Ik dacht dat het bij puber zijn hoorde" Regenboogzebrapad: iedereen is welkom in Heiloo 1* A JC t J 14 VERSLAG VAN DE GEMEENTERAAD Laatste klaverjasdrive van het seizoen Tabletcafé UITKIJKPOST MEI 2019 Yvonne van Stiphout doet maandelijks verslag van de vergadering van de gemeenteraad. Yvonne is freelance journalist en fotograaf. HEILOO - Tijdens de raadsvergadering van 6 mei werd vooral gesproken over de Focusagenda Regio Alkmaar. Het voorstel is aangehouden vanwege het staken van de stemmen (verhouding 9/9). Mevrouw Bruin (VVD) was afwe zig. Amendement Huisvestingsverordening D66 diende een amendement in over het onderwerp 'Geef jongeren tot en met 25 jaar voorrang op een sociale huurwoning'. In het huidige artikel 7 lid 3 van de huis vestingsverordening staat dat jongeren tot 23 jaar voorrang krijgen bij woningen met een huur tot de kwaliteitskortingsgrens uit de Wet op de Huurtoeslag als de woning met die voorrang wordt geadverteerd. D66 ziet graag dat de leeftijdsgrens van 23 jaar opgehoogd wordt naar 25 jaar. De reden hiervoor is dat de gemiddelde inschrijftijd 6 jaar bedraagt. Een jongere kan zich pas op 18-jarige leeftijd als woningzoekende inschrijven. Die jongere kan dan pas vanaf 24 jaar echt kans maken op een woning. Door de leeftijdsgrens te verschuiven kun nen jongeren ook na hun studie in Heiloo een sociale huurwoning krijgen en hier een zelfstandig bestaan opbouwen. Heiloo heeft deze jongeren nodig om de gemeen schap leefbaar en vitaal te houden. Ook zijn jongeren goed voor de sociale voorzie ningen en de lokale horeca. D66 benadrukt nogmaals dat de positie van jongeren op de woningmarkt steeds nijpender wordt en de starters op de woningmarkt steeds ouder worden. Portefeuillehouder Opdam is ver rast door het amendement en geeft aan dat de leeftijd van 23 jaar gekoppeld is aan de kwaliteitskortingsgrens uit de Wet op de Huurtoeslag. Verder verschillen de par tijen van mening om de leeftijdsgrens op te trekken, want welke leeftijd ook ingevuld wordt, steeds zal een leeftijdscategorie buiten de boot vallen. Na het staken van de stemmen (9/9) zal dit amendement en voor stel aangehouden worden tot de volgende vergadering. Focusagenda Regio Alkmaar Op 27 juni 2017 hebben de 7 colleges (Alkmaar, Bergen, Castricum, Heiloo, Heerhugowaard, Langedijk en Uitgeest) van B&W regio Alkmaar samen met het college van Gedeputeerde Staten van de provincie Noord-Holland een bijeenkomst gehad over de samenwerking binnen de regio. In die bijeenkomst is afgesproken om te komen tot een intensivering van de samenwerking en het aanbrengen van meer focus. Die 7 colleges hebben met elkaar stevige ambities bepaald voor Regio Alkmaar, namelijk een sterke, herkenbare regio waar het goed wonen, werken en recreëren is. Een van de meest aantrek kelijke regio's van Nederland. Maar ook een regio van intensieve samenwerking en gezamenlijk resultaat, een voorbeeld voor andere regio's. Een regio die innovatie uit straalt en een regio waar we trots op zijn; sterk profiel en sterk merk. De tot focus benoemde randvoorwaar den/agendapunten riepen bij de verschil lende fracties toch wel wat vragen op. Bereikbaarheid, wonen en energie-inno vatie zijn de huidige punten. De punten natuurontwikkeling, vergrijzing, welzijn en biodiversiteit zouden ze liever genoemd zien. Verder werd de raad gevraagd in te stemmen met de benodigde financiële bij drage. De post samenwerking moet ver hoogd worden met 10.000,00 voor 2019 en structureel met 28.000,00. De bijdrage voor 2020 en verder wordt opgenomen in de kadernota 2020. De collegepartijen wil len wel instemmen met de benodigde finan ciële bijdrage maar de andere partijen niet. Eerst wil men meer duidelijkheid. Zoals de heer Hopman (D66) opmerkte: "Als we nu 'ja' tegen het voor ons liggende voorstel zeggen, dan kunnen we in november bij de begrotingsbesprekingen geen 'nee' zeggen". Het voorstel van de Focusagenda moet overigens nog wel door alle 7 gemeenten goedgekeurd worden. Kijkend naar de stemming betreffende dit agendapunt: alle partijen stemden voor het kennisnemen van de Focusagenda regio Alkmaar 2019-2022. PvdA, GBH, D66 stemden tegen de tot focus benoem de agendapunten en PvdA, GBH, Heiloo Lokaal, D66 stemden tegen de benodigde financiële bijdrage. Kijkend naar het gehe le bestuursvoorstel dat in stemming werd gebracht dan staken de stemmen (9/9). Heiloo-2000, VVD en CDA voor en PvdA, GBH, Heiloo Lokaal, D66 tegen. Het agenda punt gaat door naar de volgende vergadering. Regenboogzebrapad Heiloo-2000 dient een motie in. Het onderwerp is een regenboogzebrapad in Heiloo. Zo'n pad is er nog niet. Een regen boogzebrapad ondersteunt het gegeven dat in Heiloo elke inwoner ongeacht afkomst, geloofsovertuiging of seksuele gerichtheid welkom is. Zo'n zebrapad kan regionaal en nationaal gezien en ingezet worden om wederzijds respect voor verschillende overtuigingen, achtergronden of seksu ele gerichtheid