Prenataal Centrum Alkmaar Opkikkers april kringloopwinkel Keer op Keer Niki Jacobs zingt Theodorakis' Mauthausen Cyclus in Witte Kerk COLUMN 4 BEDRIJF BELICHT 5 M5* Een kennismaking met het ongeboren kind Afvallen i O l y, Dick de Scally UITKIJKPOST 1 MEI 2019 In deze rubriek wordt wekelijks een ander bedrijf in het verspreidingsgebied van de Uitkijkpost belicht. De kosten voor Bedrijf Belicht zijn 275 euro excl. btw. Online doorplaatsen is mogelijk. Voor aanmelding: Kennemerstraatweg 464, 1851 NG Heiloo. Of per e-mail: redactie@uitkijkpost.nl. In de aanmelding graag duidelijk uw gegevens vermelden. Prenataal Centrum Alkmaar Van Everdingenstraat 42, 1814 HA Alkmaar Tel.nr. 06 - 4632 1279 www.prenataalcentrumalkmaar.nl Facebook: Prenataal Centrum Alkmaar ALKMAAR - In het voormalige Sint-Elisabethziekenhuis in Alkmaar vindt u op de tweede verdieping Prenataal Centrum Alkmaar (PCA). In PCA wordt aan zwan gere vrouwen de mogelijkheid geboden om een kijkje te nemen in de buik door middel van een medische echo of een echo op eigen verzoek, in de volksmond ook wel een pretecho genoemd. Tijdens de zwangerschap kan de ontwikkeling van het ongeboren kind echoscopisch gevolgd worden: dit is mogelijk van heel prille, embryonale fase tot aan de laatste maand. Na de echo en de uitgebreide uitleg over hoe de baby zich ontwikkelt, worden foto's meegegeven als zwart-wit prints, indien gewenst op USB-stick en als het een pretecho betreft een dvd met de bewegende 2D- en 3D-beelden. Tevens is PCA hét echocentrum waar u als inwoner van de kop van Noord-Holland of Kennemerland naar wordt doorver wezen voor een combinatietest als de NIPT niet mogelijk is als screeningsonder- zoek naar het downsyndroom. Miriam Evers, Heleen Wouters en Susanne van den Idsert zijn de verloskundig echoscopisten en oprichters van dit echobureau. "Spreken van een pretecho is niet altijd gepast, mensen komen ook op eigen verzoek omdat ze bijvoorbeeld heel ongerust zijn. Er komt hier van alles voor: van heel blij tot soms ook heel verdrietig. Bij bloedverlies of grote onzekerheid bij de volgende zwangerschap na een miskraam kunnen zwangere vrouwen binnen één of twee dagen terecht. Als er tijdens een echo blijkt dat er minder blij nieuws is, dan brengen wij de behandelend verloskundige of huisarts op de hoogte en regelen zo nodig een doorverwijzing naar de gynaecoloog," zo meldt Heleen. Het grote wonder In alle gevallen hebben de dames van PCA uitgebreid tijd en aandacht voor de aanstaande ouders, want 'te kort tijd' of 'te zakelijk' past niet bij een zwanger schap, vinden zij. "Door onze kleinschaligheid leren wij onze cliënten vaak snel kennen. We leveren zo persoonlijk mogelijk afgestemde zorg en proberen op de wensen van mensen in te gaan," vertelt Susanne. De gemoedelijke en vrolijk gekleurde echokamer ademt baby en geluk: er hangen talloze geboortekaartjes aan de wand en er is van alles te vinden over het groeiproces van de baby in de buik. "Het boek 'Het grote wonder' bladerde ik eindeloos door toen ik klein was, ik was toen al gefascineerd door zwangerschappen en geboortes," vertelt Heleen. Net als Susanne en Miriam is zij zelf moeder en heeft zij hiervoor jaren lang gewerkt als verloskundige. 3D-echo rond de 28 weken zwangerschap Zoals genoemd zijn er verschillende soorten echo's: de medische echo, die wordt vergoed door de zorgverzekeraar en waar alle zwangeren voor in aanmerking komen. Dit is bijvoorbeeld de termijnecho rond 10-12 weken, waarbij bepaald wordt wanneer de uitgerekende dag is. Een ander voorbeeld is de 20 weken- echo, een heel uitgebreide screeningsecho om te beoordelen of de anatomie van het kindje goed is aangelegd. Daarnaast wordt op eigen verzoek, bijvoorbeeld vanaf 15 weken de geslachtsbepalingsecho aangeboden, waarbij de brandende vraag of het een jongetje of meisje is, beantwoord kan worden. De 3D-/4D- echo, waarbij je je kindje levensecht kunt zien, is mogelijk vanaf 24-26 weken. Familieleden, zoals broertjes en zusjes, opa's en oma's, zijn dan van harte wel kom. Er is parkeergelegenheid voor de deur en de praktijk is behalve tijdens kantooruren ook twee avonden en op zaterdag geopend, dus voor elk wat wils. Susanne: "Wij adviseren echter de 3D-echo niet te vroeg te laten maken, ideaal is vaak zo rond de 28 weken, dan begint het kindje een beetje mollig te worden. Boven de 34 weken zwangerschap wordt het lastiger, omdat de baby dan 'uit beeld groeit' en vaak ook al wat indaalt. Vier het 10-jarig bestaan mee! Het 10-jarig bestaan van de gezellige praktijk laten de dames niet zomaar voor bijgaan. De website staat vol met acties, zodat alle zwangere