Vluchtelingen en statushouders in Bibliotheek Heiloo Dader granaat Heiloo is buurman Esther de Boer - KösteS ?i?Rï?r?ï 'Schuchter binnenkomen en glunderend in de deur uit' Netwerk Elke week verschijnt de rubriek 'De tien vragen aan' in de Uitkijkpost. Elk mens heeft onvermoede kanten, stukjes van zichzelf die niet altijd zicht baar zijn. Op deze manier proberen wij net iets meer te weten te komen van een bekende of onbekende dorpsgenoot. Na het beantwoorden van de tien vragen, krijgt hij/zij de vrijheid om de vragen door te geven aan een volgend 'slachtoffer'! UITKIJKPOST 20 DECEMBER 2017 HEILOO - Het Taalhuis in de bibliotheek in Heiloo helpt statushouders en vluchtelin gen met de Nederlandse taal. Enthousiaste vrijwilligers zijn hiervoor verantwoordelijk. Volgens Tine den Hoed van de bibliotheek komen veel vluchtelin gen en statushouders graag naar de bibliotheek om extra te oefenen met de Nederlandse taal. Als dat lukt, dan vergroot het voor hen de mogelijkheid om met Nederlanders te communiceren. Op deze manier leren ze steeds meer mensen ken nen," benadrukt ze. "Deze vorm van integratie werkt goed voor hun zelfvertrouwen. Nog niet zo lang geleden liep hier een Somalische meneer wat schuchter de biblio theek binnen, nu zie je hem glunde ren en opbloeien. Dat is fantastisch, daar doen we het voor." Samenspraak Vrijwilligers helpen in de biblio theek niet alleen vluchtelingen en statushouders, maar ook autoch tone Nederlanders die moeite heb ben met taal of het omgaan met de computer. Dat doen ze op verschil lende tijden. Zo is op dinsdagmor gen een (voor)leesgroep actief: de aanwezigen lezen en bespreken dan samen een boek. Later die dag krijgen ze uitleg op het gebied van taal, rekenen en de computer. De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 18.500 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef en om de week in Castricum. Op de teksten, de foto's en het ontwerp van Uitkijkpost rust copyright. Niets mag op welke wijze dan ook worden overge nomen, verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt worden zonder toestemming van de uitgever. •>f - Het weekblad Uitkijkpost wordt geproduceerd op een waterloos offset rotatiepers, de milieu vriendelijke druktechniek Openingstijden ma. 08.30 - 12.00 13.00 - 17.30 uur di. 08.30 - 12.00 13.00 - 17.30 uur wo. GESLOTEN do. 09.00 - 12.00 vr. 09.00 - 12.00 I 13.00 - 14.30 uur Verkoop De verkoopafdeling is bereikbaar op maandag, dinsdag en donderdag, tel. 072-5351072 of via verkoop@uitkijkpost.nl. deelnemers van 'Samenspraak' praten op donderdagmorgen over actuele onderwerpen, zij schroeven op deze manier hun taalvaardigheid op. Ook werken ze in niveaugroe pen aan hun grammatica en hun lees- en schrijfvaardigheid. Anderen laten op donderdagavond tijdens de 'Taalwerkplaats' hun digitale vaar digheden bijspijkeren door vrijwil ligers. Op vrijdagochtend staat het 'Taalcafé' op het programma, een informele bijeenkomst. De aanwezi gen drinken dan koffie, praten over de actualiteit en doen taalspelletjes. Verder bieden de vrijwilligers huis werkbegeleiding aan kinderen en jongeren van anderstalige ouders. Het betreft hier leerlingen van groep 7 en 8 en van de eerste twee jaar van de middelbare school. Daarnaast biedt Jar Opleidingen in het bibli otheekgebouw inburgeringslessen aan vluchtelingen en statushouders. Het contact met vluchtelingen biedt ook de bibliotheekorgani satie voordelen, benadrukt Tine. "Sommige vluchtelingen en status houders doen hier vrijwilligerswerk. Door bijvoorbeeld de boeken in de kast terug te zetten en als gast vrouw- of heer op te treden, zijn ze zeer behulpzaam." Tegelijkertijd oefenen deze mensen tijdens hun werk de Nederlandse taal en ver groten ze hun sociale netwerk. Tine: "We zien dat deze mensen zich in Heiloo steeds beter thuis voelen. Daar helpt de bibliotheek zeker aan mee: we zitten midden in het dorp en tijdens het werk zijn de vluchte- lingen en statushouders deelgenoot van allerlei activiteiten. Ze zien schoolklassen binnenkomen, jong en oud leest hier de krant of een tijdschrift en er zijn voorleesmid- dagen voor kinderen. En zo zijn er meer voorbeelden. Dit meemaken werkt integratiebevorderend." De bibliotheek heeft bepaald geen gebrek aan vrijwilligers, zo laat Tine weten. "Veel mensen zetten zich met hart en ziel in en dat is prachtig." Zie ook www. bibhotheekheiloo.nl/educatie/taal- huis.html. Sport, spel en uitstapjes Vrijwilligers uit Heiloo beperken zich niet tot het Taalhuis, vertelt vrijwilligster Jeannette de Groot. Zo organiseren ze in samen werking met de sportcoach van Heiloo leuke activiteiten en zijn er in de zomer- en kerstvakantie uitstapjes voor kinderen van ouders die een vakantie niet of nauwelijks kunnen betalen. "We zorgen dat het leuk en gezellig is, maar daarnaast moet het educa tief zijn. Zo bezochten we vorig jaar NEMO in Amsterdam (weten- schaps- en technologiemuseum, red.). In de kerstvakantie gaan we naar Corpus in Leiden: hier leren de kinderen van alles over het menselijk lichaam." Tekst: EJV Mediaproducties/Evert Visser Redactie De redactie