Liann Daalder: 'Zelf kiezen hoe je je leven indeelt is essentieel' Goede vangst bij de bedrijvenviswedstrijd 9 de Bibliotheek de Bibliotheek Spreekuur rijbewijskeuring UITKIJKPOST 13 JUNI 201 HEILOO - Heb je zorg nodig, dan staat ingewikkelde regelgeving en bureaucratie dit soms in de weg. Het is lastig je weg te vin den in het woud van regels en daarnaast wordt thuiszorg vaak op tijdstippen aangeboden die niet de zorgvrager maar de zorg verlener bepaalt. Dat vertelt Liann Daalder (30) uit Heiloo. Haar persoonlijke verhaal in de Uitkijkpost. Geadopteerd uit Taiwan heeft Liann - net als alle andere Nederlanders - geluk dat ze kan profiteren van de goede zorg in Nederland. "In Taiwan heb je dit soort hulp alleen als je veel geld hebt." Liann beweegt zich voort in een rolstoel en woont zelfstandig in een aangepaste woning op Kleijn Barlaken in Heiloo. Hier krijgt ze hulp bij het naar en uit bed gaan en om toiletbezoeken en douchen mogelijk te maken. Daarnaast profi teert ze van huishoudelijke hulp en kan ze een begeleider meevragen als ze met het openbaar vervoer op pad wil. Mensen uit haar grote vrienden kring koken regelmatig voor haar. De Heiloose is blij met zoveel hulp maar is kritisch op de veelheid aan regels. "Verschillende instanties bie den de zorg aan. Zo krijg ik wc- en douchehulp via Univé en de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo, via de gemeente), dat loopt dus door elkaar. Het is dus niet altijd even duidelijk uit welk potje de financiering komt en wie je moet benaderen en hoe. Hoe moet je een klacht indienen, via de telefoon, e-mail of internet? En als je bij voorbeeld niet weet dat je voor een aanvraag een nieuw formulier moet invullen en dat je die moet down loaden, dan heb je misschien geen recht meer op de gevraagde zorg. Je moet dus zelf op de hoogte blijven van belangrijke wijzigingen, con stant scherp blijven. Gelukkig ben ik mondig en weet ik hiermee om te gaan en houdt mijn vertegenwoor diger mij op de hoogte." Liann kijkt met een zekere weemoed terug op de situatie van vroeger. "Toen liep alle hulp via de ABWZ en hoefde ik maar één aanbieder te bellen." 's Morgens uit bed Liann koopt zelf haar zorg in van zelfstandig werkende zorgverleners met geld uit het zogenoemde per soonsgebonden budget (pgb). De Wet maatschappelijke ondersteu ning (Wmo) maakt dit mogelijk, met als doel dat mensen zo lang mogelijk thuis te laten wonen. "Dat ik zelf mijn zorg regel en inkoop is een verademing, het maakt mijn leven een stuk aangenamer," ver telt de Heiloose. Ze praat minder positief over een thuiszorgorgani satie waarvan ze ruim vijftien jaar geleden hulp kreeg. "Vervelend om afhankelijk te zijn van het tijdstip waarop een verzorgende aan huis kwam. De ene keer werd ik om 8.00 uur 's morgens geholpen om uit bed te komen, de andere keer om 10.30 uur. Dat kwam mij niet altijd uit: ook ik wil weleens uitslapen en bij voorbeeld vergaderingen van mijn werk niet missen - ik werk als vrij williger voor Jongerenwerk Heiloo. Verder kwam het soms voor dat er niemand was om te helpen als ik naar de wc moest. Of andersom: dat ik niet hoefde, terwijl de begeleider juist op dat moment op de stoep stond." Liann benadrukt dat zorg organisaties zich van dit soort pro blemen bewust moeten zijn. "In de Participatiewet staat dat iedereen moet meedoen in de samenleving. Als je dan niet je eigen hulp kunt inplannen, schiet dat zijn doel voor bij." Een woordvoerder van Branchevereniging Thuiszorg Nederland beaamt dat thuiszorg medewerkers over het algemeen moeilijk een strakke tijdsindica- tie kunnen beloven aan cliënten. Medewerkers leggen op een dag meerdere bezoeken af volgens een vooraf te bepalen route. Als meerdere mensen op dezelfde tijd hulp willen krijgen, dan ont breekt hiervoor vaak de capa citeit. Daarnaast