Dringend ruimte gezocht voor schakende jeugd Down under in Heiloo Ringsteken in Akersloot REGIO 14 UITKIJKPOST 19 SEPTEMBER 201 HEILOO - Sinds 1971 wordt door de jeugd in Heiloo geschaakt bij SV Oppositie. Hier zal naar alle waarschijnlijkheid een eind aan komen. Directe aanleiding voor deze stap is een forse verhoging van de zaalhuur die de GGZ de vereniging oplegt. Deze huurprijs is nodig om de kosten te dekken die door de GGZ gemaakt worden voor het pand. Een uitgebreide zoektocht naar een alternatieve ruimte heeft tot op heden niets opgele verd. Tot 2013 schaakte de jeugd van SV Oppositie in het Trefpunt. Vanwege teruglopende ledentallen en oplopende huurprijzen was de jeugdafdeling genoodzaakt uit te wijken naar een alternatieve locatie. Deze werd uiteindelijk gevonden in de tussenruimte van Cultureel Centrum de Strandwal. Deze loca tie beviel goed en werd ook de plaats waar vanaf 2014 het jaarlijkse schoolschaaktoernooi en GP toer nooi plaatsvonden. In mei 2017 besloot de GGZ de tussenruimte in de Strandwal anders te gaan benutten en kreeg de jeugdvereniging twee zaaltjes aangeboden in het opleidingsge- bouw. Daarvan werd in het seizoen 2017/2018 maar één zaaltje benut, omdat ook het ledental opnieuw was gedaald. Dit betekende wel dat de huurinkomsten voor dit seizoen niet gedekt werden door de contri butie-inkomsten. Voor het seizoen 2018/2019 verzocht de vereniging ook het tweede zaaltje in gebruik te mogen nemen, in de verwachting dat het aantal jeugdleden weer zou gaan groeien. Hierop werd medege deeld dat dan ook een fors hogere zaalhuur in rekening gebracht zou worden. Deze kosten zijn voor SV Oppositie niet op te brengen, mede ook vanwege het feit dat de Gemeente Heiloo alle subsidie heeft stopgezet. Met het einde van het jeugdschaak zal er helaas ook een einde komen aan het jaarlijkse Heilooër basisschoolschaaktoer nooi en het GP toernooi. Mocht u naar aanleiding van dit stuk een ruimte (of twee kleinere ruimtes) weten waar op vrijdag van 19.00 uur - 20.00 uur door ongeveer 20 kinderen geschaakt kan worden voor een huurprijs van maximaal 20 euro per avond, neem dan contact op met bestuur van SV Oppositie via www.SV-Oppositie.nl. Door een forse verhoging van de zaalhuur zal SV Oppositie op zoek moeten naar een andere ruimte. Aangeleverde foto HEILOO - Cathy Le Bherz- Besseling laat me voelen hoe zwaar de tas is met drop, kaneelstokken, zwart-witpoe- der, oud-Hollandse snuisterijen en een ijslepel "die in Australië niet te krijgen is": naar schat ting zeker 10 kilo. Cathy is bijna 40 jaar niet meer in Heiloo geweest, maar neemt herinne ringen aan Nederland graag mee naar 'down under'. Cathy is in 1963 in Australië gebo ren. In 1960 besloten haar ouders vanuit Heiloo te emigreren met broertjes Nick en Dick. Haar ene broer was toen 1 jaar jong en moe der Paulien Ruiter-Besseling was 6 maanden zwanger van de tweede. Ook moeders broer Adriaan Ruiter ging mee naar Australië. Het gezin kwam terecht in Geelong, niet zo heel ver van Melbourne, maar ver huisde uiteindelijk naar Brisbane aan de oostkust. "Het is daar vrese lijk warm," zegt Cathy. "Ik was ooit op zoek naar een huis zonder zwem bad, maar die zijn daar niet of nau welijks te vinden." Het huis van Cathy's ouders stond aan de Kapellaan. Haar grootouders bestierden Café 't Putje, tegenover Onze Lieve Vrouw ter Nood. Het café bestaat nu niet meer, maar veel Heilooërs zullen het zeker nog ken nen. Cathy had er, als ze met haar ouders in Nederland was, een heer lijke tijd. "Ik kon urenlang spelen in de bosrijke omgeving. En in 't Putje hadden mijn opa en oma drinken, ijsjes en spekkies." In 1979 was Cathy voor het laatst in Heiloo. Dat jaar waren haar grootouders 50 jaar getrouwd. Op de plek waar toen het huwelijks feest werd gevierd, is nu de fysio- therapiepraktijk van neef