Algemene beschouwingen Presentatie Monnikenleven Abdij van Egmond 11 VAN DE GEMEENTERAAD VERSLAG Evert Visser doet maandelijks verslag van de vergade ring van de gemeenteraad. Evert is freelance redacteur en journalist. Lisanne de Witte verbetert 20 jaar oud Nederlands record EGMOND-BINNEN - De Abdij van Egmond rondt op zaterdag 7 juli om 14.00 uur de expositie 'Monnikenleven' af met een pre sentatie van fotograaf Armando Jongejan. VV Limmen zoekt speelsters voor MO17-1 UITKIJKPOST 4 JULI 201 HEILOO - Maandagavond. Buiten was het warm en in veel woningen stond het WK-voetbal aan. Tegelijkertijd verga derde de gemeenteraad fanatiek. Veel aandacht kreeg de financiële situatie van de gemeente Heiloo. Jaarrekening 2017 en kadernota 2019 De gemeenteraad stemde in met de kadernota 2019, gericht op de financiële situatie van Heiloo in 2018 en op de jaren 2019-2022. De jaarrekening van 2017 (goed gekeurd met uitzondering van NCPN en Gemeentebelangen) sloot met een voorde lig resultaat van 1,6 miljoen euro. Hierbij wordt een niet gebruikt budget ingezet voor de beveiliging van beelden in de openbare ruimte en het opnieuw maken van het beeld Pandor. Voor het jaar 2018 zou het resultaat op ongeveer nul uitkomen. Hoewel investe ringen in de BUCH-organisatie en voor ver- keersprojecten zoals de aansluiting met de A9 vermoedelijk nog verder oplopen, zorgde dit resultaat vanuit het college en de raad tot voorzichtig optimisme. In de kadernota staat dat de muziekschool en hockeyvereniging Terriërs extra geld krij gen, respectievelijk 51.440 euro en 27.826 euro. Daarnaast onttrekt de gemeente uit de bestemmingsreserves 210.000 euro voor participatietrajecten van statushouders en 150.000 euro voor de uitvoering van het duurzaamheidsbeleid. Verder wordt bijna 8 ton afgeboekt op toekomstige verbouwin gen en investeringen in het gebouw van de bibliotheek en 51.448 euro uit de voorzie ning huisvesting onderwijs. Vooral de PvdA- fractie noemt dit laatste een slecht idee, een boekhoudkundige truck. Ko Hemminga: "De reserve is opgebruikt als er bijvoorbeeld iets met de bibliotheek aan de hand is in de toe komst." Wethouder Fred Dellemijn is minder bezorgd: "De reserves waren te hoog voor de waarde van de onderliggende activa." Ook het feit dat extra gelden vanuit het Rijk (volgens het Interbestuurlijk Programma) deels worden ingezet voor andere doelen, bijvoorbeeld de BUCH-organisatie, stuit Hemminga tegen de borst. "Zonder die gel den zouden we in de rode cijfers duiken." NCPN verwacht dat het verbeterplan van de BUCH-organisatie en het wegenbeleidsplan voor extra kosten gaan zorgen, evenals nog onbekende OZB-inkomsten en de 'prijs' van de ondertunneling van de Vennewatersweg. 'Beleidsarm' - Het college noemt de kadernota 'beleidsarm' omdat de uitwerking van het onlangs gepresenteerde coalitieak koord nog in volle gang is. Wethouder Fred Dellemijn: "We overleggen nog met maat schappelijke organisaties en raadsfracties, dus we kunnen nog geen panklare conclu sies trekken." De raadsfracties legden uiter aard wel hun wensen op tafel. Sociaal domein - Gemeentebelangen Heiloo en D66 vroegen het college te onder zoeken of de Wmo-gelden doelmatig en doeltreffend worden besteed: Heiloo hield de afgelopen jaren structureel een mil joen euro over aan Wmo-gelden. Binnen de raad bestaat de vrees dat sommige mensen niet de zorg krijgen waarop ze recht heb ben. Volgens Dellemijn krijgt iedereen de juiste zorg. "En mochten