kan tijdens de route vertraging optreden, als de zorg bij een bepaald persoon langer duurt dan gepland. "Daar is lastig iets aan te veranderen." Een medewerker van thuiszorg organisatie Aristozorg in Heiloo kan zich vinden in de reactie van de branchevereniging, maar laat weten een marge te hebben van een halfuur. "Luidt de wens om bijvoorbeeld om 08.00 uur bij iemand zorg te verlenen, dan doen we dat, met de marge in acht genomen, tenzij er medewerkers ziek zijn. Maar dat lukt ons denk ik vanwege de kleinschaligheid van onze organisatie." Overtuigingskracht Liann is tevreden over haar hulp, haar rolstoel en aangepaste woning. Zo bezit ze een elektrische voordeur en zijn haar toilet en badkamer op maat aangepast. Het Zorgkantoor stelt twee keer per jaar vast hoeveel geld Liann nodig heeft om zorg in te kopen uit het persoonsgebonden budget, waarna een zorgprofessio nal het zorgplan opstelt. Liann: "Dat is goed geregeld en meestal kom ik net uit met mijn geld." Ze merkt dat het lastiger is dan voorheen om zorgaanbieders te overtuigen van de noodzaak van financiering." Vroeger hadden de leveranciers en reparateurs meer zeggenschap dan nu. De gemeenten in Nederland kregen in 2015 meer verantwoorde lijkheid voor het verlenen van zorg aan de inwoners (als gevolg van het nieuwe zorgstelsel 2015, red.) en dit budget is krapper. De ene gemeente neemt andere beslissingen dan de andere. Zo kreeg ik bijvoorbeeld een nieuwe duwrolstoel vergoed - nodig vanwege rugklachten - ter wijl een vriendin in een naburige gemeente uitsluitend recht had op een aanpassing van haar rolstoel." Inwoners van Heiloo die zorg nodig hebben, kunnen binnen de gemeentegrenzen terecht. Volop mogelijkheden voor thuiszorg, dagbesteding of voor hulp in een zorginstelling. De Uitkijkpost pre senteert de komende periode een drieluik (3 artikelen) over de zorg in Heiloo. In een van de volgende artikelen aandacht voor het wel en wee van zorgorganisaties in Heiloo. Tekst: EJV Mediaproducties/Evert Visser Liann Daalder. Foto: Evert Visser HEILOO - Afgelopen zondag 10 juni verzamelden zich om 7.15 uur bij de Ypsalon 21 teams van drie personen voor de jaarlijkse witviswedstrijd in de vijvers van Ypestein. Het weer was mooi en droog en de vooruitzichten op een goede vangst waren uit stekend. Na het uitdelen van de plaatsnummers, werd er om 8.00 uur vol goede moed gestart met vissen. Er werd direct al behoorlijk vis gevangen met hier en daar brasems. De kleintjes waren toch wel in de meerderheid, maar... als je maar beet krijgt. Er werden in totaal 13 brasems gevangen en het totaal gewicht aan vis was 29.810 gram t.o.v. 14.320 gram in 2017, dus een verdubbeling van bijna 30 kilo. De grootste vis werd gevangen door Dre Zekveld met een lengte van 59 cm. De gehele uitslag is terug te lezen op www.uitkijkpost.nl. Het tweede team van Jos Buys, bestaande uit Alex Zekveld en Dre en Windy Zekveld, was de grote winnaar, waarbij Dre de kroon spande met vijf brasems, met een totaalgewicht van 9650 gram. Hierdoor was hij ook overal eerste. Dit team ontvangt dus de grote wis selbeker, alsmede drie 1e prijsbe- kers. Daarnaast werd nog de groot ste prijs bij de dames uitgereikt aan Linda Tuinstra en ontvingen alle jeugdige vissers een aanmoedi gingsinsigne. Na de prijsuitreiking in sportcafé Het Vennewater was het nog lang gezellig met o.a. een grote loterij met hele mooie prijzen, waar- onder veel planten en als hoofdprijs een buitengaskeuken. De wedstrijdcommissie wil alle sponsors bedanken en Cees, Ans en Aris van Sportcafé Het Vennewater voor de uitstekende verzorging. De deelnemers vonden het een heel gezellige en geslaagde dag. De vol gende wedstrijd wordt gehouden op de tweede zondag in juni 2019. REGIO - Senioren, chauffeurs met rijbewijs C/D/E en overige auto mobilisten