Leefstyle coaching training Buurtsportcoach Pascale geeft stokje door aan Bart CDA Heiloo beleeft afwisselende fietsronde COLUMN BEDRIJF BELICHT 5 Door Leefstyle niet altijd een pilletje nodig bij ziekte of stress Vervolg van voorpagina: Placebo Dick de Scally UITKIJKPOST 7 NOVEMBER 201 In deze rubriek wordt wekelijks een ander bedrijf in het verspreidingsgebied van de Uitkijkpost belicht. De kosten voor Bedrijf Belicht zijn 225 euro excl. btw. Online doorplaatsen is mogelijk. Voor aanmelding: Kennemerstraatweg 464, 1851 NG Heiloo. Of per e-mail: redactie@uitkijkpost.nl. In de aanmelding graag duidelijk uw gegevens vermelden. Anita Veldt van Leefstyle. Foto: Margreeth Anema Holistisch centrum Meander, Rijksweg 115, 1906 BG Limmen anita@leefstyle.nl, www.leefstyle.nl Tel.: 06- 51 911 922 In Amerika is het al doodgewoon: Je bent zakenman of -vrouw en hebt het altijd druk. Je wilt geen burn-out dus je hebt een coach. Anita Veldt is zo'n integraal leefstijl- en vitaliteitscoach. "Maar niet alleen voor mensen die het druk hebben hoor, ook bijvoorbeeld voor mensen met een hoge bloeddruk, voor mensen die niet lekker in hun vel zitten of ik word bijvoorbeeld ingezet op bedrijfsmatige basis om een team of perso neelslid te begeleiden," glimlacht Anita. Pilletjes zijn niet altijd de oplossing Ze werkt al jaren in het ziekenhuis als verpleegkundige. De competenties van een verpleegkundige zijn o.a. gezondheidsbevorderaar, communicator en organi sator. Anita merkte dat ze in het ziekenhuis vooral met de ziekte bezig is terwijl zij juist die competenties zo belangrijk vindt. Het protocol van het ziekenhuis is: je hebt een ziekte en voor die ziekte krijg je pilletjes. "Zo wil ik niet werken," besloot Anita. "Pilletjes zijn niet altijd de oplossing, vaak zit er zoveel meer ach ter een ziekte." Ze begeleidt in het ziekenhuis mensen die een TIA of een beroer te hebben gehad en ze weet inmiddels dat een TIA niet alleen met aderverkal king te maken heeft. Veel mensen hebben achterliggende problemen zoals een hoge werkdruk of een slechte relatie. Sommigen roken of zijn iets te zwaar. Zitten bij de voordeur van het ziekenhuis Anita wil haar patiënten helpen maar nog liever wil ze bij de voordeur van het ziekenhuis gaan zitten om te zorgen dat niemand erin komt. Ze besloot de oplei ding tot leefstijlcoach te gaan volgen en opende haar eigen praktijk in holistisch gezondheidscentrum Meander in Limmen. Het traject begint met een kennisma king. Naast het meten van je stresslevel doet ze ook een uitgebreide lichaamsme ting: wat is je BMI, je vetpercentage, je spiermassa? Daarna wordt er besproken hoe je tegen dingen aankijkt, wie je bent en wat je wilt. Ben je een doorzetter of zit je snel bij de pakken neer? Op deze manier brengt Anita minutieus in kaart hoe je ervoor staat. Daarna volgt een advies en individueel behandelplan. "Door aandacht aan jezelf te geven kan er al heel veel gebeuren en krijg je rust en ver trouwen," vertelt Anita. "Je moet alleen even de eerste stap zetten." Er zijn verschillende soorten stresssystemen: kort- en langdurend. Kortdurende stress is functioneel, langdurende stress ziekmakend. Maar er hangt veel meer mee samen, zoals neurotransmitters, exorfinen, hormonen etc. Stress is een heel ingewikkeld proces in het lichaam. Heb je bijvoorbeeld dopamine tekort (brand stof bij stress), dan helpt antidepressiva niet altijd. Bij serotonine tekort kan je migraine krijgen of soms paniekaanvallen. Voeding kan daar ook weer invloed