de uitgaven te laag begroot zijn, dan hebben we nu al een reserve van een half miljoen, en daarna kun nen we het indien nodig nog uit de algemene reserve halen." Wethouder Elly Beens voegt hieraan toe dat er een onderzoek naar de uitgaven loopt, de resultaten komen nog dit kwartaal naar buiten. Duurzaamheid - Alle raadsfracties hamerden erop maatregelen voor duurzaam heid serieus te nemen. Denk aan de wijkbat- terij op de Oude Werf voor de opslag van teveel opgeslagen energie, gasloze nieuw bouwwijken en de uitbreiding van zonnepa nelen. Wethouder Rob Opdam liet weten dat ook voorlichting hierover aan inwoners en ondernemers prioriteit heeft en dat Heiloo aan tafel zit met Duurzaam Heiloo. "Na de gesprekken zoeken we de middelen erbij om plannen concreet te maken binnen de begro ting van 2019." Hij wil in regionaal verband met voorstellen komen om extra gelden van uit het Rijk voor klimaat en duurzaamheid te verkrijgen. Ook de vervanging van gemeente lijke voertuigen, energiezuinig of elektrisch, heeft zijn voorkeur. Gemeentebelangen vindt dat het gemeentegroen met meer per soneel onderhouden moet worden en vindt natuurcompensatie gewenst bij het opoffe ren van weidevogelgebied. NCPN noemt de recente kap van ongeveer 60 bomen aan de Lagelaan, om de aanluiting op de A9 moge lijk te maken, zonde. Vooral omdat er nog een bezwaarschrift loopt bij de Raad van State. Hij wenst verder extra inzet binnen de Plantsoenendienst. Huisvesting - Ook wensen voor huis vesting kwamen naar voren, zoals de behoefte aan woningen voor starters, oude ren en minder draagkrachtigen (PvdA en Gemeentebelangen), de snelle bouw van betaalbare energiezuinige woningen (CDA), de verhuur van leegstaande ruim tes van de vier gemeentehuizen van BUCH (Heiloo-2000) en maatregelen tegen krakers op de Zevenhuizerlaan (Heiloo Lokaal). De VVD wenst dat Kennemerwonen al bij eerst fase van de planomwikkeling van nieuw bouwprojecten betrokken is, dit om te voor komen dat sociale woningen een aantrek kelijk winstobject worden. Wethouder Rob Opdam is het hiermee eens. "We zitten al met Kennemer Wonen aan tafel." Verkeer - Opdam verwacht dat de alter natieve plannen van bewoners voor het verkeersplan nog voor de zomervakantie worden aangeleverd, daarna worden ze doorberekend. Het CDA vraagt het college haast te maken met de communicatie-cam pagne 'Heiloo-West goes West'. Doel is om inwoners van Heiloo West via de Hoeverweg in Egmond naar Alkmaar te laten rijden om de Stationsweg en de Kerkelaan te ontlasten. Ook wil de partij onderhoud aan fietspaden. Volgens Rob Opdam staat het onderhoud aan de Omloop in de planning. De VVD hamerde op het nut van registratie van bevei ligingscamera's van particulieren. Hierdoor kan de politie de beelden gebruiken voor onderzoek. Burgemeester Hans Romeyn laat weten dat dit zijn aandacht heeft. Gezondheid - NCPN maakt zich zorgen om de straling van de antennes op de UMTS/ GSM-masten, deze straling is mogelijk kan kerverwekkend en kan klachten zoals hart ritmestoornissen, depressie en concenta- trieverlies veroorzaken. Ook wil hij dat het college aan de bel trekt bij het Ministerie van Volksgezondheid over het volgens hem geheim lozen van schadelijke stoffen door Engelse vliegtuigen (chemtrails). Uitbreiding Rekenkamercommissie BUCH De Rekenkamercommissie van de werk organisatie BUCH krijgt een extra lid en bestaat straks uit vier leden. Iedere gemeen teraad krijgt op deze manier een vast con