die voor verlenging van hun rijbewijs moeten worden gekeurd, kunnen hiervoor terecht op het spreekuur op 20 juni en 18 juli in het Trefpunt Heiloo aan de Abraham du Bois-Hof 2 en op 27 juni en 25 juli in Ons Huis aan de Zuidkerkenlaan 23 in Limmen. Het tarief is 40,- voor de B/E keuring en 60,- voor chauf feurs tot 75 jaar met rijbewijs C/D/E. Voor informatie en een afspraak belt u tijdens kan tooruren naar het landelijke afsprakenbureau van Regelzorg Rijbewijskeuringen: 088 23 23 300. Zelf een datum plannen kan via www.regelzorg.nl. De Gezondheidsverklaring is echter ook verkrijgbaar bij Regelzorg en kost 41,-. De verwerking en beoordeling van de Gezondheidsverklaring door het CBR kan tot 3 maanden in beslag nemen. Geadviseerd wordt om ten minste 4 maan den voor het verlopen van de geldigheid van het rijbewijs een afspraak te maken voor een keuring. WorkshopSpelenmetjebaby Zaterdag16juni,10.30 -12.00 uur. Kinderfysiotherapeut Linda Andriessen-Nelissen laat zien hoe u op een leuke en leerzame wijze kunt spelen met uw kind. Een zeer praktische workshop waarbij de baby's en ouders dire ct aan de slag gaan en tips krijgen. De toegang is gratis, opgave "vooraf. In gesprek met levende boeken: Human Library Zaterdag 16 juni, 13.00 -17.00 uur (extra geopend) Tijdens een Human Library staan 'levende boeken' ce ntraal: mensen met bij zondere (levens)varhal en. Dat kan op alle vlakken zijn, van dezel^ee kenmerken tot religie, van levenswijze tot sociale status en van opleidingsniveau tot geaard heid. Deze levende boeken zijn Hereidom een kijkje in hun leven te geven en ervaringen te delen. Hezoekers vande bibliotheeVVun- nen op deze zaterdagmiddag in gesprek met deze 'levende boeken', waardoor op informele manier bestaande denkbeelden uitgedaagd en mogelijk veranderd worden. De toegang is vrij, u bent van harte ewne lkhoome.ft geen inschrijfgeld te Kunstparade: ook in Bibliotheek Heiloo Bibliotheek Heiloo is tijdens het gehele weekend van de Kunstparade (extra) geopend: vrijdag 22 juni: 10.00 - 18.00 uur, oaterdag 23juni: 10.00- 17.00 uur, zondag24juni: 11.00 tot b 7.00 'uur. Beeldende kunst van maar liefst (8eknunsatteunuaralrisjkenbeotpatarletduenosomkegteen 'ienesnchvlreijufgjeldE)d.ith Piaf en een snufje Jacques Brel'. Het complete overzicht van de kunstenaars en tijdschema van optredens in de bibliotheek vindt u op www. bibliothaaVhailoo.nl. Nieuw:Geheugenbibliotheek U bent nooit te oud om te lezen, of oumitgveoleoergnedle. zeDnutse wvooordrens.p(rVinotoerr-)s, lezen geeft ontsp anning en sfeer gn is vaak een aanl eiding om met; eulmkadaargtegpereantelneeonfghelrdin. neringen op te halen en te genikten van ver halen. Voor iedereen met geheugen- peoblaman, voor hun mantelzorgers leinmvoonoardveri)j.willigers, hulpverle ners en geïnteresseerden is er de Geheugenbibliotheek: een speciale collectie (harinnarings-)beaVan en voorleesverhalen die - uiteraard - gelNeeantudumrloijgkenliwgto rodoekn deze week VoorlbeeExpresf: i nformatieve l>ij- kenkomst Maandag 25 juni, 14.00 - 15.30 uur De VoorleesExpress zoekt vrijwil ligers gm voor te lezen bij een oo me erdere kinderen in een gezin meteen taalachterstand. Lijkt dit u leuk en zinvol om te doen? Kom dan naar deze informatieve bijeenkomst. Graag even vooraf aanmelden via poorlaasaxprass@ bijliothaeVhailyo.nl. Grote zomerverkokp van afgesdweven materialen "Woensdag 11 juli, 10.00 - 17.00 uur Meer infoi-motie en opgave activiteiten: www.bibliotheekheiloo.nl b 072-53r0670 of bij de servicebalie Steun de bibliotheek. Word vriend! Volg ons ook op Facebook en Twitter! Westerweg 250 tel.072-5330670 info@bibliotheekheiloo.nl www.bibliotheekheiloo.nl Jan van Willigen, rustig aan de waterkant. Foto: Jeroen van Willigen

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2018 | | pagina 9