'Doe normaal over psychische aandoeningen' Leerlingen St. Radboud in actie tegen zwerfafval indringend locatietheater en ervaringsverhalen uit de psychiatrie 9 Adviescommissie Wonen Heiloo viert 50-jarig jubileum Cornelie Egelie-Sprenger doorbreekt taboe met 'Pillendoos' Willibrordus Draait Anders door 2018: UITKIJKPOST 19 SEPTEMBER 201 Geen plastic soep op onze stoep! HEILOO - Minder zwerfafval is beter voor mens en dier. Dat is wat 'Let's Do It Kids' van daag aan de kinderen van de Radboudschool heeft meege geven bij een themadag over zwerfafval. Met een leuk en leerzaam programma maakt dit project kinderen bewust van afval, plastic soep en recycling. Zwerfafval op de stoep wordt uit eindelijk plastic soep. 'Storytellers' van Let's Do It Kids gaven gast lessen. Het non-profit schoolpro gramma Let's Do It Kids wil vooral inspireren zodat kinderen ook hun leeftijdsgenoten inspireren om bij te dragen aan een betere en schonere wereld. De kinderen zamelden zelf ook zwerfaval in. Wethouder Rob Opdam was op de school aanwezig. "Je kunt niet jong genoeg beginnen met duidelijk te maken dat je niet alles zomaar op straat kan gooien. Heel veel zwerfvuil bestaat uit ver- HEILOO - De Adviescommissie Wonen Heiloo (AWH) viert op 18 september haar 50-jarig jubi leum. De onafhankelijke AWH bestaat uit vrijwilligers met ver schillende politieke, maatschap pelijke en professionele achter gronden. De organisatie brengt onder meer advies uit aan gemeente, ont wikkelaars en architecten over de gebruikskwaliteit van bouwplan nen. Ook worden ontwerptekenin gen van huur- en koopwoningen beoordeeld door zich te verplaatsen in de behoeften van de toekom stige bewoner. Er wordt gestreefd naar praktische, levensloopge- schikte woningen in een toeganke lijke woonomgeving waar iedereen, eventueel met een functiebeper king, naar tevredenheid kan wonen en leven. De commissie is gestart in 1968 onder de naam 'VAC Heiloo' (Vrouwen Advies Commissie voor de Woningbouw en de Woonomgeving). Doordat in de loop der jaren ook steeds meer Aangeleverde foto pakkingen die prima te recyclen zijn. Netjes weggooien scheelt echt de wereld." Let's do It Kids doet in Heiloo ook nog de basisscholen De Zuidwester, Willbrordschool, De Duif en de Jan van Rijjckenborghschool aan. De wethouder wees ook op het Super Schoon Festival van 23 sep tember met aandacht voor zwerf afval, afval scheiden en duurzaam heid. De gemeente heeft zowel Let's Do It Kids als het duurzaamheids festival in huis gehaald. Rob Opdam: "We zijn heel graag gastheer van dit festival. Jong en oud kunnen een leuke middag hebben en tegelijkertijd inspiratie opdoen voor duurzaam handelen. Het hoeft allemaal niet zo moeilijk te zijn. We willen laten zien dat het vooral ook leuk kan zijn." mannen het werk van deze advies commissie op waarde wisten te schatten heeft men besloten de naam in 2004 te wijzigen in 'AWH' (Adviescommissie Wonen Heiloo). Deze naam doet vermoeden dat de AWH haar werk uitsluitend beperkt tot deze gemeente. Maar ook landelijk wordt er beroep gedaan op de expertise van de AWH omdat deze organisatie ook een Adviescommissie WoonKeur is. Het certificaat WoonKeur wordt afgegeven aan projecten die een voldoende niveau aan gebruiks- kwaliteit, toegankelijkheid, flexibi liteit en aanpasbaarheid bezitten. Een belangrijk aspect is dat een WoonKeur-woning levensloopge- schikt is, d.w.z. dat als een bewoner iets komt te mankeren hij/zij niet gedwongen is om die reden te ver huizen. 