Pand Kennemer Wonen en Landschap Noord-Holland: een oase van duurzaamheid COLUMN Hema en Bibliotheek Heiloo 16 Jong van geest Van moeten naar voelen UITKIJKPOST 10 APRIL 2019 HEILOO - Sinds maandag 25 maart zijn Kennemer Wonen en Landschap Noord-Holland in het volledig gerenoveerde pand aan de Schuine Hondsbosschelaan gevestigd. Het pand is een oase van duurzaamheid. Voor het gesprek met beide directeuren, Dick Tromp van Kennemer Wonen en Ernest Briët van Landschap Noord-Holland, nemen wij plaats in de vergaderzaal met de naam 'Heiloo'. Alle verga derzalen in het gebouw aan de kant van Kennemer Wonen heten naar de gemeenten waar de corporatie woningen heeft: Bergen, Uitgeest, Castricum, Heiloo en Alkmaar. Aan de kant van Landschap Noord Holland zijn er zalen met de namen lepelaar, grutto, zaagmolen, zonne dauw, duinroos, stolp, boomhut en fluisterboot. Meerdere ruimtes kun nen door beide organisaties worden gebruikt. Open structuur Er is in het pand voor een open structuur gekozen met flexwerk- plekken. Zelfs een directiekamer is niet meer aanwezig. Dick Tromp: "Er wordt optimaal gebruikgemaakt van de ruimte. Mensen hebben geen vaste werkplek meer, maar schui ven aan op de plek waar ze op dat moment behoefte aan hebben. Dit geldt ook voor Ernest en mij. Ook thuiswerken moedigen wij aan. Dat is in sommige gevallen ook duur zaam, want er is geen woon-werk- verkeer." De open structuur is zowel bij Kennemer Wonen als bij Landschap Noord-Holland doorgevoerd. Beide bedrijven zijn in het pand wel gescheiden door deuren en veelal glazen wanden. Wie denkt zomaar van het ene bedrijf bij het andere te kunnen binnenlopen komt bedro gen uit. De deuren zijn voorzien van een beveiliging. BREEAM Certificaat Kennemer Wonen heeft veel geïnvesteerd in de verduurza ming van het pand aan de Schuine Hondsbosschelaan. Ernest Briët: "Alle credits gaan naar Dick. Het pand is gasloos en klimaatneutraal. Het heeft het BREEAM-certificaat 'Green Excellent' gekregen. Geen enkel gebouw in Heiloo heeft dit en in Nederland bestaan er maar 5 of 6 gebouwen met dit certificaat. Duurzaamheidskenmerken Zoals gezegd is het pand gasloos. Door te kiezen voor lage tempera- tuurverwarming door een warmte pomp in combinatie met klimaatbe heersing is een gasaansluiting niet nodig. De energie voor de warm tepomp wordt opgewekt door de 256 zonnepanelen die op het dak van het pand liggen. De energie die opgewekt wordt is vergelijkbaar met de capaciteit die op jaarbasis nodig is om 18 eengezinswoningen van energie te voorzien. Daarnaast zorgen de extra zware isolatie en het triple-glas ervoor dat er minder energie nodig is om het klimaat op een aangename temperatuur te krij gen en te houden. De medewerkers kunnen door het triple-glas even goed genieten van veel natuurlijke lichtinval. Tevens kunnen de ramen open, wat bijdraagt aan een pret tig werkklimaat. De ledverlichting is energiezuinig en wordt door de aanwezigheidsdetectie alleen actief gebruikt wanneer nodig. Als we buiten kijken is er een groen dak (sedumdak) dat helpt het hemelwater op te vangen. De grond laag en de plantenwortel houden het water vast en geven het lang zaam weer af. De sedumplant als dakbedekking werkt isolerend en heeft een geluidisolerende werking. Sedum beschermt het dak tegen alle weersomstandigheden en draagt bij aan de duurzaamheid van het dak. De groene wand naast de entree (buiten op de gevel) draagt bij aan een gezonde en prettige leefomge ving waarin mensen zich fijner voe len. De groene wand draagt ook bij aan een goede leefomgeving voor insecten. Naast de insecten is ook gedacht aan de vogels. Er zijn in de omgeving van het kantoorgebouw nestkastjes opgehangen. Ook zijn er nestkastjes en dergelijke in het gebouw zelf verwerkt. Kijken we inpandig dan zien we meubilair gemaakt van gere cyclede petflessen en hergebruik van bestaand meubilair. Ernest: "Een leuk detail is dat de architect, BRTArchitecten uit Alkmaar, een vloerbedekking heeft gelegd dat gezien kan worden als de verkave ling van het landschap van deze regio." Er wordt gewerkt met 100% gere cycled papier en milieuvriendelijke schoonmaakproducten. Het sanitair en de kranen zijn waterbesparend zodat waterverspilling wordt voor komen. Er is een gescheiden afval inzameling. Catering En dan de catering. Cateraar Leo op 't Werk verzorgt de lunch in de overdekte patio, de vroegere bin nentuin. In die patio lunchen de werknemers van beide bedrijven. En net als Kennemer Wonen en Landschap Noord-Holland heeft Leo op 't Werk duurzaamheid hoog in het vaandel staan. Leo werkt samen met lokale leveranciers om een gezonde en lekkere lunch aan te bieden, waaronder biologische