Elly Beens: "Bij ons vallen mensen niet tussen wal en schip" Eindpresentatie gitaar- en bandavond Muziek- en Dansschool Spel en plezier in Beestenboetje 19 Zomerkamp Heiloo: nog enkele plaatsen beschikbaar De Zonnebloem zoekt vrijwilligers Een leuke en leerzame middag. ■w UITKIJKPOST 11 JULI 201 Aangeleverde foto HEILOO - Het Sociaal Team van de gemeente Heiloo, dat inwo ners helpt aan zorg en onder steuning, is succesvol op weg. Dat zegt wethouder Elly Beens. "Het Sociaal Team kent de behoeften van de inwoners en is zeer deskundig." Na de invoering van het nieuwe zorgstelstel in 2015 verschoof de verantwoordelijkheid van het verle nen van zorg en ondersteuning naar de gemeenten in Nederland. Doel was de zorg beter toegankelijk te maken en meer op maat. In Heiloo leidde dit tot de invoering van het Sociaal Team. Inwoners met een zorgvraag kunnen hier terecht met vragen over gezondheid, (mantel) zorg, zelfstandig blijven wonen, werk, dagbesteding, geld, opvoeden en gezinsrelaties. Een consulent van het Sociaal Team biedt desgevraagd hulp, stelt indien nodig een onder steuningsplan op of verwijst door naar professionele hulp. De exper tise van de consulent sluit nauw aan op de problematiek van de zorgvra ger en de consulent kijkt naar de totale situatie, zoals beschikbare hulp van familie of vrienden en het inkomen. Beens: "We haalden met de zorgprofessionals veel kennis binnen. De consulenten werken hard en zetten zich met hart en ziel in." De gemeente houdt jaarlijks zogeheten cliëntervaringsonderzoe- ken. Zo startte vorige maand het onderzoek naar de tevredenheid van vorig jaar. Beens: "Dat is onze graadmeter: hoe doen we het en hoe kan het beter?" Soorten hulp Welke zorg of ondersteuning iemand nodig heeft, verschilt per situatie. Inwoners die zelfstandig thuis willen blijven wonen en hier bij ondersteuning nodig hebben, kunnen gebruikmaken van de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo). Deze Heilooërs hebben bijvoorbeeld aanpassingen in huis nodig of huishoudelijke hulp, aan gepast vervoer, woonbegeleiding, dagbesteding of opvang bij huise lijk geweld. Ook steun aan mantel- zorgers om hen te ontlasten (res- pijtzorg) hoort bij de Wmo. Verder biedt het Sociaal Team opvoedkun dige ondersteuning (Jeugdwet) en support aan inwoners bij het zoe ken naar werk (Werk en inkomen/ Participatiewet). Informatie en begeleiding De wethouder reageert desge vraagd op de uitkomst van een recent landelijk onderzoek van de Ombudsman. Zorgvragers zouden knelpunten ervaren als zij voor zorg aankloppen bij de overheid. Door complexe regelgeving en bureau cratische rompslomp kunnen zorg vragers maar moeilijk de weg naar de juiste zorginstantie(s) vinden, zij worden van het kastje naar de muur gestuurd, zo stelt de Ombudsman. Beens herkent zich niet in dit ver haal. "We zijn bekend met de zorg aanbieders en onze partners en we hebben regelmatig bijeenkomsten om elkaar beter te leren kennen. Bij ons vallen deze inwoners niet tussen de wal en het schip." Volgens Beens valt de bureaucratische rompslomp mee. "Het Sociaal Team helpt bij de administratie en begeleidt mensen zo goed mogelijk," zegt ze. Voor de Participatiewet geldt dat inwoners meer gegevens moeten overleggen en systemen van de Rijksoverheid soms minder soepel werken. Beens: "Hoewel de gemeente voor dat laat ste niet verantwoordelijk is, zien we ook hier geen afschrikwekkend effect, ook dan geven we informa tie en bieden we begeleiding aan." Verder is de zorg gegarandeerd voor inwoners die nog thuis wonen en op een wachtlijst staan, zo laat de wethouder weten. De Ombudsman stelt in zijn landelijke onderzoek dat de vergoeding voor deze groep mensen voor huishoudelijke hulp, dagbesteding en hun casemanager - betaald door gemeenten en zorg verzekeraars - wegvalt zodra ze op de wachtlijst staan. Op dat moment valt hun zorg onder de Wet langdu rige zorg (Wlz), bekostigd door de Rijksoverheid. Beens: "Dat is voor Heiloo niet van toepassing. Wij zorgen ervoor dat deze mensen de hulp houden vanuit de Wmo tot het moment dat de zorg door de instel ling wordt overgenomen." Onderzoek naar verborgen behoeften De gemeente Heiloo gaat verbor gen zorgbehoeften in kaart brengen van kwetsbare inwoners die niet aankloppen bij het Sociaal Team. De gemeenteraad vroeg onlangs om hier onderzoek naar te doen. Beens: "Hoe mensen het Sociaal Team kun nen vinden, heeft continu onze aan dacht. Verder hebben we respect voor inwoners die ervoor kiezen geen hulp te krijgen van het Sociaal Team en waarborgen we privacy. Het Sociaal Team, onze ketenpart