Jongerenwoningen in Heiloo dichterbij Nog vele vraagtekens rond grondstoffenplan 13 VERSLAG VAN DE GEMEENTERAAD CDA Heiloo op bezoek bij Buk Buk UITKIJKPOST 19 JUNI 2019 Yvonne van Stiphout doet maandelijks verslag van de vergadering van de gemeenteraad. Yvonne is freelance journalist en fotograaf. HEILOO - Tijdens de raadsverga dering van 12 juni werd het nieuwe grondstoffenplan ter goedkeuring aan de raad voorgelegd. Zoals ver wacht is dit plan aangenomen met een meerderheid van stemmen. PvdA, GBH en Heiloo Lokaal stemden tegen. Heiloo-2000, de partij die groot is geworden door 20 jaar geleden tegen de invoering van het diftarsysteem in Heiloo te zijn, was een van de partijen die voor stemden. Ditmaal werd er niet geluisterd naar de inwoners maar naar Den Haag. De PvdA pleitte ervoor het plan van de agenda te halen en het plan eerst voor te leggen aan de burgers van Heiloo. Zo wilde de partij draagvlak bij de burgers creëren. Een meerderheid van de raad wilde het plan echter op de agenda laten staan. Insprekers Zes insprekers deden een oproep aan portefeuillehouder Rob Opdam en de raad om nogmaals goed naar het plan te kijken. Een van de insprekers vroeg de gemeente maatschappelijk betrokken te zijn en de helpende hand te bieden bij mensen met incontinentie, stoma's en dagelijks te verwisselen verbanden. Zijn vrouw is zeer ernstig incontinent en ver bruikt veel incontinentiemateriaal. Op dit moment is de situatie, bij het tweeweke lijks legen van de grijze rolcontainer, nog net hanteerbaar. Met in totaal 56 doeken is de container voor 80% vol. Maar bij het driewekelijks legen worden dat 84 doeken en een overvolle bak. Dat is ook voor de mensen van de ophaaldienst niet meer te doen. Meneer, mantelzorger van zijn vrouw, is slechtziend dus het lopen naar een afvalcontainer op een milieuparkje is niet haalbaar. Er zal dus betaald moeten worden als hij de grijze rolcontainer aan biedt. Het 10 keer per jaar gratis legen is voor deze mensen veel te weinig. Daarnaast wordt in het plan wel gespro- ken over incontinentiemateriaal maar niet over stomamateriaal, wat heel iets anders is, maar ook veel afval oplevert. Een inspreekster vraagt zich af hoe daarmee wordt omgegaan en verzoekt om opname van stomamateriaal in het grondstoffen- plan. Nascheiding Een andere inspreker vraagt of nascheiding niet een veel beter plan is dan bronscheiding (scheiding van afval door huishoudens). Uit wetenschappelijk onderzoek door prof. Gradus van de VU blijkt dat achteraf scheiden (naschei- ding) veel goedkoper is en beter voor het milieu. Bij nascheiding wordt bijvoor beeld 8,4 kilo pmd opgehaald terwijl bij bronscheiding dit getal blijft steken op 7,6 kilogram. In het plan wordt ook over de ja/ja- sticker gesproken. Inwoners zullen in de toekomst een ja/ja-sticker moeten plakken om zo reclamemateriaal, huis- aan-huisbladen en ongeadresseerde post te kunnen ontvangen. Hierdoor zou het afval van papier drastisch minder worden. Insprekers maken zich zorgen over wat dit gaat betekenen voor onder andere de huis-aan-huisbladen. De gemeente houdt de inwoners bijvoorbeeld via Uitkijkpost op de hoogte. Diezelfde inwoners moeten nu een sticker gaan plakken om de krant te kunnen ontvangen. De omgekeerde wereld van nu. Sommige raadsleden verwachten een chaos omdat er nog geen landelijke richtlijn is wat betreft het beleid van de ja/ja-sticker. Ook moet de rechtbank in Amsterdam nog oordelen of de ja/ja-stic ker rechtmatig is. De portefeuillehouder verwacht niet dat door het plan het zwerfvuil gaat toene men. Er zal op worden toegezien door drie BOA's en één afvalcoach. Ko Hemminga (PvdA) vraagt zich af hoe deze mensen dit in heel Heiloo in goede banen gaan leiden. Er zijn mensen die al 30 jaar weke lijks het bosje bij De Moestuin/Het Bleekveld en Slootenslaan schoon houden. Allemaal zwerf afval. Dit wordt naar de stort gebracht of klein- gemaakt en in de grijze rolcontainer gedaan. Hoe moet dit als het plan in werking treedt, dan moet er immers worden betaald voor de grijze rolcontainer. En moeten alle inwoners van Heiloo dit gaan doen indien er meer zwerfafval komt? Volgens portefeuillehouder Rob Opdam zal het niet zover komen. Fons Hopman (D66) vindt dat de inwoners elkaar erop moeten aanspreken bij het dumpen van zwerfafval. Opdam zegt toe dat er voor alle schrijnende gevallen maatwerk gele verd gaat worden. Opdam snapt wat er gezegd wordt over Uitkijkpost en andere huis-aan-huisbladen maar vergelijkt het met orgaandonatie. Dat systeem is gewij zigd van nee-tenzij in ja-tenzij. De porte feuillehouder wees erop dat volgend jaar (het eerste jaar dat het grondstoffenplan in werking is getreden) een leerjaar wordt. Alles zal goed gemonitord worden. Uitzonderingspositie en oud papier Met het indienen van een motie roepen VVD en Heiloo-2000 het college op om in aanvulling op het