Nico Ruiter gevestigd in Sporthal het Vennewater. De directe aanleiding om voor het eerst in bijna 40 jaar weer naar Nederland te komen was een familiereünie van de familie Besseling in Graft. Haar vader is een zoon van bakker Besseling uit die plaats. De moeder van Cathy over leed in februari op 82-jarige leeftijd. Een van haar laatste wensen was dat Cathy naar Nederland zou gaan om haar familie weer in de armen te kunnen sluiten, en haar moeder stel de ook geld beschikbaar aan Cathy om de reis en het verblijf te kunnen bekostigen. Uiteraard is er in al die jaren veel veranderd in Heiloo. "Het dorp is vanzelfsprekend groter en drukker geworden," vertelt ze. "Er zijn veel meer auto's dan vroeger." Wat haar in Nederland blijft verbazen is dat je op heel veel plekken moet beta len voor een parkeerplaats of het toilet. "Dan moet ik nodig naar de wc, maar moet ik eerst uitgebreid in mijn tas op zoek naar muntjes," zegt ze hoofdschuddend. In Australië mist ze vooral de kroketten. "Die vind ik zó lekker! Ik denk dat ik er nu, tijdens mijn korte verblijf, al zo'n twintig gegeten heb!" Het valt Cathy ook op dat er meer 'korte lontjes' in Nederland rondlopen. "Australiërs zijn juist heel easy going. Ik ook. Ik denk al heel gauw: "Het is wat het is". Ik laat mijn zorgen niet de over hand krijgen." Cathy is dol op oud-Hollandse dingen. Ze heeft dan ook heel veel cadeautjes gekregen van haar fami lie. "Ik zei tegen mijn kwieke tante van 85 dat ze zo'n leuke ouderwetse koffiemolen in haar keuken had. Ze trok hem, ondanks mijn protes ten, zo van de muur af en gaf hem aan mij." Wanneer deze tante 90 is wordt Cathy 60. Er is afgesproken om dan weer naar Nederland te komen. "Dan neem ik mijn dochter mee, ze leert nu al Nederlands," ver telt Cathy. "Ik wil niet nog eens 40 jaar wachten." Cathy Le Bherz voor het huis van haar ouders aan de Kapellaan. Aangeleverde foto AKERSLOOT - Zondag 23 sep tember zal in Akersloot het altijd gezellige en nostalgi sche ringsteken plaatsvinden. Akersloot is een van de weinige plaatsen waar het ringsteken met 'aangespannen paard' in ere wordt gehouden. Voor de liefhebbers zijn vele paarden rassen te bewonderen: naast een groot aantal Friese paar den komen ook veel Haflingers, Fjorden, Geldersen, KWPN's en Hackney's aan de start. Ook veel verschillende rijtui gen zoals tilbury's kapwagens, marathonwagens, Friese sjees, Hongaarse boodschappenwagen, phaetons en dos-a-dos zullen weer voor een mooi spektakel zorgen. De vele aanspanningen zorgen er elk jaar weer voor dat zij er prachtig uit zien en vaak in traditionele kleding aan u voorbij zullen trekken. De aanspanningen komen op het parcours rondom de Kerklaan en de Julianaweg diverse malen voor bij, vijfmaal voor het ringsteken en enkele keren voor het best gaande paard en het schoonste geheel. Bij het ringsteken gaat men de strijd aan om zoveel mogelijk ringen te steken. Eventuele barrages zullen uiteindelijk zorgen voor de winnaar van de bokaal 2018. Dit alles staat onder leiding van een vakkundige jury. Het ringsteken begint om 13.30 uur en zal zoals altijd plaatsvinden op het parcours aan de Kerklaan. U kunt op het terras onder het genot van een kopje koffie en over heerlijke appeltaart genieten van deze mooie traditie. De toegang is geheel gratis. Na afloop is er een gezellige prijsuitreiking in Café De Vriendschap. Op het terras kunt u ook dit jaar weer een dansje wagen en zorgt de muziek van De Singeltjes Klubb voor veel sfeer en gezelligheid. U kunt uw combinatie nog aan melden voor dit jaarlijks festijn via leveringhenk@gmail.com of telefo nisch via 06-51387333. Uiteraard zijn er mooie prijzen te winnen voor het ringsteken, het best gaande paard en het mooiste geheel. Nostalgisch ringsteken. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2018 | | pagina 14