te vergroten. Heiloo-2000 vraagt het college te onderzoeken of er een regenboogzebrapad gerealiseerd kan worden in Heiloo. De voorkeur gaat uit naar een plek aan De Dors, op de hoek van Het Maalwater en de Jan Schuijtlaan bij het PCC, Trias, HSV De Dors en TC United Heiloo. Deze locatie wordt speci fiek genoemd omdat blijkt dat LHBTI'ers nog steeds bij sportverenigingen en scho len gepest worden. Alle partijen voelen wel iets voor het voorstel maar willen wel dat er goed onder zocht wordt welke locatie men hiervoor kan aanwijzen, wat de kosten zijn en waar een regenboogzebrapad volgens de 'uitvoe ringsvoorschriften BABW verkeerstekens' aan moet voldoen. Er wordt afgesproken ook een gesprek aan te gaan met deze bevolkingsgroep en het voorstel in de commissie MZ te behan delen. De motie wordt met algemene stemmen aangenomen. D66 loopt deze avond al vooruit op het aanleggen van een regenboogzebrapad. Tijdens de raadsver gadering is zo'n zebrapad aangelegd voor het gemeentehuis. De partij wil duidelijk maken dat ze het voorstel van harte steunt, al is het zebrapad nu nog wel aangelegd met gekleurd papier. Tijdens de raadsvergadering werd, met papier, een tijdelijk regenboogze brapad gecreëerd voor het gemeente huis. Foto: R. Pruijt HEILOO - In 2016 zegt bijna vier procent van de jongeren van 12 tot 18 jaar minstens zes maan den in het afgelopen jaar een depressie te hebben gehad. Ten opzichte van 2014 is er sprake van een verdubbeling. Vier pro cent is echter een schijntje ver geleken met andere cijfers die er rond worden gestrooid. Dit ligt onder andere aan de onderdiagnosticering van psychi sche aandoeningen, maar ook aan hoe divers de problemen zijn die kunnen leiden tot een depressie. Een van deze aandoeningen staat bekend als Borderline Personality Disorder, oftewel borderline. In een interview met Niek (vrouw, 19) hoopten wij hier meer over te leren. Borderline ontstaat tussen je 9e en je 11e levensjaar door trauma tische ervaringen. In het geval van Niek was dat onder meer huiselijk geweld. Hierdoor is haar persoon lijkheid 'scheef' gegroeid. Daarom had zij de neiging om mensen die te dichtbij kwamen weg te duwen en zij zichzelf hierdoor kon bescher men tegen de pijn. Hierna voelde zij zich heel slecht en verwondde zij zichzelf. Sinds december is zij hier gelukkig mee gestopt. Doordat haar persoonlijkheid scheef is gegroeid heeft zij het gevoel dat de wereld haar niet begrijpt, wat in feite ook het geval is. ''Ik dacht dat het bij puber zijn hoorde.'' Ze ging donderdag naar de huis arts en had maandag al een intake gesprek op acute dagbehandeling. Normaal gezien zijn er lange wacht lijsten, maar omdat er sprake was van noodzaak kreeg zij eerder de hulp die zij nodig had. Hier leerde zij bijvoorbeeld wat ze moet doen als ze een paniekaanval krijgt. Vanuit deze behandeling is ze door gestuurd naar de therapie die zij nu volgt. Deze therapie moet zij nu nog vijf weken volgen, waarna ze trau maverwerking krijgt. Iedereen is verschillend, dus bij iedereen uit het zich ook anders. Kortom, depressie is niet te stereo typeren. Vandaar dat het niet altijd wordt opgemerkt. Docenten denken bijvoorbeeld vaak dat lage cijfers komen door luiheid, 'het zijn maar kinderen'. Daarom zien ze minder snel dat het bijvoorbeeld niet goed gaat met een leerling. Soms kan een depressie namelijk al verholpen worden door de juiste medicatie. Herken jij jezelf in een van de bovenstaande situaties, dan kun je contact opnemen met verschillende instanties, zoals de jongerenwer kers, de kindertelefoon, de luister- lijn en, bij acute nood, 113. Geschreven door Maaike, Miel, Marijn en Wies Si HEILOO - Op maandag 13 mei is alweer de laatste klaverjasdrive van dit seizoen bij de Eerste Heilooër Klaverjasclub. Er is zoals gebruikelijk ook weer een verloting met mooie prijzen. U bent allen, het liefst met partner, van harte welkom in Cultureel Centrum De Strandwal, naast de kapel op het GGZ- terrein. Bent u een regelmatige bezoeker en u kunt een keer niet, of komt u voor het eerst? Geef dit dan even door bij een van onder staande bestuursleden. Dan kan de organisatie daar rekening mee houden! De zaal is open vanaf 19.00 uur. Om 19.30 uur wordt er gestart en rond 22.30 uur is het afgelopen. Inlichtingen bij Gerda tel. 072-5123271 of bij Ria tel. 072 5339345. Het gaat om leren, doen en delen tijdens het Tabletcafé. Aangeleverde foto HEILOO - Op donderdag 9 mei van 10.30 - 12.00 uur organi seert Bibliotheek Heiloo een Tabletcafé. Neemt u gerust uw eigen tablet mee! Het Tabletcafé is geschikt voor elke gebruiker van een tablet of smartphone (Android, Apple of Windows), die graag tips wil krij gen en trucs wil leren. Gratis wifi is aanwezig. Het gaat om leren, doen en delen! Er wordt geen klassikaal les gegeven. Iedereen is welkom; de toegang is gratis. Koffie en thee kosten 1,-.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2019 | | pagina 14