Vliegtuigoverlast: meeste klagers in Heiloo Dudok Kwartet in Witte Kerk VI Kunstparade 2018: kunst in de schijnwerpers 1 'Rond de waterput' organiseert wandeling Amsterdam-Oost 8 Thema: Rituelen bij overlijden en begraven UITKIJKPOST 3 0 MEI 201 BUCH - Relatief veel klagers over vliegtuiglawaai wonen in Heiloo, Uitgeest en Castricum. Het aantal klachten vanuit deze dorpen is fors toegeno men. Dat blijkt uit cijfers van het Bewoners Aanspreekpunt Schiphol. De toename van het aantal kla gers wordt mede veroorzaakt door de sluiting van de oostelijke aan vliegroute van en naar Schiphol in de nachtelijke uren (ARTIP 2C), vanwege veiligheidsredenen. Hierdoor vliegt 's nachts een groter aantal vliegtuigen over de BUCH- gemeenten dan voorheen. Dat ver klaart woordvoerder Sandro Broeke van Bewoners Aanspreekpunt Schiphol (BAS). Een andere oor zaak van de klachtenstijging is de toename van het vliegverkeer, waar door de Polderbaan meer dan voor heen voor landingen is gebruikt. De meeste vliegtuigen die over de BUCH-gemeenten vliegen, gebrui ken de Polderbaan om te landen. Dit verklaart de toename van het aantal klagers. De vliegtuigen die op de Polderbaan landen, moeten overdag minimaal op 2000 voet (600 meter) en 's nachts minimaal op 3000 voet (900 meter) overvliegen. Cijfers BAS, dat volgende maand met een rapportage komt over de maanden februari, maart en april, geeft op www.bezoekbas.nl informatie over de periode november, december en januari. In die statistieken zijn de HEILOO - Over iets meer dan drie weken is het zover. Dan vindt de jaarlijkse Kunstparade Heiloo plaats. Op vrijdag 22, zaterdag 23 en zondag 24 juni - dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur - zijn de schijnwerpers volop gericht op kunst, muziek en poë zie. Overal in het dorp waar de vlag van de Kunstparade wap pert, staan de deuren wagenwijd open voor publiek. Coördinator Teunis van der Zwart en het team vrijwilligers hebben zich ingezet om de diverse locaties als het ware te verbinden; Heiloo als een grote schatkamer, waar een rijke schakering aan kunst en cul tuur te zien en te beleven is. Je hoeft er alleen nog maar doorheen te fiet sen. Teunis is enthousiast over de grote verscheidenheid in aanbod en het niveau van het geëxposeerde werk: "Er komen weer heel veel interessante kunstenaars uit het hele land hun werk tonen in Heiloo. Kunstparade 2018 schittert door de keur aan technieken, variërend van schilderijen, fotografie, keramiek, sieraden, objecten van textiel, glas en hout, beelden en ruimtelijke objecten en meer!" Drie dagen lang zijn op tal van inspirerende locaties in het dorp exposities en optredens; een leven dige mix van kunst en podium kunst. Op mooie plekken zoals de Witte Kerk, de Cultuurkoepel, het Kunstplein in de aula van PCC Heiloo en Bibliotheek Heiloo. Daarnaast zijn plaatsen als de Ter Coulsterkerk, tenniscentrum De Dors, de bovenverdieping van Herberg Jan, Melange7, Rozing Wonen Dromen, Westervenne klachtencijfers te zien van de dor pen en steden in onze regio die te maken hebben met vliegverkeer van en naar de Polderbaan op Schiphol. In Uitgeest is de grootste toename te zien: in de vorige periode waren er 12 klagers, nu 31. Een relatief grote toename van het aantal kla gers is ook in Heiloo geconstateerd, in het postcodegebied 1852. Hier is een toename te zien van 22 naar 36 klagers. Dit postcodegebied in Heiloo had hiermee het grootste