j i Juf Marieke neemt afscheid 18 winnende verhalen Foto- en Verhalenfestival Stichting de Buitenkans De Straat: Standaardlaan en Scheprad (Nieuw Varne) HEILOO - Hier leest u de twee winnende gedichten en het winnende verhaal van het Foto- en Verhalenfestival van Vera Philips Stichting de Buitenkans. Hendricus Breen: Caspar Himmelreich: UITKIJKPOST 11 JULI 201 Onderweg naar vroeger Ze schuifelt op haar sleetse pantoffels. De nacht wordt geleidelijk dunner. Vermoeidheid beteugelt haar pas. Weggelopen uit het verpleeghuis. Onderweg naar wat ze kent. Het dikke sneeuwdek laat geen geluiden door. Ze voelt niet de ijzige koude. Straks zal het licht doorbreken. Dan zal ze niet meer onderweg zijn. Vaag herinnert ze zich witte sneeuw vervuild met stenen, modder en levenloze lichamen. De hongerwinter van 1944. Geen licht, geen verwarming, geen gelegenheid tot koken. Weet ze nog dat ze geteerde houtblokjes tussen de tramrails wegsloopte? Weet ze nog dat haar ouders de houtblokjes lieten branden in een conserven blik met een gat onderin? Proeft ze nog de op het brandende conservenblik klaargemaakte bloembollen? Ze staat op het oude bruggetje. Onder zich de wild kolkende beek. Haar gerimpelde, blauw geaderde handen omklemmen de knoestige brugleuning. Weet ze nog dat ze als kind naar deze brug ging? Weet ze nog dat haar moeder haar verbood om in de beek te springen? Dat ze toch op de leuning klom. Schaterlachend in de kol kende beek sprong. Schimmig herinnert ze zich hoe ze samen met haar vader naar de gierzwaluwen keek. Ze zaten tussen dak pannen en in gaten in de muur. Geen verschil tussen mannetjes en vrouwtjes. Hun poten zijn niet ontwikkeld. Alles doen ze in de lucht. Eten, slapen, zelfs paren doen ze vliegend. Weet ze nog dat ze ademloos luisterde naar haar vader? Diep van binnen voelt ze dat zij haar einde nadert. Verder moet ze, onderweg naar wat ze kent. Haar ogen kijken ver voorbij de horizon van haar bestaan. Haar blik is stiller dan het rimpelloze meer waarover de scha duw valt. Zachtjes houdt ze Annabel vast in haar armen. Ze fluistert hoeveel ze van haar houdt. Ze raakt haar aan. De afstand is zo groot. Ooit haalde ze met haar moeder Annabel. De regen striemde neer. Het was, net als nu, aardedonker op het landweggetje. Pop Annabel geklemd in haar armen, achterop de fiets bij haar mama. Een archaïsche glimlach op het mooie poppengezichtje. Thuis droeg ze Annabel voorzichtig naar binnen. De tranen stromen over haar witte perkamenten huid. Ze gaat zitten op het bankje aan de bosrand. Wiegt Annabel doet haar ogen dicht. Pommie en Swiepie, hun oorlogspoezen. Leven ze nog? Ze glimlacht als ze in haar verwarde brein haar speelgoedolifantje ziet. Jumbo was boos als zijn oortjes omhoog stonden. Later wist ze dat mama, als zij niet keek, de oortjes omhoog zette. Onderweg naar het verleden wordt het heden. Ze fluistert "Annabel, ga lekker slapen." Ze staat op, kromgebogen strompelt ze verder. Mijn moeder weet niet dat ze problemen heeft met haar geheugen, zich niet meer kan uitdrukken met woor den. Afasie, apraxie, agnosie, allemaal termen die horen bij dementie, het zegt haar niets. Eén ding weet ze wel: ze is onderweg naar vroeger, naar haar ouderlijk huis. Daar wil ze zijn. In de ijzige koude vloeit het leven uit haar weg. Ze glijdt onderuit. Met moeite laat ze haar pop Annabel los. Onderweg op haar laatste reis. Haar laatste ademtocht verstilt mijn tijd voorgoed. Vandaag begraaf ik mijn demente moeder in mij. Vanaf vandaag leef ik twee levens. Vanaf vandaag, lieve mama, altijd veilig onderweg in mij. Zonder woorden van verwijt Zoals je weggaat iets van vrede achter laat laat dan niets van afscheid blijken Alsof je even om een vergeten boodschap gaat zo moet het lijken dat je gauw weer huiswaarts keert en dat je niet alleen kou van eenzaamheid trotseert HEILOO - Na vele jaren op de Willibrordschool te hebben gewerkt, neemt juf Marieke afscheid van onze school! Juf Marieke heeft de afge lopen 24 jaar gewerkt op de Willibrordschool. Hier