Museumkwartier op Landgoed Willibrordus m tCT a *- *9 m&M EXFttSfïlt toverlantaarnmuseum "Tc - JL 'm- K. - Ook het drieluik over BUK BUK, BUK POP en Ypestock in 2017 was opmer kelijk en trok veel aandacht. vervolg op volgende pagina De eerste tentoonstelling had als titel 'Heiloo in prenten en kaarten'. In 1982 is er een belangrijke ten toonstelling over de Kring van Hei loo. Met deze expositie wordt ook het boek 'De Kring van Heiloo' door de vereniging uitgegeven. Het boek is samengesteld onder redactie van neerlandicus Marita Mathijsen. llMiHHni Als in 2008 bij de gemeente het besluit valt om De Oude Pastorij te verkopen, betekent dit dat de vereniging op zoek moet naar een andere locatie. De keus valt uiteindelijk op een gebouw aan de Bergeonstraat, een gedeelte van een oude basisschool. Heel blij is het bestuur van de vereniging er niet mee. Het gebouw heeft niet de monumentale uitstraling van De Oude Pastorij en de locatie is ook veel minder aantrekkelijk. Nadat het gebouw van binnen door de inzet van een groot aantal vrijwilligers weer een museale aanblik biedt, wordt de nieuwe Oudheidkamer door mevrouw Willemse-van der Ploeg geopend. M lllll Hik 11IM M II 1 -ril- la-n II 1 1 i 1 Net als in De Oude Pastorij stelt de vereniging in de Bergeonstraat met regelmaat nieuwe tentoon stellingen samen. Een opmerkelijke expositie in 2011 is 'Welkom op Nij- enburg' over het interieur van het landhuis. Een groot aantal bezoe kers heeft voor deze tentoonstelling een bezoek aan de Oudheidkamer gebracht. Een eerste kennismaking met de aangeboden ruimtes in het gebouw van de GGZ leidt niet meteen tot veel enthousiasme. Donker, rom melig en somber waren de eerste indrukken. Gedurende 10 jaar zal Vereniging Oud Heiloo haar activiteiten in het gebouw aan de Bergeonstraat kunnen ontplooien. Het is een suc cesvolle tijd met mooie tentoonstel lingen, informatieve presentaties en rondleidingen. Al deze activiteiten dragen bij aan een sterke toename van het aantal leden van de vereni ging. In september 2015 wordt het 1000e lid ingeschreven. Ongeveer twee jaar geleden wordt het bestuur van de vereniging door de gemeente aangespoord op zoek te gaan naar een nieuwe locatie. Reden hiervoor is het feit dat binnen Heiloo sprake is van nogal wat leegstand van gemeentelijk on roerend goed. Als alternatief wordt gewezen op een mogelijkheid van verhuizing naar Landgoed Willibrordus. Landgoed Willibrordus (voorheen Land goed Ypestein) was van 1927 tot 1997 het terrein van het psychiatrisch zieken huiscomplex St Willibrordus. In laatst genoemd jaar fuseerde Willibrordus met een aantal andere regionale instellingen voor geestelijke gezondheidszorg tot GGZ Noord-Holland-Noord. GGZ NHN zette in op kleinschalige klinieken en ambulante zorg, wat diverse veranderingen met zich meebracht. Een van de grootste, zij het geleidelijke veranderingen is het proces van 'omge keerde integratie'. Dit houdt in, dat naast het streven cliënten zoveel mogelijk in de maatschappij te houden tijdens hun behandeling, er ook een streven is de maat schappij in sociaal en cultureel opzichtzo dicht mogelijk bij cliënten te brengen. Dit gebeurt door op het terrein evenemen ten, bijvoorbeeld markten en festivals, te houden en instellingen en voorzieningen te vestigen, die niets met psychiatrie van doen hebben en waar iedereen gebruik van kan maken. Zo functioneert er al sinds jaren een uitgebreid medisch centrum, een van de mooie, oude paviljoens is omgebouwd tot appartementencomplex en de prachtige Mariakapel uit 1940 is sinds enkele jaren in gebruik als Cultuurkoepel Heiloo. Het aloude Hoofdgebouw, een rijksmonument, doet inmiddels dienst als bedrijfsverzamel gebouw; het herbergt ruim tachtig zzp'ers. Op 1 februari 2018 ging op het terrein restaurant Keuken met Karakter van start. Binnen dit kader passen ook de musea die inmiddels op het Landgoed zijn gevestigd. Met de komst van Historisch Museum Heiloo ontstaat er een waar museumkwar tier op het landgoed. De volgende musea hebben hier hun onderkomen: C» VERHALENKAMER WILLIBRORDUS De Verhalenkamer vervangt Museum Willibrordus dat van 1970 tot 2016 heeft be staan. De Verhalenkamer biedt een ruime kijk op de oude én moderne psychiatrie. Specifieke aandacht is er voor de geschie denis van de Willibrordusstichting; in vier thema's wordt die nader belicht. De huidi ge psychiatrie krijgt onder meer aandacht via documentaires en de maandelijkse herstelverhalen van (ex-)cliënten. Sinds 2017 is de Verhalenkamer ook de plek waar het VVV Informatiepunt Heiloo is onderge bracht. (2 BADUHENNA Een museum over de archeologie van de streek en met een heel bijzondere tegelverzameling. Aan de hand van de vele archeologische vondsten in de regio (gebruiksvoorwerpen van vaak honderden jaren oud) wordt de lokale bewonings- geschiedenis van de afgelopen 4000 jaar verteld. Dit museum heeft een collectie van ongeveer vierhonderd toverlantaarns, van vroege tot recente exemplaren (de toverlantaarn is een zeventiende-eeuwse uitvinding, de voorloper van de projector). De bijbehorende toverlantaarnplaatjes zijn een attractie op zich! Er zijn toverlantaarns te bewonderen van heel erg klein tot zeer grote modellen, bijzonder zijn onder meer de handbeschilderde glazen toverlantaarn dia's. K HISTORISCH MUSEUM HEILOO Naast een permanente expositie over de historie van Heiloo, worden in het Historisch Museum regelmatig nieuwe tijdelijke exposities tentoongesteld. De tentoonstelling over 'De geschiedenis van het Melcoterrein' is vanaf de opening van het museum op 17 november 2018 door publiek te bezoeken.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2018 | | pagina 26