Boerderij 'uit de kleren' Afslag A9: 'Het is zoals het is' 12 Gretigheid moet Foresters Zaterdag 2 laten 'doorbekeren' Feestelijke opening tentoonstelling 'De middenstand van Heiloo door de jaren heen' - 'Geen nestactiviteiten' UITKIJKPOST 18 APRIL 201 HEILOO - De afslag met de A9 komt er, we zijn aan het idee gewend en kunnen er toch niets meer aan veranderen. Zo reageren de inwoners van de Lagelaan en de aangrenzende Oosterzijweg op de vraag of ze moeite hebben met de nade rende metamorfose van dit gebied. De inwoners die de Uitkijkpostredactie sprak, lij ken hierin te berusten. De gemeente Heiloo liet begin deze maand bomen kappen bij de stolpboerderij, verder herplantte de gemeente elf bomen. De woning moet na 48 jaar plaatsmaken om de aansluiting op de A9 te kunnen realiseren. Loes Pilkes, inmiddels 43 jaar woonachtig aan de naast gelegen Oosterzijweg met uitzicht op de stolpboerderij, wil niets negatiefs zeggen over de nade rende afslag. "Het is zoals het is, het moet gewoon gebeuren, want veel mensen moeten nou eenmaal naar hun werk; als dat wat sneller kan, dan snap ik deze stap wordt gezet. Verder: toen we onze woning kochten, betaalden we niet voor het uitzicht; dat koop je niet." Toch valt volgens Loes de belemmering van het uitzicht na de realisatie van de afslag mee. "Het zicht aan de voorkant van het huis blijft als het goed is voorlopig ongewijzigd, vanaf de zijkant kijken we straks naar de afslag." De familie ziet de werkzaamheden met vertrouwen tegemoet, ze zijn al gewend aan reu ring in de straat. Loes en haar man Piet werden de laatste jaren gecon fronteerd met de bouw van negen tien woningen naast hun huis, hier waren voorheen volkstuinen geves tigd. Over deze ontwikkeling praat Loes positief. "De afgelopen tijd stonden er heel wat vrachtwagens op ons terrein en busjes van zzp'ers. We hadden een gezellig contact met deze mensen, zo zwaaiden we altijd naar elkaar." Verder komen er op termijn nog ruim tachtig woningen bij, vertelt Loes. "Die komen op het land dat wij voorheen bezaten en destijds gebruikten voor ons bloem- bollenbedrijf. We verkochten deze grond aan Dura Vermeer. Verder willen we op eigen terrein een ver vangende woning bouwen. Dat wordt mogelijk als de vergunning binnen is. Hoe mooi kan het zijn?" 'Niet noodzakelijk' Haar buurman André Rijs toont zich eveneens niet strijdbaar. "We zijn niet zulke protesteerders." Toch heeft hij best moeite met de nade rende afslag. Hij vindt het jammer dat "die prachtige boerderij moet wijken". En dat de bomen weg zijn, vindt hij zonde. André noemt de afslag naar de A9 niet per se nood zakelijk. "Ik vind het niet erg om via Uitgeest of Alkmaar te rijden. Bovendien vind ik dat niet elk dorp een afslag naar de snelweg hoeft te hebben. Natuurlijk ben ik wel voorstander van een betere door stroming van auto's, maar bereik je dat met zo'n afslag? Ik denk dat het elders drukker wordt, je ver schuift het probleem. Als je dan toch een afslag wilt maken, doe dat dan aan de andere kant van het dorp richting bedrijventerrein Boekelermeer. Daar hebben de mensen die daarheen moeten wat aan." Verder zou de Heilooër liever zien dat de gemeente Heiloo inzet op betere treinverbindingen. Een stukje verderop woont Piet Smit aan de Lagelaan tegenover de boer derij. Ook hij accepteert de nade rende A9-afslag, maar niet geheel van harte. "De afslag komt ongeveer vijftig meter van ons perceel te lig gen. Het mooie gebied dat we heb ben, wordt straks helemaal verpest door de afslag." Piet vindt het ver der zonde dat de bomen bij de boer derij nu weg zijn. "De woning stond altijd zo mooi tussen de bomen. Het is net alsof de boerderij uit de kleren is." De oude stolpboerderij staat op dit moment leeg. Voormalig bewo ner Rien de Hart woonde hier twin tig jaar. Hij verhuisde in oktober naar een andere gemeente. "Hoe ik terugkijk? Het is een lekker stek kie: je hebt een vrij uitzicht en de woning ligt heel centraal. Je bent in no time in Amsterdam en Haarlem." De komst van de afslag met de A9 kwam voor Rien niet als een don derslag bij heldere