Zorg binnen de gemeentegrenzen Commotie tijdens raadsvergadering Geen verslag raadsvergadering Kinderfeestmiddag groot succes! 13 'Collage', boeiende expositie in Pakhuis Dekker Overige zorgmogelijkheden UITKIJKPOST 2 0 JUNI 201 Aangeleverde foto HEILOO - Collagiste curator Nicola Kloosterman stelde de boeiende expositie 'Collage' samen in Pakhuis Dekker. Het subthema natuur/organisch komt mede tot uiting in een diver siteit aan kunstvormen, onder andere Nederlands Design, col lages, beelden en illustraties. De deelnemende kunstenaars zijn Studio Sybrandy, Heleen Haijtema, Margo Bouwhuis, Inge Deen, Tessa de Graaf, Frank de Haan, Nicole Spit, Tirza Teule, Jeroen Tromp en Nicola Kloosterman. Info: Instagram Facebook van de kunstenaars en www.pakhuisdekker.nl. Op de foto: 'Into Nature' van Heleen Haijtema. HEILOO - Tijdens de gemeente raadsvergadering van maandag 18 juni is er commotie ontstaan rond een ontslagverzoek van een commissielid. Het enige aanwezige fractielid van de lokale partij Gemeentebelangen Heiloo (GBH) heeft in de vergade ring gevraagd om besloten over leg in de raad. Reden was het ver zoek om de heren T. Jansma en M. Oldenhof van de fractie van GBH te ontslaan als commissielid van de raadscommissies Maatschappelijke HEILOO - Wegens onvoorziene omstandigheden was er namens Uitkijkpost Media niemand aan wezig bij de raadsvergadering van maandag 18 juni. Daarom deze keer geen verslag van de raadsvergadering in de krant. Zaken en Bestuurlijke Zaken. Via een persbericht zochten de twee fractieleden van GBH vorige week echter de publiciteit. De raadsvergadering werd enige tijd onderbroken. Het aanwezige publiek moest de raadszaal verla ten. Uiteindelijk besloot de fractie van GBH vervolgens om het ont- slagverzoek aan te houden tot na de algemene ledenvergadering van de partij op 2 juli, zodat de leden in staat worden gesteld om zich uit te spreken over de zaak. Medio volgende week kunt u op de website van de gemeente Heiloo (www.heiloo.nl) onder de 'verga derkalender' de concept besluiten lijst terugvinden alsook een link naar een geluidsbestand van de vergadering. HEILOO Welke mogelijkhe den biedt Heiloo voor wonen in een woonzorgcentrum, thuis zorg en dagbesteding? In dit tweede deel van het drieluik over de zorg in de Uitkijkpost het verhaal van vier zorgorgani saties in Heiloo. In de woonzorgcentra De Loet en Overkerck van ViVa! Zorggroep wonen oudere mensen met een psychische stoornis zoals demen tie (psychogeriatrische zorg) en mensen met een chronische licha melijke aandoening (somatische zorg). ViVa! Zorggroep gaat zoveel mogelijk uit van de gewoonten van de bewoners. "Met een vrijwilliger gaan bewoners bijvoorbeeld naar een vereniging in Heiloo of ze pak ken een oude hobby op. In de res taurants van De Loet en Overkerck ontmoeten bewoners en omwonen den elkaar. Verder kunnen zij deel nemen aan welzijnsactiviteiten in de huizen," vertelt een woordvoerder van ViVa! Zorggroep. Ze laat verder weten dat bewoners over het alge meen denken dat zij zich moeten schikken naar de gang van zaken in het woonzorgcentrum. "Natuurlijk is het even wennen, maar ook in onze locaties zijn mensen echt thuis in eigen huis. Dat vertellen wij bijvoorbeeld tijdens huisbezoe ken voordat mensen bij ons komen wonen." De Loet en Overkerck zor gen daarnaast voor dagbesteding. "Een betere informatievoorziening aan de inwoners van Heiloo kan de deelname hiervoor verder vergro ten, hieraan werken we." Wonen in De Loet en Overkerck is zeer gewild, hierdoor is er momenteel een wachtlijst van 6 tot 8 maan den. Maar het Thuiszorgteam van ViVa! in Heiloo kan in alle zorg aan huis voorzien zolang toekomstige nieuwe bewoners wachten op een woning, aldus de woordvoerster. Zo