Noodkreet: Khalil en zijn familie willen ruimte Seizoenskaarten Ijsbaan Heiloo 13 Internationaal voetenwerk UITKIJKPOST 31 OKTOBER 201 Reactie Carla Coenders, voormalig begeleidster Vluchtelingenwerk: Het eerste jaar krijgt een gezin zoals dat van Khalil een begeleider toe gewezen vanuit Vluchtelingenwerk. Dit jaar is om, maar Carla Coenders blijft op persoonlijke titel nauw betrokken bij het gezin: "De familie heeft een bezwaar ingediend bij de gemeente. Ik vind dat het gezin van Khalil urgentie moet krijgen. De bezwarencommissie bepaalde dat de gemeente volgens de regels heeft gehandeld en dat er geen uitzondering hoeft te wor den gemaakt. Het is vreselijk dat het gezin zich niet realiseerde dat ze het recht op samenwonen verspeelden toen de kinderen bij de onderwijzeres introkken. Dit was juist bedoeld om sneller in te burgeren. Het lijkt mij niet terecht dat het gezin nu zes tot acht jaar moet wachten op een pas sende woning." Ze vervolgt: "Ik heb een gesprek gehad met burgemeester Romeyn en de gemeente. De burgemeester kan gebruikmaken van zijn dis- cretionaire bevoegdheid om een uitzondering te maken. Ik begrijp dat hier zuinig mee wordt omgegaan, maar ik vind dit wel een situatie waarbij die uitzondering gemaakt moet worden." HEILOO - De 20-jarige Khalil vluchtte drie jaar geleden met zijn vader en oudere zus uit Aleppo in Syrië. Het was er niet veilig. Zij moeder en zijn des tijds 16-jarige broer Joury ble ven achter. Joury is twee jaar niet naar buiten geweest omdat hij dan onmiddellijk opgepakt zou worden en het leger in zou moeten. Gelukkig konden zij uiteindelijk naar Nederland komen en werd het gezin herenigd. In Nederland kwamen zij in het AZC terecht omdat ze moesten wachten op een verblijfsvergunning en het besluit aan welke gemeente ze zouden worden toegewezen. Iedere gemeente in Nederland is namelijk verplicht ieder halfjaar een hoeveelheid vluchtelingen op te nemen. In totaal moeten er dit half jaar 11.000 vergunninghouders wor den gehuisvest en hoeveel dat er zijn per gemeente ligt aan het inwo nertal. Heiloo moet komend halfjaar 19 vergunninghouders huisvesten. Sinds 2017 verplicht het Rijk gemeenten niet langer om vergun ninghouders voorrang te geven. Hoewel Heiloo ervoor heeft geko zen dat de urgentie voor vergun ninghouders wordt gehandhaafd en dit in de Huisvestingsverordening heeft opgenomen geldt dit niet voor Khalil en zijn familie. Zij hebben namelijk al een huis, maar een pas sende woning kun je het niet noe men. Vijf gezinsleden, één slaapkamer Het vijfkoppige gezin woont in een woning met één slaapkamer in Heiloo en zij komen niet spoe dig in aanmerking voor een grotere woning. Tijdens de rondleiding door het huis blijkt dat vader en moeder in de woonkamer slapen. Er staat een bank, een tafel en een eenper soonsbed. Onder het bed ligt een matras dat 's avonds wordt gebruikt om op te slapen. Boven in de slaap kamer slapen de broer en de zus van Khalil. Zelf slaapt hij in een soort kruipruimte op zolder zonder ramen, en het is er bloedheet. Er ging vanaf het begin namelijk van alles mis. Terwijl vader in het AZC wachtte op nadere berichtge ving, nam een onderwijzeres Khalil en zijn zus onder haar vleugels zodat zij gewoon verder konden studeren en niet hoefden te wach ten op het volgend schooljaar. Ze mochten zelfs bij de onderwijzeres komen wonen en schreven zich bij haar in. "Wij wilden gewoon zo snel mogelijk Nederlands leren en het was goed bedoeld, wij wis ten toen niet dat wij het recht om samen te wonen met onze vader op dat moment verspeelden," ver telt Khalil, die inderdaad goed Nederlands spreekt en zichzelf ook het liefst een Nederlander noemt in plaats van een vluchteling of asiel zoeker. Vader werd toegewezen aan de gemeente Heiloo en kreeg netjes een eenpersoonswoning. Hij was blij en accepteerde de woning, in de veronderstelling dat hij een grotere woning zou krijgen als de kinderen en de rest van de familie naar Heiloo kwamen. Khalil en zijn zus volgden als eersten, ze schreven zich in in Heiloo. Mevrouw Coenders van Vluchtelingenwerk, die de familie destijds begeleidde, trok aan de bel: moest er nu niet een grotere woning komen? De gemeente bood een andere woning aan met twee slaapkamers. Dat was heel fijn want nu konden vader, moeder en de jongste naar de andere woning en konden Khalil en zijn zus in de hui- dige woning blijven, dacht mevrouw Coenders. Een brief aan de Uitkijkpost Dit werkte niet zo. Het oude huis moest worden leeggehaald. Khalil en zijn zus, die toch al in Amsterdam studeren, konden zich wellicht bre der oriënteren en eventueel naar Amsterdam vertrekken, zo bedacht de gemeente als mogelijke oplos sing. "Alsof in Amsterdam de huizen te betalen zijn," zegt het taalmaatje van het gezin die ook bij het gesprek aanwezig is. Daarbij wil het Syrische gezin bij elkaar wonen: "We hebben elkaar twee jaar gemist," vertelt Khalil. "Het ergste vind ik dat