hemel. "We wis ten dit al toen we het huis koch ten." Verder vertrouwt hij erop dat de afslag met de A9 zin heeft. "Om Heiloo en Limmen uit te komen, is op dit moment een drama. Ik ga ervan uit dat de berekeningen klop pen en dat het dus beter wordt." Meer informatie over de aanslui ting van Heiloo op de A9 kunt u vin den op www.heiloo.nl. Tekst: EJV Mediaproducties/Evert Visser De stolpboerderij moet plaatsmaken voor de afslag A9 Foto: Evert Visser De gemeente Heiloo werkt samen met de gemeenten Castricum en Alkmaar en de Provincie Noord-Holland aan de realisatie van een nieuwe aansluiting op de A9. Doel is dat de afslag eind 2020 in gebruik wordt genomen. Hoewel men al bezig is met voor bereidende werkzaamheden van de afslag, is de startdatum van de daadwerkelijke aanleg nog ongewis. Eerst moet de Raad van State uitspraak doen in meerdere beroepszaken die lopen tegen het bestemmingsplan Aansluiting A9. Een van die beroepszaken gaat over de neerslag van stikstof in het duingebied. De afslag van de A9 krijgt een aantakking op de Kennemerstraatweg en een verbinding naar de Kanaalweg via een oostelijke parallelweg langs de A9. Hiervoor zijn de grondaan kopen gedaan. De gemeente wil met de afslag voorkomen dat de verkeersdrukte van bijvoor beeld vrachtverkeer nog verder toeneemt. Voor de kap van de bomen bij de stolpboerderij was geen kapvergunning vereist, meldt een gemeentewoordvoer der. "Hiermee is voldaan aan de Wet Natuurbescherming, een ontheffing op basis van deze wet was niet nodig." Een volgens de gemeente deskundig bureau deed kort voor de kapwerkzaamheden onderzoek naar de aanwezigheid van nesten of nestactiviteiten en beide zijn volgens de woordvoer der niet geconstateerd. "Hiermee is voldaan aan de zorgplicht van de Wet Natuurbescherming en is er geen ontheffing op grond van deze wet vereist." De gemeente gaat binnenkort een sloopvergun ning voor de boerderij aanvragen. Het beroep van de Raad van State tegen het bestemmingsplan Afslag A9 heeft volgens de woord voerder geen juridische conse quenties voor de sloop. Foresters Zaterdag 2 in kwartfinale. Aangeleverde foto HEILOO - De kwartfinale van de beker staat woensdag 25 april op het programma voor Foresters Zaterdag 2. Na een succesvolle bekercam pagne met spanning en sensatie staat het team op de drempel van de halve finale. De groepsfase en de vijf opeenvolgende 'knock-out' wed strijden bleken voor de equipe geen probleem. Nu is VSV 2 de volgende horde. Gaat het de mannen lukken om de volgende stap te zetten? Het collectief van deze groep blijkt tot nu toe de sleutel tot succes en de wedstrijden van de mannen zitten altijd vol spektakel en vermaak. De wedstrijd zal aanvangen om 20:00 uur. Foresters Zaterdag 2 nodigt iedereen van harte uit om een kijkje te komen nemen op de Egelshoek en de mannen naar de halve finale te schreeuwen. was en ook de Zeeweg nog niet was doorgetrokken naar de Heerenweg? De tijd dat Heiloo 23 bakkers, 22 kruideniers, 16 melkboeren en 15 groenteboeren rijk was! Komt het zien, bewondert en verwondert u. Oudheidkamer, Bergeonstraat 30 Heiloo. Openingstijden: zaterdag 14:00 - 17:00 uur, dinsdag 19:00 - 21:00 uur. De toegang is gratis en de koffie/thee staat klaar. Meer infor matie: www.oudheiloo.nl en info.oudheiloo@gmail.com. HEILOO - De Historische Vereniging heeft op zaterdag 14 april een nieuwe spraakmaken de tentoonstelling geopend: 'De middenstand van Heiloo door de jaren heen'. De openingsplechtigheid werd verricht door de heer Jan Ranzijn. Hij onthulde de banier behorend bij de tentoonstelling. Door al de tentoongestelde historische stuk ken, winkelattributen, foto's, adver tenties en archiefstukken was het voor de genodigden ongetwijfeld een feest der herkenning. Daarom bleef het nog heel lang gezellig in de Oudheidkamer. Wat te denken van foto's van de middenstand van vóór de tijd dat Winkelhof 't Loo er Voorzitter Jaap de Graaf bedankt de heer Jan Ranzijn voor het openen van de tentoonstelling. Foto: Josta de Graaf-Gieltjes

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2018 | | pagina 12