grondstoffenplan maatregelen te nemen zodat verenigin gen in Heiloo papier en karton kunnen blijven inzamelen en gecompenseerd kun nen worden voor eventuele derving van inkomsten. Tevens roepen beide partijen het college op om een uitzonderingsposi tie te verzinnen voor de verspreiding van Uitkijkpost, om de informatieverstrekking aan de inwoners te kunnen blijven garan deren. De motie wordt aangenomen. De portefeuillehouder wil wel eerst afwach ten of er inderdaad minder papier opge- haald gaat worden door de verenigingen voordat er besloten wordt tot een com pensatieregeling. Hoe deze eruit gaat zien is niet bekend, evenals hoe en wanneer er een plan komt betreffende de uitzonde ringspositie van Uitkijkpost. Sociaal Domein In de werkorganisatie BUCH zullen acht mensen aangenomen worden om de sociale teams te versterken. Of deze uit breiding tijdelijk of structureel is blijft de vraag. VVD, Heiloo-2000 en CDA wilden zich niet voor de lange termijn vastleggen. Portefeuillehouder Elly Beens verwacht dat na de aanloopperiode de zorgkosten zullen dalen. Zij stelde namens het college voor om de gelden uit de reserve voor het sociaal domein te halen. PvdA vroeg zich af of de mensen, als ze niet structureel gaan werken, over drie jaar weer ontsla gen moeten worden. Heiloo-2000, VVD en CDA dienden een amendement in waarin staat dat op dit moment niet geheel dui delijk is wat de effecten zijn van deze formatieuitbreiding op de middellange en lange termijn, en of de geschetste doelstel- ]ingen gehaald worden. De gemeenteraad zal de komende drie jaar op basis van de resultaten van de te houden evaluaties pas in 2021 een beslissing nemen over continuering van deze uitbreiding. Alleen PvdA en Heiloo Lokaal stemden tegen het amendement. HEILOO - Jongeren blijven steeds langer bij hun ouders wonen. De belangrijkste reden daarvoor is een tekort aan geschikte betaalbare woningen. Ook in Heiloo is dit een groot probleem. Volgens gemeente raadslid Roman van der Lee (D66) zijn de eerste stappen naar een effectieve oplossing voor dit probleem gezet. Van der Lee: "Jongeren die bij hun ouders weg willen, hebben vaak een niet al te groot budget en dan is het lastig om een woning te vinden. Kleine betaalbare woningen van rond de 32 m2 zijn de ideale oplos sing voor dit probleem. Daarom heb ben we de afgelopen tijd gewerkt aan een plan om deze woningen te realiseren." In de vergadering van 1 april nam de gemeenteraad una niem een motie aan die de eerste stap is voor dit plan. De door D66, Heiloo-2000, CDA en PvdA ingedien de motie draagt het college op om op zoek te gaan naar geschikte loca ties voor kleine woningen. De motie noemt het terrein van de voorma lige Renaultgarage aan de Zeeweg als voorbeeld, maar ook de panden naast het gemeentehuis zijn in de gemeenteraad genoemd. Daarnaast moet worden gezocht naar partijen die deze woningen kunnen en willen realiseren. Daarbij kan het gaan om nieuwbouw, maar ook om de trans formatie van bestaande panden. Van der Lee hoopt dat er veel locaties en partijen worden gevonden, zodat veel jongeren een woning kunnen krijgen in Heiloo. Ook stap twee is inmiddels gezet. Op woensdag 12 juni heeft de gemeenteraad een voorstel aange nomen om de huisvestingsverorde ning aan te passen. In deze nieuwe verordening staat een belangrijke toevoeging: de gemeente krijgt de mogelijkheid om jongeren tot 23 jaar voorrang te geven op bepaalde woningen. Zonder deze mogelijk heid kan de gemeente gerealiseerde kleine woningen niet aan jonge ren toewijzen. Deze wijziging was sowieso hard nodig, omdat deze groep jongeren een aanzienlijk kleinere kans op een woning heeft omdat ze geen inschrijftijd kunnen opbouwen. Van der Lee benadrukt dat de voorrang alleen geldt voor van tevoren aangewezen wonin gen: "Een deel van de gerealiseerde kleine woningen wordt niet aange wezen, zodat bijvoorbeeld ouderen of alleenstaanden daar kunnen gaan wonen. Kleine woningen zijn name lijk ook heel geschikt voor deze groepen inwoners." Over een halfjaar moet het col lege plannen aan de gemeenteraad voorleggen om kleine woningen te realiseren. HEILOO - Afgelopen vrijdagavond werden fractie en bestuur in Buk Buk hartelijk ontvangen door de jongerenwerkers Maarten van der Molen en Ester Schotten. Zij hebben samen met ruim 25 jongeren hard gewerkt om de ruimte voor de huiskamer op te knappen. Het resultaat mag er zijn: een coole plek waar jongeren elkaar kunnen ontmoeten en zichzelf kunnen zijn. Het bezoek leverde ook nog leuke gesprekken op, onder andere over de jon- gerenraad in Heiloo. Wilt u de fractie ook eens ontmoeten of uitnodigen langs te komen tijdens de fietsronde? Mail dan naar Hessel Hiemstra: jhhiem@quicknet.nl. Aangeleverde foto Het pand van voormalig Renaultgarage Bleeker aan de Zeeweg. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2019 | | pagina 13