom spiritualiteit en zingeving. Al deze activiteiten van 'Rond de Waterput' (www.ronddewaterput. nl) worden in - maar ook dikwijls buiten - de kerk zeer gewaardeerd. Al is het dan lang niet altijd een volle kerk, het is wel een zin-volle kerk, die nog altijd van betekenis is." Andere tijden Het Heiligdom Onze Lieve Vrouwe ter Nood merkt vooral in de win termaanden een terugloop van het aantal kerkgangers. "In de zomer zijn er veel toeristen en dagjesmen sen. Zij wonen dan een keer een mis bij, dus dan is er geen probleem," vertelt Jeroen de Wit, rector van de kapel. Het Heiligdom gaat de terugloop van het aantal bezoekers AKERSLOOT - Na het suc ces van vorig jaar is het Wilhelminaplein in Akersloot op vrijdag 22 december het start punt van de Serious Request Kersttrui Run. Loop of ren drie kilometer in je meest foute kersttrui of outfit door Akersloot! Na afloop is het swingen met livemuziek van Boom Boom Barber. Rock en Roll Dansgroep Akersloot en Café De Vriendschap slaan ook dit jaar weer hun handen ineen om te zorgen voor een parcours voorzien van kerstversiering, kerst mannen, muziek van onder andere Mariah Carey en Wham!, vuurkor- ven en veel gezelligheid. Na afloop kun je in Café De Vriendschap bij komen van alle inspanningen en zal er warme chocolademelk en glüh wein uitgedeeld worden. Deelname kost 7,50 euro (inclusief kerstmuts, warme chocolademelk of glüh wein), waarvan de opbrengst naar Serious Request gaat. De Serious Reques Kerstttrui Run Akersloot voor jong en oud, met een gezellige kerstsfeer en voor een goed doel, als dat geen goede kerstgedachte is! 3FM Serious Request 2017 haalt samen met heel Nederland geld op om ouders en kinderen te hereni gen. Wereldwijd zijn meer dan vier miljoen familieleden elkaar kwijt door een ramp of conflict. De Kersttrui Run start op vrijdag 22 december om 19.00 uur op het Wilhelminaplein in Akersloot. Inschrijven: info@vriendschapakersloot.nl. te lijf door op andere tijdstippen kerkdiensten aan te bieden. "De zondagochtendmis van 10.30 uur in de Bedevaartkapel krijgt een vrij constant aantal bezoekers over de vloer, al is het wel iets minder dan enkele jaren geleden. Daarentegen lijkt de vroege Mis van 9.00 uur wel iets drukker dan voorheen, som mige (oudere) mensen houden van vroeg opstaan. Al is dat meestal voor jonge gezinnen niet het geval; we merken dat steeds meer jonge mensen op zondagmorgen thuis van het gezinsleven willen genieten, of dat ze bijvoorbeeld aan sport doen. Daarom hebben we nu een mis op zondagmiddag om 16.00 uur, speciaal gericht op kleine kinderen en hun ouders. Hier dienen ook kinderen tijdens de mis, dat maakt het voor hen een stuk leuker." De aansluitende lichtjesprocessie (wandeling) naar het Mariabeeld op het heiligdom moet deze dienst volgens de rector nog aantrekkelij ker maken, evenals de ontmoeting van de kerkgangers in het Oesdom na de middagdienst. Het Oesdom is een klein en gezellig café-restau rantje en winkeltje op het terrein van Onze Lieve Vrouwe ter Nood. Tekst: EJV Mediaproducties/Evert Visser

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 25