dames in de kop van Noord-Holland en Kennemerland dit jubileum met ze mee kunnen vieren. U kunt iedere werkdag tussen 09.00 uur en 12.00 uur bellen met onderstaand num mer om een afspraak in te plannen, of vul het contactformulier in op de website www.prenataalcentrumalkmaar.nl. Een verwijzing van verloskundige of huisarts is niet nodig. Voor een pretecho kan ook een cadeaubon worden aangevraagd. Tekst: Margreeth Anema HEILOO - Kringloopwinkel Keer op Keer geeft elke week een Opkikker van 250 euro aan een vereniging of stichting. De opkikkers van de maand april zijn gegeven aan: Koor Notebook in Heiloo, Vastenactie Parochie H. Cornelius in Limmen t.b.v. Burkino Faso, en Schietsportvereniging De Vrijheid in Heiloo. Ook de scheids rechters van VV Limmen ontvingen een van de opkikkers. De voetbalvereniging heeft de opleiding van haar (jeugdige) scheidsrechters hoog in het vaan del staan. Het scheidsrechterskorps is ARAG-gecertificeerd. De jeugd- scheidsrechters worden tijdens het fluiten begeleid door een mentor. Om het contact tussen de mentor en de scheidsrechter te verbeteren zal de opkikker gebruikt worden voor de aanschaf van een headset. Hiermee kan de mentor direct com municeren met zijn pupil en hem/ haar van adviezen voorzien. Het lei den van wedstrijden wordt zo nog leuker. Zonder de opkikker zou de HEILOO - Op 3 mei om 20.00 uur vertolkt Niki Jacobs in de Witte Kerk van Heiloo met haar musici liederen uit Theodorakis' Mauthausen Cyclus. De zaal is open om 19.30 uur. Vorig jaar op 4 mei in het Vredeskerkje in Bergen aan Zee maakte Jacobs er, in opdracht van Kunstgetij, grote indruk mee. Nu zingt Jacobs nog meer van de cyclus, naast ander werk dat past bij de sfeer van de eerste dagen van mei. Met haar stem en gitaarspel verovert Niki Jacobs de harten in ons land en in de Verenigde Staten. Haar doorvoelde interpretaties van veelal joodse componisten en song writers en haar eigen werk krijgen in de media steevast heel lovende besprekingen. Vanuit haar klassieke scholing specialiseerde Jacobs zich in het zingen van Jiddische liederen en ontpopte zich als een begaafd Hetzelfde heb ik bij de slager. Vlak voor je neus staat op de toonbank een bakje met verleidelijke stukjes worst. Toevallig is diezelfde worst in de aanbieding. "Proberen mijnheer?" De verkoopster kent haar klanten van mijn leeftijd. Altijd trek. Kruidvat heeft een kinderparadijs in de vorm van een schap vol dui delijk zichtbare zoete lekkernijen: banaantjes, hartjes met opschrift, schuimpjes, tumtums, Engelse drop, winegums, kaneelkussentjes, noem maar op. En elke keer speelt bij mij de duvel 'trek' mee. Maar dat neem ik allemaal niet, want ik moet afvallen. headset nog ver buiten het bereik liggen. Opleiden, prestaties verbete ren en meer plezier beleven is alle maal mogelijk dankzij de geste van Keer op Keer. Wilt u ook in aanmerking komen voor een donatie? U kunt het for- mulier downloaden via www.stich- tingxopx.wordpress.com of opha len in onze kringloopwinkel Keer op Keer, Rijksweg 127, Limmen. Openingstijden: dinsdag, donderdag en zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur, tel. 072-5325962. Een opkikker voor de opleiding van jeugdige scheidsrechters. Aangeleverde foto vertolker daarvan. Als geen ander is Jacobs in staat om de (wan)hoop te verklanken die uit het werk van Theodorakis spreekt. Musici: Niki Jacobs (zang en gitaar), Emile Visser (cello) en PieterJan Cramer van den Boogaart (accordeon en piano). Toegang 12,50. Info reserveren: kaartverkoop@kunstgetij.nl of 06 50584308. Kaarten bij boekhan del Bruna en aan de zaal tenzij uitverkocht. Aangeleverde foto Niki Jacobs. Bij (de) Albert Heijn deponeer ik voorzichtig een monument van een slagroomtaart in mijn winkelmandje. Rechthouden, luidt de opdracht. Even verderop kom ik langs de toonbank waarop zo'n schoteltje met proefstukjes kaas staat. U snapt wel waarom die daar gratis staan te wezen. En het is of de duvel ermee speelt, maar iedere keer als ik langs zo'n schoteltje met opgetaste lekker nij loop heb ik trek. Het miniformaat proefstukje is weliswaar niet om over naar huis te schrijven (tegen woordig te bellen of te appen: Schat, kopen?), maar je kunt ook een handjevol nemen of na een rondje supermarkt nog een keer langsgaan. Mag wel. Ik probeer de koffiehoek bij Appie te vermijden, want niet alleen is de koffie gratis en geurig, maar soms staat er een schaal koekjes naast. Ook allemaal gratis en altijd als ik trek heb. (V.l.n.r.) Susanne van den Idsert, Miriam Evers en Heleen Wouters. Foto: Margreeth Anema

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2019 | | pagina 5