Belastingverordening 2019 vastgelegd Duurzaam comfortabel gasloos wonen, het kan! 15 VERSLAG VAN DE GEMEENTERAAD Yvonne van Stiphout doet maandelijks verslag van de vergadering van de gemeenteraad. Yvonne is freelance journalist en fotograaf. Anti-speculatiebeding Duurzaamheid 2019 - 2021 UITKIJKPOST 14 NOVEMBER 201 HEILOO - De raadsvergadering van 12 november stond in het teken van het vast leggen van de Belastingverordening 2019 en er werden tal van ingediende moties behandeld. Belastingverordening De afvalstoffenheffing voor een eenpersoons huishouden stijgt van 159,00 in 2018 naar 168,00 in 2019. Voor een tweepersoonshuishou den is de stijging van 277,00 in 2018 naar 289,00 in 2019. De OZB zal in 2019 te maken krijgen met een inflatiecorrectie van 2,3%. De tarieven voor rioolheffing blijven in 2019 gehandhaafd. GHB en Heiloo Lokaal dienden een motie in betreffende het anti-speculatiebeding woning markt. Hierin verzochten zij het college met ingang van 2019 de benodigde maatregelen in te voeren die het speculeren in (nieuwbouw) woningen tot 325.000,00 tegengaat. Dit om te voorkomen dat deze woningen uit winstbe jag worden verkocht. Tevens verzochten de partijen een speciaal beleid te ontwikkelen ter verbetering van de positie van speciale groepen woningzoekenden (jongeren, starters doorstro mers uit sociale huurwoningen) op de woning markt van Heiloo. Portefeuillehouder Rob Opdam zegt tijdens de vergadering van 5 november al aangegeven te hebben dat dit bij de woonvisie in december besproken gaat worden. Hij ontraadt de motie dan ook. Veel partijen binnen de raad willen graag zien hoe het college voorgaande verwerkt in de woonvisie en steunen de motie dan ook niet. Leegloop van Heiloo De PvdA diende een motie in betreffende de leegloop van Heiloo en dan met name de weg trekkende jongeren. De partij constateert dat in Heiloo het aantal inwoners in de leeftijdsgroep 20-30 sterk achterblijft ten opzichte van het lan delijk gemiddelde. Vooral door de lange wacht tijd voor een huurwoning in Heiloo, de weinige starterswoningen en de treinverbindingen in de spits vanuit Heiloo naar Amsterdam en Haarlem die beter kunnen en achterblijven bij Alkmaar en Castricum, ziet de partij als negatieve pun ten voor jongeren die in Amsterdam of Haarlem werken of studeren. De PvdA roept het college op een breed maatschappelijk representatief onderzoek te houden onder vertrekkende jongvolwassenen in de leeftijdsrange 18-30 jaar. Wat zijn hun beweegredenen om uit Heiloo te vertrekken? Als blauwdruk voor dit onderzoek kan het onderzoek dienen dat onlangs is gehouden in Egmond-Binnen onder dezelfde doelgroep. Portefeuillehouder Rob Opdam denkt dat jongvolwassenen uit Egmond-Binnen andere redenen kunnen hebben dan de jongvolwas senen uit Heiloo dus hetzelfde onderzoek is wat hem betreft geen optie. Verder is eigenlijk de reden van vertrek wel duidelijk. De krapte op de woningmarkt voor deze groep. Daarom is het voorstel van verschillende partijen om betreffende dit onderwerp de woonvisie in december af te wachten. Maaibeleid Heiloo GBH, D66 en PvdA constateren dat het Planbureau voor Leefomgeving concludeert dat zowel het klimaat- als het landbouwbeleid in een beslissende fase is beland. De biodiversi teit in Nederland is in de afgelopen jaren in snel tempo teruggelopen. Met name het aantal insec ten (soorten) is snel afgenomen. Ook het aan tal weidevogels neemt af. Met momenteel één groenbeheerder voor de gehele BUCH maken de partijen zich grote zorgen. Er zou te weinig aandacht zijn voor het maaibeleid. Portefeuillehouder Rob Opdam zegt juist trots te zijn dat Heiloo het predicaat 'bij-vrien delijke gemeente' heeft gekregen. En niet alleen met de bijen gaat het goed in Heiloo, ook met de weidevogels, aldus het CDA. Het CDA stelt voor met een gespreksnotie te komen. Hier staan partijen welwillend tegenover. Na over leg tussen GBH, D66 en PvdA parkeert D66 de steun aan de motie en wacht de gespreksnotie af. De motie wordt wel gehandhaafd. Behoud stolpboerderij Lagelaan 3 GBH en D66 verzoeken door middel van een motie om onderzoek te doen naar alternatie ven om de stolpboerderij te behouden. Volgens partijen zijn er nog altijd twee alternatieve tra cés voor de afslag A9 mogelijk zodat de stolp behouden kan worden. Ook vinden partijen dat de stolp een belangrijke cultuurhistorische waarde heeft. Het opschorten van het project aansluiting A9 geeft voldoende tijd om alterna tieven voor het behoud van de stolpboerderij uit te werken. Portefeuillehouder Fred Dellemijn geeft aan dat er uitgebreid aandacht is besteed aan dit onderwerp in de vergadering van 8 oktober 2018. De stolp heeft geen monumentale status en het college ziet geen reden om verder in te gaan op de motie. CDA, VVD en Heiloo Lokaal respecteren wat in de raad besloten is betref fende de sloop van de stolp. Waarbij aangemerkt wordt dat de gemeente inmiddels eigenaar is van de stolp en mocht deze blijven staan deze in zo'n slechte staat is dat er veel geld uitgegeven zou moeten worden aan