Beter afval scheiden moet gaan lonen Van De Kookschool geeft les op Willibrordschool Bezoek de tuinen van Landgoed Nijenburg 8 A&fü t-üfJtftJ UITKIJKPOST 10 APRIL 2019 HEILOO - Als het aan wethou der Rob Opdam ligt gaat er betreffende de afvalscheiding in de gemeente Heiloo binnen nu en 2 jaar veel veranderen. Waar Heiloo een aantal jaar geleden nog in de bovenste regionen stond op de lijst van gemeenten waar veel inwoners hun afval scheiden, is het dorp inmiddels afgezakt tot onder het mid den. Er wordt een beleidsplan gemaakt waar de gemeenteraad binnen afzienbare tijd over beslist. In 2025 mag er, landelijk gezien, nog maar 30 kilogram restafval per inwoner per jaar aangeboden wor den. In Heiloo bedraagt dat op dit moment 214 kilogram per inwoner terwijl het landelijk gemiddelde inmiddels is gedaald naar 182 kilo gram (cijfers dateren uit 2017). Momenteel wordt voor Heiloo een beleidsplan gemaakt om in Heiloo meer aan afvalscheiding te gaan doen. Uit onderzoek is geble ken dat tussen het restafval nog 75% aan waardevolle grondstoffen zit dat geschikt is voor hergebruik. Om die grondstoffen eruit te halen, gaat afval scheiden lonend worden. Wie minder restafval aanbiedt, is goed koper uit, is de gedachte. Afvalstoffenheffing Wethouder Opdam: "Hoe minder iemand zijn grijze rolcontainer op ophaaldagen buitenzet, hoe minder hij/zij gaat betalen. Het vaste bedrag dat inwoners nu aan afvalstoffen heffing betalen gaat naar beneden en daarnaast komt een variabel bedrag. Dit zal ingevoerd worden in 2021; hoe hoog dat variabele bedrag wordt ligt aan de inwoner zelf." Er zal zeker rekening gehouden worden met mensen die incontinen tieluiers als afval hebben, hier komt een maatwerkoplossing voor. Ook gezinnen met kleine kinderen in de luiers, zullen naar alle waarschijn lijkheid anders belast gaan worden. Wethouder Rob Opdam: "Wij zijn nog aan het onderzoeken hoe wij dat precies moeten gaan bereke nen. Mensen in de bijstand zullen ook betrokken worden bij de voor lichting. Mensen op bijstandsniveau kunnen nu kwijtschelding krijgen van de afvalstoffenheffing. Toch wil de gemeente dat ook zij meedoen met afval scheiden en dat dit op de een of andere manier voor hen ook lonend wordt. Hoe dat moet wordt op dit moment nog uitgewerkt. Er komen aparte voorzieningen voor mensen in de hoogbouw, zodat zij ook beter afval kunnen scheiden." Plastic zak pmd verdwijnt Wethouder Rob Opdam: "Verder zal voor pmd-afval een aparte rol container komen. De plastic zak verdwijnt. Dit zal het zwerfvuil verminderen en de aanblik van het dorp zeker ten goede komen." Het is mooi dat het zwerfvuil ver mindert, maar verwacht de wethou der niet dat mensen hun restafval gaan dumpen binnen de gemeente als ze moeten betalen voor het bui tenzetten van hun grijze rolcon tainer? "Misschien zal men dit in het begin nog proberen, maar er zullen BOA's en afvalcoaches inge zet worden om alles in de gaten te houden en mensen erop aan te spreken als het gebeurt. In 50% van de Nederlandse gemeenten is deze manier van ophalen van restafval al ingevoerd en het werkt, dus waar om niet in Heiloo? Verder zal er veel voorlichting gegeven worden aan de inwoners. Communicatie is heel belangrijk." Milieuparkjes en afvalbreng- station Verder zullen de milieuparkjes en het afvalbrengstation aan de Rosendaal een opknapbeurt krijgen. Het zal ook makkelijker moeten worden om grofvuil weg te brengen. Op termijn denkt de gemeente aan verlaagde containers (makkelijker inwerpen) en kringloopvoorzienin gen op het brengstation zelf, zodat bijvoorbeeld die oude bank nog een tweede leven kan krijgen. Als het plan goedgekeurd is door de gemeenteraad gaan de verande- ringen geleidelijk in, te beginnen met de pmd-container bij eengezins woningen. Later volgt de invoering van het variabele tarief. Op www. mijnafvalwijzer.nl kunnen inwoners van Heiloo nu al informatie vinden over de inzameling en