is bereikbaar op maandag, dinsdag en vrijdag, op tel. 072-5351071 of via redactie@uitkijkpost.nl. Administratie De administratie is bereikbaar op maandag, dinsdag en donderdag, op tel. 072-5330175 of via administratie@uitkijkpost.nl. Adres Bezoekadres: Willibrordus Business Centrum, Kennemerstraatweg 464, Heiloo Uitkijkpost Media is nimmer aansprakelijk voor schade, door wie dan ook geleden, welke veroorzaakt is door niet, niet tijdig of onjuiste plaatsingen van uitkijkertjes. In geval van twijfel beslist de uitgever. Volg de Uitkijkpost ook op HEILOO - De dader die eer der dit jaar een pistool en een granaat in de tuin legde van een Syrisch gezin in Heiloo is hun buurman. Dat schrijft het Noord-Hollands Dagblad. Deze dader, O., belde destijds zelf de politie over het verdachte pakketje. De man kreeg een werk straf van honderd uur en moet 750 euro aan smartengeld betalen. Dat bepaalde de politierechter vorige week maandag. Ook gaat hij naar een psycholoog. In de tuin van het gezin is in mei een pistool en een granaat aangetroffen. Hulpdiensten rukten uit, evenals de explosieven opruimingsdienst. Het bleek om een neppistool en een nepgranaat te gaan. De familie komt uit een con flictgebied in Syrië en was zeer aan- gedaan door het voorval. Volgens Het Noordhollands Dagblad recht vaardigt de dader zijn handelen als "een schreeuw om aandacht". De woningcorporatie zou niet naar hem hebben willen luisteren. Hoewel hij de familie vaak hielp met bijvoorbeeld het opknappen van de tuin en het inrichten van het huis, was er volgens hem ook veel geluidsoverlast. Samen oefenen met de Nederlandse taal. Foto: Evert Visser Mijn naam is Esther de Boer-Kösters. Ik ben getrouwd met René en samen hebben wij twee prachtige dochters. Ik ben werkzaam bij Belvilla/Aan Zee Vakantiehuizen in Bergen. Ik heb daar een commerciële functie en werk met veel plezier samen in een en thousiast team. Ik besteed mijn vrije tijd graag aan mijn studie Italiaans, hardlopen en een glaasje wijn drinken met vrienden. 1. Waar ben je geboren en getogen? Ik ben geboren en getogen in Heiloo. Na een paar omzwervingen via Alkmaar, Bergen en Schoorl woon ik met veel plezier in het groene Heiloo. 2. Als je hobby je werk was, welk beroep zou je dan hebben? Elke week geniet ik van een rondje hardlopen samen met een trainingsgroep van de Duinlopers. Onder de bezielende leiding van Agnes en Martine trainen wij in de prachtige duinen van Egmond. Ik zou graag boswachter zijn in het PWN duingebied en de hele dag genieten van de natuur. Hoewel ik stiekem in deze dagen wel happy ben met een warm onderkomen achter mijn bureau! 3. Wie zou je graag eens ontmoeten? Van Kooten en De Bie. Gewéldige taalvirtuozen, die twee hebben veel invloed gehad op onze taal. Met ongekende humor houden zij de Nederlandse samenleving een spiegel voor. 4. Wat is je mooiste jeugdherinnering? Samen met mijn ouders en broer Bert beleefden wij fijne dagen op het strand en picknickten wij in de duinen. Tevens lekker buiten spelen met kinderen uit de buurt. Ik ben gezegend met een onbe zorgde, gelukkige jeugd. 5. Wat vind je de mooiste plek van Heiloo? De plek waar ik nu woon, helemaal aan de westkant van Heiloo. De prachtige weilanden van het Maalwater en uitzicht over de dui nen van Egmond binnen handbereik maken mij heel erg blij. 6. Waar kunnen ze je 's nachts voor wakker maken? Voor een trip naar een Italiaanse stad samen met mijn studiegeno ten van instituut SpaanIt. 7. Wat is het beste advies dat je ooit kreeg? Een advies van mijn vader: wacht nooit tot morgen met hetgeen je vandaag nog kunt doen. Succes verzekerd: de volgende dag heb je beslist tijd over! 8. Wat weten de meeste mensen niet van je? 's Morgens bij het opstaan doe ik een soort zonnegroet en toon ik mijn dankbaarheid voor de aarde en de vrijheid. 9. Wat zou je veranderen als je burgemeester was? Ik zou een list verzinnen waardoor alle leegstaande winkelpanden in Heiloo weer bezet zouden zijn door innovatieve ondernemers. Nieuwe detaillisten die extra gezelligheid geven aan het winkelend publiek in Heiloo. 10. Persoonlijke vraag van Rachèl de Boer: "Je spreekt vijf verschillende talen. Breng je jouw kennis regel matig in de praktijk en zou jij jezelf nog meer willen ontwikke len op het gebied van taal?" Tijdens mijn werk gebruik ik alle dagen mijn buitenlandse talen. Wij verhuren veel vakantiehuizen aan buitenlandse toeristen. Bovendien heb ik veel contact met onze huiseigenaren in onder andere Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk en Italië. Ik ben dol op taal in het algemeen. Met veel plezier volg ik Italiaanse lessen. Maar het lijkt mij ook geweldig zelf Nederlandse les te geven aan buitenlan ders. Taal is de sleutel tot succes als men zich in een vreemd land wil vestigen. Ik nomineer Fernanda Martino voor de komende 10 vragen. Mijn vraag aan Fernanda is: "Jij bent van Italiaanse/Argentijnse afkomst. Wat is jouw geheim dat je zo goed ingeburgerd en succesvol bent in Nederland, en wat kun jij immigranten adviseren?"

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 3