Drie gemeenten maken zich op voor maximale afvalscheiding Advocaat voor de klas! Bijenlint Heiloo Heiloo zet in op duurzaam wegbeheer Uitgeest, Castricum en Heiloo akkoord met grondstoffenplan Ingezonden gedichtje: UITKIJKPOST 3 JULI 2019 REGIO - Nu de gemeenteraden het grondstoffenplan hebben aangenomen kunnen de voor bereidingen van start voor de invoering ervan. In Uitgeest, Castricum en Heiloo gaan de eerste maatregelen naar ver wachting komende winter in. Als eerste krijgen (de meeste) inwoners de container voor plastic, metalen verpakkingen en drankkartons (pmd) thuisbe zorgd. Binnenkort zijn de eerste inloopmomenten over wat het grondstoffenplan in de praktijk betekent. Een extra container voor pmd, de inzameling van 2 naar 3 weken, meer ondergrondse containers en een variabel tarief voor restafval. In het grondstoffenplan staan deze en andere maatregelen om te kun nen voldoen aan de opdracht van het Rijk: maximaal 30 kilo restafval per persoon per jaar. In Uitgeest, Castricum en Heiloo stemden de gemeenteraden in met het plan. Nu kunnen de gemeenten aan het werk om het te gaan invoeren. Komende winter is de eerste stap: de pmd- container. Een belangrijk percenta- ge van het afval bestaat uit verpak kingen die goed herbruikbaar zijn. Met deze container verdwijnen ook de 'zakken aan de paal'. Bewoners van appartementen krijgen geen pmd-container, zij kunnen hun pmd- afval kwijt in ondergrondse con tainers. Daarnaast krijgen zij ook de mogelijkheid om groente, fruit en etensresten te scheiden. Na een periode van gewenning volgt een jaar later het variabele tarief voor restafval. Waarom afval scheiden Afval is grondstof. Bijna alles is geschikt voor hergebruik, als het maar goed wordt gescheiden. Verbranden is zonde, kost veel geld en wordt bovendien steeds duur der door belastingmaatregelen van het Rijk. Nu bestaat restafval nog voor driekwart uit herbruikbare grondstoffen. Het grondstoffenplan is erop gericht om die grondstoffen een tweede leven te geven. Informatie Als de veranderingen ingaan, krij gen inwoners uitvoerige informatie over hoe het allemaal in zijn werk gaat. Wie nu al vragen heeft of iets kwijt wil, kan terecht bij een inloop over het grondstoffenplan in het gemeentehuis: Castricum: maan dag 8 juli 10.00 - 12.00 uur; Uitgeest: dinsdag 9 juli, 11.30 - 13.30 uur; Heiloo: woensdag 10 juli, 9.00 - 11.00 uur. Mailen kan ook: info@uitgeest.nl, info@castricum.nl of info@heiloo. nl. Meer informatie is ook te vinden op de websites van de 3 gemeenten: uitgeest.nl/afval, castricum.nl/afval, heiloo.nl/afval. Wij hebben vernomen, dat er een eind aan de Uitkijkpost moet komen! Daar zitten mensen om te zeuren, maar dat zal echt niet gebeuren. Mevrouw Dekker, 81 jaar HEILOO - De Zuidwester staat altijd open voor nieuwe en/of bijzondere lessen. Zo was er dit jaar het project 'Advocaat voor de klas'. Door middel van een zeer inspirerende workshop, gegeven door een echte jurist en een echte advocaat, maakten de kinderen van groep 8 kennis met ons rechtssysteem. Twee uur lang hebben de kin deren geboeid geluisterd en mee gedacht. In de weken die daarop volgden was er aan de hand van een infoboekje tijd om wat dieper in te gaan op zaken die met het recht te maken hebben. Vervolgens kregen de kinderen een aantal casussen die in de klas moesten worden nage- speeld. Een groepje rechters, een groepje advocaten, enz. (allemaal in toga) ging de zaken voorbereiden om ervoor te zorgen dat de verdach ten op de juiste manier berecht wer den! En dat was nog niet zo makke lijk! De 'rechtbank' werd vervolgens in de klas gehouden onder leiding van twee advocaten. Commentaar van de leerlingen: "Ik heb nooit geweten dat advo caat zijn zo'n afwisselend beroep is." En: "Het lijkt mij best leuk om mensen die niet voor zichzelf kun nen opkomen te helpen!" Het waren erg leuke, afwisselende lessen waar ook de juf nog het een en ander van opstak! De leerlingen van De Zuidwester maakten kennis met ons rechts systeem. Aangeleverde foto HEILOO - Het seizoen van de bijen is in volle gang. Een bijen volk bevat nu ongeveer 50.000 bijen. De volken zwermen er lustig op los. Wij worden vrij wel dagelijks gebeld door men sen die een zwerm bijen hebben zien hangen. Ook wordt er veel gebeld voor hommelnestjes die in vogelnestkastjes of in de ven- tilatiegaten van de kruipruim ten zitten. Als het enigszins kan proberen wij de hommeltjes te laten blijven op de plek waar ze zijn. In de win ter is het nest leeg en de hommel koninginnen zijn ergens anders