op hebben. Bananen, zonnebloempitten, broccoli, avocado (magnesium, vitami ne C, vitamine B6, foliumzuur) kunnen bijvoorbeeld helpen bij de aanmaak van dopamine en serotonine. Dus is het van belang om uit te zoeken wat voor soort stress er speelt en wat het voedingspatroon daarbij is. Maar ook beweging en proactiviteit speelt een rol, met andere woorden: integraal. Gekwalificeerd 'stoppen met roken' coach Voor bedrijven, scholen en organisaties geeft Anita workshops en trainingen, bij voorbeeld over voeding en stress, maar ze is ook gekwalificeerd 'stoppen met roken' coach. Het is ook mogelijk om een quick scan te laten maken van uw team. In een dagdeel ontdekt Anita de pijnpunten en maakt zij een actieplan om de punten weg te nemen. Anita is ook schaatscoach en voetbalcoach. Als haar team met 16-0 verliest, dan sluit ze de wedstrijd toch positief af en als een van haar schaatsleerlingen zegt: "Ik kan dit niet," dan zorgt ze dat diegene over zijn angst heenstapt. "Ik hou ervan het beste uit mensen te halen, daar ga ik voor," besluit Anita het gesprek. Tekst: Margreeth Anema Bart Aan Bart Ploeger de eer om het stokje van Pascale over te nemen. Sinds 1 november jl. mag Bart zich buurtsportcoach van de gemeente Heiloo noemen. Bart is geboren en getogen in Schagen en heeft de afgelopen periode met Pascale meegelopen om Heiloo en de daar aanwezige sportclubs, -verenigin gen en -voorzieningen te leren ken nen. Bart heeft altijd veel gesport en aan de Hogeschool van Amsterdam Sport, Management en Ondernemen gestudeerd. Hij werkte twee jaar bij Sportservice Schagen waarna hij bij de KNVB terechtkwam, waar hij zich bezighield met de organisatie van opleidingen voor de toptrai- ners. Met hetzelfde enthousiasme als Pascale is Bart de uitdaging als buurtsportcoach aangegaan. In eerste instantie gaat hij verder met waar Pascale mee bezig was. Bart: "Ik wil alle projecten een keer mee maken en zoveel mogelijk zelf bij de activiteit aanwezig zijn. Laatst was ik bij een Walking Football training van de Fit Vitaal-groep. Als ik zie hoeveel lol deze mannen samen hebben, dan weet ik precies waar voor ik het doe." Natuurlijk gaat Bart de projecten onder de loep nemen en hij zal er te zijner tijd zijn eigen draai aan geven. Daarnaast wil Bart alle verenigingen en spor tieve initiatieven in Heiloo leren kennen. "Het is mooi als je, door met verschillende verenigingen te praten, mensen en partijen kunt verbinden, waardoor er een win- winsituatie ontstaat," aldus Bart. Bart vindt alle projecten mooi en zal zich daar dan ook volop voor inzetten. Heel bijzonder vindt hij het Sporthero project, waarbij kinderen met overgewicht door middel van sport en bewegen de strijd hiermee aan gaan. Bij het project zijn naast de kinderen en hun ouders, ook een kinderfysiotherapeut en een jeugd- gezinscoach betrokken. Sportspreekuur Vanaf 13 november houdt Bart iedere dinsdagochtend van 09.00 - 12.00 uur sportspreekuur bij Herberg Jan. "Ik vind het belangrijk dat mensen bij me terechtkunnen voor allerhande vragen, ideeën en opmerkingen. Door iedere week op een vaste plek en tijd spreekuur te houden, wordt het nog makkelijker om me te vinden. Op maandagmid dag ben ik trouwens vaak te vinden bij Het Trefpunt," zegt Bart. Bart is overigens ook te bereiken via b.ploeger@alkmaarsport.nl of de Facebookpagina Buurtsportcoach Heiloo. Natuurlijk is er nog veel meer te vertellen en daarom gaat Bart met ingang van het nieuwe jaar elke maand een column in Uitkijkpost