lang mogelijk thuis In het appartementencomplex Nieuw Varne wonen mensen met dementie of met een psychische ondersteuningsvraag. Hier ligt de focus op de dagelijkse structuur, zoals opstaan, aankleden, ontbijten en volgen wat de bewoners wensen. "Er wordt elke dag vers gekookt waarbij de bewoner mag helpen, de aanwezigheid van familie is vanzelf sprekend," vertelt teamcoach Karin Hofman van Nieuw Varne. Nieuw Varne heeft uitsluitend een wacht lijst voor mensen met een niet-acute hulpvraag. Dit zijn mensen uit de buurt die graag in Nieuw Varne wil len wonen. Is er direct zorg nodig, dan wordt gekeken naar een tus sentijdse oplossing op een van de andere locaties van Magentazorg. Nieuw Varne krijgt soms te maken met mensen die liever thuis willen blijven wonen, maar dit financieel niet kunnen. Dit komt doordat het persoonsgebonden budget - waar- bij deze mensen hun zorg inkopen - tekortschiet. Hofman: "We doen er alles aan om cliënten te helpen bij het zo lang mogelijk thuis wonen. Zo kunnen we wachten met het indienen van een Wlz-indicatie (vol gens de Wet langdurige zorg, red.) tot het moment van een daadwer kelijke opname in het verpleeghuis. Pas dan vragen we de Wlz-indicatie versneld aan. Tot die tijd kunnen cli- enten nog alle benodigde zorg thuis ontvangen, gefinancierd vanuit de zorgverzekering (wijkverpleging) en/of de Wmo. Dit is mogelijk dank zij een samenwerking (pilot) met het Centrum Indicatiestelling Zorg (CIZ)." Jongeren in Nieuw Varne In een naastgelegen apparte mentengebouw van Nieuw Varne wonen jongeren met een licht verstandelijke beperking onder beperkt toezicht. Dit zijn mensen met een CIZ-indicatie en een leef tijd van maximaal 30 jaar. Voorzitter Loek Stuifbergen van Stichting Zelfstandig Wonen Heiloo is tevre den. "De zorgverlener SIG uit Beverwijk bekijkt 's morgens en 's avonds of alles goed gaat en helpt de jongeren om Heiloo te verkennen. Verder steunt de gemeente Heiloo ons middels een financiering via de Wet maatschappelijke ondersteu ning (Wmo). Een deel financieren de bewoners zelf via een persoons gebonden budget (pgb), de declara tie bij de Sociale Verzekeringsbank gaat eveneens vlekkeloos." Volgens Stuifbergen doorlopen potentiële nieuwe bewoners een traject van 8 of 9 maanden voordat ze voor bewo ning in aanmerking kunnen komen. "Er is geen wachtlijst." Ambulante zorg Hattrick Zorg helpt mensen met een verstandelijke beperking, een gedragsstoornis of niet-aangeboren hersenletsel. Deze mensen wonen vaak zelfstandig met of zonder begeleiding (ambulante zorg). De organisatie biedt persoonlijke ver zorging, individuele begeleiding, advies en bemiddeling, samen met de ouders, zorgverleners, school en werk. Woordvoerder Patrick Rupsam denkt dat zijn organisa tie jongeren misloopt die de zorg van de instelling wel goed kunnen gebruiken. "Dat komt mede omdat de politiek ouders van onze jonge doelgroep vaker doorverwijst naar de grotere instellingen en dus niet naar ons. Dat geldt zeker voor vrije tijdsbesteding." Hattrick Zorg heeft geen wachtlijst maar Patrick weet uit ervaring dat er vaak wachtlijs ten zijn bij andere zorginstellingen, zowel binnen als buiten Heiloo. "Soms moeten ouders snel beslis sen, anders is de plek vergeven aan iemand anders." Ook vindt hij dat de begeleiding van de ouders bij het regelen van een persoonsgebon den budget vaak tekortschiet. "Het is een behoorlijke rompslomp die veelal veel stress oplevert en soms maanden tijd kost, terwijl de cli ent tijdens die maanden geen zorg krijgt. Dat kan beter." Gezocht: vrijwilligers De Loet en Overkerck hebben een grote vraag naar vrijwilligers die één cliënt willen begeleiden, bijvoorbeeld samen wandelen, de krant lezen of een uitstapje maken. Ook Nieuw Varne