aantal klagers in onze regio waar de vliegtuigen overheen scheren die de Polderbaan gebruiken. Het aan tal klagers met postcode 1851 was ook groot (31) maar bleef nagenoeg gelijk. In Castricum (postcode 1902) nam het klachtenaantal toe van 9 naar 20. In Egmond-Binnen is een toename te zien van 4 naar 10 en in Akersloot was er een beperkte toe name van hooguit enkele klagers, ook hier lieten niet meer dan 10 per sonen hun klacht horen. Hetzelfde geldt voor diverse postcodegebie- den in Alkmaar. In glijvlucht Klagers kunnen zich niet beroe pen op een overschrijding van het geluid, omdat Heiloo en omgeving buiten de vastgestelde geluidscon touren (gebieden) valt waar wel criteria gelden. Daarentegen kan het aantal vliegbewegingen worden aangepakt. Mede hierom vroegen de BUCH-gemeenten onlangs aan de minister van Infrastructuur en Water om het aantal nachtvluchten boven Heiloo, Bergen, Castricum en het oude pand van garage Zanders tijdelijk omgedoopt tot Kunstparadelocaties. En ook dit jaar zet een aantal gerenommeerde lokale kunstenaars de deuren van hun ateliers open voor publiek. Het programmaboekje met rou tekaart, uitgebreide informatie over de deelnemers op de verschillende locaties, openingstijden, plaats en en Uitgeest terug te brengen naar het niveau van mei 2015 indien de oostelijke aanvliegroute nog langer dicht zou blijven. Ook de gemeenten Alkmaar, Beverwijk, Heemskerk, Uitgeest en Velsen hebben proble men met geluidshinder 's nachts. Zij voelen zich niet alleen gesterkt door het toenemend aantal klachten, maar verwijzen ook naar de gezond heidsmonitor van de GGD. Hieruit blijkt dat al een enkel overkomend vliegtuig in de nacht slaapversto- ring kan veroorzaken. Volgens de omgevingsdienst IJmond stelt de minister de bezwaarmakende gemeenten in het gelijk en moeten de vliegtuigen nu in glijvlucht aan komen vliegen: door niet trapsge wijs te dalen, maar meer geleidelijk, is minder motorvermogen vereist met als gevolg minder geluidsover last. Tegelijkertijd blijft de ooste lijke aanvliegroute in ieder geval tot 2021 gesloten, tot de ingebruikname van een nieuw luchtverkeerslei dingssysteem. De bezwaarmakende gemeenten uit de IJmond stel len nu dat veel nachtvluchten niet mainportgebonden zijn en daarom economisch van minder belang. Ze roepen daarom op tot een her berekening van het aantal ernstige slaapverstoringen en een maat schappelijke kosten-batenanalyse. De BUCH-gemeenten overleggen volgende week over dit onderwerp met het ministerie en de Lucht Verkeersleiding Nederland (LVNL). Tekst: EJV Mediaproducties/Evert Visser tijdstip voor verschillende muziek- optredens en voordrachten wordt in de Uitkijkpost van 20 juni als uit- neembare Kunstparadekrant huis- aan-huis verspreid. Losse exem plaren zijn ook gratis verkrijgbaar op de diverse locaties. Reserveer alvast 22, 23 en 24 juni om van heel veel kunst te genieten op heel veel locaties in Heiloo. Zie ook www. kunstparadeheiloo.nl. HEILOO - Het Dudok Kwartet Amsterdam is een van de meest veelzijdige en aanspre kende strijkkwartetten van dit moment. Op zondag 10 juni speelt het kwartet m.m.v. Wataru Hisasue, piano op in De Witte Kerk in Heiloo. Op het programma staan het Pianokwintet van Dmitri Sjostakovitsj (1906-1975) en het Strijkkwartet nr. 3 van Mieczylaw Weinberg (1919-1996). Met open hartig en bezield spel deelt het de kern van de muziek met luisteraars over de hele wereld. Het