Tóch een zendmast midden in Ypestein? Cees overhandigt ballen aan Prinses Maxima Centrum Eindelijk boswachter Lezing over natuursymboliek De huiswerkklas in Amsterdam: museum in en toren op 16 UITKIJKPOST 31 OKTOBER 201 Cees overhandigt de ballen aan fysiotherapeut Peter Bekkering van het Prinses Maxima Centrum. Aangeleverde foto HEILOO - De bewoners van het appartementencomplex Ypehove zijn door de eige naar van het complex, Patrizia Wohnmodul Beheer II B.V. uit Amsterdam, op de hoogte gebracht van het voornemen tot plaatsing van een 5 meter hoge zendmast voor GSM/4G (en in 2020 wellicht nog 5G) op het dak van het woongebouw Het Brugstuk 1 t/m 93. Een 5 meter hoge zendmast kan wettelijk zonder (gemeentelijke) vergun ning geplaatst worden. Voordeel dus voor de bezitters van mobiele telefoons en jaarlijks een enorm geldbedrag voor de ver huurder van het complex. Maar nog steeds is niet onomstotelijk bewezen dat de straling géén gevaar oplevert. Wel komen er steeds meer berichten over mensen voor wie het overduidelijk is dat zij klachten ondervinden van de aanwezigheid van straling. De geschiedenis leert dat processen die eerst volkomen veilig leken, zoals asbest, chroom-6 en sigaretten, nu nog steeds voor zeer grote lichamelijke klachten zorgen. Dat risico wil men toch niet lopen. Door de plaatsing van een zend mast op het complex, komt de sterke straling wel heel dicht bij de bewoners van het complex, maar misschien nog wel sterker bij de omliggende woningen (paraplu effect). Hoe hoger de mast, hoe minder sterk de straling voor de bewoners. Daarvan staan er drie in Ypestein. De eerste bij de brandweerkazerne op Rosendaal, de tweede op Industrieterrein Oosterzij en de derde op de hoek Oosterzijweg/Lagelaan. Gebruik van deze masten zal waarschijnlijk min der lichamelijke klachten opleveren, al is natuurlijk elke klacht er een te veel. De bewoners van Ypehove hebben nog wel een mogelijkheid om het plaatsen van de mast tegen te houden. Op grond van de Nota Nationaal Antennebeleid is vóór plaatsing instemming van de bewo ners nodig. Maar indien 50%+1 vóór plaatsing stemmen, dan komt hij er. De Bewonerscommissie Ypehove gaat zich nu sterk maken om de plaatsing tegen te houden door goede voorlichting en controle van de te volgen procedure. Bewust kiezen zij ervoor niet verstrikt te raken in wettelijke normen, radio golven, veldsterkte, voorschriften en een hele rits adviesbureaus. Ze nemen geen enkel risico en willen daarom deze zendmast niet op hun complex. HEILOO - Toen Cees Hoffer, het zoontje van Jordy en Fleur Hoffer, nu zo'n twee jaar gele den onder behandeling was in het Prinses Maxima Centrum (PMC) in Utrecht, leefde Ed van Baar van IJssalon Di Fiorentina erg mee. Fleur, de moeder van Cees, vertelde over de gewel dige sporttuin in het PMC en zo kwam Ed op het idee om DiFi- ballen te schenken. De fysiotherapeuten in het PMC kunnen de ballen gebruiken om oefeningen mee te doen. Maar ook voor kinderen die 's middags klaar zijn met een chemokuur of moeten wachten, zijn de ballen geweldig. Even sporten en spelen in de sport- tuin is voor de zieke kinderen een welkome afleiding. De sporttuin is zo ingericht dat kinderen die ziek zijn, maar ook hun familie en de mensen die in het PMC werken, op een leuke manier als afleiding kun nen bewegen. Bewegen is natuur lijk ontzettend belangrijk om fit en gezond te blijven. En afleiding, met de leuke kleuren, de leuke vormen en de speelse dingen, zorgt ervoor dat je hier graag even verblijft - zodat je even in een andere situatie terechtkomt. Namens Di Fiorentina mocht Cees de ballen overhandigen aan fysiotherapeut Peter Bekkering, die de ballen namens het PMC maar al te graag in ontvangst nam. HEILOO - Krysztof Dobro- wolski van Bureau Boeiend houdt op 21 november de lezing 'Natuursymboliek in de kunst'. Symboliek van planten in de kunst is rijk en wijdverbreid. Planten kunnen voor een streek of land staan. Zo was in het oude Egypte de papyrus een van de symbolen van Beneden-Egypte en de lotus van Boven-Egypte. Een andere iconografische func tie van planten is het attribuut. Daaraan kan je heiligen, goden of personificaties herkennen. Het attribuut van de heilige Dorothea is een boeket of bloemenkrans. Onze tulp kan 'vergankelijkheid' symboliseren, zeker als er ook een schedel of zandloper op