Waterputlezing 2018 door dr. Jurjen Vis Jongerenredactie in actie, hoe werkt dat? Maan zingt de sterren van de hemel Gezinstocht én IVN-Natuurwandeling in Heilooërbos 17 UITKIJKPOST 11 APRIL 201 Vervolg van pagina 11 ten zijn. Tevens valt dit festival in de Cultuurkoepel samen met ande re activiteiten op het Landgoed Willibrordus. Dus er valt op 21 mei, Eerste Pinksterdag, van alles te beleven en de dames van Health Fest Heiloo hopen dat er veel aan loop zal zijn en het vanwege de gra tis toegang makkelijk zal zijn voor mensen om even binnen te lopen. Fitclub Heiloo wil graag een mega familiebootcamp houden op een dag in juli op het Landgoed Willibrordus. Door mensen naar het terrein te trekken hopen zij tevens het imago van de GGZ te verbete ren. Een dag in juli heerlijk sporten met het hele gezin. Evean Thuiszorg wil graag een uitje organiseren voor mensen met lichte dementie. Mensen die alleen wonen en eenzaam zijn genieten hier erg van. Het gaat om vijftien tot twintig mensen die mee kunnen gaan op bijvoorbeeld een huifkar tocht. Welzijn Heiloo vindt het belang rijk dat mensen buiten kunnen sporten. Daarom willen zij bij het Trefpunt een beweegtuin realise ren. Een tuin waar allerlei toestel len staan waar ouderen alleen of met elkaar kunnen bewegen. Maar ook moet het mogelijk zijn dat de ouderen samen met hun kinderen of kleinkinderen gebruik kunnen maken van de beweegtuin. Door samen te sporten komt ook het soci ale aspect naar voren. Walking Football Heiloo heeft communicatiemiddelen nodig. Elke vrijdagavond trainen achttien man nen en twee vrouwen. De bedoeling is dat er zoveel mogelijk 55-plus- sers mee gaan doen met walking football. Voor deze leeftijdsgroep is gewoon voetbal, waarbij men moet hardlopen, vaak net iets te veel van het goede. Wandelend voetbal len is dan een uitkomst. Al moet dat niet onderschat worden, want ook dat is best zwaar om te doen. Op 21 mei kunnen mensen kennis maken met walking football, want dan zijn de mensen van Walking Football Heiloo aanwezig in de Cultuurkoepel. De Benedictusschool wil dit jaar het vignet 'gezonde school' behalen. Er gaat onder andere een workshop gezonde voeding en traktaties gege ven worden aan de ouders van de school. Omdat Alkmaar Sport geen sportdag meer organiseert in Heiloo zal de school nu zelf een sportdag gaan organiseren. Hier is geld voor nodig. Onder andere zal daar de huur van het sportveld van Trias en materialen van betaald gaan wor den. Uitslag Na stemming van de partners kon bekendgemaakt worden dat Health Fest Heiloo een bedrag van 1250 euro toegekend krijgt. Fitclub Heiloo krijgt 1000 euro, de Benedictusschool 750 euro en Walking Football Heiloo, Evean Thuiszorg en Welzijn Heiloo kregen elk 330 euro. Dit najaar volgt weer een Appeltje Eitje-café. Tekst: Yvonne van Stiphout HEILOO - Dr. Jurjen Vis houdt op 15 april de Waterputlezing met de titel 'Martelaren, hel den en heiligen in Noord- Kennemerland'. Omstreeks 700 gold Noord- Kennemerland als een missiegebied: het heidendom was er diep gewor teld. Willibrord stichtte kerken in Velsen, Heiloo en Hargen: cultus plaatsen, zoals blijkt uit de namen. Adelbert werkte in Egmond. Stromen pelgrims bezochten zijn graf; er zouden wonderen gebeu ren. De abdij van Egmond, het enige klooster van betekenis in Noordwest-Nederland, werd gesticht boven Adelberts gebeente. De graven van Holland begroeven er hun doden. Ook in later eeuwen was de streek rijk aan wonderen: Heiloo had Maria (Onze Lieve Vrouw ter Nood) en Bergen en Alkmaar had den ieder hun Heilig Bloed. Na 1400 manifesteerden zich hier de eerste ketters en in de Reformatie van de 16de eeuw liepen de doopsgezin- HEILOO - Het optreden van Maan bij IJssalon Di Fiorentina op zaterdagmiddag 7 april was druk bezocht. Op deze prachtige lentedag opende Maan officieel het ijs seizoen en introduceerde haar 'Maancarons'. De Maancarons zijn een verkrijgbaar in de smaken framboos, chocolade en mango. Na een woordje van burgemees ter Romeyn en eigenaar Ed van Baar zong Maan de sterren van de hemel tijdens een spetterend optreden in de tent, die speciaal daarvoor was neergezet. In ver band met de te verwachten drukte was de Dokterslaan tijdelijk afge sloten voor verkeer. En dat was maar goed ook, want het publiek was in grote getale aanwezig. Jong en oud hebben genoten! Foto Maan: Janine van Wijk Foto Ed Maan: IwanBronkhorst.nl den en hervormden van Limmen en Alkmaar voorop. Hier vielen de eer ste martelaren van de Reformatie aan hervormde en katholieke zijde. Kort na 1600 vestigden zich in Alkmaar de eerste joden met een eigen kerkhof in Groet. Kortom, in religieus opzicht een buitengewoon interessant