laat zien én horen dat muziek niet oud of nieuw is, maar altijd weer muziek van nu. Muziek die gehoord moet worden. Muziek die ontroert, ontregelt en een onuitwisbare indruk maakt. De leden van het Dudok Kwartet leerden elkaar kennen bij het Ricciotti Ensemble. In 2009, kort na de oprichting, begon het kwar tet aan een tweejarige post-gradu ate opleiding bij het Alban Berg Quartett aan de Hochschule für Musik in Keulen. Hierna studeerden zij twee jaar aan de Nederlandse Strijkkwartet Academie bij Marc Danel, waarna zij in juni 2013 met de hoogste onderscheidingen afstu deerden. Eind 2014 heeft het viertal de prestigieuze Kersjesprijs gewon nen. Een citaat uit het juryrapport: HEILOO - Elke cultuur heeft haar eigen rituelen rond de dood en uitvaart. In een stad als Amsterdam leven grote groepen met een verschillende culturele achtergrond. Het is dan ook niet verwonderlijk dat op de grote begraafplaats en crema torium De Nieuwe Ooster aan de Kruislaan hier speciale aan dacht aan wordt besteed. Op De Nieuwe Ooster is het Nederlands Uitvaart Museum 'Tot Zover' gevestigd. Het behandelt in een niet al te grote, maar zeer informatieve expositie thema's als Rituelen, Het Lichaam, Rouw en Herinnering en Memento Mori. Bijzonder indrukwekkend is de zaal waarin heel realistisch wordt weer gegeven hoe in verschillende cul turen de doden worden opgebaard en wat zij meekrijgen in de dood. Zo zijn er nog veel meer onderwer pen. Een audiotour en eventueel een gids leiden u door het museum en over het landelijke terrein van de begraafplaats. Een wandeling over dit terrein zit vol verrassende momenten, niet in het minst omdat 'De jury prijst het Dudok Kwartet om zijn intense, gloedvolle spel, dat volledig in balans is met een analy tische interpretatie van de partituur. Het kwartet weet door stralend speelplezier het publiek te bereiken en mee te slepen in een intelligente en speelse vertelling van een muzi kaal verhaal'. Onlangs won het Dudok Kwartet de prestigieuze Borletti-Buitoni Trust Award 2018. Het is daarmee het eerste Nederlandse strijkkwar tet dat deze prijs wint! De artis tieke commissie kende het Dudok Kwartet de prijs unaniem toe: "Wij zijn onder de indruk niet alleen van hun talent en virtuositeit, maar ook van hun creativiteit en ver beeldingsrijke benadering van het musiceren". De jonge pianist Wataru Hisasue werd in 1994 in Japan geboren en studeert momenteel aan de uni versiteit voor muziek in Freiburg. Hij behaalde al verschillende beurzen en prijzen in vele interna tionale competities, onder meer de 1ste prijs op de "32nd PTNA- Competition", en de 1ste prijs op de "13de Internationale KOBE Muziekwedstrijd". Hij ontving in 2015 de Grand Prix en de prijs "Musideco" tijdens de 2de editie van de internationale pianowedstrijd "Town of Gagny". veel mensen van een andere cultu rele achtergrond hier hun laatste rustplaats vonden. Je zou hier uren kunnen dwalen, maar wij willen nog tijd overhouden om ook de nabijge legen buitenplaats Frankendael te bezoeken. Op zaterdag 9 juni gaan we deze wandeling maken. Om boven staande toe te lichten en de reis en andere zaken te bespreken is er op dinsdag 5 juni om 20.00 uur in het Willibrordushuis (Westerweg 267), een voorbereidingsavond. U kunt zich dan aanmelden voor de wande ling. B 1 JÊÊt Foto: Jan Lammers Aangeleverde foto Het Dudok Kwartet. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2018 | | pagina 8