het zelfde stilleven staan. Er zijn stil levens waarop de tulp de hoofdrol speelt, maar zonder de verwijzing naar 'vergankelijkheid'. De tulp was in de eerste decennia van de zeventiende eeuw namelijk mate loos populair. Dat zie je aan de 'Anatomische les van dr. Nicolaes Tulp', want de man nam de naam van de bloem aan als zijn eigen naam. Er zijn in de mythologie veel personages die al dan niet ten gevolge van hun liefde in een plant zijn veranderd. Hyacinthus, een minnaar van Apollo, werd per ongeluk door Apollo's discus gedood en waar zijn bloed op de grond vloeide, groeide de hyacint. Het bloed van Adonis veranderde in een anemoon en Clytia, die op Apollo verliefd was, werd een zon nebloem. Narcissus, die verliefd werd op zijn eigen spiegelbeeld, kwijnde weg en werd een narcis. Waar Ajax' bloed op de grond droop, groeide een anjer. Je ziet het allemaal op het schilderij 'Het rijk van Flora' van Nicolas Poussin. Weet wel dat deze sym boliek van planten/bloemen in de kunst door de mensen is bedacht. U ziet, je geeft een bos bloemen maar wat geef je nog meer? Datum tijd: woensdag 21 november om 20.00 uur, de zaal is open om 19.30 uur. Locatie: Ter Coulsterkerk, Holleweg 111. Gratis voor leden, niet-leden betalen 3,-. HEILOO - Twee jaar geleden heeft Martin uit Heiloo een nieuwe kans gegrepen. Hij volgde cursussen over flora en fauna. Schreef daarna open sol licitatiebrieven naar natuurbe heerders én met succes. Na twintig jaar als kraanmachi nist gewerkt te hebben, volgt Martin zijn hartenwens en is hij toch bos wachter. Fijn werken in het groen is waar Martin als kind altijd over heeft gedroomd. Ook bijscholing voor actieve vrijwilligers in het groen is mogelijk met een flora- en faunacursus bij het Natuur Instituut. Wil je meer weten én begrijpen over hoe de natuur in elkaar zit? Wil je er ook iets over vertellen? Kom dan naar de vrijblijvende introductie avond over de opleiding tot natuur- gids op dinsdagavond 6 november om 19.30 uur. U kunt zich hiervoor gratis aanmelden op www.natuur- gidsen.nl. Deze informatieavond wordt gehouden in het Centrum Natuur Instituut, Terborchlaan 201 in Alkmaar. Veel actieve vrijwilligers zijn jaarlijks welkom, bijvoorbeeld van de Natuurschool, De Groene Peuteropvang, BSO, leerkrach ten, Natuurouders Op School, Gezond Natuurwandelen, of Vrijwillige Boswachters van SBB of Natuurmonumenten. Ook studen- ten Biologie en Ecologie die meer veldkennis willen krijgen, bezoeken de cursus. Uiteraard is de cursus geschikt voor iedereen die voor zichzelf meer kennis en kunde over natuur wil krijgen. Na twintig jaar als kraanmachinist te hebben gewerkt, is Martin nu boswachter. Aangeleverde foto HEILOO - Donderdag 25 okto ber togen zestien vluchtelin- genjongeren met vrijwilligers van Heiloo voor Elkaar naar Amsterdam. Deze jongens en meisjes uit het voorgezet onder wijs krijgen huiswerkhulp van Heiloo voor Elkaar in de biblio theek. Vakanties vormen voor de jonge ren vaak een vervelende onderbre king van school. Een uitje wordt dan ook zeer op prijs gesteld. Eerst bezochten ze het nationaal film museum Eye. Ze maakten kennis met de geschiedenis van de film en werden ondergedompeld in een bad van beeld en geluid. Daarna was het een paar meter lopen naar A'dam Lookout. In dit voormalige Shellgebouw gingen ze eerst op een foto met een greenscreen. A'dam Lookout biedt bovenin het gebouw een fantastisch uitzicht. Manaal ontdekte: "Je ziet heel Amsterdam en het IJ!" Het glazen raam in de vloer op de bovenste verdieping, waardoor je naar beneden kunt kij- ken, zorgde voor angstige gezich ten. Even later danste Mohamed erop alsof het niks was. Beneden gekomen zagen de deelnemers hun trucagefoto met het greenscreen. Ahmed zag zichzelf zittend op een dikke balk hoog boven het IJ. "Echt gaaf," vond hij. Hierna wandelde de groep naar Meneer Kebab. De jongeren werden er getrakteerd op een heerlijk broodje döner. Daarna aanvaardde de groep de terugreis. Na de vakantie wachten school en huiswerk weer. Fatima hoopt dat er in de kerstvakantie weer een uitje komt. De huiswerkklas van Heiloo voor Elkaar wordt mogelijk gemaakt door sponsors en de bibliotheek. Bij A'dam Lookout ging de groep op de foto voor het greenscreen. Foto: Bernadette Sprenkeling

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2018 | | pagina 16