Human Library zoekt levende boeken Kies jij voor doof of blind? Appeltje Eitje-café 2018 in Herberg Jan Ik kan niet kiezen, want door het Ushersyndroom word ik doof én blind! Informatieavond over de Tuinen van Willibrordus 11 Pitches UITKIJKPOST 11 APRIL 201 HEILOO - Klopt wat we denken over mensen op basis van de bui tenkant wel met de werkelijk heid? De Human Library durft dat te betwisten. Tijdens een Human Library lees je geen boeken, maar mensen. Interessante mensen, die je in het dagelijks leven niet snel spreekt. Bijvoorbeeld een vluchteling, een hooligan, een ex- crimineel, een transgender, een dakloze en een tienermoeder zit ten klaar om hun levensverhaal te vertellen. In een open gesprek waarin alles gevraagd en bespro ken kan worden. Na het grote succes van Mensenbieb tijdens Uit&Zo in 2016 en de Human Library Alkmaar in december 2017, organiseren Europe Direct Noord-Holland Noord, Bibliotheek Heiloo en Bibliotheek Kennemerwaard op 16 juni een mega Human Library! Op vier verschil lende locaties in de BUCH-regio gaan bezoekers van de bibliotheken in gesprek met zogenaamde 'levende boeken'. Deze bijzondere editie van de Human Library vindt plaats in de bibliotheken van Castricum, Bergen, Heiloo en Akersloot. Om dit evene ment in goede banen te leiden, zijn wij op zoek naar heel veel levende boe ken (18+) die bij willen dragen aan dit geweldige evenement. Wat is de Human Library? Bij de Human Library staan 'leven de boeken' centraal. Dat zijn mensen die in hun leven te maken hebben (gehad) met vooroordelen, buiten- sluiting, discriminatie en/of stigmati sering. Dat kan op alle vlakken zijn, van uiterlijke kenmerken tot religie, van levenswijze tot sociale status en van opleidingsniveau tot geaardheid. Bezoekers van de bibliotheek kunnen op zaterdagmiddag 16 juni in gesprek gaan met deze 'levende boeken', waardoor op een informele manier bestaande denkbeelden uitgedaagd en mogelijk gebroken worden. Wie zoeken wij? De organisatie van de Human Library zoekt enthousiaste, nieuws gierige mensen met een open blik en een groot hart. Je hebt een bijzonder levensverhaal, waarin buitenslui ting, discriminatie, stigmatisering of vooroordeel een rol speelt of heeft gespeeld. Je bent 18+ en bij voorkeur woonachtig in Heiloo, Castricum of Bergen. Je bent zaterdag 16 juni van 12:00 - 18:00 uur beschikbaar en bereid de twee uur durende trai ning te volgen op een van de vol gende avonden: 28 mei (Bergen), 4 juni (Heiloo), 11 juni (Akersloot) en 12 juni (Castricum). Elk potentieel boek krijgt eerst een intakegesprek, waarna gezamenlijk wordt besloten tot deelname. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Tine den Hoed, tden- hoed@bibliotheekheiloo.nl of Anne Marie Jansen, ajansen@bibliotheek- heiloo.nl. Meer informatie, foto's en filmpjes van de voorafgaande edi tie staan op www.facebook.com/ HumanLibraryAlkmaar. Lisette Boddendijk-Fransen. HEILOO - Lisette Boddendijk- Fransen (47) woont met haar gezin in Heiloo. Vanaf haar geboorte is Lisette slechtho rend. Rond haar twintigste kreeg zij steeds meer last van nachtblindheid. Vorig jaar is bij Lisette de relatief onbekende ziekte Ushersyndroom geconsta teerd. Ushersyndroom, ook wel syn droom van Usher genoemd, is een zeldzame erfelijke aandoening waarbij kinderen doof of slechtho rend geboren worden. Naast nacht blindheid kunnen zij ook een pro gressief verlies van zicht ervaren. Soms zijn er ook evenwichtsproble- men. Uiteindelijk worden mensen met Ushersyndroom doof én blind. Ushersyndroom is de meest voor komende vorm van erfelijke doof- blindheid. Aangeleverde foto Lisette vertelt: "De laatste paar jaar heb ik steeds meer 'ongelukjes': per ongeluk tegen iemand aanlopen, een afstapje missen, wijnglazen die per ongeluk omvallen, dat soort dingen. Wat blijkt: een van de ken merken van het Ushersyndroom is, naast slechthorendheid, dat je steeds meer 'in een koker gaat zien'. Omdat dit proces langzaam gaat, heb ik mij hier de afgelopen jaren steeds aan aangepast. Ik had gewoon niet in de gaten dat ik het niet goed zag, omdat ik me moest concentreren op het gehoor. Een jaar geleden begon het balletje te rollen: de opticien constateerde staar bij mij. Op mijn leeftijd is dit erg ongebruikelijk. Daarom kreeg ik een doorverwijzing naar het oogzie kenhuis. Daar werd al snel de diag nose gesteld dat er iets mis was met mijn netvlies." Er volgden vele onderzoeken. Uit een gezichtsveldonderzoek kwam naar voren dat Lisette maar 15-20 graden zag. Bij een gezond persoon is dit 180 graden. Daarom was zij dus steeds zo moe. Later in het jaar kwam de uitslag van het gen-onderzoek: Usher, een ernstige erfelijke ziekte waarbij je doof en blind