het scheiden van afval. Op zaterdag 13 april zijn mede- werkers van de gemeente aanwezig in Winkelcentrum 't Loo, tijdens de dag 'Alles over uw afval'. Zij kun nen u informeren over alles op het gebied van uw afval. Op zondag 14 april zijn zij aanwezig op de Energie Expo bij Van der Steen Autobedrijf aan De Oude Werf 4. Tekst: Yvonne van Stiphout Ook op het gemeentehuis doet men aan afvalscheiding. Foto: STiP Fotografie HEILOO - Meld je aan voor een rondleiding over de tuinpleinen en boomgaard van Landgoed Nijenburg! Landgoed Nijenburg is een van de best bewaarde landgoederen in de provincie Noord-Holland. Het hart van het landgoed is het prachtige huis met parktuinen. Iedere donder dagochtend wordt er met een grote groep trouwe vrijwilligers hard gewerkt aan het behoud van deze tuinen, want die blijven niet vanzelf zo mooi. Een landgoed onderhou den is veel werk! Speciale openstellingen Normaal zijn de tuinen niet toe gankelijk voor publiek, maar op een aantal ochtenden kun je de tuinplei- nen en boomgaard onder begelei ding van een gids bekijken! Waan je in een andere tijd op dit idyl lische 18de-eeuwse landgoed met een imposante oprijlaan, een koets huis en een romantische boom gaard. Speciaal voor deze gelegen heid kun je ook een kijkje nemen in het prachtige hoofdhuis. Meld je snel aan op www.natuurmonu- menten.nl/nijenburg! Leden krijgen korting. Praktische informatie Vooraf aanmelden is verplicht. De rondleidingen zijn op 11, 18 en 25 april. Start vanaf het hek bij de brug aan de Torenlaan. Fietsen graag stallen buiten de hekken. Auto's kunnen geparkeerd worden langs de Nijenburgerweg. Honden zijn op het terrein niet toegestaan. Zowel het hoofdhuis als het koetshuis zijn bewoond, dus respecteer de privacy van de bewoners. HEILOO - Op vrijdag 29 maart was het een waar kookfes- tijn bij groep 3 en 4 van de Willibrordschool; zij kregen kookles van Van De Kookschool. In de aanloop naar deze dag gingen de kinderen op super marktsafari. Ze ontdekten welke groenten nu in de supermarkt liggen en uit welk land ze komen. Bij aanvang van de les werden al deze landen op een grote wereldkaart opgezocht. Zo maakten de kinderen zichtbaar dat de groenten nu van over de hele wereld komen. Daarna was het tijd om aan de slag te gaan. De klas van 30 kinderen werd verdeeld over twee groepen. De ene groep ging eerst met hun juf Sophie op ontdekkingstocht naar het verhaal achter de vijf ver schillende groenten: de bloemkool, sperzieboon, pompoen, mais en spi nazie. Op verschillende manieren ontdekten zij niet alleen hoe deze groenten groeien, maar ook wan neer ze geoogst worden en ze dus vers in de winkel liggen. Ook leer den zij waar de groenten oorspron kelijk vandaan komen en hoe ze hier terecht zijn gekomen. Zo voel den zij zich zelf even ontdekkings reizigers, die een grote rol bleken te hebben gespeeld bij de verspreiding van groenten naar andere wereld delen. De andere groep maakte met elke groente een heerlijk gerecht dat zij aan elkaar presenteerden en van elkaar proefden. Er werd gesne den, geklopt, gebakken en gekneed. En in nog geen uur toverden ze eigenhandig wafels van bloemkool, spinazieflapjes, pompoenpannen koeken, maiskoekjes en een heuse gezonde tv-snack van sperziebonen op tafel! Na de pauze wisselden de twee groepen, zodat iedereen niet alleen het verhaal, maar ook de smaak van de vijf groenten kon ont dekken. Zo werd het thema 'Je bent wat je eet' niet alleen feestelijk, maar ook heel smakelijk afgesloten! De Vomar sponsorde de verspro ducten. Voor meer informatie www. vandekookschool.nl. De parktuinen worden onderhouden door een trouwe groep hardwerkende vrijwilligers. Foto: Natuurmonumenten Leerlingen van groep 3 en 4 van de Willibrordschool gingen vol overgave aan het koken onder leiding van Van De Kookschool. Foto: Harald Schipper Fotografie

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2019 | | pagina 8