heen gegaan en komen niet meer terug. Voor honingbijen ligt dit anders. Zij bouwen wel een langdu rig nest in spouwmuren. Dat is com plexer. Ook hier kijken de imkers of de bijen niet op deze plek kunnen blijven wonen. Bij overlast zal er ingegrepen moeten worden. Dat is niet altijd makkelijk. De honingbij is een inmiddels beschermde dier soort. In uw tuin zult u nu ook de honingbijen en hommels veelvuldig tegenkomen. Als het goed is (en u niet direct in paniek raakt) merkt u dat deze twee insecten eigenlijk helemaal niet in u geïnteresseerd zijn. Ze vliegen wel langs u, maar dan ook echt langs u. Ze willen alleen maar naar de bloemen toe. Als imkers hebben we het deze peri ode druk met het observeren van de bijenvolken. We willen ze gezond houden. Dat betekent dat we con troleren op mogelijke ziektever schijnselen. De bijenkasten moeten ook schoongehouden worden, door regelmatig oude wasraat te vervan gen door nieuwe vellen was die de bijen dan weer uitbouwen. Het zwermen van volken gaat deze periode dus gewoon door. Als u een zwerm ziet hangen of andere vragen heeft, neemt u dan contact op met een imker. Op 14 juli zijn de open imkerij dagen. U kunt dan een kijkje komen nemen bij de imkerijen. Veel plezier met de honingbijen en hommels en andere vriendelijke insecten in uw tuin. Tip: probeer eens van heel dicht bij te bekijken hoe een honingbij een bloem bezoekt. Hoe langzamer u beweegt, hoe minder u door de bij gezien wordt. Een bijenvolk in een boom op de Haesackerlaan. Foto: Joost van der Werf HEILOO - Wegen, straten, fiets en voetpaden, pleinen en par keerterreinen, in totaal beheert de gemeente maar liefst 1,16 miljoen m2 aan wegverhardin gen. Dit moet volgens het nieu we beleidsplan Wegbeheer 2018 2022 vooral duurzaam gebeuren. Speciale aandacht is er voor de fietspaden waar comfort en vei ligheid vooropstaan. Daarnaast wordt per onderhouds- of herin richtingsproject gekeken welke duurzame materialen gebruikt kunnen worden. Fietsen zonder hobbels 'Heiloo fietsdorp'; lekker fietsen over strakke, gladde en veilige fiets paden. Dat kan als straks de fietspa den die kampen met wortelopdruk vervangen gaan worden door een verharding van betonelementen. Veelvuldig herstel van scheuren of het opnieuw leggen van tegels of asfalt behoort dan tot de verleden tijd. De nieuwe fietspaden gaan minimaal 60 jaar mee en zijn duur zaam en voordelig in onderhoud. Het fietspad langs De Omloop richting Het Baafje is dit najaar als eerste aan de beurt. Anders dan bij de Kanaalweg worden hier de losse betonnen elementen in de kleur rood gelegd. Een deel van de ove rige 56 kilometer aan fietspaden in Heiloo is daarna aan de beurt, onder andere Belieslaan, Zanderslootweg, Het Malevoort, Zeeweg en recreatie gebied Noorder- en Zuiderneg. Met de verbetering aan diverse fietspaden wordt ook invulling gege ven aan het Verkeersbeleid Heiloo 2018 - 2030. Duurzaamheid Het toepassen van duurzame bestrating staat ook op de agenda. De in het verleden gebruikte mate rialen als asfalt- en betonklinker- verhardingen in woongebieden, worden vervangen door duurzame gebakken klinkerverhardingen. Het liefst waterpasserende om ervoor te zorgen dat bij intensieve regenbuien het regenwater snel kan weglopen. Per onderhoudsproject wordt beke ken welke mogelijkheden er zijn om duurzame materialen te gebruiken met een langere levensduur en die minder onderhoud nodig hebben. Een dikke voldoende voor alle wegverhardingen De totale oppervlakte aan verhar dingen (1,16 miljoen m2) bestaat voor 58% uit elementverhardingen (klinkers, betonstraatstenen, beton- tegels), 40% uit asfaltverhardingen en 2% uit andere verhardingstypen, zoals de schelpenpaden en beton- verhardingen (fietspad langs de Kanaalweg). "Het is onze ambitie om de kwa- liteit van 96% van alle wegverhar dingen in Heiloo eind 2022 op een dikke voldoende te hebben," aldus wethouder Rob Opdam. In 2016 kreeg 84% van de wegen een vol doende en in 2018 was dit 91%. "Naast deze voldoende willen wij dit op een verantwoorde en duur zame manier doen. Wegen, fiets- en wandelpaden die veelvuldig wor den gebruikt krijgen daarbij voor rang. Ook kijken wij per (herinrich- tings)project of wij door middel van subsidies of mogelijkheden om werk met werk te maken, nog een extra duurzaamheidsslag kunnen maken." Op de Kanaalweg zijn nog grijze betonelementen gebruikt. Bij de aanleg van nieuwe fietspaden zullen de betonelementen de kleur rood krijgen. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2019 | | pagina 13