alles nog steeds tijdelijk en onstabiel is, mijn vader heeft er zelfs gezond heidsproblemen door gekregen." Ze sloegen de woning met twee slaap kamers af, want deze was donker met een heel klein balkon en een kleine berging. Zij staan nu op de wachtlijst voor een sociale huur woning. Dit duurt zeker zes tot acht jaar. Khalil schrijft op woningen in Alkmaar, Heiloo, Zaandam, eigenlijk iedere plaats in de omgeving. Er zijn nog altijd honderd wachtenden voor hem, maar het is bijna onmogelijk dat al die 100 mensen in zo'n schrij nende situatie zitten als die waarin dit gezin zich bevindt. Khalil stuurde een brief aan de redactie van de Uitkijkpost waarin hij inwoners van Heiloo om hulp vraagt: "Heeft iemand een oplossing voor ons? We zoeken een huurhuis of mensen die misschien samen een huis kopen, dat wij dan kunnen huren. En als er iemand in een ver gelijkbare situatie zit, willen wij dat graag weten," zo meldt de wanho pige Khalil. Als u hierop wilt reage ren dan kunt u een mail sturen naar redactie@uitkijkpost.nl. Tekst: Margreeth Anema De kruipruimte op zolder waar Khalil slaapt vanuit de deuropening, rechts zijn bed. De foto is genomen Aangeleverde foto De woonkamer met links een bed en daaronder het matras Aangeleverde foto Reactie gemeente Heiloo: Natuurlijk zien wij de lastige en krappe situatie waarin de familie Zanklo zit. Hun woning is niet bedoeld voor vijf personen. De familie had op basis van de taakstelling en de gezinshereniging, uitgaande van drie personen recht op een woning met twee slaapkamers. Deze woning hebben wij aan geboden maar is door de familie afgewezen. Dat zij nu met vijf personen in de huidige woning verblijven, geeft ze niet automatisch recht op een urgentieverklaring. Daar zijn strenge regels voor. Die regels zijn er omdat sociale huurwoningen schaars zijn en de vraag ernaar groot is. Hoe we het ook verdelen, we houden de situatie dat gezinnen en andere woningzoe kenden die hoognodig een woning behoeven, nog op de wachtlijst moe ten blijven staan. De regels staan niet toe dat we de familie Zanklo een urgentieverklaring geven. Ons besluit is zorgvuldig beoordeeld door twee onafhankelijke commissies (de Regionale Urgentie Commissie Noord- Kennemerland en de bezwarencommissie). Deze zeggen allebei dat de gemeente volgens de regels heeft gehandeld. Hoe vervelend wij het ook vinden voor de familie: ze worden behandeld net als andere woningzoe kenden in de regio. Gebruikmaken van een discretionaire bevoegdheid door de burgemeester is hier niet aan de orde. De algemene beginse len van behoorlijk bestuur verbieden ongelijke behandeling bij gelijke gevallen. De woningschaarste is een belangrijk aandachtspunt voor ons. Op dit moment is er schaarste aan sociale huurwoningen en onze inzet is dat op langere termijn voldoende woningen voor alle doelgroepen beschikbaar zijn. HEILOO - Voor iedereen die met de danssport kennis wil maken organiseert Internationale Dansvereniging Pridini een startcursus 'Roemeense' dans. In vier lessen van anderhalf uur worden Roemeense dansen vanaf de eerste stap aangeleerd. Dansleider Huub de Jong belicht tevens de achtergronden ervan. De cursus is op vier vrij dagochtenden en start op vrijdag 2 november om 10.00 uur in de Strandwal, naast de verhalenkamer/VVV-punt op het Wilibrordusterrein. De kosten bedragen 15,- voor de totale cursus. Meer dan luchtige kleding en makkelijk zittende schoenen heb je niet nodig. Je werkt op authentieke volksmuziek aan je conditie en balans. Daarbij doe je tegelijkertijd nieuwe sociale contacten op. Naast de cursus Roemeens, kun je ook meedoen met een workshop Turkse dans o.l.v. Baykal, op woensdag 24 november van 20.00 tot 22.00 uur, eveneens in de Strandwal. Ook in deze workshop worden dansen vanaf de eerste stappen aangeleerd, maar het tempo ligt wat hoger dan bij de startcursus. De kosten voor deze workshop bedragen 9,50, inclusief een hapje en een drankje. Voor beide activiteiten meld je je aan door een mail te sturen aan secretaris@pridini.nl, met als onderwerp 'Roemeens' of 'Turks', net wat van toepassing is. Pridini is ook de vinden op Facebook (zoek op Pridini) en op de website www.pridini.nl. Graag tot ziens bij het Roemeens of Turks! HEILOO - De winter komt eraan, een nieuw schaats seizoen staat voor de deur. Schaatsliefhebbers hopen dat er ook dit jaar op de ijsbaan in het Heilooërbos geschaatst kan worden. IJsbaan Heiloo bezorgt bin nenkort de seizoenskaarten die bij voorinschrijving zijn besteld, weer aan huis. De kaarten kos ten 5,- per stuk en dienen aan de deur te worden betaald. Zorg je dat het klaar ligt? Heb je nog geen sei zoenskaart maar wil je deze alsnog bestellen? Dat kan via e-mailadres info@ijsbaanheiloo.nl (extra kosten 50 eurocent per kaart). Na beta ling van 5,50 per kaart, voor 1 december, vindt bezorging aan huis z.s.m. plaats.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2018 | | pagina 13