renovatie. Kinderpardon Heiloo-2000 en D66 roepen het college op dat zij bij staatssecretaris Harbers en premier Mark Rutte gaat pleiten voor een humaan kinder- pardon en dat deze oproep via een persbericht wordt gecommuniceerd in de gemeente Heiloo. Inmiddels zijn er 81 gemeenten die het kinder- pardon ondersteunen. Het college wil met de gemeenteraad in discussie hierover en als de raad zich hierover uitspreekt zal het college een brief doen uitgaan naar Den Haag. GHB en PvdA verzoeken het college om voor 1 april 2019 een Actieplan Duurzaamheid 2019 2021 op te stellen alsmede een uitvoeringsplan 2019 en deze ter bespreking aan de raad voor te leggen. CDA stelt voor dit raadsbreed op te pakken en uiterlijk begin 2019 kennis- en inspiratieses sies met Duurzaam Heiloo en Heiloo Energie te houden. Portefeuillehouder Rob Opdam wil dit voorstel graag oppakken. Startersleningen PvdA dient een motie in waarbij zij het col lege oproept het in Heiloo mogelijk te maken voor starters op de woningmarkt om een beroep te doen op een startersregeling. De partij stelt voor dat de gemeente zelf de regels voor het verkrijgen van zo'n lening opstelt en dat deze bijvoorbeeld alleen geldig zou zijn voor jongeren die al woonachtig zijn in Heiloo. Het roept bij de verschillende partijen vele vra gen op. Portefeuillehouder Rob Opdam wil dit onderwerp bespreken bij de woonvisie. Op deze toezegging trekt de PvdA de motie in tot het in de commissie besproken is. Nieuwe 'oude' knotwilgen Hoogeweg PvdA en GBH roepen het college op om bij de aanplant van nieuwe knotwilgen aan de Hoogeweg te kiezen voor oudere bomen in plaats van heel jonge aanplant. Portefeuillehouder Rob Opdam zegt dat het col lege zich zal inzetten voor herplant van grotere bomen. Hierbij moet wel rekening gehouden worden met het feit dat te grote kluiten proble men kunnen geven in de grond. Op de kritiek van de PvdA op de commu nicatie met de bewoners aan de Hoogeweg betreffende de oude knotwilgen geeft de por tefeuillehouder aan dat er wel degelijk gecom municeerd is met de bewoners en dat deze ook zijn meegenomen in het gehele proces van de reconstructie van de Hoogeweg. Behoud cultuurhistorische waardevolle groenstructuren GBH verzoekt het college de beschermde status van de cultuurhistorische waardevolle groenstructuren waaronder de houtwallen, dui delijk te communiceren naar opdrachtgevers (bouwmaatschappijen) en inwoners en toe te zien op adequate handhaving van de APV op de bescherming van deze waardevolle groenstruc turen. GBH doelt hiermee op de vernietiging in 2016 en 2017 van grote delen van cultuurhisto rische waardevolle houtwallen in Zuiderloo en Zandzoom. Portefeuillehouder Rob Opdam doet de toe zegging toe te zien op de bescherming van de houtwallen. Niet iedere houtwal is cultureel erf goed. De jongere houtwallen vallen hier name lijk niet onder en mogen, indien nodig, wel ver nietigd worden. Graag zien partijen dit onderwerp in de com missie openbare ruimten behandeld worden. Tekst: Yvonne van Stiphout HEILOO - Zaterdag 10 novem ber werd voor de vierde keer de Duurzame Huizenroute georga niseerd. Deze keer konden men sen zich vooraf opgeven voor een fietstocht langs duurzame huizen in Heiloo. Tijdens de tocht kon kennis wor den gemaakt met de duurzame oplossingen van mede-Heilooërs. Daarnaast was in winkelcentrum 't Loo een duurzaamheidsmarkt met tal van ondernemers op het gebied van duurzaamheid. In de winkel van Duurzaam Heiloo/Heiloo Energie werd zater dagmorgen de opening verricht voor de Duurzame Huizenroute. Uit handen van Harm Hofman (Duurzaam Heiloo) ontving wethou der Rob Opdam een exemplaar van het boekje 'Duurzaam comfortabel gasloos wonen'. Harm: "Vaak weten mensen niet waar ze moeten begin nen met het verduurzamen van hun woning en willen ze alles tegelijk aanpakken." Harm hoop met het boekje duidelijkheid te geven zodat mensen stapje voor stapje het tra ject van verduurzaming van hun woning in kunnen gaan. Wethouder Rob Opdam is blij met het boekje voor de inwoners. Duidelijkheid is heel belangrijk. De wethouder gaat binnenkort weer met Duurzaam Heiloo om de tafel zitten. Nu er structureel budget op de begroting staat bij de gemeente Heiloo hoopt de wethouder voortva rend bezig te gaan met het verduur zamen van woningen in Heiloo. Tekst: Yvonne van Stiphout HEILOO - Op zaterdag 10 november vierde Muziekvereniging Eensgezindheid haar 120-jarig jubileum met een geslaagd jubile umconcert onder leiding van Frank Bollebakker. Met muziek in verschillende stijlen uit verschillende jaren werd er in Fletcher Heiloo een leuk tijdsbeeld gegeven. Mede door de originele pre sentatie en de bijdrage van de Groningse band Par-3 werd het voor het publiek een interessante en gezellige avond die tot in de late uurtjes voortduurde. Foto: Jack Schaap Wethouder Rob Opdam ontvangt uit handen van Harm Hofman het boekje 'Duurzaam comfortabel gasloos wonen'. Geheel rechts Rob van der Wal. Foto: STiP Fotografie

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2018 | | pagina 15