verzorgen. In zijn column vertelt hij wat er speelt en waar hij zich zoal mee bezighoudt. Op de vraag of er nog iets is dat Pascale tegen Bart wil zeggen, ant woordt zij lachend: "Geniet van de leukste baan van Heiloo en mis schien wel van de wereld. Wees niet bang om iets te doen dat je nog nooit hebt gedaan. Ga het gewoon doen. En uiteindelijk doen de men sen die meedoen aan de projecten het natuurlijk allemaal zelf." Bart knikt bevestigend: "Mijn eer ste ervaring is dat Pascale helemaal gelijk heeft. Ik heb er ontzettend veel zin in. Alleen de glimlach van de deelnemers al, dat is waar ik het voor doe." Tekst: Linda van Rozendaal HEILOO - De CDA-fractie heeft afgelopen zaterdag een afwis selende fietsronde door Heiloo gemaakt. Met de bewoners van de Stationsweg is gesproken over het vele busverkeer dat de afge lopen weekenden door die straat denderde. Met bewoners van de Hoogeweg is gesproken over de komende herinrichting van de Vennewatersweg. Tot slot heeft de fractie de Golfclub Heiloo bezocht, waar men trots de aangepaste hole one heeft laten zien. Naar aanleiding van deze fietsronde heeft de fractie inmiddels een aantal zaken aan het college voorgelegd, hetgeen aan de betrokken inwoners ook zal worden teruggemeld. Vl.n.r.: Marie Josee Hamers, Hessel Hiemstra, Ellen Jorna, Mart Brouwer de Koning en Daan Topman. Aangeleverde foto In Ypestein komt op een appar tementencomplex een zendmast te staan, nummer vier in de wijk. Geen vergunning nodig, want hij wordt niet hoger dan vijf meter. De mast staat er volgens mij nog niet, maar een deel van de bewoners van het complex is tegen. Overal waar bewoners inspraak hebben is een deel tegen. Dat moet ook, anders is er geen inspraak geweest. De bewo nerscommissie gaat plaatsing tegen houden, zoals sommige mensen het vertikken hun medicijnen te slikken vanwege de bijwerkingen. De dok ter heeft het zelf gezegd: 'U kunt last krijgen van hoofdpijn en misselijk heid.' Dus krijgen sommigen pre cies wat de bijsluiter vermeldt. Had de dokter nou maar gezegd: 'Er zijn wel bijwerkingen bekend, maar die gelden zeker niet voor u. Die zijn zo zeldzaam...' Dan wordt er gehoor zaam gebruikt. Het placebo-effect. Zelfs als mensen vermoeden dat ze neppillen slikken, werken ze. Als mensen alleen al stralingsrisico ver moeden, voelen ze zich patiënt. Er is het verhaal dat de bewoners van een bestaande antenne verhaal gingen halen omdat ze vonden dat hun gezondheid achteruit ging. Ja, dat kreng van een zendmast, hè. Toen een onderzoeksbureau de oor zaak van de problemen ging recher cheren (mooi woord voor zoiets), bleek dat de zendmast al meer dan een jaar niet in gebruik was. Placebo. Vroeger vonden de bewoners in de buurt van elektriciteitsmasten dat hun gezondheid werd aangetast door die grote krengen waar die stroom maar doorheen gaat of het niks is. Ja, je weet het toch niet. En toen de telefoon algemeen goed werd, hielden sommige bellers de hoorn ver van hun oor, want: straling. Trouwens, ook smartphones stralen en toch wordt niet heel Nederland massaal ziek van hun lieveling. Terwijl onomstotelijk bewezen is dat straling van zendmasten voor de bewoners geen risico oplevert. En als bewoners dat risico wel voelen, komt dat vaak door onderzoek van diezelfde bewoners. Maar als ik -wat God verhoede- in Ypestein na een hartaanval of zoiets plotseling 112 nodig heb, zou ik toch wel willen dat het ziekenhuis via de mast bereikbaar is.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2018 | | pagina 5