heeft zij de kinderen veel bijgebracht. Zo heb ben vele kinderen mede dankzij haar leren lezen, rekenen en schrij ven, maar ook veel creatieve vaar digheden zoals kleien, vouwen en knutselen. Ze heeft genoten van de kinderen en alles wat het onderwijs met zich heeft meegebracht. Toch is het moment nu daar: er breekt Reis III De vliegtuigtrap telt meer dan dertien treden Tuimelend omhoog dromend naar het heden Doelloos naar het warme zand Beelden buitelen en woorden golven Die ongehoord daarbinnen zijn beland Tot de reis je dromen ruw bevrijdt Het schip de onvermijdelijkheid bevaart En binnengaats en buitengaats Herinnering als hier en nu belijdt foto een nieuwe fase in haar leven aan. Ondanks al het plezier dat zij op de Willibrord heeft gehad, gaat zij nu genieten van haar welverdiende pensioen. We zullen haar missen! Tijdens het eindejaarsfeest is er de mogelijkheid haar de hand te schud den en mooie herinneringen aan de Willibrord op te halen. Het gezellige feest, dat voor de kinderen altijd een mooie afsluiting van het school jaar is, wordt mooi aangekleed door diverse optredens. De ouderraad zorgt (tegen een kleine bijdrage) voor de innerlijke mens. Wilt u hier bij zijn? U bent welkom op vrijdag 13 juli van 16.00 tot 19.00 uur. HEILOO - "Moet je die vogelge luiden horen, dat is toch heer lijk?", zegt Carla terwijl ze in een perkje bloemen plant voor de deur van een appartementen complex aan de Standaardlaan in de nieuwe wijk Nieuw Varne. Ze woont een stukje verderop in het complex, het perkje is van haar vriendin Thea. Carla woont ruim een jaar in de wijk, met woningen variërend van villa's tot appartementen. "De rust in de straat en de natuurlijke omge ving met weilanden, bossen, duinen, strand en de zee is prachtig. Ik fiets graag naar het strand van Egmond- Binnen," zegt ze. Haar nieuwe leef omgeving is onvergelijkbaar met die van Amsterdam, haar vorige woonplaats. "Wittenburg vlakbij het centrum was best druk en altijd wel wat onrustig. Ook was de flat klei ner dan hier, door de slechte bouw had ik last van schimmel en vocht in huis. Dat is hier anders: mijn appar tement is nieuw, modern en met een lift." Thea komt ook naar buiten en praat vol lof over de Vereniging van Eigenaren die de binnentuin achter het appartementencomplex onderhouden. "Misschien komen er nog bankjes te staan." De inwoon ster verhuisde vorig jaar vanuit een appartement in Castricum naar de Standaardlaan omdat ze graag groter wilde wonen. "Nu heb ik 30 vierkante meter meer. Fijn ook dat Nieuw Varne ruim is opgezet." Voor Thea is de groene omgeving eveneens een belangrijk pluspunt. De twee Heilooërs zijn blij met het leuke contact met hun buurtgeno- ten. Thea: "Vorig jaar hadden we hier een goed bezochte barbecue, dat was heel gezellig. Daarnaast valt het mij op dat de jeugd van Heiloo nog beschaafd is: kinderen en jon geren laten zien normen en waarden te hebben." Een straat verder, in een twee- onder-een-kapwoning aan de Scheprad, wonen Marjon van Diepen en haar partner Marc Verberne. Zij kregen begin 2016 als een van de eerste bewoners van de wijk de voordeursleutel. "Alleen ons rijtje huizen stond er op de Scheprad, verder waren er uitsluitend bouwkavels. Nu is de wijk bijna klaar en is het prachtig groen met heggen en bomen." Het stel verhuisde vanuit Wormerland naar Heiloo. "Best bijzonder, want vroeger stond ik nog weleens op Camping Varnebroek die vroe ger op deze plek stond. Marc is in Heiloo opgegroeid. We zijn hier dus echt thuis." De Heilooër voelt zich steeds meer ingeburgerd, zo geeft ze yogalessen bij Heiloo Vitaal. Ook is ze blij met haar gezellige en soci ale buren. Als ander voordeel van Heiloo als woonplaats noemt ze de goede treinverbinding. "Ik forens heen en weer naar de Zaanstreek en Marc gaat naar Amsterdam, dat gaat prima zo." Tekst: EJV Mediaproducties/Evert Visser Carla (links) en Thea tussen de bloemen. Foto: Evert Visser Ia I Juf Marieke. Aangeleverde

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2018 | | pagina 18