zoekt vrijwilli gers. Karin Hofman: "Op visite bij bewoners, wandelen, de hond met een bewoner uitlaten of samen op een duofiets een rondje fietsen. Er is veel mogelijk." Zorginstellingen De Amberhof van de Zorgcirkel is een kleinschalig verpleeghuis in het gebouw van De Loet. Hier wonen 24 mensen met verschil lende vormen van dementie in een gesloten setting. Zorgvilla Craenenbroeck van particuliere zorgaanbieder Van Hollant biedt een alternatief voor reguliere zorg. Bewoners wonen hier zelfstandig en beschikken over 24-uurs zorg met persoonlijke aandacht. Verder geeft ook de GGZ op Landgoed Willibrordus psychische en psy chiatrische ondersteuning, hier is bijvoorbeeld een open en een gesloten afdeling. Dagbesteding en thuiszorg Ook andere organisaties bie den dagbesteding. Doelgroepen zijn mensen met geriatrische pro blematiek (Villa Westervenne) en kinderen met een verstande lijke en/of meervoudige beperking (ODC de Vijfhoek). Ouderen die een prettige daginvulling zoeken, mensen met een verstandelijke beperking of met beginnende of voortschrijdende dementie kun nen terecht in zorgboerderij Maartenshoeve. Verder zorgt de GGZ voor dagbesteding en onder steuning op maat bij wonen in de wijk. Thuiszorgorganisatie Aristo biedt eveneens dagbesteding. Stichting Trefpunt Heiloo organi seert laagdrempelig activiteiten en ondersteuning, evenals infor matie op het gebied van de zorg. En inwoners kunnen bij meerdere thuiszorgorganisaties aankloppen. Vrijwilligers Palliatieve Terminale Zorg is beschikbaar voor mensen in de laatste levensfase en hun naasten. In een volgend artikel aandacht voor de rol van de gemeente Heiloo, regelgeving en kosten. Tekst: EJV Mediaproducties/Evert Visser HEILOO - Op zaterdag 26 mei werd er een kindermiddag voor kinderen met een beperking georganiseerd door de families Bos en Bowra in samenwerking met de Stichting Vrienden van de Vijfhoek. De opzet van deze middag was om kinderen met een beperking en hun familie (uit de hele regio) een heerlijke onbezorgde dag te bie den, waarbij iedereen zichzelf kon zijn ongeacht de beperking. Voor veel van deze gezinnen is een dagje uit niet zo makkelijk vanwege de zorgbehoefte van het kind met een beperking. De organisatie had er, dankzij sponsoring, voor gezorgd dat de nodige zorgvoorzieningen aanwezig waren op het terrein van Camping 'de Boekel' in Akersloot. Mede dankzij het mooie weer, de vele vrijwilligers en de prachtige locatie konden de families zich ver maken op de springkussens, een rondje met een trein maken of heer lijk rondgaan in de zweefmolen. Ook was Stichting Dupla aanwezig om de kinderen een rit aan te bie den op het comfortabele huifbed. De brandweerauto trok de nodige aandacht van jong en oud. Op het horecaplein konden de ouders even bijkomen met iets te eten en drin ken, en voor de kinderen was er vers fruit en een suikerspin. Voor alle bezoekers kwam er een ijskar langs voor wat verkoeling. Na een geweldig optreden van Jurriaan Singels gingen de gezinnen weer huiswaarts, met voor ieder kind een leuke gevulde goodiebag. Na afloop heeft de organisatie veel positieve reacties mogen ont vangen en zij zijn alweer druk bezig voor de volgende kindermiddag, die zal plaatsvinden op zaterdag 29 juni 2019. De organisatie wil de sponsoren bedanken die deze dag mogelijk hebben gemaakt: Camping 'de Boekel', Highlow Rangers, fami lie Spruit, Wilbrink Decoraties, Heemex, CB Betoncentrale, Stichting Dolfinn, Floods by Rutger, Kaartclub Bakkums Contact, fami- lie Berger, Theo van Velzen, GP Groot, Parochie Heiloo en Siem Kops. Zie ook www.vriendenvan devijfhoek.nl. De kinderen konden op het huifbed een ontspannen ritje maken. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2018 | | pagina 13