Falkland Toneel is een erelid rijker 'Kunst op straat in Heiloo' Jan van Rijckenborghschool wandelt voor Water Wandelen met de huisarts 15 UITKIJKPOST 2 7 MAART 2 0 19 Els Koevoets heeft vijftig jaar lang prachtige rollen gespeeld. Foto: Edo Postma Foto: Sandra HEILOO - Els Koevoets is erelid geworden van Falkland Toneel. Ze speelde vijftig jaar lang prachtige rollen en heeft zich ook als bestuurslid ingezet voor de vereniging. In november 1969 speelde Falkland Toneel, dat dit najaar haar 95e verjaardag viert, in De Rustende Jager in Heiloo het stuk 'De meid' van Herman Heijermans, alias Samuel Falkland. De vereni ging beschikte nog niet over veel jonge leden, maar in dit stuk was een rolletje voor een meisje van 15. Een van de spelende leden riep: "Ik heb een buurmeisje van die leeftijd: Elsje Koevoets". En zo kwam Elsje terecht bij Falkland. Zij speelde het 15-jarige meisje met één regeltje tekst: "'k Feleciteer wel, nicht. En da's van ons", waarna zij een vogel kooi met een sijsje overhandigde en begon te smikkelen van een gebak je. Bij die ene rol is het niet geble ven. Elsje werd Els en speelde bij Falkland vijftig jaar lang prachtige rollen: grote rollen, kleine rollen, in stukken voor volwassenen en in kinderstukken. In heldere herinne ring van velen vertolkte zij in 1975 de rol van Miep Gies in 'Het dag boek van Anne Frank'. Op 16 en 17 maart jl. nam Els, met een gewel dige rol als de hypochonder Aafke in 'Denk aan mij' van Hetty Heyting, afscheid van het toneelspelen. Het erelidmaatschap krijg je niet cadeau bij Falkland. Daar moet je echt wel het een en ander voor gepresteerd hebben. Behalve 50 jaar lid zijn, wat bij een fantastische ver eniging als Falkland Toneel natuur lijk helemaal niet zo moeilijk is, moet je je in die 50 jaar ook inten sief hebben ingezet voor de ver eniging. En dat heeft Els Koevoets gedaan. Want naast dat zij speelster was in hart en nieren, heeft Els vele jaren bestuursfuncties bekleed als secretaris en penningmeester. In de ledenvergadering werd Els Koevoets, na mooie woorden door collega-erelid Martin Affourtit en voorzitter Allard de Graaf, benoemd tot erelid van Falkland Toneel en kreeg zij de bijbehorende bloemen overhandigd, gevolgd door een staande ovatie van alle aanwezigen. Afscheid nemen doet Els overigens niet. Zij zal nauw betrokken blijven bij Falkland Toneel en zich op ande re wijze inzetten voor de vereniging. HEILOO - Als apparaten konden praten dan zou deze koelkast boekdelen spreken. Nu hoor ik je denken, koelkast? Een kort verhaal vooraf. Als je een boek hebt gelezen en je hebt ervan genoten verdwijnt het vaak in de boekenkast. Je staart er af en toe nog naar, maar de kans is groot dat je het nimmer meer ter hand neemt. Het boek staat in de kast en blijft er net zo lang staan totdat een laagje stof het bedekt en niemand meer notitie neemt van het boeiende ver haal dat het boek te vertellen heeft. Zonde. Neem dan de 'Free Library'. De vrije bibliotheek waar boeken door iedereen worden gewaardeerd. En het mooie is: het kost niets. En wel licht nog mooier: ze staan sinds kort te pronken in een kunstwerk gecre- eerd door een Heilooër in hart en nieren: Franky Kooij. Straatkunst pur sang. Prachtig en tot in detail vertelt de koelkast haar tweede levensver haal. Let op het subtiele dakje, en wat te denken van het 'oog' gemaakt van een gevonden fietsbel. Jawel, we hebben het over een koelkast zonder stekker, en achter de deur bevindt zich geen melk, yoghurt of acht eieren op een rij. De koelkast heeft verhalen te vertellen. En die zijn net zo wonderlijk als ze er zelf uitziet. Kom en bewonder dit wonder dat zomaar is verrrezen op Termijen in Heiloo en waar jong en oud zich kunnen vergapen aan haar artis tieke uiterlijk. Geniet allereerst met een knipoog van de pure schoon heid van het kunstwerk dat achter haar deuren zoveel moois herbergt in de vorm van boeken voor alles en iedereen. De 'koelkast' vormt het levende bewijs dat de kunst gewoon zomaar op straat ligt. En dat in ons mooie Heiloo. Tekst en foto: Herman Burger HEILOO - Woensdag 20 maart liepen de kinderen van de Jan van Rijckenborghschool met zware rugzakken een route door Heiloo vanwege de actie 'Wandelen voor Water'. 'Wandelen voor Water' is een bij zondere scholierenactie. Met gast lessen leren de kinderen over de wereldwijde waterproblematiek en met de sportieve wandeltocht kunnen de kinderen hier zélf iets betekenen voor hun leeftijdsgeno ten in Afrika. Elk jaar organiseert Simavi de landelijke scholierenactie 'Wandelen voor Water'. Met deze sportieve actie lopen duizenden leerlingen 6 kilometer, met 6 liter water op hun rug (max. 10% van het lichaamsgewicht) om zo geld op te halen voor hun leeftijdsgenootjes in Afrika. Voorafgaand aan de spon sorloop krijgen de kinderen een gastles om meer te leren over de wereldwijde waterproblematiek en de betekenis hiervan voor kinderen in Afrika. Voor ons is het heel normaal: vei lig drinkwater uit de kraan, toilet ten op school en in huis en goede dagelijkse hygiëne. Helaas is dit niet overal zo vanzelfsprekend; nog steeds hebben wereldwijd 2,4 mil- jard mensen geen toegang tot een schoon toilet en hebben 1,8 miljard mensen geen toegang tot veilig, schoon water. Dit geldt ook voor veel kinderen en hun families in Oeganda en Tanzania. Zij moeten vaak uren lopen om water te halen. Hierdoor kunnen ze minder vaak naar school en missen ze belang rijke lessen. En dat niet alleen! Wereldwijd sterven er nog elke dag 2.000 kinderen als gevolg van ver vuild water en het gebrek aan een toilet. HEILOO - Op dinsdag 19 maart vond het evenement 'Wandelen met de huisarts' plaats, in samenwerking met Buurtzorg Heiloo, buurtsportcoach Bart Ploeger en huisartsen dr. Gianotten en dr. Maingay. De zorgprofessionals wandelden mee met de inwoners van Heiloo. Het doel was om de inwoners met elkaar in contact te brengen en lek ker te gaan wandelen, zodat men blijft bewegen en gezondheidspro blemen voorkomen worden. Tijdens de wandeling konden vragen gesteld worden aan de zorg professionals. Het was een groot succes en veel inwoners van Heiloo namen deel aan de wandeling. Na afloop werd er nagepraat onder het genot van een kopje koffie/thee. Het is de bedoeling deze wande ling maandelijks te organiseren, maar op dit moment is nog niet bekend wanneer de volgende zal plaatsvinden. Straatkunst pur sang. Foto: aangeleverd Heilooërs wandelen met zorgprofessionals. Foto: aangeleverd

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2019 | | pagina 15