ners, maar ook omwonenden kun nen signaleren. Omzien naar elkaar vinden we belangrijk." Bouwstenen uitwerken Het college wil de komende vier jaar inzetten op het profes sioneel ondersteunen van mantel- zorgers en (zorg)vrijwilligers en de overbelasting die mantelzor- gers ervaren tegengaan door hen te ondersteunen (respijtzorg). Dat staat in de onlangs gepresenteerde coalitieovereenkomst. Beens: "De eerste stappen zijn gezet, zo werft Stichting Trefpunt Heiloo momen teel zorgvrijwilligers." Verder krijgt eenzaamheidsbestrijding aan dacht: tijdens de themaconferentie Eenzaamheid praten zorgverleners met elkaar over hoe inwoners nog beter aan het maatschappelijke leven kunnen deelnemen. Daarnaast wil de coalitie zorgen voor vol doende dagopvang, met name voor mensen met geriatrische proble men. Het tijdig signaleren van pro blemen door de huishoudelijke hulpen (vroegsignalering) heeft de aandacht van B&W en een vast onderdeel van de huishoudelijke hulp wordt 'het kwartiertje Quality Time'. Verder moeten mensen met een arbeidsbeperking kunnen reke nen op hulp van de gemeente bij het zoeken naar werk. Beens: "Alle aan dachtspunten uit de coalitieover eenkomst werken we uit in concre te acties." Inwoners met een ondersteu- ningsvraag kunnen het Sociaal Team bereiken in het gemeen tehuis tijdens inloopspreekuren (ma. 14.00-15.30 uur en do. 09.00 10.30 uur). Dat kan ook telefo nisch (072 535 66 66) of via e-mail (sociaalteamheiloo@debuch.nl). Ook het Trefpunt biedt toegang tot het Sociaal Team (tijdens ope ningstijden van het Trefpunt). Verder kunnen inwoners MEE de Wering bellen voor contact met het Sociaal Team (088 007 5000). Tekst: EJV Mediaproducties/Evert Visser Elly Beens: "De omschakeling naar het uitvoeren van de nieuwe taken was een megaoperatie. We zijn sinds drie jaar bezig de basis op orde te krijgen, die staat stevig." HEILOO - De jongste en middel ste groep van de eerste editie van Zomerkamp Heiloo zitten al helemaal vol. Alleen voor de oudste groep, bedoeld voor kin deren uit groep 7 en 8 van de basisscholen, zijn nog een paar laatste plekken vrij. Kinderen die zich voor de oud ste groep willen opgeven kunnen dit nog tot uiterlijk zondag 15 juli doen. Zomerkamp Heiloo zal plaats vinden van maandag 23 tot en met vrijdag 27 juli, dagelijks van 09.30 tot 16.30 uur. De oudste groep gaat in Heiloo en omgeving allerlei toffe activiteiten en spellen doen. Een dagje varen, een dagje naar het strand, een dag in de binnenstad van Alkmaar en nog veel meer. Opgeven voor Zomerkamp kan via www.hollandsportbv.nl/zomer- kampheiloo. Meer informatie ont vangen over Zomerkamp Heiloo? Stuur een mailtje naar maarten@ jongerenwerkheiloo.nl of bel/app naar 06-15596978. HEILOO - De Zonnebloem Heiloo heeft maandag 2 juli een boottocht gemaakt vanuit Zaandam. Het was een prachtige dag voor de deelnemers en iedereen heeft genoten. Om dit soort uitjes te kun nen blijven organiseren is Stichting de Zonnebloem nog op zoek naar vrijwilligers die willen helpen. Geïnteresseerden kunnen zich aan- HEILOO - Onder leiding van Edwin Ligteringen en Rob van der Sterren presenteert Muziek- en Dansschool Heiloo een band avond. Na een jaar hard werken in de lessen, is het nu weer tijd om te laten zien wat er bereikt is. De leerlingen hebben allemaal een of meer stukken gekozen die worden gespeeld met speciaal voor de gelegenheid geformeerde bands. Ook de klassieke gitaren ontbre ken niet. Tussen klassieke krakers uit het verleden en moderne hippe rock komt er van alles voorbij in het programma. En alles met plezier en overtuiging uitgevoerd. Komt allen! Muziek- en Dansschool Heiloo, woensdag 11 juli 2018 van 19.00 tot 20.30 uur. HEILOO - Op zondag 15 juli van 13.00 tot 15.00 uur zijn er natuurgidsen aanwe zig bij Kinderboerderij het Beestenboetje om voor u en uw kinderen een leuke en leerzame middag te organiseren. Met de aanwezige dieren en met allerlei spelmateriaal gaan we intensief aan de slag. Uiteraard is er ook veel gelegenheid om de die ren te verzorgen of te borstelen. Speciaal voor het Beestenboetje is er allerlei spelmateriaal over onze boerderijdieren ontwikkeld en de natuurgidsen verwelkomen u hier bij graag. Ook met allerlei vragen over de dieren of over de natuur kunnen de kinderen bij de natuur- gidsen terecht. De middag is gratis toegankelijk. Het Beestenboetje ligt in het Gemeentebos aan de Ter Coulsterlaan 1 in Heiloo. Aan de slag bij Muziek- en Dansschool Heiloo. Aangeleverde foto melden via telefoonnummer 072 5155309. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2018 | | pagina 19