50 jaar bouwtekeningen en bestemmingsplannen beoordelen, adviseren en het resultaat evalue ren, heeft een vrijwilligersorgani satie opgeleverd die haar waarde heeft bewezen. HEILOO - Op donderdag 27 september om 20.00 uur ver telt Cornelie Egelie-Sprenger over haar boek 'Pillendoos' in Bibliotheek Heiloo. Zij doorbreekt daarmee het taboe over psychische aandoeningen. Het klinkt gek, maar aan de hand van een luchtige presentatie geeft Cornelie antwoord op vragen en hoopt zo mensen bewust te maken van de vooroordelen over deze aan doeningen en daarmee te laten zien dat openheid impact heeft, op zowel de mensen die psychische aandoe ningen hebben als op hun (directe) omgeving. Cornelie geeft als ervaringsdes kundige praktische adviezen. Zo is het bijvoorbeeld fijn als er naar iemand geluisterd wordt, zonder direct een advies klaar te hebben. En mensen met een psychische kwetsbaarheid doen er verstandig aan eerst over talenten te praten en daarna over uitdagingen. Na afloop van haar presentatie signeert Cornelie haar boeken, die ter plaat se te koop zijn. Cornelie heeft in Leiden rechten gestudeerd, is getrouwd en moe der van drie kinderen. Ze is ambas sadeur van het Depressiegala en Samen Sterk zonder Stigma. Over haar eigen ervaringen schreef ze, op HEILOO - Willibrordus Draait Anders Door (WDAD), het sinds 2016 jaarlijks gehouden cultu rele festival met een knipoog naar de psychiatrie, had dit jaar een duidelijk ander karak ter. De organisatie was geheel in handen van Stichting De Buitenkans, die beeldvormings activiteiten organiseert die het beeld over de psychiatrie beïn vloeden. Dit jaar lag het accent van het festival op de inhoud en activiteiten die passen bij Landgoed Willibrordus. Psychiatrische aandoeningen zijn niet geheimzinnig, iedereen kan er zelf of in zijn of haar omgeving mee te maken krijgen. Vroeger leefde de psychiatrische cliënt in een instel ling, afgescheiden van de maat schappij. Tegenwoordig woont hij of zij meestal gewoon thuis. 'Beter worden doe je thuis' is de leus van GGZ-NHN. Ondersteuning wordt geboden door wijkteams. De verhalenkamer van GGZ- NHN is het epicentrum van het evenement. Vrijwilligers van De Buitenkans staan klaar om behulp zaam te zijn bij de activiteiten op het terrein van Landgoed Willibrordus. Voorlichting via indringende films bij de Verhalenkamer, locatietheater waarbij de ervaring van een jeugd- psychose aanschouwelijk wordt gemaakt. Daarbij is er de mogelijk heid tot ontmoeting en gesprek ach teraf. Locatietheater WAAN verrast door het uiterst professionele spel waarbij in het midden blijft of de uitvoerenden cliënten, ervarings deskundigen of acteurs zijn. De indringende, eerlijke en soms hila rische wijze, het boek 'Pillendoos'. Haar missie is dat we met z'n allen heel gewoon over psychische aan doeningen praten. Datum: donderdag 27 septem ber. Tijdstip: 20.00 uur. Plaats: gespeelde monologen tonen de werkelijkheid van begaafde jonge ren die worstelen met levensvra gen, maar onder druk en door het stellen van hoge eisen aan zichzelf en de omgeving het spoor bijster raken. Uiteindelijk zien zij in dat ze gek geworden zijn en hun hersenen niet willen verdoven met medicij nen, omdat ze daar duf en lusteloos van worden. Zij horen daarbij ook stemmen in hun hoofd. WAAN gaat over hoop en herstel ondanks de heftige beelden die mensen tijdens een psychose kunnen ervaren. De voorstellingen worden steeds door één speler op locatie op Landgoed Willibrordus gespeeld. De psychose verandert de waar neming van de werkelijkheid, prik kels komen heviger binnen wat vaak beangstigend is. De productie Bibliotheek Heiloo. Entree: 7,50 leden Bibliotheek Heiloo 10 overigen. Vooraf aanmelden via www. bibliotheekheiloo.nl of via de servicebalie in de bibliotheek. WAAN biedt ook de gelegenheid om de verwarring zelf te ervaren, het publiek betreedt een donkere ruim te waarin op de wanden chaotische filmbeelden worden geprojecteerd en een ronkend geluid te horen is, de nachtmerrie is daar. De beelden suggereren geweld, agressie en onttakeling. De voor stelling wordt afgesloten met een sublieme dansact uitgevoerd door drie in zwart tenue gestoken jon gens die met krachtige, plastische en ook subtiele bewegingen ope reren als een geoliede machine. Elk spoor van agressie wordt met uiterste beheersing tot harmonie gebracht. Chapeau voor het bereik te artistieke resultaat. Tekst: Felix Hogeboom Foto: Igor Corbeau Cornelie Egelie-Sprenger doorbreekt taboe met 'Pillendoos'. Foto: Dorien Raboen

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2018 | | pagina 9