gebied. Hoe komt dat? Wat is precies reli gie? Wat geloofde men eigenlijk? Waarom wilde men in de 16de eeuw de kerk hervormen? Kunnen wij 21ste-eeuwers begrijpen wat er in de harten en hoofden van de men sen in de Middeleeuwen omging? Tijdens de Waterputlezing op zon dag 15 april om 16:00 uur in de Witte Kerk geeft Jurjen Vis tekst en uitleg over een interessante en groten deels nog onbekende periode van onze regionale geschiedenis. De toegang is gratis (collecte bij de uitgang). Dr. Jurjen Vis (Alkmaar, 1958) is religiehistoricus. Hij schreef over religie, armenzorg en muziek in Egmond, Alkmaar, Amsterdam en Adelbert Aangeleverde foto Den Haag. Thans bereidt hij een Religiegeschiedenis van Noord- Kennemerland voor, die in 2022 moet verschijnen. HEILOO - De jongerenredac tie is wekelijks druk bezig met het bedenken en schrijven van content speciaal voor jongeren. Hierbij hoort een wekelijkse vergadering, waarin ideeën worden bedacht en uitgevoerd. We vergaderen met alle redac tieleden en Janneke Mars van de Uitkijkpost en Maarten van der Molen van Jongerenwerk Heiloo. Wij vinden het leuk om onze ideeën en de dingen die wij tot nu toe gedaan hebben met jullie te delen. Wat hebben we al gedaan? Wij begonnen met een schrijf opdracht over de lente, om elkaar beter te leren kennen. We hadden opgeschreven waar we aan dach ten bij de lente. Alle stukjes waren anders, dat was leuk om te merken. Uiteindelijk is er zelfs eentje gepu bliceerd in de Uitkijkpost! Daarna hebben we Jan Oostindie van Het Baafje geïnterviewd en zijn we bij het zwembad geweest om foto's te maken. Er zijn vragen gesteld over de renovatie van Het Baafje en het interview stond uitein delijk met onze eigen foto erbij in de krant. De jongerenredactie was ook aanwezig bij het Jongerendebat in Herberg Jan. We zijn live gegaan op onze Instagram (@ukpjongeren- redactie) en de Facebookpagina van de Uitkijkpost. Tijdens dit debat hebben we gehoord wat de jongeren van CDA, D66 en Gemeentebelangen vinden van de verschillende stellingen die uit het publiek kwamen. Wat gaan we nog doen? Natuurlijk staat er ook nog van alles op onze planning! We willen graag naar dé twee ijssalons van Heiloo om verschillende smaken te testen, want waar is het aard beienijs nou lekkerder? Ook heb ben we het over hangplekken in Heiloo gehad. Waar kunnen jonge ren tegenwoordig nog 'hangen'? De leden van Foresters kunnen met elkaar Fifa spelen op het E-toernooi dat eraan zit te komen. Om ons eer ste seizoen als jongerenredactie af te sluiten brengen we voor de zomer een bezoek aan de drukker waar de Uitkijkpost wordt gemaakt, want hoe werkt dat eigenlijk? Zoals je hierboven al hebt gele zen, zijn wij erg enthousiast bezig met de jongerenredactie! Lijkt het jou nou ook leuk om mee te den ken met ons? Dan kun je een mailtje sturen naar ukpjongerenredactie@ gmail.com en misschien ben jij de volgende keer ook wel bij de ver gadering van de jongerenredactie! Kijk ook eens op onze Instagram@ ukpjongerenredactie! Tekst: Maaike Bakker en Wies Stroeken HEILOO - Op zondagmorgen 15 april vinden er tegelijk twee IVN-activiteiten plaats in het Heilooërbos. Naast de gebrui kelijke maandelijkse natuur wandeling is er ook een extra Gezinstocht in het Heilooërbos. natuuractiviteit voor gezinnen met kinderen tussen 5-12 jaar. Het is volop lente dus zowel voor volwassenen als kinderen fijn om in het bos te zijn en te zien wat er alle- Foto: Paul ten Have maal weer verschijnt. Zo staan er heel wat stinzenplanten te bloeien op en rond Nijenburg. Dit zijn lage voorjaarsplanten, die groeien en bloeien als de bomen nog bijna al het licht doorlaten. Bij de natuur wandeling gaan we op zoek naar deze bol- of knolgewassen. Voor de gezinstocht gaan de kinderen, samen met hun ouders, het bos in om allerlei natuuropdrachten uit te voeren. Welke bodemdiertjes leven er in het bos, welke planten groeien er, hoe kun je meten hoe hoog een boom is? Het wordt een leuke en actieve ochtend, waarbij alle zintui gen aan bod komen. Beide activiteiten beginnen om 10 uur bij de Kattenberg aan de Kennemerstraatweg in Heiloo en duren ongeveer 2 uur. Voor de gezinstocht dient men zich aan te melden vóór zaterdag 14 april bij Floor van Splunder via e-mail: f.vansplunder@gmail.com. Voor de gewone wandeling is opgave niet nodig. Een donatie (richtlijn 2,50 euro voor volwassenen; kinderen gratis) wordt op prijs gesteld. Voor nadere inlichtingen kunt u mailen naar IVN-Heiloo@hccnet.nl of bel len: 072-532 5110; kijk ook eens op www.ivn.nl/nkl/. De jongerenredactie in vergadering met Janneke Mars. Foto: Miel van Velzen

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2018 | | pagina 17