wordt. Dat was echt even een shock. "Je zorgeloze leventje is voorbij. Er ontstaat een onzekere toekomst voor mij en mijn gezin. Kan je je meiden nog wel bewon deren in hun trouwjurk? En als we later mooie reizen willen maken, hoeveel zie ik dan nog? Gelukkig zijn mijn dochtertjes alleen drager van het 'gen'. Zij krijgen de ziekte niet, daar ben ik erg blij om!", aldus Lisette. Inmiddels zijn er weer een aan tal maanden voorbij en de scherpe kantjes zijn er nu een beetje vanaf. Lisette leeft zoveel mogelijk in het 'nu' en probeert te genieten. De ziekte kent verschillende verlopen, daar heb je toch geen houvast aan. Stichting Ushersyndroom financiert onderzoeken voor een behandeling om deze ziekte in de nabije toe komst te stoppen. Het is een rela tief onbekende ziekte, slechts 1.000 mensen in Nederland lijden aan deze ernstige, erfelijke aandoening. Lisette heeft voor Stichting Ushersyndroom een statiegeldactie opgezet om geld op te halen voor onderzoek. Deze actie loopt op dit moment bij de Albert Heijn in 't Loo, 't Hoekstuk en Ypestein. Half juni start de actie in Limmen. Lisette: "Ik probeer nog andere supermark ten mee te laten doen. Door mid del van Facebook proberen we via lotgenoten, familie en vrienden in heel Nederland een actie te starten. Eventueel kunt u ook een donatie doen op www.ushersyndroom.nl." De fruittuin Aangeleverde foto HEILOO - Landgoed Willibror- dus had al een vlindertuin, een natuurspeelplaats en buurt- tuin de BY. Nu heeft het land goed er een fruittuin bij, ach ter Theeschenkerij de Trog. Op dinsdagavond 24 april is er vanaf 19:30 uur een infor matieavond in Theeschenkerij de Trog (De Bullaan 4) voor belangstellenden die het leuk vinden mee te denken en te hel pen bij deze unieke tuinen. Ontmoetingsplek Op 9 maart is tijdens NLdoet een groot deel van de fruittuin aange legd met fruitbomen en bessenstrui- ken. Er staan vakken waarin krui den, groenten en bloemen gekweekt kunnen worden. Er is een prachtige pergola gebouwd waaromheen drui- venplanten gaan slingeren. Onder de pergola komen picknicktafels, een idyllisch plekje. De tuinen zijn een ontmoetingsplek voor de buurt en landgoedbewoners om zelfstan dig of met elkaar in de tuin te wer ken. Voor oogstfeesten, picknicks tussen de fruitbomen en bijvoor beeld snoeicursussen! Een uniek buitenlokaal voor leerlingen van basisscholen en naschoolse opvang om te leren over de natuur, groei bloei. Met speciale lessen over vlinders en een bezoekje aan de bij enstallen op het terrein. We willen deze 'Tuinen van Willibrordus' gaan onderhouden samen met tuinlief- hebbers, kinderen, (groot)ouders en bewoners van het landgoed onder de professionele begeleiding van de groenploeg van GGZ-NHN. De tui nen zijn volop in ontwikkeling, er is nog van alles mogelijk! Informatieavond Op de informatieavond maken we een rondje langs de tuinen, lichten de plannen toe en inventariseren we wensen en ideeën. We gaan met elkaar aan de slag over de inrichting van de tuinen en mogelijke activi teiten. Uiteraard staan de koffie en beroemde appeltaart klaar! Inloop is vrij, maar het is fijn als u zich van tevoren opgeeft. Dit kan per mail naar carolineoostveen@gmail.com of telefonisch op 06-51728410. De Tuinen van Willibrordus zijn onder deel van het project Een Groene Brug, medegefinancierd door het Oranje Fonds. Zie www.de-buiten- kans.org. HEILOO - Vrijdagmiddag 6 april vond in Herberg Jan het eerste Appeltje Eitje-café van dit jaar plaats. Wethouder Elly Beens opende de bijeenkomst. Tijdens deze eerste bijeenkomst van 2018 ging het, net als bij de bij eenkomsten in 2017, om de verde ling van 4000 euro uit het Appeltje Eitje-fonds. De Appeltje Eitje-part ners verdelen dit fonds tijdens de bijeenkomst samen en naar eigen inzicht. Er werden zes pitches gehouden door verschillende part ners, ieder met een eigen initiatief. Ieder initiatief moest bijdragen aan een gezonde leefstijl, gericht zijn op inwoners van Heiloo en rekening houden met het thema van 2018, 'Iedereen doet mee'. Health Fest Heiloo, een plat form voor de gezonde ondernemer, gaat op 21 mei een festival in de Cultuurkoepel houden. Op het fes tival staan 'gezonde' ondernemers. Bedrijven uit Heiloo en omgeving die allemaal iets met gezond leven te maken hebben. Dit kan voe ding zijn maar ook bewegen. Voor zo'n festival is veel geld nodig. De entree zal gratis zijn maar voor sommige activiteiten zal een kleine bijdrage gevraagd worden door de ondernemers die daar staan. Ook voor kinderen zullen er activitei- Lees verder op pagina 17 Eerste Appeltje Eitje-café 2018 in Herberg Jan. Foto: STiP Fotografie

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2018 | | pagina 11