tactpersoon en dit beperkt de werklast. De raad oordeelde over een voorstel om een samenwerkingsovereenkomst voor vijf jaar aan te gaan, op deze manier hoeft niet telkens na de gemeenteraadsverkiezingen er ook een nieuwe rekenkamer te worden benoemd. De PvdA stelde in een motie voor om de overeenkomst niet voor vijf jaar vast te stellen maar voor drie jaar. Zo start de nieuw samengestelde rekenkamer niet na 1 jaar na de start van een nieuw college, hier door zou de rekenkamer efficiënter en effec tiever kunnen werken. Hoewel sommige raadsfracties aanvankelijk moeite hadden om binnen BUCH verschillende verordenin gen te hebben, kreeg de PvdA-motie una niem steun. Gemeentebelangen Heiloo De gemeenteraad neemt voorals nog geen besluit over het verzoek van Gemeentebelangen om de heren T. Jansma en M. Oldenhof te ontslaan. De twee maken deel uit van de raadscommissies Maatschappelijke Zaken en Bestuurlijke Zaken. Omdat de meeste raadsfracties zich liever niet mengen in een conflict van een partij, is dit onderwerp van de agenda gehaald op verzoek van de raad. Gemeentebelangen vraagt om het ontslag- verzoek vanwege "een niet te herstellen ver trouwensbreuk tussen de fractie en de com missieleden". Michel Engelsman blijft bij HSV Raadslid Michiel Engelsman van Heiloo-2000 blijft voorzitter van Vrienden van HSV, hij zegt dit te kunnen combineren met het raadslidmaatschap. Eerder advi seerde de Commissie Geloofsbrieven van de gemeente hem om deze functie neer te leggen. Engelsman: "De commissie stelt dat ik niet objectief zou zijn als er ooit iets met HSV aan de hand is waarover de gemeente raad moet oordelen. Dat vind ik een ongefun deerd waardeoordeel. Mijn hart ligt bij HSV, ook als ik geen werkzaamheden voor de voetbalclub uitvoer." Wel besloot Engelsman zijn werkzaamheden voor Stichting Vluchtelingenwerk neer te leggen vanwege de schijn van belangenverstrengeling. Op 1 juli eindigt zijn contract. Tekst: EJV Mediaproducties/Evert Visser HEILOO - Bij wedstrijden in het Zwitserse La Chaux-de-Fonds heeft Lisanne de Witte uit Heiloo het afgelopen weekend een prachtige 400 meter gelopen. In de series liep zij een tijd van 50,96 en daarmee verbetert zij het Nederlands record van 51,35 van Esther Goossens, dat uit 1998 dateert. Ook zus Laura de Witte had een succesvol weekend. Met een tijd van 52,16 voldeed zij aan de limiet voor de Europese Kampioenschappen in Berlijn in augustus. Foto: Erik van Leeuwen, Atletiekunie Bijna twee jaar lang mocht Jongejan met zijn camera het leven in de Abdij van Egmond vastleggen. Het resultaat is een intieme fotore portage van het spirituele leven en de praktische bezigheden van de abdijgemeenschap. Jongejan maakt u op 7 juli deelgenoot van anekdo tes tijdens het fotograferen en een toelichting geven bij de foto's in de expositieruimte van de Abdijwinkel. Toegang is gratis. Broeder Columba Dechamps voetballend in de tuin van de abdij. Foto: Armando Jongejan LIMMEN - Voor komend seizoen zoekt VV Limmen nog twee speelsters voor het gezellige en fanatieke team van MO17-1. Het gaat om meiden die geboren zijn in 2002 of 2003. Bij Limmen voetballen elke week ruim 100 meiden en dames. Lijkt het jou leuk om een teamsport te beoefenen, en heb jij zin in een seizoen met voetbal en gezellig heid? Neem dan contact op met Mariska Hollenberg voor informatie en/of aanmelden. Dat kan via mariskahohenberg@gmail.com.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2018 | | pagina 11