zuivel. Voor de koffie worden de bonen ingekocht bij een kleinscha lige plantage die is voorzien van het Rainforest Alliance keurmerk. De medewerkers drinken koffie uit 100% afbreekbare kartonnen beker tjes. Wagenpark Het wagenpark van beide bedrij ven is nog niet geheel aangepast aan de uitgebreide verduurzaming. Binnenkort zal het wagenpark van Landschap Noord-Holland aan ver vanging toe zijn. Dan zal er serieus naar elektrische auto's gekeken gaan worden. Beide organisaties stimuleren de werknemers op de fiets of met het openbaar vervoer te komen. Mocht dat niet gaan, dan is het met elkaar in de auto meerij- den een goede optie volgens Dick en Ernest. Als een werknemer naar een klant moet en de afstand te fiet sen is, staan er elektrische 'leenfiet- sen' klaar zodat de auto kan blijven staan. Bij het pand zijn twee fietsen stallingen voor werknemers. In de grootste stalling zijn zelfs oplaad- punten voor elektrische fietsen aan wezig. Op 14 juni wordt het pand offici eel geopend. Tegen die tijd zal ook de naam op het pand staan. Vol trots vertellen Dick en Ernest dat de naam 'De Plataan' zal wor den. Een naam die betekenis aan een pand geeft. Waar men zich verbonden en geborgen voelt. Een pand dat, net als de plataan, zuur stof uitademt! Tekst: Yvonne van Stiphout Links Dick Tromp (Kennemer Wonen) en rechts Ernest Briët (Landschap Noord-Holland) voor het nieuwe pand. Foto: STiP Fotografie Wat doet ze daar? Ik blijf op de stoep staan en doe net of ik iets in mijn tas zoek. Zal ze iets verloren zijn? De oudere dame, haar lange grijze haren samengebonden in een knot, bukt voor de derde keer om onder een vuilnisbak te kijken. Niet erin, nee, eronder. Mijn hart breekt een beetje. Ze zal in de war zijn? Dat kan haast niet anders. Ik kan haar daar niet zo laten aanmodderen. Langzaam steek ik de straat over en loop haar kant op. Inmiddels is ze voor de vierde keer van het bankje naar de vuilnisbak gelopen. Ze blijft maar zoeken. Af en toe kijkt ze schichtig over haar schouder. "Mevrouw, kan ik u misschien even helpen?" vraag ik wanneer ik naast haar sta. Verschrikt kijkt ze mij aan. "Valt het op?" sist ze mij toe en ze kijkt weer argwanend om zich heen. Ze neemt mij van top tot teen op en zegt: "Als jij even voor mij onder dat bankje kruipt? Jij bent nog jong "Zoekt u iets?" Ze kijkt mij aan, ik zie helderblauwe ogen en een minder oud gezicht dan ik dacht. Uit haar rechterjaszak haalt ze een mobieltje. "Kijk, dit is een app. Met coördi naten en locaties waar schatten te vinden zijn. Geocaching heet het." Ze spreekt het keurig op zijn Engels uit. Ik kijk haar niet-begrijpend aan. Ik zat nog in de reddingsmodus. "Wanneer je een schat, een cache, vindt mag je er jouw naam bij schrijven.Het is vaak een doosje of blikje met wat spulletjes en een logboekje," legt ze mij geduldig uit. Ik knik. De verstopplaatsen moeten geheim blijven, vandaar de schich tige blikken. en soepel." Met liefde zak ik door mijn knieën. Met een gestreeld ego, want zo vaak word ik niet meer jong genoemd. HEILOO - Kortingsacties van winkels kwamen nog niet zo lang geleden via reclamefolders in de brievenbus. Tegenwoordig gaat dit steeds meer digitaal. Dat is makkelijk, en goed voor het milieu. Wel prettig als u weet hoe u hiervan gebruik kunt maken. Bibliotheek biedt hulp Al jaren helpt de bibliotheek bij digitale vaardigheden zoals de eerste stappen op de computer, gebruik van een DigiD of de ov- chipkaart. Daar horen ook digi tale klantenpassen van winkels en bedrijven bij. Samenwerking met Hema Heiloo Met de Meer Hema klanten pas bijvoorbeeld kunt u profite ren van aantrekkelijke kortingen. Bibliotheek Heiloo helpt u hier graag bij. Op woensdag 17 april zijn bibliotheekmedewerkers van 10.30 tot 12.00 uur aanwezig bij de Hema in winkelcentrum 't Loo in Heiloo. U kunt dan zien hoe u de klanten pas kunt activeren en gebruiken. Bovendien ontvangt tijdens deze uren een klantenpas gratis. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Bibliotheek Heiloo, telefoon 072-5330670. Ook als u geen lid bent kunt u met uw vragen terecht bij de bibliotheek. EGMOND-BINNEN - In het Woensdagochtend Café van 17 april is rebalancer Monica de Vries te gast. Van haar leren we over het verband tussen lichaamsbewustwording en de ontwikkeling van je potentieel. Het helpt je om je de energie weer toe te eigenen die is gaan zitten in het jezelf aanpassen en jezelf inhouden. Benieuwd? Van harte welkom! Woensdag 17 april van 10.30 - 12.00 uur in Dorpshuis De Schulp, Visweg 45 in Egmond- Binnen. Koffie/thee: 1 euro; de lezing/workshop is gratis!

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2019 | | pagina 16