Willem Gomes is dood. Ik ben tegen. 13 Jonge Willem 'Echt' Strijdbaar UITKIJKPOST 19 SEPTEMBER 201 Nationale Opera en Ballet (DNO) in Amsterdam. Hij speelde het afgelopen seizoen Messer Buoso in het stuk Gianni Schicchi. In die rol blies hij op het toneel als Buoso zijn laatste adem uit, waarna zijn medespelers hem als dode Buoso over het toneel sleepten. "In onmo gelijke houdingen, onnavolgbaar door Willem vertolkt", schrijft DNO- zanger Peter Arink op Facebook. "Regisseurs waren gek op Willem en maakten dankbaar gebruik van zijn theatergevoel, zijn unieke persoon lijkheid en zijn karakteristieke kop." Willem Gomes liet zich eveneens regelmatig zien op de redactievloer van deze krant. "Een man met een groot hart". Zo omschrijft direc teur Janneke Mars van Uitkijkpost Willem Gomes. "Al liep hij vaak in één lijn naar onze Jos Kraakman van de afdeling opmaak, hij had ook zeker aandacht voor de anderen op de werkvloer: Willem leefde zich in in ieders persoonlijke situatie. Zeker als deze situatie niet mak kelijk was. In verkiezingstijd las hij nauwkeurig zijn advertenties na. Zodanig, dat hij van vermoeidheid weleens even zijn hoofd neervlijde. Met dat theatrale talent had hij dan weer de aandacht op zich gevestigd". Uitkijkpost herinnert zich Willem als 'echt'. Janneke: "Dat is een waar devolle eigenschap die ons allemaal blijft inspireren. Het team van Uitkijkpost gaat hem volop missen." Jos Kraakman is niet alleen mede werker van Uitkijkpost, maar ook lid van de NCPN. Namens de partij noemt hij Willem Gomes "een gevoelsmens die zijn eigen weg bewandelde, kritisch, gedreven en oprecht". Jos: "Hij was een groot voorvechter tegen onrecht en soci ale wantoestanden altijd met zijn raadswerk bezig: de ene keer met bijvoorbeeld het redden van oude bomen, de andere keer met de strijd tegen de afslag A9 en andere vol gens hem geldverkwistende ideeën van zijn politieke 'vrienden'". Samen met Jos ging Willem ook wel eens op stap naar Artis of Hoenderloo. "Dat was altijd heel gezellig, er werd veel gefilosofeerd en gelachen, want laten we niet vergeten dat Willem heel veel humor en zelfspot had." Op ncpnheiloo.nl staan enkele video's van deze uitstapjes Volgens Jos was de wereld waarin Willem met zijn rode fiets rondreed niet altijd de zijne. "In zijn wereld was er respect voor de dieren, was er veel meer aandacht voor cultuur, fantasie en spiritualiteit. Dit in schril contrast met de 'echte' wereld, hetgeen hem bijzonder strijdbaar maakte in zijn drang naar rechtvaardigheid." Tekst: Evert Visser/EJV Mediaproducties Samen met een andere in die tijd bekende Heilooër, Joop Bosma, stond Willem Gomes in 1991 op lijst 10 van het VCN. Het VCN, toen de enige commu nistische partij in Nederland, deed mee aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten van Noord-Holland. Willem stond op de kandidatenlijst van het VCN op de 9e plaats. Het VCN kwam zowel landelijk als plaatselijk op voor de belangen van de bevolking op diverse gebieden. Ondanks onder andere drukke theaterwerkzaamhe den was Gomes regelmatig betrok ken bij acties waar de rechten en belangen van de arbeidersklasse in het geding kwamen. Die sociale betrokkenheid heeft Willem altijd behouden. Op de site van de Uitkijkpost las ik dat Willem Gomes is overle den. Ik dacht terug aan een week eerder, toen ik hem, mandje in de hand, door de supermarkt zag schuifelen. Hoeveel mensen beseften op dat moment dat ze een voor Nederland uniek figuur bij de eieren zagen scharrelen? Even later zag ik hem weer ver trekken op zijn rode fiets, fier rechtop gezeten, zijn lange witte haren gekamd door de wind. Ik had niet gedacht dat het de laat ste keer was dat ik hem zou zien. Maar het feit dat iemand dood is, wil niet zeggen dat hij niet meer bestaat. In de gedachten van veel Heilooërs zal hij nog lang aanwezig blijven. 'De eenzame communist van Heiloo' werd hij genoemd. En inderdaad: politiek gezien stond hij vaak alleen. Hoewel hij uiterlijk enigszins kwetsbaar overkwam, had hij diamantharde overtuigingen. Hij wilde graag zoveel, maar kon zijn ideaal door eigen toedoen, andermans handelingen, politieke tegenstand of gewoon stomme pech lang niet altijd verwezenlijken. Maar Willem bleef geloven in wat hem voor ogen stond, en liet zich daar door niemand vanaf brengen. Zoals dat gaat met sterke overtuigingen: de grens tussen koppigheid en vastberadenheid is niet altijd duidelijk vast te stellen. En die vastberadenheid, of koppigheid zo u wilt, gold niet alleen zijn politieke stellingna- mes: ook op andere gebieden hield hij er volstrekt particuliere opvattingen op na. Zo zei hij altijd 'goedenochtend', omdat 'goe demorgen' hem teveel aan de volgende dag deed denken. Eigenhjk was hij niet zo geschikt voor de politiek. De poli tiek is welhaast synoniem aan compromissen sluiten, en daar was Willem niet zo van. "Ik weet wat ik weet," sprak hij soms sonoor. Hij liet zich niet misleiden door politieke leugens of opportunisme. Hij had oog voor de scheurtjes waaruit de waarheid druppelt, en dat was soms giftig spul, zo meende hij. Willem was zeer regelmatig ergens tegen, maar daar had hij zijns inziens ook goede redenen voor. Hij maakte vaak zijn punt, maar had ook vaak een punt. Hoe je het ook wendt of keert: Willem wilde de politieke ver schillen graag overstijgen. Het liberalisme, socialisme of com munisme: iedereen danst om een bepaalde ideologische boom, maar voor Willem gold dat elke politieke partij zich voorname lijk zou moeten richten op de zwakkeren in de maatschappij. Tot zijn spijt moest hij toezien hoe wij, onder het nu heersende neoliberalisme, niet meer leven in een samenleving maar in een economie. Een economie die bovendien buitensporig vaak de zwakkeren te grazen neemt. En dus nam hij vaak zelf het heft in handen en hielp hij mensen waar hij kon. Er zijn vele verhalen te vertellen van mensen die door Willem met raad en daad terzijde zijn gestaan wanneer zij, als een mier op een draaiend vrachtwagenwiel, door de ambtena rij dreigden te worden verpletterd. Ik moest daarbij denken aan de woorden van schrijver Koos van Zomeren: "Dit is het wezen van de bureaucratie: er wordt een redelijk doel gesteld en daar worden misschien ook wel redelijke middelen aan gekoppeld, maar dan worden die middelen een doel op zichzelf en raakt elke redelijkheid zoek. En de mensen worden vermalen." Tegen al die onredelijkheid in de wereld heeft Willem zijn leven lang gevochten. Willem Gomes is dood. Ik ben tegen. Door: Mariëtte Maessen

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2018 | | pagina 13